Sposoby agentoakwizytorów
 Oceń wpis
   

 Natknąłem się dzisiaj na ciekawy artykuł w Gazecie Lubuskiej. Agenci w Wielkopolsce naciągnęli na polisy setki osób. Mamili ich wizją wysokich zarobków i posadą dyrektora równocześnie podtykając polisę lub umowę o zmianę OFE.

Najciekawsze jest to, że proceder trwał od dawna i oszukanych zostało setki osób. Pytanie zatem: Dlaczego dopiero po interwencji gazety sprawę uczciwie zakończono?

Polecam artykuł

p.s.

Wszystkie osoby, które są oszukane, wciąż mogą kontaktować się z firmą Nordea Polska TUnŻ pod numerami telefonów 801 231 500, lub 801 306 306. Tam uzyskają niezbędne informację o tym, jak odzyskać zainwestowane pieniądze.

Komentarze (0)
Jak (nie) oszczędzamy na emeryturę cd.
 Oceń wpis
   

IKE od początku, tj. od 2004 roku było wielkim niewypałem, ale tak źle jak teraz jeszcze nie było. Poniższe wykresy obrazują obecną sytuację jednoznacznie.

IKE, Indywidualne Konta Emerytalne

 

Wypunktujmy kilka faktów

 

- Polacy od początku 2008 roku praktycznie nie otwierali nowych rachunków emerytalnych,

- Polacy od początku 2008 roku likwidowali indywidualne konta emerytalne,

- liczba IKE zmniejszyła się w ciągu zaledwie sześciu miesięcy o 40 tys.,

- Polacy na IKE wpłacają coraz mniej pieniędzy - średnio ok. 1,5 tys. zł,

- Polacy na IKE zebrali 1,8 mld zł, podczas gdy na lokatach jest ponad 292 mld zł,

- Twórcy reformy emerytalnej zakładali, że tylko w ciągu pierwszego roku IKE otworzy od 650 tys. nawet do 7 mln Polaków,

- wg badań AXA: Tylko 37 proc. pracujących Polaków myśli o tym, żeby odłożyć jakieś dodatkowe pieniądze na emeryturę, podczas gdy na przykład w Czechach jest to niemal 80 proc.,

- wg wszelkich wiarygodnych symulacji: emerytura z ZUS-u i OFE dla statystycznego 65-letniego mężczyzny nie przekroczy 60 proc. jego ostatniej pensji (kobiety odpowiednio 40-50 proc.),

- rząd zastanawia się jak zachęcić dwudziesto- i trzydziestolatków do odkładania na emeryturę...

 

Proponowane rozwiązania

 

Nad zmianami mającymi uatrakcyjnić III filar pracuje już Ministerstwo Pracy. Przygotowany przez resort projekt nowelizacji ustawy o IKE zakłada zwiększenie dwukrotnie limitu wpłat. Teraz jest to maksymalnie 1,5-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia, czyli ponad 4 tys. zł. Dzięki zaproponowanym przez ministerstwo zmianom ta suma wzrosłaby do 8 tys. zł.

Ministerstwo Pracy proponuje też, żeby można było wypłacić część oszczędności, nie tracąc zwolnienia z podatku Belki.

Gotowy pomysł na uzdrowienie sytuacji ma już Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych. Jej zdaniem problem mogłaby rozwiązać dodatkowa ulga podatkowa dla osób oszczędzających w III filarze. Izba chce, żeby każdy mógł odpisać rocznie od podstawy opodatkowania do 12 tys. zł. Dzięki temu oszczędzilibyśmy przynajmniej 19 proc. wpłaconych na IKE pieniędzy. Izba chce zebrać pod swoim projektem 100 tys. podpisów i przedstawić w Sejmie jako obywatelską inicjatywę ustawodawczą.

Komentarze (2)
Jak... nie oszczędzamy na emeryturę?
 Oceń wpis
   

Podsumowując:
Wiemy, że na emeryturze dostaniemy ok. 40-60% ostatniej pensji i generalnie (jako społeczeństwo) nic nie robimy aby tą sytuację zmienić.

I jeszcze jeden wykres, obrazujący klapę IKE:


Tutaj można znaleźć ofertę doradców finansowych - warto skorzystać i umówić się na bezpłatne spotkanie:
http://finanse.dlaciebie.info/funduszeinwestycyjne/
Komentarze (0)
IKE rozwija się coraz wolniej
 Oceń wpis
   

Około 2 mld zł na kontach i wciąż mniej niż milion oszczędzających – taki jest bilans indywidualnych kont emerytalnych po upływie prawie 3,5 roku od ich wprowadzenia. Dla porównania na lokatach bankowych Polacy zgromadzili ponad 200 mld zł. Eksperci podkreślają: trzeba wreszcie zastosować zachęty podatkowe dla osób, które chcą gromadzić dodatkowe pieniądze na starość.

– Ubiegłoroczny deficyt budżetowy w wysokości 16,9 mld zł okazał się niższy, niż zakładano – zauważa prof. Lesław Gajek, dyrektor zarządzający pionem nadzoru ubezpieczeniowego w Komisji Nadzoru Finansowego i były prezes ZUS. – To umożliwia wprowadzenie ulg podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych, w pracowniczych programach emerytalnych itp. I trzeba je wprowadzać.

Prof. Tadeusz Szumlicz z SGH ma gotowy pomysł. Według niego preferencje podatkowe nie powinny być mniejsze niż wysokość składki na OFE płaconej rocznie od przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 2,4 tys. zł. – Należy lobbować na rzecz zwolnienia od podatku systematycznych wkładów na cele emerytalne – mówi prof. Szumlicz.

Przedstawiciele rynku finansowego również postulują, by zachęty podatkowe dla oszczędzających na emeryturę na kontach zwiększyć np. przez umożliwienie odliczania wydatków związanych z IKE od dochodu albo podatku. Dopiero to spowoduje, że Polacy będą masowo oszczędzać. Do niedawna resort finansów przekonywał jednak, że budżetu na to nie stać. Obecnie w ramach IKE pieniądze oszczędzających są zwolnione jedynie z podatku od zysków kapitałowych. Ale ta ulga dotyczy tylko określonych kwot wpłacanych w danym roku. W bieżącym będzie można odłożyć 4055,12 zł, o ponad 350 zł więcej niż w ubiegłym. Do tego zwolnienie z tzw. podatku Belki to zachęta odroczona w czasie, nie przekonuje więc do oszczędzania. I dotyczy tylko tych osób, które będą oszczędzać na IKE do osiągnięcia wieku emerytalnego. Na domiar wszystkiego obecny rząd rozważa zniesienie tego podatku, co uczyni gromadzenie pieniędzy na przyszłość jeszcze mniej atrakcyjnym.

O tym, że IKE nie rozwijają się jak należy, świadczą liczby. Według informacji zebranych przez „Rz” od 25 instytucji finansowych oferujących konta w ubiegłym roku podpisały one tylko około 80 tys. nowych umów. Tym samym liczba kont zwiększyła się do 920 tys. Dla porównania w 2006 r. liczba IKE wzrosła w sumie o ponad 400 tys., ale głównie za sprawną aktywności jednej tylko grupy finansowej – PZU. Środki zgromadzone na kontach osiągnęły na koniec minionego roku około 2 mld zł (1,3 mld zł na koniec 2006).

Utrzymał się trend, który sygnalizowaliśmy już po I półroczu ubiegłego roku – maleje liczba IKE prowadzonych w bankach. W 2007 r. spadła ona o ponad 37 tys. Klienci likwidują rachunki oszczędzania na starość i prawdopodobnie w ogóle rezygnują z dodatkowego odkładania pieniędzy. Najbardziej (o ponad 50 tys.) wzrosła liczba kont emerytalnych prowadzonych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W tych instytucjach, obok ubezpieczycieli, najszybciej skoczyła też wartość zarządzanych środków klientów.


Komentarze (0)
III filar, bo z ZUS I OFE nici!
 Oceń wpis
   
Tą prawdę zna już bardzo wiele osób, jednak chyba niewystarczająco dużo.

Obecnie ING prowadzi szeroko zakrojoną kampanię reklamową nt. III filaru. Czy też może bardziej chce uświadomić ludziom, że OFE i ZUS nie wystarczą. ING proponuje m.in. IKE, czyli indywidualne konta emerytalne - niezbyt optymalne rozwiązanie, ale również nie najgorsze, jeżeli bierzemy pod uwagę trzeci filar.

Zobaczmy jak to jest z tym III filarem:


Jeżeli zainteresował Cię temat trzeciego filaru - polecam Ci IKE mBanku!
Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]