Inwestycje zagraniczne OFE rosną dynamicznie
 Oceń wpis
   

Trybunał Sprawiedliwości UE w grudniu 2011 roku orzekł, iż Polska wprowadzając limity na inwestycje zagraniczne OFE złamała jeden z filarów Unii Europejskiej, tj. swobodę przepływu kapitału. W tym roku limit zagranicznych akcji w portfelach OFE został już zwiększony do 10% aktywów, za rok będzie wynosił 20%, a za dwa lata 30%. 

 

Run OFE na zagraniczne giełdy

O inwestycjach zagranicznych OFE pisałem na blogu nie raz:

Okazuje się, że OFE zainwestowały zagranicą już 5,8 mld zł, to jest rekordową wartość 3,8% wszystkich aktywów. Liderem pod tym względem jest OFE ING.

Efekty i zagrożenia

Z jednej strony możemy się cieszyć. Nareszcie nasze aktywa będą inwestowane w największe światowe spółki. Z drugiej jednak strony musimy się martwić, gdyż te pieniądze nie zasilą naszej rodzimej gospodarki oraz GPW.
Komentarze (0)
Rekordu w liczbie zmieniających OFE już nie będzie
 Oceń wpis
   

Po likwidacji ograniczeń w zmianie OFE wraz z rychłym zakazem akwizycji prognozowano, że sierpniowa sesja transferowa będzie rekordem wszechczasów. Tymczasem 31 sierpnia 2011 w sesji transferowej udział weźmie tylko 127,8 tys. osób.

Zaskoczenia być nie może

Liczba transferów spadła przede wszystkim z powodu obniżenia składki z 7,3% do 2,3%. Z jednej strony ludzie machnęli ręką na zawracanie sobie głowy śledzeniem rankingów, z drugiej strony OFE dość drastycznie obcięły wynagrodzenia dla akwizytorów. O ile przed zmianami za klienta z pokaźnymi aktywami oraz wysoką skłądką miesięczną można było zarobić ok. 1 tys. złotych, to obecnie (oczywiście w zależności od funduszu) jest to ok. 200 zł. Liczba transferów pokazuje, iż część akwizytorów OFE wycofała się lub ograniczyła swoją działalność na rynku.

AXA daleko - AEGON nowymi liderami

Najwyraźniej OFE AEGON potrafił odpowiednio zmotywować swoich pracowników. Pozyskali oni aż 27'810 nowych członków, druga Nordea OFE tylko 16'173. W czym należy upatrywać wysokiej  liczby transferów? Na pewno nie w wynikach inwestycyjnych, gdyż OFE AEGON w krótkim i średnim okresie zajmuje jedne z ostatnich miejsc w rankingach.


 

Dwa ostatnie miejsca w tabeli tradycyjnie już zarezerwowane są dla OFE ING (18'546 uciekinierów) oraz Aviva OFE (22'175 uciekinierów). Największy fundusz emerytalny zdołał jednak przyciągnąć 8'467 osób, podczas, gdy do byłego lider Avivy skutecznie przeszło tylko 202 osoby.

Dziwi na pewno pozycja OFE Allianz, które w krótkim, jak i średnim okresie może pochwalić się wysokimi stopami zwrotu, jest też liderem w zestawieniu KNF, a saldo transferów ma ujemne na poziomie -1282 osoby. Czym kierują się osoby zmieniające OFE?

Komentarze (0)
OFE tracą przez spadki na GPW
 Oceń wpis
   

Z powodu aktualnych zawirowań na giełdzie, OFE tracą kapitał. Jeżeli przyjmiemy, że OFE co trzecią złotówkę zainwestowły na GPW, to od początku sierpnia OFE straciły 19%, tj. 14 mld zł z posiadanych 220 mld zł. Oznacza to, że statystyczny klient OFE stracił około 1 tysiąc złotych.

Spokojnie, OFE inwestują długoterminowo!
   
OFE na giełdzie ulokowały blisko 72 mld złotych, czy powinniśmy się zatem przejmować aktualnymi stratami? Cóż, sytuacja nie jest tragiczna. Pamiętajmy, że OFE nastawione są na długoterminiwe zyski i wraz z odbiciem się warszawskiej giełdy odrobią straty. Bardzo podobnie było ostatnio, kiedy wraz z kryzysem, który zaczął się w 2008 OFE straciły jeszcze więcej. Młodzi klienci OFE, którzy rozpoczeli oszczędzanie niedawno i mają dużo czasu do emerytury mogą być spokojni – ich straty są niewielkie i szybko zostaną nadrobione. W gorszej sytuacji znajdują się osoby, którym pozostało niewiele do odejścia na emeryturę. Oni niestety odczują dość mocno ostatnie zawirowania na giełdzie.

Kiedy politycy zajmą się ochroną kapitału zgromadzonego w OFE?

Oczywiście obecnej nieciekawej sytuacji przyszłych emerytów można byłoby uniknąć, gdyby doszło do zmiany przepisów. Od 1999 roku mówi się o bezpiecznych subfunduszach dla osób, którym do emerytury pozostało niewiele czasu oraz o zmianie, która umożliwiała by OFE poszerzenie wachlarza możliwości inwestowania. Żadna ekipa rządząca, począwszy od AWS, poprzez SLD i PiS, na PO kończąć zapowiadanych zmian nie wprowadziła.

Obecny rząd ograniczył się jedynie do zmniejszenia składki do OFE, by ratować budżet. Zajmujący się zmianami w emerytalnych przepisach minister Boni postulował zniesienie opłaty ze składki i utworzenie funduszy: dynamicznego dla młodych i gotowych na ryzyko i bezpiecznego dla osób przed emeryturą. Zmiany zostały zablokowane przez szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego i szefową resortu pracy i polityki społecznej Joannę Fedak. Mam nadzieję, że przyszli emeryci pamiętają te nazwiska...

Ponieważ trwa kampania wyborcza i zbliżają się wybory, na zmianę prawa dotyczącą opisywanej kwestii, w tej kadencji szans nie ma. Emerytura niższa o 20% na skutek braku ochrony wypracowanego kapitału? To jest możliwe tylko w Polsce... Ale tym politycy się nie przejmują.

Komentarze (0)
Najpóźniej 17 września poznamy projekt zmian w OFE
 Oceń wpis
   

Minister Michał Boni zapowiedział, że najpóźniej do końca następnego tygodnia będzie znany projekt zmian w OFE.

Wstępnie zaproponowane rozwiązania budzą wiele wątpliwości. Jak chociażby zapis związany z limitami inwestycyjnymi w akcje, limitem inwestycji zagranicznych, akwizycją, benchmarku, opłat i prowizji.

Należy domniemywać, iż projekt będzie zbliżony do projektu przedstawicieli PTE skupionych w organizacji pradowców prywatnych "Lewiatan" oraz IGTE (można o tym przeczytać tutaj). Pytanie tylko na ile ulegnie zmianom w kluczowych dla przyszłych emerytów kwestiach, a na ile będzie to kolejna dawka pijaru? Być może za tydzień o tej porze będziemy już to wiedzieć.

p.s.

Ponieważ dzisiaj krótko, polecam artykuł prof. Rybińskiego

Komentarze (0)
GPW mnie nie interesuje!
 Oceń wpis
   

A (niestety, albo stety) powinno. Każdy z ok. 14,6 mln obywateli, którzy są klientami OFE ma część przyszłej emerytury ulokowanej w akcjach spółek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

OFE rządzą spółkami?


Wraz ze wzrostem wielkości aktywów (ok. 200 mld zł) OFE mają coraz większy udział w kapitalizacji GPW. Jeżeli założymy, że obecnie OFE mają w akcjach 32-33% kapitału, to daje nam wynik na poziomie ok. 65 mld zł ulokowanych przez obywateli za pośrednictwem OFE na giełdzie. Powstaje zatem pytanie, jak OFE będąc coraz silniejszymi akcjonariuszami spółek giełdowych oddziałują na ich zarządzanie?


źródło: Rzeczpospolita


Aviva, ING, PZU

Największe fundusze emerytalne w Polsce zarządzają odpowiednio (stan na koniec kwietnia/początek maja):

Aviva 49 mld zł
ING ok. 48 mld zł
PZU 27 mld zł
Amplico 15 mld zł
Axa 10 mld zł
Generali 9 mld zł
RAZEM 158 mld zł

Z powyższego zestawienia wynika, że pozostałe OFE zarządzają w sumie tylko ok. 38 mld zł. Z 6 największych OFE na dobrą sprawę najwięcej powiedzenia np. na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy mają jedynie 3 pierwsze fundusze emerytalne: Aviva, ING i PZU.

5% udziału w spółce

Fundusze Emerytalne po przekroczeniu 5 procentowego progu muszą o tym fakcie publicznie poinformować. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że liderem jest ING, który uczynił to w przypadku ok. 50 spółek, natomiast Aviva (lider pod względem wysokości aktywów) ma takich spółek ok. 40, w przypadku PZU jest to ok. 30 spółek, AIG – ok. 15, Generali – ok. 10.

Oto sposoby w jaki największe OFE oddziałują na spółki, których są udziałowcami:
- pojawianie się na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy,
- głosowania, udzielanie absolutorium,
- współpraca z zarządem spółki,
- wpływ na skład rady nadzorczej.

Duzi zarzucają małym bierność


Co ciekawe z ust przedstawicieli dwóch największych funduszy wychodzą pretensje w stosunku do zarządzających mniejszymi OFE. Zarzuca się im totalną bierność i brak zainteresowania możliwościami bezpośredniego oddziaływania na wyniki spółki.

Trudno jednak sobie wyobrazić, aby najmniejsze OFE, jak Polsat, czy Warta z aktywami po ok. 2 mld zł, wskazywały w jaki sposób należy prowadzić biznes w branży budowlanej czy paliwowej. W porównaniu do liderów rynku mniejsze fundusze nie zatrudniają aż tak dużo osób, aby można wysyłać ich na walne zebrania wszystkich spółek, jakie są obecne w portfelu.

Wojciech Olszewski, dyrektor Departamentu Inwestycji PTE Polsat, mówi, że dla funduszu takiego jak OFE Polsat, którego aktywa mają wartość zbliżoną do 1,9 mld zł, o wiele łatwiejsze jest jednak zamknięcie pozycji i sprzedaż akcji spółek, niż np. dla funduszu o aktywach o wartości prawie 49 mld zł. — Dla OFE Polsat zaangażowanie 2 proc. aktywów w akcje spółki oznacza zakup walorów za ok. 38 mln zł. Dla drugiego funduszu oznacza to inwestycje o wartości 980 mln zł, a sprzedaż takiego pakietu, bez znacznego obniżenia ceny, może wymagać dłuższego czasu. Taki fundusz nie może w krótkim przedziale czasu „wyjść” ze spółki. Mamy świadomość tych uwarunkowań i dlatego jesteśmy bardzo ostrożni przy formułowaniu jakichkolwiek uogólnień dotyczących sposobów wypełniania przez OFE nadzoru właścicielskiego w spółkach portfelowych — mówi Olszewski.

Obecne przepisy dotyczące tajemnicy zawodowej uniemożliwiają realizację niezbędnej współpracy pomiędzy akcjonariuszami spółki. Ta kwestia wymaga zmiany z uwagi na wzrastający udział i znaczenie OFE jako akcjonariuszy spółek giełdowych, przy jednoczesnym limitowaniu wielkości zaangażowania kapitałowego w daną spółkę.

Komentarze (1)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]