Inwestycje zagraniczne OFE rosną dynamicznie
 Oceń wpis
   

Trybunał Sprawiedliwości UE w grudniu 2011 roku orzekł, iż Polska wprowadzając limity na inwestycje zagraniczne OFE złamała jeden z filarów Unii Europejskiej, tj. swobodę przepływu kapitału. W tym roku limit zagranicznych akcji w portfelach OFE został już zwiększony do 10% aktywów, za rok będzie wynosił 20%, a za dwa lata 30%. 

 

Run OFE na zagraniczne giełdy

O inwestycjach zagranicznych OFE pisałem na blogu nie raz:

Okazuje się, że OFE zainwestowały zagranicą już 5,8 mld zł, to jest rekordową wartość 3,8% wszystkich aktywów. Liderem pod tym względem jest OFE ING.

Efekty i zagrożenia

Z jednej strony możemy się cieszyć. Nareszcie nasze aktywa będą inwestowane w największe światowe spółki. Z drugiej jednak strony musimy się martwić, gdyż te pieniądze nie zasilą naszej rodzimej gospodarki oraz GPW.
Komentarze (0)
Limity inwestycji zagranicznych OFE
 Oceń wpis
   

Rząd musi odpowiedzieć na zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie zapytania o 5% limit inwestycji zagranicznych OFE. KE twierdzi, że Polska nie przestrzega traktatu akcesyjnego. Żądania są liberalne:

  • całkowite zniesienie barier,
  • zwiększenie ilości instrumentów w jakie Fundusze Emerytalne mogłyby inwestować,
  • zmniejszenie kosztów przeprowadzania transakcji na rynku międzynarodowym.

Ostateczne decyzje w tej sprawie ma podjąć Ministerstwo Finansów, a czas udzielenia odpowiedzi upływa na przełomie sierpień/wrzesień 2009. Konflikt z Komisją Europejską o to w jaki sposób mają inwestować Fundusze Emerytalne trwa już od 2007 roku. W dobie kryzysu Minister Rostowski na pewno cieszy się, że mamy OFE, które kupują obligacje i w ten sposób łatwiej rolować dług publiczny. Czy zatem zechce zwiększyć limity inwestycji zagranicznych? Jeżeli tak, to w niewielkim stopniu i najpewniej w perspektywie kilku lat, np. od 2012 roku do 10%, a od 2017 do 15% itd.


Z teoretycznego punktu widzenia limity inwestycji za granicą powinny wzrosnąć, po to aby Fundusze Emerytalne prezentowały wzorcowo zdywersyfikowane portfele. Zwiększenie poziomu inwestycji zagranicznych jest wręcz konieczne, ale powinniśmy dochodzić do niego stopniowo, żeby nie spowodować nadmiernego odpływu pieniędzy z Warszawskiej Giełdy. Prof. Rybiński twierdził dwa lata temu, że OFE powinny inwestować za granicą 30%, Prezes GPW Sobolewski w odpowiedzi zaproponował zwiększenie limitu inwestycyjnego na polskiej giełdzie z 40% do 50%...


Czy jednak inwestowanie NASZYCH przyszłych emerytur nie powinno służyć przede wszystkim polskiej gospodarce? Wypływ 30 procent kapitałów (np. z obecnych 161,9 mld zł) za granicę Polski zmniejszy szanse polskich spółek na pozyskiwanie kapitału, a to z kolei nie poprawi sytuacji na rynku pracy. Z punktu widzenia naszych przyszłych emerytur najważniejsze jest to, aby zatrudnienie było jak najwyższe, bo od tego zależą wpłaty do OFE i wysokość świadczeń po przekroczeniu wieku emerytalnego. Dodatkowo zwiększenie limitu na inwestycje zagraniczne spowoduje zmniejszenie środków przeznaczanych na zakup polskich obligacji, co nie pozwoli finansować deficytu budżetowego. Pytań i wątpliwości jest dużo, ale miejsca w poniższych komentarzach również, zapraszam do dyskusji.

Komentarze (4)
Inwestycje zagraniczne OFE cd.
 Oceń wpis
   

Fundusze Emerytalne chcą zwiększenia limitów na inwestycje zagraniczne. Obecnie limit wynosi 5%. Przyjrzyjmy się zatem jak do tej pory OFE wykorzystywały ten przywilej?

Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi, okazuje się, że maksymalne zaangażowanie według danych miesięcznych wynosiło 1,44 proc., zaś średnio było to 0,53 proc. Dziesięciokrotnie mniej niż pozwalają na to dotychczasowe limity. Od początku 2006 r. zaangażowanie to nie przekraczało 1 proc. aktywów...

Dlaczego zatem OFE chcą zwiększenia czegoś, czego nie wykorzystują?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to... wiadomo o co chodzi. Obecnie inwestycje zagraniczne OFE są bardzo niekorzystne ponieważ płaci za nie PTE z własnych pieniędzy, a nie OFE z pieniędzy klientów. Dlatego zarządzający Funduszami Emerytalnymi lobbują zmiany w obecnych limitach, „przy okazji” postulując zmiany w opłatach od takich inwestycji. Zarządzający muszą być bardzo zachłanni, ponieważ w minionym roku zarobili i tak rekordowo dużo - zsumowany zysk wszystkich uczestników rynku OFE wyniósł ponad 670 mln zł!

Czy to dobrze, czy to źle?

Na pewno dobrze z punktu widzenia przyszłego emeryta – wskazana jest dywersyfikacja inwestycji. Tym bardziej, że za kilka lat sytuacja polskiej gospodarki nie będzie tak różowa jak dzisiaj. Dlaczego zatem polski emeryt nie ma zarabiać w Azji, czy na Bałkanach? Skoro przyniesie to ponadprzeciętne zyski?

Na pewno źle z punktu widzenia polskiej gospodarki. OFE to poważny zastrzyk dla budżetu państwa – główny klient obligacji. OFE mają też ok. 10% udziału w kapitalizacji warszawskiej giełdy. Jeżeli limit inwestycji zagranicznych podnieślibyśmy do 40%, tak jak np. w Chile, to polska gospodarka odczuje boleśnie tak duży odpływ kapitału. Oczywiście nie musi się to nam przytrafić – w chilijskiej strukturze aktywów funduszy emerytalnych inwestycje zagraniczne (mimo tak wysokiego limitu) są w zdecydowanej mniejszości form inwestowania.
Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]