Mafia, OFE i Boni
 Oceń wpis
   

"Mafia Pruszkowska zainwestowała m.in. w firmy zarządzające OFE, NFI, ziemię pod autostrady" - takie informacje przekazali świadkowie prokuraturze. Po wielu latach prowadzenia sprawy okazało się jednak, że przestępstwo uległo już przedawnieniu.

Ponadto członkowie rodzin mafiosów, których majątek daleko przekraczał zarobki wybronili się twierdząc np.: „Jestem bardzo bogatym człowiekiem, bo przez całe życie zawodowe handlowałem walutą z cinkciarzami”.Apropo, zajmijmy się planami Boniego z jedynie słusznej PO

Oto fragment wywiadu:

"Co ze zmianami w OFE? Po obniżeniu składek przekazywanych do funduszy, planowane są kolejne?

Tak, planujemy kolejne istotne zmiany. Cały czas działa zespół roboczy, złożony z przedstawicieli: ministerstw finansów i pracy, Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego oraz Giełdy Papierów Wartościowych. Intensywnie pracujemy nad zwiększeniem efektywności funduszy.

Co to oznacza dla przyszłych emerytów?

Niebawem będziemy mieli gotowy projekt zmian, które stworzą przesłanki dla budowy funduszy bardziej otwartych na mocniejsze, bardziej ryzykowne inwestowanie, we wcześniejszych fazach odkładania na emeryturę. W późniejszym okresie, czyli przed przejściem na emeryturę, inwestowanie składek stawałoby się bardziej bezpieczne. Ma to wpłynąć na efektywność funduszy i zwiększenie konkurencyjności między nimi. Proponowałem te zmiany już wcześniej, ale z nich rezygnowano, teraz intensywnie pracujemy nad odpowiednimi projektami zmian.

To jedyne planowane reformy? A co z postulowaną przez wielu ekspertów reformą KRUS, ZUS? Rząd odpuszcza reformy?


Ja nie chcę uczestniczyć w tej przedziwnej zabawie, którą media proponują. Uważam, że za takimi pytaniami kryje się oskarżenia, że próbujemy kogoś oszukać. Otóż gwarantuje, że nikt nikogo nie chce oszukać. To co możemy to zmieniamy."

Boni (nie)chce oszukać?

Cóż, 23.08 w wywiadzie Rostowski (w TOK FM) mówił, że już nic w OFE nie zmienią. Jedno jest pewne. Ktoś tu kłamie.

Jak zwykle ze strony Boniego możemy otrzymać listę obietnic, która nie znajdzie odbicia w rzeczywistości. A co do "zwiększenia efektywności OFE", to PO-PSL wielce się do tego przyczyniły zmniejszając składkę przekazywaną do Otwartych Funduszy Emerytalnych z 7,3% do 2,3%.

Komentarze (2)
IDM SA + HAWE = sprzedaż OFE Polsat
 Oceń wpis
   
Trudne to tytułowe równanie, nie ukrywam, ale wygląda na to, że sprzedaż OFE Polsat zbliża się wielkimi krokami. Spróbujmy zatem przeanalizować szczegóły transakcji.
 
Solorz-Żak chce się pozbyć OFE Polsat
 
Nie od dziś wiadomo, że Solorz-Żak zbiera kapitał na zakup Polkomtela (właściciela sieci Plus GSM). Z tego powodu musi się pozbyć spółek z branży finansowej: PTE Polsat, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Polisa Życie oraz Invest-Bank. O chęci zakupu OFE przez IDM SA pisałem w marcu: http://ofe.bblog.pl/wpis,aaaaakupie;sprzedam;ofe,49465.html 
 
OK, ale po co w równaniu HAWE?
 
Okazuje się, że w akcjonariacie zarówno IDM SA, jak i HAWE najwięcej do powiedzenia ma Marek Falenta, a dla Solorza HAWE, które posiada infrastrukturę telekomunikacyjną (światłowody) jest wodą na młyn spółki telekomunikacyjnej. Oto infrastruktura HAWE z marca 2010 roku:
 
Transakcja ponoć ma być bezgotówkowa - w zamian za PTE Polsat i Polisę życie, HAWE odda
światłowody otaczające Polskę niezbędne do rozbudowy sieci szerokopasmowego internetu przez nową spółkę Solorza. Następnie IDM SA za ok. 130-190 mln zł odkupi od HAWE PTE Polsat i Polisę Życie. Umowa będzie trójstronna z uwagi na konieczność zgody KNF. HAWE z uwagi na profil swojej działalności rzecz jasna nie mogłoby się stać właścicielem OFE, na to Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziłaby zgody.
 
Kto na tym skorzysta?
 
Cóż, patrząc obiektywnie, to IDM SA ma swoją strategię, bardzo im zależy na posiadaniu PTE oraz Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie. Chcą skupić się na tym rynku i oferować produkty typu polisy unit-linked (fundusze opakowane w polisę). Kupując Polsat zyskują bazę 305 tys. osób + 2,2 mld złotych aktywów.
 
Solorz-Żak pozbędzie się spółek finansowych, przejmie światłowody i będzie rozwijał swoją sieć telefonii komórkowej.
 
HAWE... no właśnie, co zyska spółka pozbywając się światłowodów? Przede wszystkim spółka pozbywa się tych światłowodów, które od początku były na sprzedaż. Zyskuje wolną gotówkę (do 190 mln zł) z którą zarząd spółki zapewne wie co ma zrobić.
 
Ile jest warte OFE?
 
W roku 2008, kiedy AEGON kupił Skarbiec-Emerytura, zapłacił 780 zł za głowę. Wiedząc, iż PTE Polsat w 2010 roku osiągnął 10,1 mln zł zysku netto (Polisa Życie 4,2 mln zł),  przyjmijmy, że PTE Polsat zostanie sprzedany za 130 mln zł, wówczas IDM SA zapłaci za głowę 426 zł.
 
Jednak pesymista na pewno zadałby sobie pytanie: czy IDM SA odzyska zainwestowane w PTE pieniądze, jeżeli przyszły rząd zlikwiduje OFE? Rzecz jasna nie odzyska. Osiągając 10 mln zł rocznie trzeba będzie czekać min. 10 lat na zwrot zainwestowanego kapitału. Ale przecież w przyszłym roku zysk będzie o wiele niższy, wszak rząd zabrał 70% przekazywanej składki z OFE do ZUS (zmniejszył ją z 7,3% do 2,3% pensji brutto). Czy wobec problemów budżetu państwa i ogólnoświatowej makroekonomii IDM SA wie co robi? A jeżeli mimo wszystko wie co robi, to czy ryzyko jest współmierne do potencjalnych korzyści?

 

Komentarze (2)
Rekord - ponad 53% weźmie udział w losowaniu OFE
 Oceń wpis
   

Nasze przewidywania okazały się być prawdziwe. Już jutro ZUS rozlosuje do 7 OFE (Aegon, Allianz, Axa, Generali, Nordea, Pocztylion i PKO BP Bankowy) aż 109,3 tys. osób.

205 tysięcy zawiadomień


W ostatnich losowaniach sytuacja wyglądała następująco:
- w grudniu 2005 roku ZUS wysłał 184 tys. zawiadomień, a wylosował (po raz 10ty) 67'410 osób (36,6%),
- w czerwcu 2006 roku ZUS wysłał ponad 246 tys. zawiadomień, a wylosował 92'742 osoby (37,7%),
- w grudniu 2006 roku ZUS wysłał 281 tys. zawiadomień, a wylosował 111'393 osoby (39,6%),
- w czerwcu 2007 roku ZUS wysłał ponad 275 tys. zawiadomień, a wylosował 131'600 osób (47,9%),
- w grudniu 2007 roku rozesłano 283 tys. zawiadomień i 65% samodzielnie dokonało wyboru,
- w czerwcu 2008 roku ZUS rozesłał 193 tys. zawiadomień z czego ponad 70% wybrało samodzielnie,
- w grudniu 2008 roku wysłano 223,5 tys. zawiadomień i aż 71,85% przyszłych emerytów samodzielnie przystąpiło do OFE,
- w czerwcu 2009 roku ZUS rozesłał 157 tys. zawiadomień z czego udział w losowaniu wzięło tylko 38'700 osób (24,65%).
- w grudniu 2009 roku wysłano 197'930 zawiadomień i wylosowano 73'636 osoby (37,2%),
- w czerwcu 2010 roku ZUS rozesłał 267,5 tys. zawiadomień z czego udział w losowaniu wzięło tylko 93'209 osób (34,84%),
- w grudniu 2010 roku zawiadomień było 433,7 tys., a w losowaniu udział brało 211,8 tys. osób (48,83%),
- w czerwcu 2011 roku rozesłano 205 tys. zawiadomień i w losowaniu udział weźmie 109,3 tys. osób (53,3%).

Jedynie w czerwcu 2007 roku losowano prawie 48% osób, które otrzymały zawiadomienia, w pozostałych okresach regularnie ok. 60-75% przyszłych emerytów wybierało OFE samodzielnie.

OFE? I tak z tego nic nie będzie...

Tegoroczne losowania pokazują totalne załamanie zaintersowania tematyką OFE. W internecie dało się odczuć 2-, 3-krotny spadek liczby zainteresowanych samodzielnym świadomym wyborem OFE. O ile jeszcze w grudniu mieliśmy do czynienia z rekordową liczbą zawiadomień (434 tys.) i nie odczuliśmy tak gwałtownego spadku zainteresowania OFE, to obecnie sytuacja jest diametralnie różna. Są to efekty majstrowania przy Otwartych Funduszach Emerytalnych przez rządzących PO-PSL. Wiele osób nie interesuje się OFE, gdyż jak sami mawiają: "i tak nic z tego nie będzie".

Na koniec rzućmy okiem jeszcze raz na wykres Google Trends, który omawiałem przed kilkoma dniami.Bez komentarza

 

Komentarze (5)
Gdzie te fuzje i przejęcia OFE?
 Oceń wpis
   
Jak narazie o zmianach właścicieli OFE cicho. Jedynie IDM SA chce odkupić OFE Warta od belgijskiej grupy KBC.

 
OFE Polsat (nie)sprzedam!
 
 
Ciekawe, że 21 lipca Gazeta Wyborcza napisała (powołując się na źródło zbliżone do spółki) że IDM SA rozważał zakup OFE Polsat, ale Polsat nie jest na sprzedaż.
 
Natomiast 25 lipca sam Solorz-Żak, który ogłosił zakup Polkomtela za 18,1 mld zł, dał do zrozumienia, że OFE Polsat i Invest Bank są na sprzedaż.
 
Sprzeczne informacje powodują, że ktoś kogoś wprowadza w błąd. Wcześniej Solorz-Żak sygnalizował fuzję z innym OFE. Czyżby nie wiedział co z tym "niechcianym dzieckiem" zrobić?
 
OFE Polsat to najmniejszy fundusz emerytalny na rynku ma zaledwie 306 tysięcy członków i aktywa na poziomie 2,2 mld zł. Jednak długoterminowe wyniki inwestycyjne z uwagi na odmienną strategię od pozostałych zarządzających OFE są imponujące.
 
Ile kosztuje OFE?
 
Popularne jest przeliczenie wartości OFE według liczby pozyskanych klientów. W roku 2008, kiedy w ostatniej takiej transakcji AEGON kupił Skarbiec-Emerytura, zapłacił 780 zł za głowę. Obecnie po obcięciu składki wartość ta spadła znacznie. Do jakiego poziomu? Pokaże to pierwsza sprzedaż OFE w niedalekiej przyszłości.
 
 
OFE Warta od 13 lipca oficjalnie na sprzedaż
 
Belgijski KBC zdecydował się na sprzedaż całości Kredyt Banku i Warty. Ciekawe, czy aktywa te zostaną sprzedane w całości, czy też nastąpi rozdrobnienie i np. OFE Warta kupi IDM SA? Zapewne wszystko jest kwestią ceny.
Komentarze (0)
Losowanie OFE lipiec 2011 - będzie rekordowe?
 Oceń wpis
   

29 lipca 2011 roku odbędzie się losowanie do OFE osób, które nie wybrały samodzielnie Otwartego Funduszu Emeryalnego. Wiele wskazuje na to, że w ujęciu procentowym może to być losowanie rekordowe.W ostatnim styczniowym losowaniu aż 211'782 osoby zostały przydzielone przez ZUS do jednego z sześciu OFE. Stanowiło to 48,83% spośród tych, którzy otrzymali zawiadomienie o konieczności przystąpienia do OFE. Jak będzie tym razem?

Co drugi obywatel da się wylosować?

Wiele na to wskazuje. W całym czerwcu do funduszy emerytalnych zapisało się zaledwie 17,5 tys. osób. Natomiast przez pierwsze dwa tygodnie lipca niespełna 27 tysięcy przyszłych emerytów. Łącznie daje to nam niespełna 45 tysięcy członków OFE, spośród 205 tysięcy zawiadomień (zatem tylko 22% wybrałoby OFE samodzielnie?).

Rok temu sytuacja wyglądała korzystniej. Na dzień 8 lipca 2010 roku, według danych ZUS, do Otwartego Funduszu Emerytalnego przystąpiło ok. 77 tysięcy osób. Dla porównania, na miesiąc przed tegorocznym (rekordowym) styczniowym losowaniem fundusze pozyskały na rynku pierwotnym 35,6 tys. osób.

Zmęczenie materiału


Niewątpliwie obecnie mamy do czynienia z efektem "zmęczenia materiału", czyli innymi słowy, wielu Polaków ma po dziurki w nosie tematu OFE, debat i przepychanek rządzących w kwestii reformy II fiara. Dodatkowo radykalne obcięcie składki przekazywanej do OFE, brak kampanii reklamowych/informacyjnych nt. zbliżającego się losowania. Wszystko to spowodowało, że zainteresowanie wyborem OFE było ok. 3-krotnie niższe, niż w poprzednich okresach przed losowaniem.

Doskonale aktualny stan obrazuje poniższy wykres Google Trends dla frazy "ofe", spadek zainteresowania funduszami emerytalnymi na przełomie czerwiec/lipiec 2011 jest wyraźny:


Pod Serch Volume index mamy drugi wykres News reference volume. Widzimy niebiesko na białym, że pierwszy kwartał 2011 roku przyniósł rekordowe ilości artykułów na temat OFE. Szkoda, że nie przełożyło się to na wzrost zainteresowania samodzielnym wyborem (zmianą) Otwartego Funduszu Emerytalnego na przełomie czerwca i lipca, ale... poczekajmy jeszcze kilka dni na oficjalne dane ZUS.

Komentarze (3)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]