Przeciwnicy zmian w OFE zwierają szyki
 Oceń wpis
   
Prof. Rybiński nie rzuca słów na wiatr i od dzisiaj uruchamia serwis pozwij-rzad.pl Równocześnie Lewiatan, PJN, SLD i PiS zbierają opinie konstytucjonalistów i po niedzieli powinni zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Kto będzie pierwszy?
 

Zrobimy ściepę narodową i otrzymamy "pozwę zbiorową"

9 kwietnia 2011 roku, czyli dzisiaj startuje serwis, który ma zebrać przeciwników zmian w II filarze. Miesiąc temu prof. Rybiński mówił o 100 tysiącach podpisów i 100 tysiącach złotych. Były to warunki minimum, aby pozew zbiorowy został uruchomiony. 100 tysięcy podpisów to dużo, tym bardziej w świetle ustawy o pozwach zbiorowych, która mówi o grupie minimum 10 osób poszkodowanych. Dzisiaj autor pomysłu mówi o kilkunastu tysiącach, co jest celem realnym. Dla porównania akcję Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych wsparło ponad 80 tysięcy osób.

Kolejka chętnych do zaskarżenia

Chociaż Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie uznał, że Lewiatan nie ma prawa do zaskarżania ustaw dotyczących systemu emerytalnego, to ekipa Bochniarz i Mordasewicza robi swoje. W myśl zasady do trzech razy sztuka przymierza się do zaskarżenia ustawy podpisanej we czwartek przez Prezydenta.

Być może Lewiatana uprzedzi PJN? Opozycja na pewno nie pozwoli na to, aby temat OFE umarł śmiercią naturalną tuż przed wyborami do Sejmu. Jak powiedział Napieralski, SLD w najbliższy wtorek zdecyduje czy zaskarżyć ustawę o zmianach w OFE do TK. Jednak liderowi byłych komunistów marzy się szeroki front z organizacjami pozarządowymi, izbami gospodarczymi i innymi partiami politycznymi. PiS natomiast chcąc się czymś wyróżnić, zgłasza zastrzeżenia co do trybu uchwalania ustawy.

 

Komentarze (2)
Prezydent podpisał ustawę, OFE otrzymają mniejszą składkę
 Oceń wpis
   

 Stało się. Prezydent podpisał dzisiaj ustawę wprowadzającą zmiany w OFE. To jednak jeszcze nie koniec, przeciwnicy rządu będą odwoływać się do Trybunału Konstytucyjnego.


Oto najważniejsze zmiany:

 

- od 1 maja ZUS przekaże do OFE 2,3%, zamiast obecnych 7,3%,

- docelowo w roku 2017 r. do OFE ma trafiać 3,5% zarobków brutto, ale jak będzie to się dopiero okaże,

- składkę zabraną z OFE będziemy mieli zapisywaną w ZUS na specjalnie utworzonym subkoncie,

- od 1 stycznia 2012 roku znikną z rynku akwizytorzy OFE, wybrac lub zmienić OFE będzie można tylko korespondencyjnie,

- wprowadzona zostanie ulga podatkowa od 2012 r. w wysokości 4% dla tych, którzy zdecydują się dodatkowo odkładać na emeryturę. w indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, w skrócie IKZE,

- OFE będą mogły więcej inwestować na Warszawskiej GPW w roku obecnym limit ten wyniesie 42,5%, aż dojdzie w roku 2020 do poziomu 60%, a w roku 2030 sięgnie 90% (bez komentarza).

Wyrocznia prawdę ci powie

Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać kto pierwszy zgłosi ustawę podpisaną dziś przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Chętne są organizacje okołobiznesowe oraz przede wszystkim SLD.

Na skutek dużej oglądalności serial związany z OFE będzie miał swój ciąg dalszy. Dzisiaj skończył się pierwszy sezon, a od jutra startują ze zdjęciami do drugiego sezonu.

 

Komentarze (0)
Już są! Pierwsze buble w ustawie o OFE
 Oceń wpis
   
Politycy nie mogli zdecydować się co dalej z akwizycją, w ostatniej chwili przedłużyli akwizytorom okres działalności do końca 2011 roku, a przy okazji nie dopilnowali kwestii zmiany funduszu emerytalnego.
 

AaaaaZmienię OFE co kwartał

Czyżby nadchodzące sesje transferowe sierpniowa i listopadowa okazały się być rekordowymi spośród wszystkich dotychczasowych? Sporo na to wskazuje. 

Obecnie osoba, której staż w OFE jest krótszy niż 2 lata musi z własnej kieszeni wyłożyć 80 zł lub 160 zł (jeżeli staż jest krótszy niż 1 rok). Bezpłatnie OFE można zmienić dopiero po 2 latach.

W pierwszej wersji ustawy wraz z likwidacją akwizycji, zlikwidowano również opłatę za transfer. Następnie politycy w ostatniej chwili w obawie przed Trybunałem Konstytucyjnym przedłużyli akwizycję do końca roku. Nie przywrócili jednak zapisu o opłacie transferowej dla osób z krótkim stażem.

I tak oto po 1 maja 2011 roku można będzie sobie zmienić OFE bezpłatnie co kwartał. Czy tej okazji nie wykorzystają akwizytorzy OFE? Skoro liczba uprawnionych do zmiany OFE rośnie o ponad milion, może to przełożyć się na zwiększoną liczbę transferów. Oczywiście decydujące będzie wynagrodzenie jakie po obniżeniu składki do 2,3% PTE będą mogły zaoferować akwizytorom. Na pewno wyniki sierpniowej i listopadowej sesji transferowej będą najdłużej wyczekiwanymi przez zarządzających PTE i mogą przynieść spore przetasowania na rynku OFE. Sporo mogą stracić te OFE, które w ostatnich  latach notują gorsze wyniki inwestycyjne.

AaaaaOdziedziczę zapis księgowy w ZUS

Prawnicy mają wątpliwości co do kwestii dziedziczenia kapitału zabranego z OFE do ZUS. Czy da się dziedziczyć zapis ksiegowy w ZUS? Przecież to nie są aktywa, nie mówimy tutaj o konkretnych środkach pieniężnych, ale o czymś czego nie ma, bo zostało wydane na bieżące emerytury.

Prawnicy stoją zatem przed wyzawniem: W jaki sposób połączyć prawo spadkowe z zapisem księgowym w ZUS. Prawnikiem nie jestem, ale ponoć przedmiot dziedziczenia powinien mieć charakter majątkowy...
Komentarze (0)
3-letnia stopa zwrotu OFE
 Oceń wpis
   

Dwa razy w roku Komisja Nadzoru Finansowego publikuje stopy zwrotu Otwartych Funduszy Emerytalnych za ostatnie trzy lata. I chociaż oficjalnej informacji nie ma, to można już ogłosić wyniki OFE z okresu od 1 kwietnia 2008 do 31 marca 2011 roku. 

Ach, cóż to był za okres

Minione trzy lata obejmują swym zakresem kryzys na rynku finansowym, który powoli rozkręcał się właśnie w marcu i kwietniu 2008 roku wraz z dokapitalizowaniem głównych banków USA, które, jak się później okazało, nie przyniosło spodziewanych wówczas długookresowych efektów.

Wygląda zatem na to, że w minionym okresie wygrał ten fundusz emerytalny, który w porę ograniczył udziały portfela zaangażowane na GPW, a następnie wraz z końcem kryzysu w odpowiednim momencie wykorzystał poprawiającą się koniunkturę w gospodarce i powrócił na giełdę. Oto ranking stóp zwrotu OFE za ostatnie 3 lata:


Fundusz Emerytalny Stopa zwrotu (%)
1 Allianz Polska OFE 17,41
2 PKO BP Bankowy 16,43
3 AXA 15,81
4 Polsat 15,80
5 ING 15,56
6 Nordea 15,40
7 Generali 15,39
8 AEGON 15,31
9 Pocztylion 15,30
10 PZU Złota Jesień 15,17
11 Amplico 14,83
12 Warta 14,71
13 Pekao 14,40
14 Aviva 13,63

Średnia dla rynku 15,37
 
 And the winner is... OFE Allianz!
 
Okazuje się, że najwyższą stopę zwrotu w badanym okresie osiągnęli zarządzający OFE Allianz Był to blisko 1 punkt procentowy więcej od drugiego PKO BP Bankowy oraz 1,6% więcej od trzeciej Axy.
 
Powyżej średniej dla rynku, która wyniosła 15,37%, załapały się jeszcze Polsat, ING, Nordea i Generali, co oznacza, że w lipcowym losowaniu udział weźmie 6 OFE (ING z racji zbyt dużego udziału w rynku nie może wziąć udziału w losowaniu ZUS).
 
Niewiele do pokonania średniej dla rynku zabrakło zarządzającym OFE Aegon oraz Poczytlion, było to odpowiednio, 0,06% i 0,07%.
 
Najgorszy wynik w badanym okresie przyniósł OFE Aviva, tylko 13,63%, co w porównaniu do OFE Allianz (17,41%) daje różnicę na poziomie 3,78 punktu procentowego. Słabe wyniki osiągnęli równiez zarządzający Pekao, Warta i Amplico.

 

Komentarze (0)
Wczorajsza wiadomość była prima aprilisowym żartem
 Oceń wpis
   

Prezydent oczywiście nie zgolił wąsów i podpisze ustawę zmniejszającą składkę przekazywaną do OFE z 7,3% do 2,3%. Co ciekawe kancelaria Bronisława Komorowskiego nie chce upublicznić ekspertyz w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o OFE.

Na Węgrzech stał się cud (na papierze)

Po nacjonalizacji OFE na Węgrzech statystyki dotyczące długu publicznego i deficytu budżetowego oszalały. Ministerstwo Gospodarki wyliczyło, że w roku bieżącym nadwyżka sektora finansów publicznych wyniesie 2% PKB, wobec wcześniejszych wyliczeń mówiących o deficycie na poziomie około 3% PKB. 

Polak, Węgier dwa bratanki? Kiedy nasi politycy pójdą śladami Orbana? Dajmy sobie 5-6 lat. Patrząc na system emerytalny i finanse publiczne, powinno to się stać gdzieś tak najpóźniej ok. 2017 roku. A jeżeli obecna ekipa "tu i teraz" utrzyma się przy władzy, zaniecha reform i kryzys nadejdzie wcześniej, wydatki sztywne wykończą budżet państwa jeszcze szybciej.

Komentarze (0)
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]