Ranking OFE wg Gazety Wyborczej
 Oceń wpis
   

Gazeta Wyborcza (w postaci Marcina Bojanowskiego, któremu pomagał Piotr Kożuchowski) przeprowadziła po raz kolejny własny ranking OFE. Pierwsza trójka, a w zasadzie czwórka to: ING, Allianz, PZU i Polsat (dwa ostatnie ex aequo na 3 miejscu).

Zmiany w metodologii rankingu

Redaktor Bojanowski wyciągnął wnioski z poprzednich rankingów, którym wiele osób zarzucało nieobiektywne podejście do tematu. Tym razem poza uwzględnianiem:

- wyników z ostatnich 12 miesięcy,

- wyników od początku istnienia OFE,

- średnie wyniki w rankingach KNF,

dodano jeszcze:

- efektywność - rozumianą dość specyficznie, jako stopa zwrotu za ostatnie pięć lat.

Za każde z czterech kryteriów można było otrzymać od 1 do 14 punktów. Im więcej tym lepiej, a ostateczne wyniki ukształtowały się następująco:

Zdaniem Gazety Wyborczej powodów do zadowolenia nie mają klienci funduszy: Aegon, Pocztylion i Bankowy. Kolejny raz z rzędu tej trójce przypadły ostatnie miejsca w rankingu. No cóż, warto skonfrontować wyniki tego zestawienia z innymi rankingami.

--------------------------------------

Losowanie OFE zbliża się.

Czas mija 10 lipca.

Sprawdź aktualny ranking OFE!

--------------------------------------

 

 

Komentarze (0)
Ranking OFE.bblog 5000 głosów coraz bliżej
 Oceń wpis
   

Od kwietnia 2008 roku, kiedy umieściłem ankietę "Obecnie jestem w OFE" minęło ponad 3 lata, a niedawno udało się przekroczyć 4500 głosów. Pora zatem na kolejne podsumowanie...

Najpopularniejszy OFE?


Tak, tak, OFE ING jest bezkonkurencyjny. To swego rodzaju fenomen, który nie przestaje mnie zaskakiwać. Można by napisać oddzielny artykuł na temat pozycjonowania OFE ING w świadomości Polaków. Co prawda w ostatnim czasie fundusz ten nie jest tak agresywnie reklamowany, jednak dekada skutecznego marketingu zrobiła swoje. Dla wielu osób ING i OFE to synonimy, a 20,8% głosów potwierdza powyższą tezę.

OFE Aviva w lekkim odwrocie

Z wykresu daje się zauważyć osłabienie pozycji OFE Aviva, które ucierpiało po zmianie nazwy z Commercial Union i słabych wynikach stóp zwrotu osiągniętych przez zarządzających w ostatnich latach. OFE Aviva od ponad 1,5 roku w każdej sesji transferowej opuszcza rekordowa liczba klientów.

OFE Generali (chociaż po piętach mu depcze OFE AXA i OFE Amplico) utrzymało swoją trzecią pozycję, jednak dynamika przyrostu głosów obniżyła się w porównaniu z poprzednimi okresami.

Co się dzieje w drugiej połowie rankingu?

Do tej pory nie analizowałem dokładnie liczby głosów oddanych na mniej popularne OFE, a szkoda, ponieważ mamy tam do czynienia z ciekawą sytuacją.W ostatnim okresie dynamicznie wzrosła liczba głosów oddanych na PKO BP Bankowy, OFE Aegon oraz OFE Allianz. Szczególnie ten drugi fundusz emerytalny "wystrzelił" w ostatnich miesiącach. Na pewno znawców tematu to nie dziwi. OFE Allianz najlepiej poradził sobie w trudnym okresie kryzysu na rynku finansowym, dodatkowo wykorzystał dobrą koniunkturę na GPW i zajmuje pierwsze miejsca praktycznie we wszystkich rankingach OFE.

p.s.
Oczywiście dalej można głosować, jak i przeglądać aktualne wyniki - ankieta zamieszczona jest w lewej kolumnie bloga.

Warto również sprawdzić ::aktualny ranking OFE::

Komentarze (0)
3-letnia stopa zwrotu OFE
 Oceń wpis
   

Dwa razy w roku Komisja Nadzoru Finansowego publikuje stopy zwrotu Otwartych Funduszy Emerytalnych za ostatnie trzy lata. I chociaż oficjalnej informacji nie ma, to można już ogłosić wyniki OFE z okresu od 1 kwietnia 2008 do 31 marca 2011 roku. 

Ach, cóż to był za okres

Minione trzy lata obejmują swym zakresem kryzys na rynku finansowym, który powoli rozkręcał się właśnie w marcu i kwietniu 2008 roku wraz z dokapitalizowaniem głównych banków USA, które, jak się później okazało, nie przyniosło spodziewanych wówczas długookresowych efektów.

Wygląda zatem na to, że w minionym okresie wygrał ten fundusz emerytalny, który w porę ograniczył udziały portfela zaangażowane na GPW, a następnie wraz z końcem kryzysu w odpowiednim momencie wykorzystał poprawiającą się koniunkturę w gospodarce i powrócił na giełdę. Oto ranking stóp zwrotu OFE za ostatnie 3 lata:


Fundusz Emerytalny Stopa zwrotu (%)
1 Allianz Polska OFE 17,41
2 PKO BP Bankowy 16,43
3 AXA 15,81
4 Polsat 15,80
5 ING 15,56
6 Nordea 15,40
7 Generali 15,39
8 AEGON 15,31
9 Pocztylion 15,30
10 PZU Złota Jesień 15,17
11 Amplico 14,83
12 Warta 14,71
13 Pekao 14,40
14 Aviva 13,63

Średnia dla rynku 15,37
 
 And the winner is... OFE Allianz!
 
Okazuje się, że najwyższą stopę zwrotu w badanym okresie osiągnęli zarządzający OFE Allianz Był to blisko 1 punkt procentowy więcej od drugiego PKO BP Bankowy oraz 1,6% więcej od trzeciej Axy.
 
Powyżej średniej dla rynku, która wyniosła 15,37%, załapały się jeszcze Polsat, ING, Nordea i Generali, co oznacza, że w lipcowym losowaniu udział weźmie 6 OFE (ING z racji zbyt dużego udziału w rynku nie może wziąć udziału w losowaniu ZUS).
 
Niewiele do pokonania średniej dla rynku zabrakło zarządzającym OFE Aegon oraz Poczytlion, było to odpowiednio, 0,06% i 0,07%.
 
Najgorszy wynik w badanym okresie przyniósł OFE Aviva, tylko 13,63%, co w porównaniu do OFE Allianz (17,41%) daje różnicę na poziomie 3,78 punktu procentowego. Słabe wyniki osiągnęli równiez zarządzający Pekao, Warta i Amplico.

 

Komentarze (0)
Jaki Fundusz Emerytalny wybrać?
 Oceń wpis
   

Poszukiwaczu najlepszego funduszu emerytalnego, jeżeli po raz pierwszy wybierasz OFE lub rozważasz zmianę funduszu, stoisz przed nie lada wyzwaniem. Poniższy tekst powinien pomóc Ci w dokonaniu wyboru.

(Oczekiwana) Dodatkowa Stopa Zwrotu


Osobę, która inwestuje pieniądze nie interesuje przeszłość, lecz przyszłe wyniki inwestycyjne. Nie za bardzo interesuje ją co było kiedyś, wszak liczy się to co dopiero będzie. I często jest tak, żę ktoś przegląda rankingi, widzi osiągnięte historyczne wyniki w krótkim, średnim i długim terminie i dochodzi do wniosku, że zauważył pewną wyróżniającą się grupę funduszy. Jednak, który OFE wybrać?

Warto zwrócić uwagę na wskaźnik Oczekiwanej Dodatkowej Stopy Zwrotu - jest to różnica miesięcznych stóp zwrotu uzyskanych przez fundusz i portfel wzorcowy. Portfelem wzorcowym jest benchmark SAFU, odpowiadający grupie funduszy do której należy fundusz.
Im wartość tego wskaźnika jest wyższa tym lepiej, wszak zależy nam na maksymalizacji stopy zwrotu! Jednak trzeba pamiętać o ważnej zasadzie...

Minimalizuj ryzyko inwestycyjne

Ryzyko inwestycyjne można określić po przez wahania dodatkowej stopy zwrotu funduszu w stosunku do stopy zwrotu z portfela wzorcowego (SAFU). Im wyższa jest wartość tego wskaźnika tym bardziej odchylają się miesięczne stopy zwrotu funduszu (na plus lub minus) od stóp zwrotu z portfela wzorcowego.

Niekorzystne dla przyszłych emerytów są duże wahania OFE in minus. Najlepsze są te OFE, które pokonują wzorcowy portfel (SAFU) i osiągają wynik dodatni.

Reasumując interesują nas większe zyski przy tym samym ryzyku lub niższe ryzyko przy tym samym poziomie zysków. Zatem najlepsze OFE (posługując się powyższymi wskaźnikami oraz poniższym wykresem) to te, które są po prawej stronie - Amplico, Allianz, Pocztylion, Axa, PKO BP Bankowy, Generali. Do grupy OFE ze średnimi wskaźnikami DSZ i OS DSZ wchodzą ING, Aegon, Nordea oraz PZU. Najsłabszymi okazują się Aviva, Pekao, Polsat oraz Warta.Podsumowanie

W oparciu o powyższe wskaźniki możemy stwierdzić, że obecnie na wyróżnienie zasługują OFE Allianz, Amplico, Generali, Axa, Pocztylion oraz PKO BP Bankowy. Wybierając OFE warto przeanalizować ranking OFE oraz zwrócić uwagę na ryzyko (im bliżej zera tym lepiej) i oczekiwaną stopę zwrotu (im wyższa tym lepiej).

Komentarze (1)
Ranking OFE.bblog to już ponad 4000 głosów
 Oceń wpis
   

Ponad dwa i pół roku minęło i ankieta "Obecnie jestem w OFE" uzbierała ponad 4000 głosów. Zebrane wyniki pokazują m.in. jakie fundusze emerytalne wybierają internauci, osoby, które trafiły na tego bloga.

OFE ING wygrywa z OFE Aviva

Od momentu oddania pierwszych głosów w ankiecie OFE ING (20,8% wszystkich głosów) nie ma godnego przeciwnika, który byłby w stanie zagrozić popularności tego funduszu emerytalnego. Podobnie jest też w rzeczywistości, gdzie od końca listopada 2010 roku OFE ING stał się liderem zarówno pod względem liczby pozyskanych klientów jak i zebranych aktywów, wyprzedzając OFE Aviva (tylko 14,4% głosów w ankiecie).

Popularności OFE ING wśród przyszłych emerytów nie słabnie. Co więcej, przybywa nowych klientów, którzy z chęcią przystępują do tego funduszu emerytalnego. Aczkolwiek dynamika oddawanych głosów na ING spadła na przełomie 2008 i 2009 roku, co widać na wykresie, to następnie wróciła do poprzednich wartości. Przyczyną kłopotów OFE ING był ówczesny spadek wyników inwestycyjnych oraz kryzys finansowy i zaciągnięty z tego tytułu dług przez spółkę matkę, który obecnie trzeba spłacić. W efekcie zawirowań OFE ING jest obecnie wystawione na sprzedaż. Jednak nowych informacji w sprawie sprzedaży brak.PZU niezbyt popularne wśród internautów?

Słabo w rankingu ofe.bblog.pl prezentuje się OFE PZU. Fundusz ten nie jest licznie reprezentowany przez internautów. PZU (w rzeczywistości 3 miejsce na rynku), dało się wyprzedzić aż 3 funduszom i zdobyło dopiero 6 miejsce, tracąc do 5 pozycji ponad 50 głosów.

3 największe OFE w rzeczywistości zdobyły 53% klientów, natomiast wśród czytelników ofe.bblog.pl mają ich jedynie 43,1%.

Awans OFE Generali na podium

OFE Generali awansował aż o dwa miejsca względem ostatniego rankingu i zajął miejsce na podium tuż za ING i Aviva. Nie bez znaczenia były tutaj zapewne bardzo dobre wyniki inwestycyjne Generali w okresie bessy na GPW. Na kolejnych miejscach uplasowały się OFE Axa (9,7%) i Amplico (9,4%).


Z pozostałych OFE na uwagę zasługują OFE Allianz (+32) oraz OFE Aegon (+41), które zdobyły zdecydowanie więcej głosów internautów niż w poprzednich okresach.

p.s.
Oczywiście dalej można głosować, jak i przeglądać aktualne wyniki - ankieta zamieszczona jest w lewej kolumnie bloga.

Warto również sprawdzić ::aktualny ranking OFE::

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]