Inwestycje zagraniczne OFE rosną dynamicznie
 Oceń wpis
   

Trybunał Sprawiedliwości UE w grudniu 2011 roku orzekł, iż Polska wprowadzając limity na inwestycje zagraniczne OFE złamała jeden z filarów Unii Europejskiej, tj. swobodę przepływu kapitału. W tym roku limit zagranicznych akcji w portfelach OFE został już zwiększony do 10% aktywów, za rok będzie wynosił 20%, a za dwa lata 30%. 

 

Run OFE na zagraniczne giełdy

O inwestycjach zagranicznych OFE pisałem na blogu nie raz:

Okazuje się, że OFE zainwestowały zagranicą już 5,8 mld zł, to jest rekordową wartość 3,8% wszystkich aktywów. Liderem pod tym względem jest OFE ING.

Efekty i zagrożenia

Z jednej strony możemy się cieszyć. Nareszcie nasze aktywa będą inwestowane w największe światowe spółki. Z drugiej jednak strony musimy się martwić, gdyż te pieniądze nie zasilą naszej rodzimej gospodarki oraz GPW.
Komentarze (0)
Inwestycje zagraniczne OFE
 Oceń wpis
   
OFE niechętnie inwestują za granicą. Na przestrzeni 10 lat maksymalne zaangażowanie aktywów OFE po za Polską stanowiło 2,2% w roku 2004, a od roku 2007 nie przekracza 1%.
 
Źródło: Rzeczpospolita
 
Widzimy zatem, że w minionych latach OFE zasilały głównie polski rynek kapitałowy. Jednak w najbliższym czasie sytuacja ta może ulec zmianie. Według Komisji Europejskiej obecnie funkcjonujący pięcioprocentowy limit nie jest zgodny z unijnymi przepisami o swobodzie przepływu kapitału. Sprawa obecnie jest rozpatrywana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok przed nami.
 
Mając na uwadze dobro przyszłych emerytów należałoby stwierdzić, iż dywersyfikacja inwestycji jest korzystna. Jednak z drugiej strony gdyby nie dotychczasowe ograniczenia w latach 2008/09 przyszli emeryci straciliby prawdopodobnie o wiele więcej. Na myśl przychodzą tutaj śmieciowe papiery wypuszczane pod masowo udzielane kredyty hipoteczne tak zwanym NINJA. Na takie śmieciowe inwestycje z wysokim ratingiem dały się naciągnąć m.in. norweskie fundusze emerytalne.
 
Równocześnie przedstawiciele funduszy emerytalnych wnioskują o stopniowe podwyższanie obecnego limitu do docelowego poziomu ok. 3o%. Starania te może wesprzeć Unia Europejska oraz wprowadzić w życie rząd. Pytanie ile i gdzie mogą inwestować OFE po wprowadzeniu nowych limitów?
Komentarze (2)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]