Akwizytorom DZIĘKUJEMY!
 Oceń wpis
   

Jak donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita", KNF wraz z Minister Pracy Jolantą Fedak zlikwiduje akwizytorom OFE możliwość pozyskiwania klientów z rynku wtórnego. Innymi słowy zmiany OFE za pośrednictwem akwizytora OFE zostaną zastąpione bezpośrednim kontaktem przyszłego emeryta z wybranym OFE.

 

Które OFE pozyskują najwięcej klientów?

Logiczna odpowiedź powinna brzemieć: Najlepsze. Jednak nie jest tak do końca, bliższe prawdy jest stwierdzenie: Największe. Czy też te, które mają największe sieci sprzedaży... Zainteresowanym tematem polecam poniższą tabelę zestawić z wynikami OFE, wystarczy wpisać w google frazę "ranking OFE".

*AEGON OFE, przejął OFE Skarbiec-Emerytura.

Co wiemy dzisiaj, a czego nie wiemy?

Na dzień dzisiejszy wiemy tyle, że KNF pracuje nad rekomendacjami dotyczącymi zmian w systemie akwizycji na rynku wtórnym. Jednak to resort pracy, podejmie ostateczne decyzje, Ministerstwo Pracy przygotowuje obecnie nowelizację ustawy o funduszach. Koniec prac zapowiadany jest na przełom lutego/marca 2009.

Na pewno zmianom tym przeciwstawią się największe OFE, czy też te, które zainwestowały mocno i rozbudowały do granic wytrzymałości swoje sieci sprzedaży. Taka zmiana na pewno nie jest na rękę europejskiemu gigantowi ubezpieczeniowemu AXA. Fundusz ten bardzo mocno postawił na rynek wtórny. Posiada liczną armię bardzo aktywnych, czy nawet czasami agresywnych akwizytorów. Do 2012 roku ma ambitny cel osiągnąć liczbę 1 mln klientów (obecnie 680 188).

Sądzę, że ING OFE również może mieć obiekcje. ING, które podobnie jak AXA mobilizuje akwizytorów pewną wizją: do 2010 roku chce zdetronizować CU z fotela lidera Funduszy Emerytalnych, jeżeli chodzi o liczbę klientów (obecnie różnica ta wynosi 71'905 klientów na korzyść CU).

Nadzór chce, by to klient sam inicjował zmianę funduszu, a nie – jak teraz – wynikało to z działalności akwizytora. Członek OFE będzie więc mógł korespondencyjnie (e-mailem, listem, telefonicznie lub faksem) zgłosić się do nowego funduszu, gdy podejmie decyzję o zmianie dotychczasowego. Następnie nowy fundusz wyśle mu formularz zawarcia umowy, który klient po podpisaniu odeśle. – Klient zyska czas na przemyślenie raz jeszcze swojej decyzji.

Zlikwidować "ratowników"

Obecnie aby zmienić OFE, należy zawiadomić obecny fundusz o tym, że się od niego odchodzi. Zatem obecny fundusz nie chcąc wypuścić klienta chwyta się różnych sposobów, i tak np.:

- dane są nie zgodne,

- podpis jest nieczytelny,

- błąd w nr PESEL/NIP, adresie itd.,

- przesłanie jeszcze raz zawiadomienia, bo być może ktoś się podszywa za klienta?

- opóźnianie do granic możliwości wysłania nr rachunku na jaki należy przelać kwotę, jeżeli zmienia się OFE przed upływem 2 lat od przystąpienia do obecnego OFE,

i wreszcie...

- nasłanie "ratownika", wyszkolonego akwizytora, który za pomocą (w przypadku słabych wyników danego OFE bardzo często naciąganych) własnych informacji, ma jeden cel - podpisanie przez klienta rezygnacji o odejściu z obecnego OFE.

Moim zdaniem - z rynkiem wtórnym należało zrobić porządek już dawno. Zobaczymy co z tego wyjdzie, bo teraz kończą się pomysły na zmiany, a zaczyna lobbing...

 

Komentarze (0)
Bezpłatna zmiana OFE - Uczestnicy OFE Aegon oraz Skarbiec
 Oceń wpis
   

O połączeniu OFE Aegon z OFE Skarbiec-Emerytura pisałem dość często w ostatnim czasie. Fuzja tych dwóch funduszy emerytalnych została zaakceptowana przez Komisję Nadzoru Finansowego i w związku z tym, członkowie tych funduszy mają prawo do bezpłatnej zmiany funduszu.

Zmiana OFE możliwa jest w okresie dwóch miesięcy od ukazania się ogłoszenia, z dnia 7 czerwca 2008r, o wydaniu przez KNF decyzji zezwalającej na połączenie towarzystw.

Zatem do do 7 sierpnia niezadowoleni klienci Aegon lub Skarbiec Emerytura mogą śmiało podpisywać umowy o zmianie OFE. Warto rozważyć taką możliwość, ponieważ te dwa fundusze nie należą do liderów pośród Funduszy Emerytalnych...

Polecam sprawdzenie m.in. aktualnego rankingu OFE: RANKING OFE

Komentarze (1)
Transfery uczestników OFE - bijemy rekordy
 Oceń wpis
   
W trakcie tzw. lutowej sesji transferowej liczba osób zmieniających fundusz emerytalny wyniosła 99,2 tys. osób. To o +5,0% więcej niż w ostatniej listopadowej sesji. W całym ubiegłym roku swój fundusz emerytalny zmieniło 383 tysiące osób, co pozwoliło pobić dotychczasowy rekord ustanowiony w 2002 roku 345 tysięcy osób.

A oto szczegółowe dane:


Wnioski

Są na pewno interesujące - analizując powyższą tabelę automatycznie dostrzegamy, który fundusz emerytalny prowadzi politykę przejmowania klientów z innych OFE. Wśród największej liczby przejmujących nie dziwi pozycja 3 liderów rynku, mających w nim ponad 50% udziału: CU, ING oraz PZU. Jednak AXA, która zajmuje 5 miejsce pod względem zgromadzonego kapitału oraz liczby klientów - ustąpiła na tym polu tylko ING! Zatem AXA gratulujemy akwizytorów.

Tragicznie jeżeli chodzi o transfery wygląda pozycja bardzo dobrze radzących sobie (jeżeli chodzi o wyniki inwestycyjne) w ostatnich latach funduszach: Polsacie oraz Pekao. I tak Polsat przyciągnął zaledwie 127 klientów, a stracił 2140 (!), Pekao wypadł nieco lepiej, aczkolwiek nadal słabo, ponieważ zdołał pozyskać zaledwie 771 osób, a stracił 1551. Jeżeli dodamy do tego fakt, że te dwa fundusze są najmniejszymi na rynku (obok OFE DOM), to chyba wszystko będzie już jasne... Brak rozbudowanej sieci akwizycji powoduje, że małe fundusze dość łatwo tracą swoich klientów.

Podsumowanie
Polacy zmieniają OFE, jednak sposób w jaki to robią budzi mój niepokój. Jeżeli popatrzymy na niezależne rankingi OFE, to powyżej średniej plasują się na ogół następujące OFE (w kolejności alfabetycznej): AIG, Commercial Union, Generali, ING, Pekao, Polsat, PZU. Wrzućmy te 7 OFE do jednego worka - oto co otrzymamy:
* do 7 najlepszych obecnie OFE przeszło 54'772 klientów,
* 7 najlepszych OFE opuściło 48'818 klientów,
* w sesji transferowej fundusz emerytalny zmieniło w sumie 99'194 klientów.

pozwól, że pozostawię to bez komentarza
Komentarze (0)
Zmiana OFE - problemy
 Oceń wpis
   
Interesuje Cię zmiana OFE? Rozważasz odejście od obecnego OFE? Zatem czytaj dalej...

W ostatnim transferze klientów funduszy emerytalnych udało mi się przepisać mojego znajomego. Oczywiście nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego (rocznie dokonuję dziesiątki takich transferów ), gdyby nie fakt, że stało się to po... 8 miesiącach od momentu rozpoczęcia wszelkich formalności.

Co ciekawe fundusz emerytalny z którego znajomy chciał odejść długo zwlekał z przesłaniem stosownego dokumentu dotyczącego aktualizacji danych. Kiedy już po kilkunastu tygodniach kolega otrzymał potwierdzenie, że dane zostały zaktualizowane podpisaliśmy umowę oraz wysłaliśmy stosowne zawiadomienie do obecnego OFE. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy przejście do funduszu emerytalnego zostało odrzucone z powodu niezgodności/błędnych danych!

Jeszcze raz wysłane zostało zawiadomienie (z tymi samymi danymi) i... fundusz emerytalny z którego znajomy chciał się wypisać przyjął je!

Dlaczego o tym piszę?


Ponieważ uważam, że transferami OFE powinna zająć się Komisja Nadzoru Finansowego. Dochodzi tutaj do wielu nadużyć. Np. klient sprawdził ranking funduszy emerytalnych - dowiedział się, że jego OFE jest wśród 5 najgorszych Funduszy Emerytalnych i podejmuje decyzję, że chce przejść do tego, który notuje lepsze wyniki w długim okresie czasu.

Decyzja ze wszech miar doskonała - jednak klient musi liczyć się z utrudnieniami jakie szykuje dla niego obecne OFE:
- zwleka z aktualizacją danych,
- zwleka z przesłaniem formularza,
- nasyła akwizytora OFE, który udowadnia klientowi, że źle robi, a fundusz emerytalny z którego chce odejść jest tak naprawdę rewelacyjny,
- pod pretekstem niezgodności danych odrzuca transfer...

Nieco inna sytuacja

dotyczy akwizytorów funduszy emerytalnych z najgorszymi wynikami inwestycyjnymi - wprowadzają oni świadomie klientów w błąd, przedstawiają wyniki z krótkiego okresu, posługują się giełdowymi stereotypami dotyczącymi hossy i bessy, czarują, a nawet przekupują pieniędzmi...

Wniosek jest jeden...

Chcesz zmienić OFE? To dobrze! Ale musisz być uzbrojony w cierpliwość i najlepiej samodzielnie dokonać wyboru za pośrednictwem internetu.
Komentarze (1)
Zmiana OFE
 Oceń wpis
   
Przyszłych emerytów coraz częściej interesuje zmiana OFE. Sprawdźmy zatem jakich wyborów dokonują Polacy...

I tak w listopadzie 2007 roku liczba uczestników OFE wzrosła o 32 900 osób, do poziomu 13 110 000 osób ogółem. Natomiast w ciągu 2007 roku (bez grudnia! )liczba uczestników II filaru wzrosła o ponad 790 tys. osób. Liderem w pozyskiwaniu nowych uczestników pozostaje ING. Podpisało ono w ciągu roku ponad 192 000 umów. Największy polski fundusz Commercial Union OFE pozyskał w tym czasie 116,5 tys. uczestników. Tylko jeden fundusz odnotował w tym czasie odpływ członków - z AEGON OFE odeszło 19,3 tys. osób.

Według nadzoru liczba uczestników przechodzących pomiędzy funduszami była jedną z najwyższych w historii i wyniosła w listopadzie 94,5 tys. osób. Najwięcej osób w listopadzie odeszło z AEGON OFE (-7,8 tys.). Co nie powinno dziwić patrząc chociażby na ostatnie wyniki tego OFE - najwyższa strata w listopadzie, wynosząca ponad 6% (!) - niechlubny rekord największego spadku notowań.

W listopadzie najkorzystniejszy układ obu czynników (nowe umowy i transfery) wystąpił u drugiego pod względem wielkości OFE – ING NNP. Fundusz ten był najczęściej wybierany przez osoby dokonujące tej czynności po raz pierwszy (7,3 tys.), natomiast w ostatniej sesji transferowej zajął drugie miejsce pod względem bilansu przyjść i odejść (+5,0 tys. osób). Miesięczna dynamika zmiany liczby uczestników tego funduszu wyniosła w sumie +0,5%.

Najmniej nowych umów podpisał w listopadzie OFE Polsat – zaledwie 59.

W listopadzie o ponad 60 tys. zmniejszyła się liczba kont, na które nie wpłynęła żadna składka. W sumie liczba martwych rachunków prowadzonych przez fundusze spadła poniżej 700 tys., co stanowi 5,12% rachunków ogółem.
Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]