150 tys. zł kary dla Amplico
 Oceń wpis
   

Właściciel OFE Amplico otrzymał karę od Komisji Nadzoru Finansowego w wysokości 150 tys. zł za inwestycję w obligacje islandzkiego banku Glitnir.

Stare dzieje, czyli kara za 2007 r.

Zarządzający OFE (wtedy jeszcze) AIG zdecydowali się w 2007 roku na zakup obligacji banku Glitnir przeznaczono 64,2 mln zł, tj. 0,56% aktywów funduszu emerytalnego. Ów bank na początku października 2008 roku został znacjonalizowany i nie wykupił obligacji, chociaż miał to zrobić w styczniu 2009 roku.  W efekcie stratę ponieśli klienci funduszu, a Amplico otrzymało karę stosunkowo niewielką (max wysokość to 500 tys. zł).

– Zarządzający nie dochowali należytej staranności w ocenie ryzyka i statusu prawnego obligacji z punktu widzenia zapewnienia maksymalnego stopnia bezpieczeństwa dokonywanych lokat. Nie podjęto również w porę działań, które mogły doprowadzić do minimalizacji negatywnych konsekwencji – tłumaczy powód nałożenia kary Marta Chmielewska-Racławska z KNF.

Tego typu kary nałożonej przez KNF na PTE nie przypominam sobie. Pytanie tylko dlaczego decyzja zapadła po tylu latach i czy jej wysokość jest adekwatna do strat jakie ponieśli klienci?

Apropo Islandii i kryzysu, proponuję dłuższy seans:

Komunikat ze strony Komisji Nadzoru Finansowego:

KNF jednogłośnie nałożyła na Amplico Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA karę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych za naruszenie art. 139 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych, zgodnie z którym fundusz lokuje swoje aktywa (…), dążąc do osiągnięcia maksymalnego stopnia bezpieczeństwa i rentowności dokonywanych lokat w zakresie lokowania aktywów Amplico OFE w obligację wyemitowaną przez Glitnir Banki HF z siedzibą w Islandii.

Komentarze (0)
Ranking OFE wg Gazety Wyborczej
 Oceń wpis
   

Gazeta Wyborcza (w postaci Marcina Bojanowskiego, któremu pomagał Piotr Kożuchowski) przeprowadziła po raz kolejny własny ranking OFE. Pierwsza trójka, a w zasadzie czwórka to: ING, Allianz, PZU i Polsat (dwa ostatnie ex aequo na 3 miejscu).

Zmiany w metodologii rankingu

Redaktor Bojanowski wyciągnął wnioski z poprzednich rankingów, którym wiele osób zarzucało nieobiektywne podejście do tematu. Tym razem poza uwzględnianiem:

- wyników z ostatnich 12 miesięcy,

- wyników od początku istnienia OFE,

- średnie wyniki w rankingach KNF,

dodano jeszcze:

- efektywność - rozumianą dość specyficznie, jako stopa zwrotu za ostatnie pięć lat.

Za każde z czterech kryteriów można było otrzymać od 1 do 14 punktów. Im więcej tym lepiej, a ostateczne wyniki ukształtowały się następująco:

Zdaniem Gazety Wyborczej powodów do zadowolenia nie mają klienci funduszy: Aegon, Pocztylion i Bankowy. Kolejny raz z rzędu tej trójce przypadły ostatnie miejsca w rankingu. No cóż, warto skonfrontować wyniki tego zestawienia z innymi rankingami.

--------------------------------------

Losowanie OFE zbliża się.

Czas mija 10 lipca.

Sprawdź aktualny ranking OFE!

--------------------------------------

 

 

Komentarze (0)
GW przeciwko akwizytorom OFE cd.
 Oceń wpis
   

W latach 2008-2010 Gazeta Wyborcza była nader płodna jeżeli chodzi o artykuły skierowane przeciwko akwizytorom OFE (polecam zapoznać się z wpisem sprzed roku). W tym tygodniu akwizytorzy OFE zostali zaatakowani po raz kolejny.


5 ekranów mieszania z błotem

Uff... jestem po lekturze artykułu "Nie święci agenci łowią przyszłych emerytów", którego autorami są: znawca OFE M. Bojanowski i nieznana mi Anna Bobowska. Cóż, muszę przyznać, że musiałem poczekać kilka dni aby ochłonąć, ale chyba nadal jestem w szoku...

Z tekstu wyłania się obraz przedstawiciela finansowego/agenta/akwizytora OFE, jako totalnego dyletanta, oszusta, hochsztaplera i manipulatora. Pozwólcie, że nie będę opisywał artykułu, kto zechce kliknie sobie w linka powyżej i sam wyciągnie wnioski.

To już jest koniec...


Akwizytorzy OFE mogą prowadzić swoją działalność do 31 grudnia 2011 roku, pozostało im zatem (od dzisiaj równo) pół roku. Po co zatem GW publikuje tak długi artykuł? Jaki jest tego cel? Nie wiem.

Wiem natomiast, że życie przynosi zmiany i nie znosi próżni. W historii ludzkości mieliśmy wiele różnorakich profesji np. karmiciela wszy (był nim m.in. Zbigniew Herbert), był też zawód klikona tzw. krzykacza miejskiego. Jedne profesje giną, a powstają inne, tak było, jest i będzie.


Pan Stanisław Grzyb - ostatni klikon z Lublina

Problem w tym, że nie pamiętam, aby z dnia na dzień, jedną decyzją prawo wykonywania zawodu traciło ponad 100 tysięcy osób. Oczywiście krytycy zaraz napiszą co to za zawód "akwizytor OFE?", a ja w odpowiedzi zapytam "a co to za zawód tester gier, czy inny trendsetter lub fundraiser" ;)

Komentarze (0)
Wywiad z odkrywcą spisku OFE
 Oceń wpis
   

W "Polityce" ukazał się wywiad z prof. Mitchell'em Orenstein'em. Profesor jest autorem słynnego dzieła odsłaniającego kulisy wprowadzania OFE w Polsce i innych państwach regionu „Privatizing Pensions: The Transnational Campaign for Social Security Reform”.


Orenstein odpowiada Oręziak i Gwiazdowskiemu?

Publikację Orensteina spopularyzowali w kraju nad Wisłą prof. Oręziak http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/leokadia-oreziak-jak-wprowadzono-polsce-ofe i dr hab. (jak sam o sobie mawia) Gwiazdowski http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=904 Zagorzali przeciwnicy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wysnuli oni na jej podstawie tezy o spisku finansistów i Wall Street (jeżeli ktoś nie czytał, warto kliknąć w powyższe 2 linki), który w niniejszym wywiadzie Orenstein obala.

Zgodnie z tezą amerykańskiego profesora pod koniec lat 90-tych Polska miała słabą pozycję na arenie międzynarodowej. Z powodu braku wewnętrznego finansowania jako kraj słabo rozwinięty potrzebowała usilnie bezpośrednich inwestycji zagranicznych i reformując system emerytalny pokazała, że jest atrakcyjnym miejscem dla biznesu, politycy myślą strategicznie, obniżają koszty pracy, miliardy złotych rocznie będą trafiać po przez OFE na GPW, co wzmocni rynek kapitałowy. Analogicznie postąpiły Węgry i pozostałe kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Kontynuując swój wywód Orenstein mówi, że obecnie jesteśmy w innym miejscu i działania Tuska oraz Rostowskiego, polegające na obniżeniu składki przekazywanej do OFE, postrzega w kontekście ogólnoświatowego kryzysu. Bank Światowy w ostatnim czasie publikuje coraz więcej ekspertyz wskazujących na większą rolę pańśtwa w systemach emerytalnych na całym świecie.

Znawcom i wielbicielom tematyki OFE polecam lekturę wywiadu:
http://www.polityka.pl/rynek/ekonomia/1517006,1,amerykanski-ekspert-o-polskim-systemie-emerytalnym.read

Komentarze (0)
Rządzący czyszczą FRD... po raz kolejny
 Oceń wpis
   

Od września zabraknie w ZUSie pieniędzy na emerytury. Co można z tym fantem zrobić? Można zabrać część składki przekazywanej do OFE - to już zostało zrobione. Dodatkowo można sięgnąć po środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej.


 

Fakty: W sierpniu 2010 r. na koncie Funduszu znajdowało się 12,7 mld zł. Jak na osiem lat gromadzenia nie była to kwota zawrotna, ale dawała pewne nadzieje na przyszłość. W ubiegłym roku rząd zabrał z FRD 7,5 mld zł, w tym będzie to 4 mld zł, a w przyszłym - 3 mld zł.

Pytanie: Czy FRD powinien dłużej istnieć?

Teza:  Utrzymywanie FRD traci jakikolwiek sens.

Fundusz Rezerwy Demograficznej powstał w 2002 roku i miał gwarantować emerytury w trudnym okresie załamania demografii, kiedy po 2020 r. na wypłatę emerytur dla dzisiejszych czterdziestokilkulatków (według wstępnych założeń) może zabraknąć 46 mld zł rocznie, a w 2025 r. - około 63 mld zł.

Według danych podawanych przez ZUS, w roku 2010 przekroczyliśmy okrągłą liczbę 5 mln emerytów. Dla porównania w 2009 roku było to 4,98 mln, a w 2008 roku 4,77 mln, natomiast w 2007 – 4,56 mln. W ciągu trzech lat przybyło ok. pół miliona osób uprawnionych do emerytury

Dzisiaj już wiemy, że "król jest nagi"

Dalsze utrzymanie FRD traci sens, bo i tak połowę kosztów rent i emerytur pokrywają podatnicy. System jest kompletnie niewypłacalny, to nienormalna sytuacja. A FRD to niewielki fundusz, przy obecnych brakach w FUS właściwie bez znaczenia.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]