Prezydent RP dłużej ws. OFE zwlekać już nie mógł
 Oceń wpis
   

No i w końcu odesłał ustawę o OFE do Trybunału konstytucyjnego.  Ustawę, która przekazuje ponad 150 mld zł z OFE do ZUS, przy okazji narzucając ciekawe zakazy i nakazy na zarządzających otwartymi funduszami emerytalnymi.

Ustawa o OFE - swego rodzaju kuriozum

Już w poniedziałek OFE przekażą do ZUS blisko 151 mld zł. W ten sposób dług publiczny magicznie obniżony zostanie aż o 7 punktów procentowych! Oczywiście tylko na papierze, gdyż dług ukryty zobowiązań emerytalnych przekroczył już dawno 2 biliony złotych.

Ustawa likwiduje przymus uczestnictwa w OFE oraz daje możliwość wyboru OFE lub ZUS. Natomiast oszczędności tych, którzy pozostaną w OFE na 10 lat przed emeryturą, będą stopniowo przenoszone z OFE do 

Co zaniepokoiło ludzi Prezydenta?

To co niepokoi większość ludzi interesujących się tematem. Zastanawiające są:

1. Zakaz inwestowania przez OFE w obligacje.

2. Nakaz inwestowania 75% kapitału w akcje.

3. Zakaz reklamy OFE.

4. Gigantyczna ingerencja państwa w swobodę działalności gospodarczej.

Granie na zwłokę przez Komorowskiego jest na rękę rządowi Tuska - Sędziowie bowiem będą musieli wziąć pod uwagę również konsekwencje i koszty ewentualnego uchylenia już wprowadzonych zmian, a te będą nie małe biorąc pod uwagę, że państwo umorzy ponad 150 mld zł w obligacjach.

Komentarze (0)
Prezydent RP gra na zwłokę ws. OFE?
 Oceń wpis
   

Kiedy Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski podpisał 27 grudnia 2013 roku ustawę o OFE, zapowiedział, że automatycznie wysyła ją do Trybunału Konstytucyjnego. Niechaj sędziowie rozstrzygną czy ustawa jest zgodna, czy sprzeczna z konstytucją - powiedział Prezydent. Problem w tym, że do 27 stycznia 2014 roku żaden wniosek do TK nie wpłynął!

Co jest grane?

Wszystko wskazuje na to, że w ten sposób Prezydent gra na zwłokę. Im później wniosek wpłynie do Trybunału Konstytucyjnego, tym trudniej będzie sędziom zdecydować o ewentualnym wycofaniu się Państwa Polskiego z reformy OFE. Wszak będą to olbrzymie koszty. 

Inna ewentualność to taka, że nieudolnością wykazali się urzędnicy kancelarii, aczkolwiek jakoś trudno mi w to uwierzyć. Wygląda to na przemyślaną taktykę. Nie pozostaje mi zatem nic inne, jak tylko połączyć się z czytelnikami bloga w bólu i nadzieii, czy też jak to napisał "Prezydęt w bulu i nadzieji"

Ortografia Prezydęta.

 

Komentarze (0)
Mikołaj Barczentewicz w obronie prawa, w obronie OFE
 Oceń wpis
   

Mikołaj Barczentewicz (trudne nazwisko, ale warte zapamiętania) z Fundacji FOR prof. Leszka Balcerowicza wytoczył proces Głowie Państwa, czyli jak to mawiają zwolennicy PiS "Gajowemu". Za co? Za OFE!


Panie Prezydencie! Ekspertyzy udostępnia się obywatelom na żądanie!

Pamiętamy wiosenne zamieszanie z OFE (wydarzenia zostały szczegółowo opisane na niniejszym blogu, warto poczytać te kilkadziesiąt wpisów od stycznia 2011 do chwili obecnej) i dywagacje nt. "Czy Prezydent RP podpisze ustawę o OFE?"

Ostatecznie Głowa Państwa podpisała (ręką) ustawę i składka przekazywana z ZUS do OFE zmalała z 7,3% do 2,3%. Automatycznie cudownie obniżeniu uległ deficyt budżetu państwa (na papierze), Tusk nie musiał ciąć wydatków i tak "PEŁO" zmierza ku wygraniu najbliższych wyborów.

Wszystko byłoby takie pięknie, gdyby nie Balcerowicz i jego Fundacja FOR...

Zarządał/li ekspertyz (autorem pisma był Barczentewicz), na podstawie których "Gajowy" zdecydował o obcięciu o 70% składki przekazywanej do OFE. Kancelaria Prezydenta odpowiedziała, że ekspertyz nie ujawni bo... "nie ma takiej praktyki". I pisząc kolokwialnie "wypięła się na chłopca Balcerowicza". No cóż, praktyka, praktyką, ale prawo, prawem.

Polecam wpis Olgierda

Niby sprawa przycichła...

... a tu nagle ŁUP! Po blisko 3 miesiącach Barczentewicz przy wsparciu profesorów Balcerowicza i Stępnia przystąpił do ataku, chce dojść swoich racji przed sądem. Dlaczego Barczentewicz idzie do sądu z Prezydentem Najjaśniejszej RP? Polecam uzasadnienie samego autora zamieszania. http://www.barczentewicz.com

Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]