Autostrady zamiast OFE!
 Oceń wpis
   

Grabienie przyszłych emerytów z pokolenia wyżu demograficznego lat 70-tych i 80-tych XX wieku trwa w najlepsze. Ponieważ położenie łapy na 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej nie spowodowało spadku poparcia dla "jedynej słusznej opcji" rządzący idą krok dalej. Fedakowa jawnie mówi o całkowitej likwidacji OFE.Oto cytat z wywiadu udzielonego Dziennikowi Gazeta Prawna:

"A pani model systemu emerytalnego?

Należy rozważyć, czy nie byłoby słusznym nasz obecny system emerytalny uzupełnić o emeryturę obywatelską. Trzeba się też zastanowić, czy stać nas na ryzykowanie oszczędności emerytalnych na giełdach. Uważam, że gdyby 200 mld zł wystawione ponownie na ryzyko spekulacyjne zainwestować w rozwój kraju, to przyszłe emerytury byłyby i pewniejsze, i wyższe.

Ścięcie składki na OFE do zera?

Wpisaliśmy do ustawy obniżającej składki na OFE, że będziemy na bieżąco monitorować jak OFE wpływają na poziom długu publicznego, a także na wysokość przyszłych emerytur. Za dwa lata będzie sporządzony raport na ten temat. Wtedy, w zależności od wyników, zostaną podjęte decyzje.

Zmiany w OFE weszły w życie w maju, a pani już proponuje kolejne.

Nie chodzi o liczbę zmian, ale o pewność i wysokość emerytury. Państwo jako gwarant ich wypłat musi dbać o źródło ich finansowania. Musi więc system monitorować i przeciwdziałać stratom."

Niby spokojnie, niby obiektywnie, ale Jolka F. chce kontynuować swoje dzieło po jesiennych wyborach, o którym można poczytać na łamach niniejszego bloga: http://ofe.bblog.pl/tag,fedak,14314.html

Co jest tym dziełem? Likwidacja OFE. I chociaż Jan Vincent-Rostowski (ur. 30 kwietnia 1951 w Londynie) zaprzecza, to jakoś mu nie wierzę ;)

p.s.

Tyle piszą o Fedak, a co z Bonim? Szukam... Gdzieś coś tam mówi, spotyka się, udziela, twierdzi, że w Polsce tylko 10% pomocy społecznej trafia do potrzebujących, premier nawet chce go wystawić do pojedynku z PiS w sprawach społecznych, ale to już nie ten sam "Misiek" co z na spotkaniu z prezesami PTE... 25 sierpnia minie pierwsza rocznica od tego pamiętnego ustawiania zarządzających OFE w putinowskim stylu, można kliknąć i powspominać. A jak to się skończyło wiemy doskonale wszyscy.

Komentarze (2)
Rekordu w liczbie zmieniających OFE już nie będzie
 Oceń wpis
   

Po likwidacji ograniczeń w zmianie OFE wraz z rychłym zakazem akwizycji prognozowano, że sierpniowa sesja transferowa będzie rekordem wszechczasów. Tymczasem 31 sierpnia 2011 w sesji transferowej udział weźmie tylko 127,8 tys. osób.

Zaskoczenia być nie może

Liczba transferów spadła przede wszystkim z powodu obniżenia składki z 7,3% do 2,3%. Z jednej strony ludzie machnęli ręką na zawracanie sobie głowy śledzeniem rankingów, z drugiej strony OFE dość drastycznie obcięły wynagrodzenia dla akwizytorów. O ile przed zmianami za klienta z pokaźnymi aktywami oraz wysoką skłądką miesięczną można było zarobić ok. 1 tys. złotych, to obecnie (oczywiście w zależności od funduszu) jest to ok. 200 zł. Liczba transferów pokazuje, iż część akwizytorów OFE wycofała się lub ograniczyła swoją działalność na rynku.

AXA daleko - AEGON nowymi liderami

Najwyraźniej OFE AEGON potrafił odpowiednio zmotywować swoich pracowników. Pozyskali oni aż 27'810 nowych członków, druga Nordea OFE tylko 16'173. W czym należy upatrywać wysokiej  liczby transferów? Na pewno nie w wynikach inwestycyjnych, gdyż OFE AEGON w krótkim i średnim okresie zajmuje jedne z ostatnich miejsc w rankingach.


 

Dwa ostatnie miejsca w tabeli tradycyjnie już zarezerwowane są dla OFE ING (18'546 uciekinierów) oraz Aviva OFE (22'175 uciekinierów). Największy fundusz emerytalny zdołał jednak przyciągnąć 8'467 osób, podczas, gdy do byłego lider Avivy skutecznie przeszło tylko 202 osoby.

Dziwi na pewno pozycja OFE Allianz, które w krótkim, jak i średnim okresie może pochwalić się wysokimi stopami zwrotu, jest też liderem w zestawieniu KNF, a saldo transferów ma ujemne na poziomie -1282 osoby. Czym kierują się osoby zmieniające OFE?

Komentarze (0)
OFE tracą przez spadki na GPW
 Oceń wpis
   

Z powodu aktualnych zawirowań na giełdzie, OFE tracą kapitał. Jeżeli przyjmiemy, że OFE co trzecią złotówkę zainwestowły na GPW, to od początku sierpnia OFE straciły 19%, tj. 14 mld zł z posiadanych 220 mld zł. Oznacza to, że statystyczny klient OFE stracił około 1 tysiąc złotych.

Spokojnie, OFE inwestują długoterminowo!
   
OFE na giełdzie ulokowały blisko 72 mld złotych, czy powinniśmy się zatem przejmować aktualnymi stratami? Cóż, sytuacja nie jest tragiczna. Pamiętajmy, że OFE nastawione są na długoterminiwe zyski i wraz z odbiciem się warszawskiej giełdy odrobią straty. Bardzo podobnie było ostatnio, kiedy wraz z kryzysem, który zaczął się w 2008 OFE straciły jeszcze więcej. Młodzi klienci OFE, którzy rozpoczeli oszczędzanie niedawno i mają dużo czasu do emerytury mogą być spokojni – ich straty są niewielkie i szybko zostaną nadrobione. W gorszej sytuacji znajdują się osoby, którym pozostało niewiele do odejścia na emeryturę. Oni niestety odczują dość mocno ostatnie zawirowania na giełdzie.

Kiedy politycy zajmą się ochroną kapitału zgromadzonego w OFE?

Oczywiście obecnej nieciekawej sytuacji przyszłych emerytów można byłoby uniknąć, gdyby doszło do zmiany przepisów. Od 1999 roku mówi się o bezpiecznych subfunduszach dla osób, którym do emerytury pozostało niewiele czasu oraz o zmianie, która umożliwiała by OFE poszerzenie wachlarza możliwości inwestowania. Żadna ekipa rządząca, począwszy od AWS, poprzez SLD i PiS, na PO kończąć zapowiadanych zmian nie wprowadziła.

Obecny rząd ograniczył się jedynie do zmniejszenia składki do OFE, by ratować budżet. Zajmujący się zmianami w emerytalnych przepisach minister Boni postulował zniesienie opłaty ze składki i utworzenie funduszy: dynamicznego dla młodych i gotowych na ryzyko i bezpiecznego dla osób przed emeryturą. Zmiany zostały zablokowane przez szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego i szefową resortu pracy i polityki społecznej Joannę Fedak. Mam nadzieję, że przyszli emeryci pamiętają te nazwiska...

Ponieważ trwa kampania wyborcza i zbliżają się wybory, na zmianę prawa dotyczącą opisywanej kwestii, w tej kadencji szans nie ma. Emerytura niższa o 20% na skutek braku ochrony wypracowanego kapitału? To jest możliwe tylko w Polsce... Ale tym politycy się nie przejmują.

Komentarze (0)
Sposoby agentoakwizytorów
 Oceń wpis
   

 Natknąłem się dzisiaj na ciekawy artykuł w Gazecie Lubuskiej. Agenci w Wielkopolsce naciągnęli na polisy setki osób. Mamili ich wizją wysokich zarobków i posadą dyrektora równocześnie podtykając polisę lub umowę o zmianę OFE.

Najciekawsze jest to, że proceder trwał od dawna i oszukanych zostało setki osób. Pytanie zatem: Dlaczego dopiero po interwencji gazety sprawę uczciwie zakończono?

Polecam artykuł

p.s.

Wszystkie osoby, które są oszukane, wciąż mogą kontaktować się z firmą Nordea Polska TUnŻ pod numerami telefonów 801 231 500, lub 801 306 306. Tam uzyskają niezbędne informację o tym, jak odzyskać zainwestowane pieniądze.

Komentarze (0)
4 lata prowadzenia bloga i co dalej?
 Oceń wpis
   

Jak ten czas szybko leci... od założenia bloga mija 4 lata! Jaki ma być dalszy los bloga?

Garść statystyk


Liczba wpisów: 321
Liczba komentarzy: 907
Data założenia bloga: 2007-08-03 10:55:03
Liczba wszystkich odsłon bloga: 602888

Przez minione 4 lata powstało ponad 320 wpisów, ponad 900 komentarzy i ponad 600 tysięcy odsłon. Tworzę średnio w miesiącu po 6,7, a tygodniowo 1,5 wpisu. Nieźle... Blog utrzymuje się również (w zależności od miesiąca) wśród 5-10-15 najczęściej oglądanych blogów na platformie bblog.

Zastanawiam się nad tym kto czyta tego bloga i czy mam dla kogo nadal pisać? Czy nadal mam prowadzić ten blog? Proszę o szczere odpowiedzi. Zapraszam do komentarzy i do uzewnętrznienia własnego zdania.

Za co cenisz wpisy, a czego Ci w nich brakuje?

Czy często tu zaglądasz?

Może jest jakiś temat o którym powinienem napisać?

Dlaczego jesteś zainteresowany tematyką OFE?

...

Komentarze (7)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]