IDM SA + HAWE = sprzedaż OFE Polsat
 Oceń wpis
   
Trudne to tytułowe równanie, nie ukrywam, ale wygląda na to, że sprzedaż OFE Polsat zbliża się wielkimi krokami. Spróbujmy zatem przeanalizować szczegóły transakcji.
 
Solorz-Żak chce się pozbyć OFE Polsat
 
Nie od dziś wiadomo, że Solorz-Żak zbiera kapitał na zakup Polkomtela (właściciela sieci Plus GSM). Z tego powodu musi się pozbyć spółek z branży finansowej: PTE Polsat, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Polisa Życie oraz Invest-Bank. O chęci zakupu OFE przez IDM SA pisałem w marcu: http://ofe.bblog.pl/wpis,aaaaakupie;sprzedam;ofe,49465.html 
 
OK, ale po co w równaniu HAWE?
 
Okazuje się, że w akcjonariacie zarówno IDM SA, jak i HAWE najwięcej do powiedzenia ma Marek Falenta, a dla Solorza HAWE, które posiada infrastrukturę telekomunikacyjną (światłowody) jest wodą na młyn spółki telekomunikacyjnej. Oto infrastruktura HAWE z marca 2010 roku:
 
Transakcja ponoć ma być bezgotówkowa - w zamian za PTE Polsat i Polisę życie, HAWE odda
światłowody otaczające Polskę niezbędne do rozbudowy sieci szerokopasmowego internetu przez nową spółkę Solorza. Następnie IDM SA za ok. 130-190 mln zł odkupi od HAWE PTE Polsat i Polisę Życie. Umowa będzie trójstronna z uwagi na konieczność zgody KNF. HAWE z uwagi na profil swojej działalności rzecz jasna nie mogłoby się stać właścicielem OFE, na to Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziłaby zgody.
 
Kto na tym skorzysta?
 
Cóż, patrząc obiektywnie, to IDM SA ma swoją strategię, bardzo im zależy na posiadaniu PTE oraz Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie. Chcą skupić się na tym rynku i oferować produkty typu polisy unit-linked (fundusze opakowane w polisę). Kupując Polsat zyskują bazę 305 tys. osób + 2,2 mld złotych aktywów.
 
Solorz-Żak pozbędzie się spółek finansowych, przejmie światłowody i będzie rozwijał swoją sieć telefonii komórkowej.
 
HAWE... no właśnie, co zyska spółka pozbywając się światłowodów? Przede wszystkim spółka pozbywa się tych światłowodów, które od początku były na sprzedaż. Zyskuje wolną gotówkę (do 190 mln zł) z którą zarząd spółki zapewne wie co ma zrobić.
 
Ile jest warte OFE?
 
W roku 2008, kiedy AEGON kupił Skarbiec-Emerytura, zapłacił 780 zł za głowę. Wiedząc, iż PTE Polsat w 2010 roku osiągnął 10,1 mln zł zysku netto (Polisa Życie 4,2 mln zł),  przyjmijmy, że PTE Polsat zostanie sprzedany za 130 mln zł, wówczas IDM SA zapłaci za głowę 426 zł.
 
Jednak pesymista na pewno zadałby sobie pytanie: czy IDM SA odzyska zainwestowane w PTE pieniądze, jeżeli przyszły rząd zlikwiduje OFE? Rzecz jasna nie odzyska. Osiągając 10 mln zł rocznie trzeba będzie czekać min. 10 lat na zwrot zainwestowanego kapitału. Ale przecież w przyszłym roku zysk będzie o wiele niższy, wszak rząd zabrał 70% przekazywanej składki z OFE do ZUS (zmniejszył ją z 7,3% do 2,3% pensji brutto). Czy wobec problemów budżetu państwa i ogólnoświatowej makroekonomii IDM SA wie co robi? A jeżeli mimo wszystko wie co robi, to czy ryzyko jest współmierne do potencjalnych korzyści?

 

Komentarze (2)
Kto uratuje przyszłego emeryta? Tylko JKM!
 Oceń wpis
   

Sądzę, że wielu czytelników tego bloga ceni sobie liberalne poglądy Janusza Korwina-Mikke. Ale niewielu zapewne wie, że JKM problemami systemu emerytalnego zajmował się już w latach 60-tych XX wieku. Przewidywał wówczas dzisiejsze problemy, chociaż demografia wyglądała bardzo przyzwoicie, to wiedział w jaki sposób kończy się tworzenie piramidy finansowej.

Ponieważ zabranie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej przeszło bez echa, polecam poniższe video:

 p.s.

A oto nowa inicjatywa polityczna JKM: http://nowaprawica.org.pl/

To jak? Głosujemy?

Komentarze (2)
Autostrady zamiast OFE!
 Oceń wpis
   

Grabienie przyszłych emerytów z pokolenia wyżu demograficznego lat 70-tych i 80-tych XX wieku trwa w najlepsze. Ponieważ położenie łapy na 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej nie spowodowało spadku poparcia dla "jedynej słusznej opcji" rządzący idą krok dalej. Fedakowa jawnie mówi o całkowitej likwidacji OFE.Oto cytat z wywiadu udzielonego Dziennikowi Gazeta Prawna:

"A pani model systemu emerytalnego?

Należy rozważyć, czy nie byłoby słusznym nasz obecny system emerytalny uzupełnić o emeryturę obywatelską. Trzeba się też zastanowić, czy stać nas na ryzykowanie oszczędności emerytalnych na giełdach. Uważam, że gdyby 200 mld zł wystawione ponownie na ryzyko spekulacyjne zainwestować w rozwój kraju, to przyszłe emerytury byłyby i pewniejsze, i wyższe.

Ścięcie składki na OFE do zera?

Wpisaliśmy do ustawy obniżającej składki na OFE, że będziemy na bieżąco monitorować jak OFE wpływają na poziom długu publicznego, a także na wysokość przyszłych emerytur. Za dwa lata będzie sporządzony raport na ten temat. Wtedy, w zależności od wyników, zostaną podjęte decyzje.

Zmiany w OFE weszły w życie w maju, a pani już proponuje kolejne.

Nie chodzi o liczbę zmian, ale o pewność i wysokość emerytury. Państwo jako gwarant ich wypłat musi dbać o źródło ich finansowania. Musi więc system monitorować i przeciwdziałać stratom."

Niby spokojnie, niby obiektywnie, ale Jolka F. chce kontynuować swoje dzieło po jesiennych wyborach, o którym można poczytać na łamach niniejszego bloga: http://ofe.bblog.pl/tag,fedak,14314.html

Co jest tym dziełem? Likwidacja OFE. I chociaż Jan Vincent-Rostowski (ur. 30 kwietnia 1951 w Londynie) zaprzecza, to jakoś mu nie wierzę ;)

p.s.

Tyle piszą o Fedak, a co z Bonim? Szukam... Gdzieś coś tam mówi, spotyka się, udziela, twierdzi, że w Polsce tylko 10% pomocy społecznej trafia do potrzebujących, premier nawet chce go wystawić do pojedynku z PiS w sprawach społecznych, ale to już nie ten sam "Misiek" co z na spotkaniu z prezesami PTE... 25 sierpnia minie pierwsza rocznica od tego pamiętnego ustawiania zarządzających OFE w putinowskim stylu, można kliknąć i powspominać. A jak to się skończyło wiemy doskonale wszyscy.

Komentarze (2)
Rekordu w liczbie zmieniających OFE już nie będzie
 Oceń wpis
   

Po likwidacji ograniczeń w zmianie OFE wraz z rychłym zakazem akwizycji prognozowano, że sierpniowa sesja transferowa będzie rekordem wszechczasów. Tymczasem 31 sierpnia 2011 w sesji transferowej udział weźmie tylko 127,8 tys. osób.

Zaskoczenia być nie może

Liczba transferów spadła przede wszystkim z powodu obniżenia składki z 7,3% do 2,3%. Z jednej strony ludzie machnęli ręką na zawracanie sobie głowy śledzeniem rankingów, z drugiej strony OFE dość drastycznie obcięły wynagrodzenia dla akwizytorów. O ile przed zmianami za klienta z pokaźnymi aktywami oraz wysoką skłądką miesięczną można było zarobić ok. 1 tys. złotych, to obecnie (oczywiście w zależności od funduszu) jest to ok. 200 zł. Liczba transferów pokazuje, iż część akwizytorów OFE wycofała się lub ograniczyła swoją działalność na rynku.

AXA daleko - AEGON nowymi liderami

Najwyraźniej OFE AEGON potrafił odpowiednio zmotywować swoich pracowników. Pozyskali oni aż 27'810 nowych członków, druga Nordea OFE tylko 16'173. W czym należy upatrywać wysokiej  liczby transferów? Na pewno nie w wynikach inwestycyjnych, gdyż OFE AEGON w krótkim i średnim okresie zajmuje jedne z ostatnich miejsc w rankingach.


 

Dwa ostatnie miejsca w tabeli tradycyjnie już zarezerwowane są dla OFE ING (18'546 uciekinierów) oraz Aviva OFE (22'175 uciekinierów). Największy fundusz emerytalny zdołał jednak przyciągnąć 8'467 osób, podczas, gdy do byłego lider Avivy skutecznie przeszło tylko 202 osoby.

Dziwi na pewno pozycja OFE Allianz, które w krótkim, jak i średnim okresie może pochwalić się wysokimi stopami zwrotu, jest też liderem w zestawieniu KNF, a saldo transferów ma ujemne na poziomie -1282 osoby. Czym kierują się osoby zmieniające OFE?

Komentarze (0)
OFE tracą przez spadki na GPW
 Oceń wpis
   

Z powodu aktualnych zawirowań na giełdzie, OFE tracą kapitał. Jeżeli przyjmiemy, że OFE co trzecią złotówkę zainwestowły na GPW, to od początku sierpnia OFE straciły 19%, tj. 14 mld zł z posiadanych 220 mld zł. Oznacza to, że statystyczny klient OFE stracił około 1 tysiąc złotych.

Spokojnie, OFE inwestują długoterminowo!
   
OFE na giełdzie ulokowały blisko 72 mld złotych, czy powinniśmy się zatem przejmować aktualnymi stratami? Cóż, sytuacja nie jest tragiczna. Pamiętajmy, że OFE nastawione są na długoterminiwe zyski i wraz z odbiciem się warszawskiej giełdy odrobią straty. Bardzo podobnie było ostatnio, kiedy wraz z kryzysem, który zaczął się w 2008 OFE straciły jeszcze więcej. Młodzi klienci OFE, którzy rozpoczeli oszczędzanie niedawno i mają dużo czasu do emerytury mogą być spokojni – ich straty są niewielkie i szybko zostaną nadrobione. W gorszej sytuacji znajdują się osoby, którym pozostało niewiele do odejścia na emeryturę. Oni niestety odczują dość mocno ostatnie zawirowania na giełdzie.

Kiedy politycy zajmą się ochroną kapitału zgromadzonego w OFE?

Oczywiście obecnej nieciekawej sytuacji przyszłych emerytów można byłoby uniknąć, gdyby doszło do zmiany przepisów. Od 1999 roku mówi się o bezpiecznych subfunduszach dla osób, którym do emerytury pozostało niewiele czasu oraz o zmianie, która umożliwiała by OFE poszerzenie wachlarza możliwości inwestowania. Żadna ekipa rządząca, począwszy od AWS, poprzez SLD i PiS, na PO kończąć zapowiadanych zmian nie wprowadziła.

Obecny rząd ograniczył się jedynie do zmniejszenia składki do OFE, by ratować budżet. Zajmujący się zmianami w emerytalnych przepisach minister Boni postulował zniesienie opłaty ze składki i utworzenie funduszy: dynamicznego dla młodych i gotowych na ryzyko i bezpiecznego dla osób przed emeryturą. Zmiany zostały zablokowane przez szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego i szefową resortu pracy i polityki społecznej Joannę Fedak. Mam nadzieję, że przyszli emeryci pamiętają te nazwiska...

Ponieważ trwa kampania wyborcza i zbliżają się wybory, na zmianę prawa dotyczącą opisywanej kwestii, w tej kadencji szans nie ma. Emerytura niższa o 20% na skutek braku ochrony wypracowanego kapitału? To jest możliwe tylko w Polsce... Ale tym politycy się nie przejmują.

Komentarze (0)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]