I Ty możesz adoptować Greka!
 Oceń wpis
   
UWAGA! Obecnie jest możliwość adoptowania Greka za jedyne 500 euro za miesiąc! 
 
Twój Grek będzie robić za Ciebie wszystko to, na co nie masz czasu. Twój Grek może:
- spać za Ciebie do jedenastej,
- chodzić za Ciebie na kawę,
- odbywać poobiednią sjestę,
- wieczorem siedzieć za Ciebie w knajpce.
 
 
Wielu Niemców i Francuzów adoptowało nawet po kilku Greków i mają już luz - mogą pracować od rana do nocy! 
 
p.s. 
Szczegółowe informacje na stronach Komisji Europejskiej...
Komentarze (2)
Tauron & OFE
 Oceń wpis
   
Wielu inwestorów spodziewało się szybkiego zarobku rzędu minimum kilkunastu procent w dniu debiutu Tauronu. Zdecydowana większość mocno się przeliczyła...

 
Tauron jeszcze odbije?

Okazuje się, że zaangażowanie OFE w spółkę jest stosunkowo niskie. Jedynie zarządzający dwóch funduszy emerytalnych - PKO BP Bankowy oraz Nordea - zaangażowali ponad 1% swoich aktywów w zakup akcji Tauronu. Podczas gdy akcje PGE przyciągnęły 11 OFE, obecnie zaangażowanie w konkurenta Tauronu (na poziomie ponad 1% aktywów) wykazuje 10 funduszy emerytalnych.

Najmocniej w Tauron weszła Nordea. Fundusz ten zakupił akcje za 214 mln zł, to jest aż za 8% portfela akcyjnego. Jak narazie decyzja ta okazała się być niezbyt dobrą. Kurs spółki oscyluje w oklicach 5 zł za akcję.

Szybkiego zarobku zatem nie było, złożyło się na to wiele czynników - jednym z nich było na pewno niższe zaangażowanie OFE. Jednak spółka w perspektywie kilku miesięcy odrobić straty. Rzecz jasna dużo zależy od ogólnoświatowej koniunktury, jednak stopniowe wchodzenie Tauronu w skład różnego rodzaju indeksów giełdowych, z WIG20 na czele, będzie sprzyjało stronie popytowej.
 
Mniej pieniędzy do inwestowania na GPW
 
Propozycja Minister Fedak polegająca m.in. na zmniejszeniu składki przekazywanej z ZUS do OFE z 7,3% do 3% może spowodować rozwiązanie problemu inwestowania w spółki giełdowe. Czy projekt zmian w systemie emerytalnym przejdzie? Minister Fedak deklaruje, iż właśnie ma gotowy projekt i przekazuje go do prac w sejmie.
 
Fundusze wydały w sumie na zakup akcji rekordową kwotę 10,5 mld zł w ciągu sześciu miesięcy – wynika z szacunków „Rz”. Gdy dodamy do tegorocznej kwoty ich zakupów jeszcze dwa ostatnie miesiące 2009 r. – wówczas na giełdzie debiutowała Polska Grupa Energetyczna – łączna wartość inwestycji OFE zbliża się do 15 mld zł, a w akcje spółek skarbu do ok. 8,5 mld zł. W całym ubiegłym roku na zakup nowych akcji przeznaczyły ponad 12 mld zł, w tym w I półroczu 5,4 mld zł.
Komentarze (4)
Lubelski Węgiel Bogdanka należy do OFE
 Oceń wpis
   

Informacja na temat przejęcia przez OFE 46,7% należących do skarbu państwa akcji Bogdanki jest niewątpliwie tematem nr 1 w ostatnich godzinach.Jak sprzedano akcje?

Ostatecznie sprzedano 15,88 mln akcji po 70,50 zł za sztukę. Skarb państwa otrzymał 1,12 mld zł. Wszystko pięknie, ale dziwi sposób w jaki transakcja ta się odbyła. Zapisy na akcje ruszyły 8 marca o godzinie 16:30 (tak aby nie wpłynąć na giełdę) i zakończyły się o godzinie 19:00. Nazajutrz o godzinie 9tej OFE dowiedziały się ile akcji otrzymają.

Takiej transakcji jeszcze nie było

Sprzedaż Bogdanki można jednoznacznie powiązać ze spotkaniami na szczeblu Minister Skarbu - Prezesi PTE/Zarządzający OFE. Uzyskane efekty zachęciły Ministra Grada do kontynuowania spotkań z przedstawicielami szroko rozumianych środowisk finansowych nie tylko w kraju, ale i za granicami Polski.

Pierwszy taki przypadek


Przedstawiciele OFE chyba nadal są w szoku, że tylko Fundusze Emerytalne zostały dopuszczone do zakupu akcji. Wcześniej nic podobnego nigdy się nie wydarzyło. Niebywałą zaletą dla Bogdanki jest niewątpliwie stabilizacja ze strony OFE, rozumiana jako okres trzymania posiadanych akcji. Jednak zaangażowanie OFE na GPW w ostatnim czasie mocno się zmieniało z rekordowych blisko 40% w roku 2007 do poniżej 20% w roku 2009. Wielu komentatorów cieszy, że lider polskiego górnictwa Lubelski Węgiel Bogdanka jest w posiadaniu blisko 15 mln obywateli oszczędzających w OFE, jednak niektórzy zwracają również uwagę na strony ujemne.

Czy Grad podjął słuszną decyzję?


Konrad Niklewicz ostrzega że prywatyzacja z udziałem Funduszy ma też słabości. "OFE nie są w stanie zaoferować tego, co wnosi inwestor strategiczny - know-how i kontaktów na światowych rynkach. OFE nie mają też doświadczenia w roli aktywnego inwestora". Jak ten test zdadzą Bogdanka, OFE oraz Skarb Państwa pokaże niedaleka przyszłość. Na pewno Ministrowi Gradowi można zarzucić, że gdyby zdecydował się na otwarty przetarg cena akcji byłaby zdecydowanie wyższa niż otrzymane 70,50 zł...

Zobaczymy, czy OFE potraktują tę inwestycję długoterminowo. Natomiast zachodzi obawa, że odsprzedadzą akcje jakiemuś inwestorowi branżowemu, który będzie robił biznes na tej kopalni. Wówczas może się okazać, że patrząc długofalowo Skarb Państwa wcale dobrego interesu na Bogdance nie zrobił.

Komentarze (8)
Zaufanie & Finanse?
 Oceń wpis
   

Rzeczpospolita przeprowadziła ostatnio sondaż, w którym zapytano Polaków „Jakim instytucjom finansowym Polacy ufają?”.

Z udzielonych odpowiedzi wynika, że największym zaufaniem cieszą się... (też nie mogę w to uwierzyć):

 • banki 48 proc. zaufania (29-procent nieufności),

 • towarzystwa ubezpieczeniowe 37 proc. zaufania,

 • ZUS 33 proc.,

 • OFE 24 proc. (aż 42 proc. nieufności),

 • fundusze inwestycyjne 18 proc. zaufania (aż 42 proc. odpowiedzi na "nie").

 • a na ostatnim miejscu... (z zaufaniem zaledwie 15-procentowym) znalazła się Giełda Papierów Wartościowych.

  Bankom najbardziej ufają ludzie młodzi i starsi. Do ZUS najmniej przekonani są robotnicy. OFE nie cieszą się niestety zaufaniem społeczeństwa, na pewno nie bagatelny wpływ na ich ocenę mają ostatnie wyniki OFE oraz zamieszanie wokół zmian jakimi poddany ma zostać obecny system emerytalny.

 p.s.

WIADOMOŚĆ Z OSTATATNIEJ CHWILI:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, na mocy której opłata pobierana przez Otwarty Fundusz Emerytalny, ma zostać obniżona z obecnych 7 proc. do 3,5 proc. Natomiast opłata za zarządzanie ma być naliczana tylko do aktywów wynoszących max 45 mld zł.

Rząd zaproponował, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. (i liczy na to, że w ich wyniku znacznie wzrosną przyszłe emerytury - eksperci wyliczyli, że średnio da to ok. 3 zł słownie: trzy złote emerytury więcej).

Komentarze (1)
Czy KNF działa skutecznie?
 Oceń wpis
   

Komisja Nadzoru Finansowego – instytucja, która ma stać na straży przejrzystości rynku, dobrych praktyk i równego traktowania wszystkich graczy nie do końca wywiązuje się ze swoich zadań. Czy też (jak kto woli) nie spełnia wszystkich nadziei pokładanych w niej przez uczciwych uczestników rynku kapitałowego.

Kto daje pieniądze KNF?

Teoretycznie wysokość środków jakimi dysponuje KNF ustala Ministerstwo Finansów. Jednak w rzeczywistości budżet Komisji zależy wyłącznie od banków, od firm ubezpieczeniowych i OFE.

W budżecie KNF na 2009 r. dochody pochodzą:

 • od banków pochodzi blisko 137 mln zł,

 • z rynku kapitałowego 23,6 mln zł,

 • od firm ubezpieczeniowych 21,6 mln zł,

 • od OFE 13,7 mln zł.

I tutaj pojawia się problem – w jaki sposób KNF ma działać sprawnie, jeżeli jego być albo nie być zależy od instytucji, które nadzoruje? Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to dwuznaczna sytuacja, bo czy można ukarać kogoś od kogo dostaje się pieniądze?


 

Ciekawe czasy...

Przekleństwo Chińczyków mówi „obyś żył w ciekawych czasach”. Zdecydowanie mogę powiedzieć, iż obecnie mamy ciekawe czasy – głównie w kontekście szeroko rozumianej ekonomii. Jeżeli prześledzimy wydarzenia z minionych tygodni, to zauważymy, że na rynku kapitałowym w Polsce mogło dojść do wielu nadużyć. Czy doszło? Na to pytanie powinna odpowiedzieć właśnie KNF.

Na rynku kapitałowym mamy niewyobrażalną wręcz manipulację kursami walutowymi i grę na spadki bez jakichkolwiek zahamowań moralnych, czy prawnych. W kontekście funkcjonowania OFE ostatnio głośno było nt. zagranicznych instytucji finansowych, które miały pożyczyć akcje od OFE, a następnie w dwa dni WIG20 zjechał ponad 10% . Pojawiły się sugestie niektórych analityków, że krajowe fundusze emerytalne (OFE miały na koniec stycznia akcje za 27 mld zł) pożyczyły je Inwestorom Zagranicznym. Pożyczki udzielać miały zwłaszcza OFE wchodzące w skład międzynarodowych grup kapitałowych.

Jak pisze Puls Biznesu: „Mechanizm byłby prosty. OFE pożyczają akcje zagranicznemu inwestorowi, inkasując za to określony procent (1-2 proc. wartości pożyczonego portfela). Ten sprzedaje akcje na GPW, zaniżając krajowe indeksy i potęgując strach na parkiecie i rynku złotego. Do paniki przyłączają się kolejni gracze. Gdy kursy zanurkują, zagraniczny spekulant odkupuje je i oddaje pożyczkodawcy. W kieszeni zostaje mu różnica między ceną sprzedaży i odkupu akcji (minus prowizja dla OFE).”

Czy rzeczywiście OFE pożyczały?

Moim zdaniem jest to mało prawdopodobne, jednak nie niemożliwe. Aby to sprawdzić potrzeba nam silnej Komisji Nadzoru Finansowego, która nie będzie utrzymywana z pieniędzy instytucji, które powinna kontrolować.

 

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]