Słowenia, Bułgaria, Rosja, Grecja, USA - problemy emerytalne
 Oceń wpis
   

Wraz z wybuchem światowego kryzysu finansowego problematyka systemu emerytalnego nie schodzi z głównych stron portali ekonomicznych. W ostatnich dniach kolejne państwa zastanawiają się co dalej z OFE, co z emeryturami i ludźmi starszymi.Słowenia

Starzenie się społeczeństwa, a tak naprawdę wyżu demograficznego urodzonych tuż po wojnie dotyka praktycznie każde państwo. Wydatki budżetowe na emerytów rosną, przez co dana gospodarka wolniej wychodzi z recesji. Jeżeli udałoby się ograniczyć wydatki na emerytury... Przed takim problemem stoi obecnie Słownia, która zdecydowała się na referendum w kwestii podniesienia wieku emerytalnego z 60 do 65 lat.

Wyniki referendum? Bez zaskoczenia. Kto chciałby dłużej pracować? Niewielu. Kto chciałby odprowadzać więcej podatków? Nikt? Kto chciałby wcześniej przejść na emeryturę? Większość. W efekcie 3/4 słoweńskiego społeczeństwa powiedziało NIE proponowanym zmianom.

Inna sprawa, że wcześniej, czy później Słowenia wiek emerytalny podniesie, finanse publiczne nie wytrzymają rosnących obciążeń.

Dwumilionowa Słowenia rocznie wydaje 1,3 mld euro na dofinansowanie systemu emerytalnego. Deficyt budżetowy do 2013 r. ma być obniżony do mniej niż 3 proc. PKB, a tymczasem w tym roku zwiększy się on do 5,8 proc. z 5,6 PKB w 2010 r. – przewiduje Komisja Europejska. Dług publiczny ma wzrosnąć do 42,5 proc. PKB z  38 proc. w ub.r.

Bułgaria

Na temat Bułgarii wspominałem na blogu m.in. tutaj Bułgarscy politycy chcieli położyć łapę na całości aktywów zgromadzonych w OFE, jednak na skutek ostrzeżenia z MFW zaniechano tego. Ostatecznie rządzący musieli zadowolić się 50 mln euro z tytułu zabrania z OFE do "bułgarskiego ZUS" kapitału wcześniejszych emerytów (górników, służb mundurowych, pilotów).

Dzisiaj okazuje się, że było to działanie nie zgodne z bułgarskim prawem. Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że decyzja była sprzeczna z konstytucją. Zdaniem TK "parlament naruszył zasady państwa prawa i wolnej inicjatywy gospodarczej".

Pytanie co z polskimi zmianami w systemie emerytalnym. Dlaczego nikt nie zaskarżył ich do tej pory do Trybunału Konstytucyjnego?

Rosja

Putin traci cierpliwość do prywatnych funduszy emerytanych (odpowiedników naszych OFE). Fundusz Emerytalny Rosji (odpowiednik ZUS) likwiduje 3 prywatne fundusze emerytalne:
- „Błagosastajanije" (Dobrobyt) - 1,04 mln członków i drugie miejsce wśród emerytalnych funduszy niepaństwowych,
- „Norylski Nikiel" (473 tys. i 4 miejsce),
- „Renessans życie i emerytura" (225,5 tys. i 10 miejsce).

Dlaczego właśnie te fundusze zostały zdelegalizowane? Odpowiedź jest prosta - lud miast i wsi o tym zdecydował, wysyłając 80% spośród wszystkich skarg na te 3 OFE. Putin pójdzie chyba za ciosem i całkowicie zlikwiduje OFE.

Największe składki zbiera obecnie państwowy Wnieszekonombank (941 mld rubli tj. ok. 34 mld dol.). Wszystkie prywatne OFE zarządzają ponad 155 mld rubli (5,6 mld dol.).

Kwota ta szybko rośnie. W 2010 r powiększyła się dwa razy. Putin na pewno chętnie położyłby rękę na tych pieniądzach.

Grecja

Nasz kochany bankrut ma się całkiem nieźle. Miliardy euro, które ofiarują Grekom podatnicy z Europy Zachodniej pomagają wielu nieżyjącym. Okazuje się, że popularną praktyką w kraju Zorby jest pobieranie emerytury za dawno zmarłego członka rodziny. Wstępne szacunki mówią o kilku tysiącach takich przypadków. Urzędników od pewnego czasu zastanawia wysoka liczba stulatków pobierających świadczenia... Do czego to może doprowadzić socjalizm?

USA

W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się natomiast coraz więcej przypadków porzucania ciał zmarłych. Okazuje się, że pogrzeb, to wydatek minimum 1000 dolarów. Biedne rodziny mają zatem do wyboru, albo pochować godnie członka rodziny, albo głodować przez pewien czas.

Krótkie podsumowanie

Żyjemy coraz dłużej, rośnie liczba emerytów, ryjnek pracy ewoluuje, nie ma już tak wielu etatowców, którzy odprowadzaliby wysokie składki emerytalne, miliony żyją w szarej strefie... Problemy systemu emerytalnego będą coraz częściej dawały o sobie znać.

Komentarze (0)
Tym razem tylko 205 tysięcy osób nie wybrało jeszcze OFE
 Oceń wpis
   

Tradycyjnie, jak co roku, w pierwszych dniach czerwca ZUS rozpoczyna drukowanie, pakowanie i wysyłanie setek tysięcy listów do osób, które nie spełniły obowiązku wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Rekordu nie będzie

Ostatnie losowanie (z wyłączeniem pierwszego z 2000 roku) było rekordowe. Pracownicy ZUS w najbardziej gorącym okresie świąteczno-noworocznym przeprowadzili wysyłkę aż 434 tysięcy zawiadomień. Tym razem pracy jest mniej i to o ponad połowę, czyli wraz z letnim losowaniem wszytko wraca do normy. Żeby nie być gołosłownym, warto zatrzymać się przy tym wykresie:

Czy otrzymasz list?

Obowiązek podpisania umowy z OFE na chwilę obecną mają osoby w wieku poniżej 43 lat, które podjęły pierwszą pracę bądź rozpoczęły prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Zawiadomienie otrzymają też osoby, które były nadgorliwe, podpisali umowę z OFE przed rozpoczęciem pracy i teraz mogą się zdziwić otrzymując wezwanie do wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoba, która otrzyma ponaglenie z ZUSu do wyboru OFE ma czas na samodzielne przystąpienie do Funduszu Emerytalnego do 10 lipca 2011 roku. Wszyscy, którzy nie zmieszczą się w tym terminie wezmą udział w losowaniu OFE przez ZUS.

Z losowania wyłączone są trzy największe pod względem liczby klientów fundusze emerytalne (ING, Aviva, PZU). W losowaniu 31 lipca  2011 r. weźmie więc udział 7 funduszy: Aegon, Allianz, AXA, Generali, Nordea, Pocztylion i PKO BP Bankowy.

--------------------------------------

Losowanie OFE zbliża się.

Czas mija 10 lipca.

Wybierz OFE przed ZUSem!

--------------------------------------

Komentarze (0)
Pierwsza demontażystka OFE nie próżnuje...
 Oceń wpis
   

Jolanta Fedak z miesiąca na miesiąc posuwa się do przodu ze swoimi zapędami ku likwidacji OFE. Niedawno wspominała o tym, że ZUS powinien wypłacać emerytury, a teraz zaostrza swoje stanowisko.Chociaż kadencja się kończy...

... to projekt ustawy na ukończeniu, jak mówi Fedak: "My chyba przyjmiemy w tym projekcie uwagę ministra finansów, który uważa, że te składki trzeba przekazywać do ZUS-u stopniowo, przez 10 lat, jedna dziesiąta co roku".

Czyli wszystko jasne, politykom chodzi o zabezpieczenie finansów publicznych. Nie! Jolanta ma na myśli coś innego: "Chodzi o to, aby zabezpieczyć fundusze na emeryturę przed nagłymi wahaniami, żeby one na krótko przed przejściem na emeryturę były bezpieczne. Taka konstrukcja doskonale zabezpiecza te środki"

Nie ma to jak zabranie oszczędności obywateli z OFE w celu zasypania dziury budżetowej. Brawo Fedak! Bravissimo Rostowski!!! Nauczeni doświadczeniem ubiegłych miesięcy wiemy już, że pomysłów Fedak nie można lekceważyć. Propozycja ta jest kolejnym skokiem na aktywa zgromadzone w OFE. I nie mogę zrozumieć, jak Minister może mówić o "zabezpieczaniu funduszy na emeryturę przed nagłymi wahaniami". Czy jest ktoś przy zdrowych zmysłach, kto woli zapis księgowy w ZUS, niż oszczędności w OFE?

Zielona wyspa emerytów wykarmi

4% wszystkich emerytów stanowią górnicy. Pobierają oni 8% wszystkich świadczeń wypłacanych przez ZUS. Jak łatwo zaobserwować mamy tutaj do czynienia z lepszym traktowaniem górników przez system, którzy statystycznie wcześniej przechodzą w stan spoczynku i otrzymują dwa razy większe emerytury.

Oddawać takie przywileje? Trzeba chyba upaść na głowę i górniczy związkowcy postraszyli polityków: "Jeżeli rząd spróbuje je ruszyć, to się przekona, jacy jesteśmy silni" i politycy odpuścili: "Nikt nie planuje na razie żadnych zmian w emeryturach górniczych" - powiedział Pawlak, po czym dodał, że "Nie ma potrzeby zamartwiać się czymś, co nie istnieje". HURRA! Zielona Wyspa jest silna i wykarmi każdego. No, przynajmniej do najbliższych wyborów...

Komentarze (0)
Boni vs. Fedak rewanż
 Oceń wpis
   

Boni sromotnie przegrał walkę o OFE z Fedak i wydawało się, że skoro kompletnie poległ, to odejdzie w polityczny niebyt. Nic podobnego, przed nami "Boni vs. Fedak Round Two", tak jak w tym teledysku econstories.tv "Fight of the Century: Keynes vs. Hayek Round Two".

Co dalej z OFE?

Trzy dni temu media obiegła informacja, że Michał Boni rozpoczął prace nad ustawą mającą poprawić efektywność i bezpieczeństwo emerytalnych oszczędności w OFE. 13 maja (nomen omen) w piątek odbyło się nawet pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu w tej sprawie. Boni rzecz jasna nie zaprosił do prac na ustawą Fedak, ani nikogo z jej ministerstwa.

Na ripostę Fedak nie musieliśmy długo czekać. Dzisiaj media odświeżają starego kotleta w postaci pytania "Kto i jak ma wypłacać emerytury z OFE?". Fedak śpieszy z odpowiedzią i mówi, że chce aby po osiągnięciu wieku emerytalnego pieniądze zgromadzone w OFE były przekazywane do ZUS, który powinien wypłacać emerytury lub powinny być wypłacane jednorazowo emerytom. Pomysł ten nie podoba się Boniemu.

Co z tej rywalizacji wyniknie? Czas pokaże, ale również powinniśmy pamiętać, że czas ucieka, a od 1 stycznia 2014 roku wypłaty z OFE ruszą na dobre.

I tak o to po raz kolejny na naszych oczach pod pretekstem ratowania przyszłych emerytur wchodzimy w drugą fazę likwidacji OFE. I nie liczcie na to, że politycy pozwolą nam otrzymać kapitał zgromadzony w OFE w formie jednorazowej wypłaty. Na to nie ma szans! Czeka nas nieuchronna nacjonalizacja OFE.

Co z tym wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego?

Ponad miesiąc temu wydawało się, że wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o OFE to kwestia dni, a nie tygodni. Wszyscy chcieli zaskarżać: Lewiatan, PJN, SLD i PiS zbierali opinie konstytucjonalistów i mówili o zaskarżeniu ustawy do TK. Po 6 tygodniach jesteśmy w punkcie wyjścia.

Zgodnie z prawem aby zaskarżyć ustawę do TK potrzeba 50 posłów. Chętnych brak. Jedynie PJN stara się jak może, ale z 18 posłami niewiele może. Chociaż jak powiedziała powiedziała liderka PJN "Przyszły tydzień, myślę - wtorek, środa - skierujemy wniosek do Trybunału". Jak zobaczę to uwierzę...

Chociaż, może Kluzik-Rostkowska da radę? Klub SLD zdecydował, że nie będzie składał własnego wniosku ws. OFE do TK i ponoć nie ma przeszkód, by ci posłowie SLD, którzy chcą, podpisali się pod wnioskiem PJN.

Komentarze (0)
Akwizytorzy OFE (jeszcze) nie zaatakowali?
 Oceń wpis
   

Bieżąca, majowa sesja transferowa okazała się być słabsza od poprzedniej lutowej. Przed kwartałem OFE zmieniło 162 tys. osób, a obecnie transfer zakończył się przekazaniem kapitału do nowego OFE dla blisko 154 tys. członków spośród 15,3 mln będących w drugim filarze.

Bez fajerwerków

Zmniejszenie liczby transferów w perspektywie likwidacji akwizycji od 1 stycznia 2012 roku może dziwić, gdyż w ostatnich latach majowa sesja transferowa była zawsze bardziej liczebna od lutowej, a teoretycznie z dodatkową motywacją sprzedawców powinna być najwyższa w historii. Dlaczego tak się nie stało?PTE w wyniku obniżenia od 1 maja 2011 roku przekazywanej składki z 7,3% do 2,3% zarobków brutto, radykalnie obcięły wynagrodzenia dla akwizytorów OFE. Wstępne wyliczenia wskazują, że wraz ze spadkiem przekazywanych składek o 70% o podobną wartość spada również wynagrodzenie za pozyskanego klienta. Jedynie przy zmianie OFE opłata od kapitału, który zgromadził klient jest niewiele niższa.

Wygląda zatem na to, że akwizytorzy OFE z miesiąca na miesiąc będą się wycofywać z tego rynku. Nie opłaca się przecież tracić czasu na klienta, za którego otrzyma się kilkadziesiąt złotych brutto. Sądzę zatem, że w ostatniej fazie funkcjonowania akwizycji nie tyle będziemy mieli do czynienia z dużymi liczbami transferów (nawet pomimo likwidacji opłaty za zmianę funduszu przed upływem 2 lat członkostwa w danym OFE), co będą one rekordowe pod względem kapitału jaki będą przekazywać sobie OFE. Sprzedawcy funduszy emerytalnych skoncentrują się na bogatych klientach, za transfer których można uzyskać wyższą prowizję od kapitału.

Zmiany w zmianach OFE

Warto porównać tegoroczną sesję lutową:z tegoroczną sesją majową:

 
W porównaniu z lutową sesją transferową 4 PTE zmobilizowały swoje sieci sprzedażowe i pozyskały zdecydowanie więcej klientów niż w lutym:
- OFE Warta ok. 2,5 tys. więcej,
- OFE Nordea ok. 2 tys. więcej,
- OFE Aegon ok. 4 tys. więcej,
- OFE PZU ok. 3 tys. więcej.

Natomiast w 4 PTE nastąpiło znaczące załamanie sprzedaży na rynku wtórnym:
- OFE PKO BP pozyskał o 8 tys. członków mniej niż w lutym,
- OFE Allianz przyciągnął o 3,5 tys. mniej klientów (ponad 50% mniej!) i stracił o 1,5 tys. więcej,
- OFE Pocztylion w lutym pozyskał 1570 klientów, a w maju tylko 544,
- OFE ING pozyskał o 2,5 tys. mniej członków niż w lutym.

Tradycyjnie najwięcej klientów, biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, tracą największe OFE: z Aviva odeszło 33 tysiące osób, z ING prawie 26 tysięcy, a z PZU ponad 18 tysięcy klientów. Jednak dwa ostatnie fundusze emerytalne są aktywne i tracąc równocześnie przyciągają nowych klientów, a ich wynik netto nie jest najgorszy, natomiast OFE Aviva podpisując poniżej tysiąca umów o zmianę OFE, regularnie traci netto ponad 30 tysięcy członków kwartalnie.

Na koniec można zadać sobie pytanie: Czy zmiany OFE są skorelowane z aktualnymi wynikami inwestycyjnymi OFE? Warto rzucić okiem na Ranking OFE.

Komentarze (0)
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]