Kasa z OFE zabrana przez Tuska już przeżarta!
 Oceń wpis
   

Mają rozmach... państwo już przejadło pieniądze z OFE w dwa lata :) Rząd Tuska zabrał pieniądze z OFE do ZUS-u i już nie ma po nich śladu!!!

 

Dzięki przeniesieniu pieniędzy z OFE do ZUS-u nasz dług publiczny obniżył się z 945,2 mld zł do 844,4 mld zł. Wystarczyły jednak 2 lata, aby wzrósł on o 114 mld zł.

Oznacza to, że rząd nasze emerytury już przeżarł. By żyło się lepiej :)

Komentarze (0)
OFE.BBLOG.PL RELOADED, czyli OFE REAKTYWACJA
 Oceń wpis
   
Sytuacja ws. OFE tak dynamicznie się rozwija, że postanowiłem powrócić do pisania na temat Funduszy Emerytalnych i reaktywować na dobre bloga z zaświatów. Przypomina mi się Alexis de Tocqueville i  jego słowa: "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy."

Liberalny rząd?

Kto pamięta jeszcze rok 2007, kiedy w październiku PO wygrała wybory? Wówczas tak pisałem na blogu.
O jaki ja naiwny, o jaki ja głupi byłem! Później dość szybko się otrząsnąłem i wiedziałem, że wszystko zmierza do likwidacji OFE lub totalnego zmarginalizowania II filaru. Tutaj możecie sobie przeczytać bardzo ciekawy artykuł, który opisuje, jak to z tym demontażem OFE było: saga o reformie.
 
Donald Tusk przemawia do emerytów

Tuskowi brakuje pieniędzy

Co zatem jeszcze może zrobić liberał Tusk? Już wiemy, że w tym i w przyszłym roku nasze słońce przejmie z kont Lasów Państwowych po 800 milionów złotych. Większość z tych środków - po 650 milionów w 2014 i 2015 roku - zasili program budowy dróg lokalnych.

Przez rządy PO tracą inwestorzy na GPW

Na początku lutego Otwarte Fundusze Emerytalne będą musiały przelać do ZUS około 51,5 procent swoich aktywów. Początkowo miały to być środki zgromadzone w obligacjach Skarbu Państwa i infrastrukturalnych, jednak ostatecznie okazało się, że OFE muszą pozbyć się również części akcji. W sumie o wartości prawie 13 miliardów złotych.

Efekt jest taki, że wszystkie światowe giełdy idą w górę, a polska GPW dołuje aż miło wszystkim wrogom kapitalistów...
 
 
mocny katalog stron
Komentarze (0)
Bój to jest nasz ostatni...
 Oceń wpis
   

"...Bój to jest nasz (przed)ostatni,
Krwawy skończy się trud,
Gdy rząd nasz bratni
Przetnie OFE wrzód..."

Tak zmodyfikowaną międzynarodówkę mogliby zaśpiewać socjaliści - przeciwnicy OFE, którzy postawili na swoim. Tusk, Boni, Fedak, Rostowski, Bielecki, Grabowski i cała reszta powoli likwidują sprywatyzowaną część systemu emerytalnego, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne.

Dzisiaj można to już powiedzieć niemal ze 100% pewnością: kwestią maksymalnie kilku lat, czy też kolejnego kryzysu, jest nacjonalizacja OFE. W czasie ponad dwu miesięcznej dyskusji padały już sformułowania, że OFE powinniśmy traktować jako fundusz bezpieczeństwa (coś ala nieistniejący już FRD). Innymi słowy, kiedy kolejne rządy będą zbliżać się do 55% lub 60% relacji długu publicznego do PKB, będzie można OFE znacjonalizować, tak jak stało się to w styczniu na Węgrzech.

Donald, Bronek i Grzesiu, czyli historycy cieszą się i spieszą się

We wpisie z 30 grudnia 2010 roku na tym blogu można przeczytać Finanse publiczne muszą być w tragicznym stanie. I o ile wówczas może ta teza była nieco na wyrost, bo można było mieć nadzieję, że rząd zastosuje strategię stopniowych ustępstw i ostatecznie kształt reformy będzie bardziej korzystny, to dzisiaj widzimy, że rządzący tracą grunt pod nogami. Za pasem wybory, a sytuacja finansów publicznych jest tragiczna. Uwijają się zatem chłopaki jak mogą.

Dzisiaj np. zaskoczył mnie artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej, gdzie pojawia się informacja, że z ekspertyz zleconych przez Pałac Prezydencki wynika, iż zmiany w OFE są zgodne z konstytucją.

Ostateczny kształt ustawy powstał w późnych godzinach wieczornych we wtorek, a już we czwartek rano media informują, że ustawa jest zgodna z Konstytucją? To przepraszam bardzo, kiedy konstytucjonaliści zapoznali się z ustawą? Iście piorunujące tempo, szkoda, że polskie sądy nie działają tak sprawnie... a i działania POlityków też niczego sobie:

16 marca - pierwsze czytanie

18 marca - drugie czytanie

25 marca - projekt trafi do Senatu

31 marca - projekt podpisuje Prezydent RP

1 maja - wejście w życie ustawy o zmianach w OFE

Dzisiaj wiem jedno...

W roku 2040 będziemy 9-tym najstarszym krajem na świecie z 33 mln bardzo starych ludzi, których nie będzie stać na zbyt wiele z śmiesznie niskimi emeryturami z ZUS (wówczas OFE od wielu lat nie będą już istniały).

Pytasz skąd ZUS weźmie pieniądze na te śmiesznie niskie emerytury? Zwiększając podatki i parapodatki, przecież to takie proste! A to będzie dramat naszych dzieci i wnuków.

p.s.

Warto odpowiedzieć na pytanie "Kto zlikwidował akwizycję do OFE?" Michał Boni proponował likwidację akwizycji na rynku wtórnym, jednak minister Fedak po raz kolejny postawiła na swoim. Warto zapoznać się z tym dokumentem od strony 7. Na miejscu Boniego podałbym się automatycznie do dymisji, w kwestii OFE chłopak przegrał wszystko co było do przegrania.

Komentarze (2)
Tylnymi drzwiami - Boni likwiduje akwizycję do OFE
 Oceń wpis
   

Rząd spieszy się z pracami nad ustawą ograniczającą transfery składki emerytalnej do OFE. W ostatniej chwili dodaje też do projektu zapis o zakazie akwizycji na rynku wtórnym oraz powołuje nadzór nad funduszami emerytalnymi. PTE będą mogły też oferować klientom nowe trzeciofilarowe produkty IKE oraz IKZE. To 3 totalnie nowe kwestie o których nie było wcześniej mowy.Boni

W środę odbyło się ostatnie spotkanie Komisji Trójstronnej z Michałem Boni. Pojawiło się kilka nowych rozwiązań, a także potwierdziły się znane dotychczas:
- składka przekazywana do OFE maleje z 7,3% do 2,3%,
- ustawa wejdzie w życie najprawdopodobniej z dniem 1 maja 2011 roku,
- zakaz akwizycji na rynku wtórnym, a także szerzej rozumiany zakaz jakiegokolwiek wynagradzania kogokolwiek za umowy transferowe (PTE nie będzie miało możliwości zapłacić za pozyskanie klienta z rynku wtórnego),
- powstanie Społeczna Rada Bezpieczeństwa Emerytalnego przy KNF, ma ona składać się z 8 przedstawicieli partnerów społecznych (m.in. Solidarność, OPZZ, BCC, Lewiatan) i niezależnych ekspertów, profesorów,
- PTE będą mogły oferować klientom nie tylko OFE i IKZE, ale również IKE,
- wpłaty do IKZE mają wynosić 4% pensji (a nie 2%, jak zapowiadano wcześniej),
- dziedziczenie części składki zabranej z OFE do ZUS ma przebiegać na identycznych zasadach jak do tej pory w OFE,
- dobrowolności w wyborze OFE nie będzie, powrotów z OFE do ZUS również nie będzie,
- składka przekazywana do OFE ma rosnąć z poziomu 2,3% do 3,5% w roku 2017.

Schetyna

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował, że 24 i 25 marca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w sprawie zmian w OFE. Rząd będzie debatował nad ustawą 8 marca, czy prezydent zdąży z podpisem, aby ustawa weszła w życie 1 kwietnia, a gdzie vacatio legis, czyli czas na przystosowanie się do zmian? 1 kwietnia jest nierealny, bardziej prawdopodobny jest termin 1 maja.Tusk

Premier RP Donald Tusk w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" martwi się, czy pozostałe partie nie zablokują zmniejszenia składki do OFE. Liderzy PiS i SLD wypowiadają się w kwestii OFE enigmatycznie, ale dają sygnały, że są przeciw. Premier zastanawia się też głośno nad sposobem głosowania PSL i ma wątpliwości. Jednak rozwiała je dzisiaj...

Fedak

Minister Pracy i Polityki Społecznej powiedziała, że PSL poprze zmiany nad którymi pracuje zespół Ministra Boniego, jednak w trakcie prac rządowych, będzie starała się ulepszyć obecny projekt ustawy.

Do ciekawej (nazwijmy to) "akcji" doszło wczoraj na spotkaniu KT, otóż z relacji świadków wynika, że Boni powiedział, iż składka przekazywana do OFE może docelowo być wyższa niż 3,5% w 2017 roku, na co Minister Fedak wstała i powiedziała, że "nie ma na to szans".

Wygląda zatem na to, że w sprawie OFE będzie jeszcze ciekawie...

Aktywa i Klienci OFE

Tymczasem aktywa OFE wzrosły w lutym zaledwie o 10,2 mln zł, do 220,9 mld zł, a liczba klientów zwiększyła się tylko o 833 osoby, do 15'265'631 członków OFE. Jest to najmniejszy wynik w historii. Czym mógł zostać spowodowany, można pokusić się o podanie kilku czynników:
- duże znaczenie ma wysokie bezrobocie na poziomie 13% (2 mln osób),
- mniejsze środki dla urzędów pracy na walkę z bezrobociem i aktywizację zawodową,
- spadająca liczba osób urodzonych na początku lat '90tych, którzy obecnie wchodzą na rynek pracy,
- minione rekordowe losowanie i ponad 430 tysięcy osób, które stały się klientami OFE na przełomie minionych dwóch miesięcy (grudzień-styczeń),
- zniechęcenie obywateli majstrowaniem przy OFE i przenoszeniem pieniędzy do ZUS.

p.s.

ZUS chwali się, że jest już gotowy do zmian w OFE...

A Najlepszy Minister Finansów pisze list i tłumaczy się dlaczego jest tak źle, skoro było tak dobrze i co z tym fantem zrobić. Ciekawa lektura na mroźne marcowe wieczory. Eh, co za dzień...

Komentarze (0)
Puk, puk? Tusk, Tusk!
 Oceń wpis
   

Grafika znaleziona w sieci. Bez komentarza.

Źródło: http://www.mmtorun.pl/artykul/marcin-treichel-o-ofe-298065.html

ObronEmeryture.pl

Na temat akcji ObronEmeryture.pl można poczytać na blogu we wpisie akcja OFE. Dzisiaj nastąpiło podsumowanie kampanii, na którą przeznaczono prawie 1 mln zł. Premier Donald Tusk otrzyma 83 tysiące listów (chyba drukarka się zacięla, bo obecnie na stronie kampanii licznik pokazuje 85'293). Czy te kartki (166 ryz papieru po 500 kartek lub 33 pudełka) zrobią wrażenie na premierze i zrezygnuje ze zmniejszenia składki przekazywanej do OFE z 7,3% do 2,3%?

Cóż, biorąc pod uwagę, że w OFE jest już ponad 15 mln obywateli, to akcję IGTE wsparło zaledwie ok. 0,5% uczestników II filaru.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]