Tusk robi skok na OFE - jest gorzej niż przypuszczamy!
 Oceń wpis
   

Dzisiaj wszystko stało się dla mnie jasne. Finanse publiczne są w opłakanym stanie. Kwestią czasu pozostaje kiedy Polska zbankrutuje...

 

OFE kupowały akcje
 Oceń wpis
   

Okazuje się, że w sierpniu, kiedy wyprzedaż na GPW trwała w najlepsze zarządzający OFE kupowali akcje. Od kogo? Przede wszystkim od TFI...

Zakupy na 1,2 - 1,8 mld zł


Rzeczpospolita szacuje, że OFE zakupiły w sierpniu akcje o wartości około 1,5 mld zł. Jeżeli tak było w rzeczywistości, to oznacza, że OFE pozbywały się obligacji. Po obniżeniu skłądki do 2,3% w lipcu ZUS przekazał funduszom emerytalnym 710,7 mln zł, a w sierpniu 772,4 mln zł. A w obydwu miesiącach zakupy zarządzających OFE przekraczały 1 mld zł.

Na pewno decyzjom ku zakupom sprzyja przecena wraz z podniesionym do 42,5% limitem inwestycyjnym w akcje. Jednak tradycyjnie już pojawia się pytanie, czy OFE nie ratują TFI? Skoro ludzie z uwagi na krach pozbywają się udziałów w funduszach inwestycyjnych, to ktoś musi te akcje sprzedawane przez TFI odkupić. Czy zatem zarządzający OFE nie pomagają w ten sposób kolegom po fachu z TFI? Cóż tego typu dylematy i teorie spiskowe wydają się być mimo wszystko naturalne, a jaka jest prawda? Ktoś musiałby to zbadać.

W sierpniu najwięcej akcji kupili zarządzający OFE ING, PZU Złota Jesień, a także Nordea, Axa, Generali i PKO BP Bankowy. Były to te fundusze, które charakteryzowały się niższym zaangażowaniem w GPW. Wygląda to tak, jakby ci zarządzający spodziewali się korekty i wykorzystali odpowiedni moment do zakupu.

Akcji pozbywali się natomiast zarządzający OFE Aviva i Pocztylion, który posiadał ponad 40% aktywów w akcjach.

Tradycyjnie największe zaangażowanie w akcje wykazuje Polsat 37,4%, za nim jest Nordea z 35,7%, na końcu zestawienia mamy Generali z 31,5% oraz Axa z 31,9%. Czyja strategia okaże się być lepsza? Pokażą najbliższe miesiące.


Źródło: rp.pl


a Fedak swoje:
"Jeśli system OFE nie będzie dobry dla finansów publicznych i naszych przyszłych emerytur, to racją stanu będzie jego likwidacja”.


Pani Minister sama sobie odpowiada - dla finansów publicznych nigdy nie będzie dobry, OFE zawsze będą generowały wydatki z budżetu państwa. I po co tak owijać w bawełnę Pani Minister, nie lepiej od razu powiedzieć wyborcom w czy rzecz?

Komentarze (2)
Kto uratuje przyszłego emeryta? Tylko JKM!
 Oceń wpis
   

Sądzę, że wielu czytelników tego bloga ceni sobie liberalne poglądy Janusza Korwina-Mikke. Ale niewielu zapewne wie, że JKM problemami systemu emerytalnego zajmował się już w latach 60-tych XX wieku. Przewidywał wówczas dzisiejsze problemy, chociaż demografia wyglądała bardzo przyzwoicie, to wiedział w jaki sposób kończy się tworzenie piramidy finansowej.

Ponieważ zabranie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej przeszło bez echa, polecam poniższe video:

 p.s.

A oto nowa inicjatywa polityczna JKM: http://nowaprawica.org.pl/

To jak? Głosujemy?

Komentarze (2)
Polski naród kocha ZUS, a tym czasem...
 Oceń wpis
   

Jesteśmy po wielu badaniach opinii publicznej i wiemy, że duża część Polaków stojąc przed wyborem ZUS vs. OFE wybrałaby ZUS. Tymczasem wczoraj media obiegła informacja na temat skuteczności spraw wytoczonych w ubiegłym roku ZUSowi przez obywateli naszego kraju oraz o zaokrąglaniu do zera...



Obywatele wygrywają co trzecią sprawę sądową przeciwko ZUS


32% wyroków sądu przeciwko ZUS to niesamowicie wysoki wynik. Jeszcze w latach 2006 i 2007 wskaźnik ten oscylował około 20%. Statystyka zrobi jeszcze większe wrażenie na czytelniku kiedy zada sobie pytanie "Ilu obywateli nie jest świadomych swoich praw i odpuszcza spór sądowy z ZUSem?"

Przedstawiciele ZUS, tak jak w skeczu Laskowika i Smolenia o ciągniku z zepsutym kołem mówią "w traktorze są 3 dobre koła", czyli "tylko 0,45% decyzji ZUS jest kwestionowanych przez sądy", szkoda, że nie pada bezwzględna liczba owych decyzji. Czy są to tysiące, dziesiątki, czy może setki tysięcy? Nieważne 0,45% brzmi nieźle szczególnie wobec 32%!

ZUS - jedna wielka pomyłka


Eksperci ds. emerytur od lat donoszą o realiach funkcjonowania ZUS, ale te informacje rzadko przedostają się do mediów. W społeczeństwie socjalistycznym lepiej dowalić prywatnym OFE niż państwowemu ZUSowi, z którego korzystają grupy uprzywilejowane (np. wystarczy być przez pół roku w randze sekretarza stanu w ministerstwie, aby nabyć prawa do wysokiej emerytury, 4% górników pobiera 8% emerytur wypłacanych przez ZUS itd.) i znawcy tematu.

Wczoraj w telewizji widziałem np. materiał o chłopaku, któremu w Trzebnicy przyszyto rękę kobiety. Sukces na skalę światową, opisywany na konferencjach medycznych. Na rękę trzeba jednak uważać nie goi się tak jak normalna, istnieje ryzyko zakażenia, nie można pracować tą ręką fizycznie - opinię tą potwierdza chirurg z Trzebnicy. Co na to ZUS? Ustami rzecznika prasowego stwierdza, że przecież chłopakowi renta się nie należy, przyszyto mu rękę i może pracować, zatem ZUS odebrał świadczenie... włos na głowie się jeży.

Zaokrąglimy to do... zera

ZUS osobom, które pracowały przed 1999 r. nie odkłada części składek emerytalnych. Jeżeli ktoś pracował przed startem reformy emerytalnej krócej niż 6 miesięcy i 1 dzień, to odprowadzone składki według algorytmu ZUS równają się zero!

Niesamowita matematyka, niesamowity Kompleksowy System Informatyczny ZUSu to jednak jest majstersztyk. Nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłości nasze wirtualne zapisy składek odprowadzonych do ZUS również zostały zaokrąglone do zera. Historia lubi się powtarzać.

p.s.
Fakty te są argumentami przeciwko ZUS, ale wyznawców ZUSu jest wielu, świadczą o tym badania opinii publicznej, czy teksty dziennikarzy, gdzie CZYTAM ZE ZDUMIENIEM "że padł mit wyższości prywatnej własności nad państwową". W jaki sposób "światły" dziennikarz może coś takiego stwierdzić? Socjalizm, czy też komunizm? Ciemny naród zakrzyknie "komuno wróć" i kupi obiecanki ekonomicznych dyletantów.

Komentarze (2)
Przejedzą składkę zabraną z OFE
 Oceń wpis
   

Jeszcze rząd nie przeforsował ustywy o zmniejszeniu składki przekazywanej OFE z 7,3% do 2,3%, a już mamy konkretne pomysły jak możnaby część tych pieniędzy przejeść, wszak jest tyle potrzebujących i... wybory za pasem.

kasa z OFE = kiełbasa wyborcza

2005 SLD rozdaje kiełbasę wyborczą


SLD w roku wyborczym A.D. 2005 rozdało 1,3 mld zł najsłabiej zarabiającym emerytom i rencistom.

Dodatkowo w dniu 27 lipca 2005 roku uchwalono ustawę wyłączającą górników z powszechnego systemu emerytalnego oraz przedłużono okres prawa do pobierania wcześniejszej emerytury do 2007 roku. W 2008 roku koszty wcześniejszych emerytur służb mundurowych wyniosły ok. 5 mld, a górników ok. 6,5 mld PLN. Wedle szacunków MPiPS z 2005 roku całkowity koszt wcześniejszych emerytur górniczych w latach 2005-2020 wyniesie 70 mld złotych.

Wydłużenie prawa do pobierania wcześniejszej emerytury o dwa lata, to kolejny koszt ok. 8,5 mld zł. (1,5 mld zł rocznie).

Bilans: - 78,5 mld zł

2007 PiS rozdaje kiełbasę wyborczą

Na temat PiS widnieje na tym blogu stosowny wpis z 17-10-2007 roku, zatem, pozwólcie, że odeślę do tekstu Tak się kupuje głosy emerytów! PiS zdecydował się na 3 populistyczne decyzje:
1. Wyższą waloryzację rent i emerytur, koszt ok. 1 mld zł rocznie.
2. Opóźnienie o dwa lata ograniczenia wcześniejszych emerytur, skumulowany koszt ok. 8,5 mld zł.
3. Likwidacja starego portfela (chodzi o emerytów z lat 1993-1998, którym rząd H. Suchockiej obniżył świadczenia).
4. Wyłączenie z emerytur pomostowych nauczycieli - koszt 1,3 mld zł rocznie.

Bilans: - w sumie kilkanaście miliardów złotych od 2007 do 2020 roku.

2011 PO rozdaje kiełbasę wyborczą

Problem w tym, że rząd nie ma z czego zrobić tej kiełbasy. Zatem bierze przykład z Janosika/Robin Hooda i innych bohaterów/złodziei (możesz wybrać wersję, która Ci bardziej pasuje), sprawa jest prosta - trzeba jednym zabrać i dać drugim.

Zabiera się zatem środki, które miały zostać przekazane na indywidualne konta emerytalne w OFE i rozdaje się, czy też za chwilę będzie się rozdawać. Pierwsze pomysły już są!

J. Fedak już wie: "Od listopada wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do zasiłków na dzieci. Dzięki temu otrzyma je więcej rodzin. Pieniądze na zasiłki poszłyby z obciętej składki do OFE."

Ministerstwo kierowane przez Fedak wycofało się też z reformy systemu rentowego. Nie będzie dostosowania rent do wysokości emerytur, przez co ZUS nie zaoszczędzi do 2020 roku 11,5 mld zł.
 

Komentarze (4)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]