Rekord - ponad 53% weźmie udział w losowaniu OFE
 Oceń wpis
   

Nasze przewidywania okazały się być prawdziwe. Już jutro ZUS rozlosuje do 7 OFE (Aegon, Allianz, Axa, Generali, Nordea, Pocztylion i PKO BP Bankowy) aż 109,3 tys. osób.

205 tysięcy zawiadomień


W ostatnich losowaniach sytuacja wyglądała następująco:
- w grudniu 2005 roku ZUS wysłał 184 tys. zawiadomień, a wylosował (po raz 10ty) 67'410 osób (36,6%),
- w czerwcu 2006 roku ZUS wysłał ponad 246 tys. zawiadomień, a wylosował 92'742 osoby (37,7%),
- w grudniu 2006 roku ZUS wysłał 281 tys. zawiadomień, a wylosował 111'393 osoby (39,6%),
- w czerwcu 2007 roku ZUS wysłał ponad 275 tys. zawiadomień, a wylosował 131'600 osób (47,9%),
- w grudniu 2007 roku rozesłano 283 tys. zawiadomień i 65% samodzielnie dokonało wyboru,
- w czerwcu 2008 roku ZUS rozesłał 193 tys. zawiadomień z czego ponad 70% wybrało samodzielnie,
- w grudniu 2008 roku wysłano 223,5 tys. zawiadomień i aż 71,85% przyszłych emerytów samodzielnie przystąpiło do OFE,
- w czerwcu 2009 roku ZUS rozesłał 157 tys. zawiadomień z czego udział w losowaniu wzięło tylko 38'700 osób (24,65%).
- w grudniu 2009 roku wysłano 197'930 zawiadomień i wylosowano 73'636 osoby (37,2%),
- w czerwcu 2010 roku ZUS rozesłał 267,5 tys. zawiadomień z czego udział w losowaniu wzięło tylko 93'209 osób (34,84%),
- w grudniu 2010 roku zawiadomień było 433,7 tys., a w losowaniu udział brało 211,8 tys. osób (48,83%),
- w czerwcu 2011 roku rozesłano 205 tys. zawiadomień i w losowaniu udział weźmie 109,3 tys. osób (53,3%).

Jedynie w czerwcu 2007 roku losowano prawie 48% osób, które otrzymały zawiadomienia, w pozostałych okresach regularnie ok. 60-75% przyszłych emerytów wybierało OFE samodzielnie.

OFE? I tak z tego nic nie będzie...

Tegoroczne losowania pokazują totalne załamanie zaintersowania tematyką OFE. W internecie dało się odczuć 2-, 3-krotny spadek liczby zainteresowanych samodzielnym świadomym wyborem OFE. O ile jeszcze w grudniu mieliśmy do czynienia z rekordową liczbą zawiadomień (434 tys.) i nie odczuliśmy tak gwałtownego spadku zainteresowania OFE, to obecnie sytuacja jest diametralnie różna. Są to efekty majstrowania przy Otwartych Funduszach Emerytalnych przez rządzących PO-PSL. Wiele osób nie interesuje się OFE, gdyż jak sami mawiają: "i tak nic z tego nie będzie".

Na koniec rzućmy okiem jeszcze raz na wykres Google Trends, który omawiałem przed kilkoma dniami.Bez komentarza

 

Komentarze (5)
Gdzie te fuzje i przejęcia OFE?
 Oceń wpis
   
Jak narazie o zmianach właścicieli OFE cicho. Jedynie IDM SA chce odkupić OFE Warta od belgijskiej grupy KBC.

 
OFE Polsat (nie)sprzedam!
 
 
Ciekawe, że 21 lipca Gazeta Wyborcza napisała (powołując się na źródło zbliżone do spółki) że IDM SA rozważał zakup OFE Polsat, ale Polsat nie jest na sprzedaż.
 
Natomiast 25 lipca sam Solorz-Żak, który ogłosił zakup Polkomtela za 18,1 mld zł, dał do zrozumienia, że OFE Polsat i Invest Bank są na sprzedaż.
 
Sprzeczne informacje powodują, że ktoś kogoś wprowadza w błąd. Wcześniej Solorz-Żak sygnalizował fuzję z innym OFE. Czyżby nie wiedział co z tym "niechcianym dzieckiem" zrobić?
 
OFE Polsat to najmniejszy fundusz emerytalny na rynku ma zaledwie 306 tysięcy członków i aktywa na poziomie 2,2 mld zł. Jednak długoterminowe wyniki inwestycyjne z uwagi na odmienną strategię od pozostałych zarządzających OFE są imponujące.
 
Ile kosztuje OFE?
 
Popularne jest przeliczenie wartości OFE według liczby pozyskanych klientów. W roku 2008, kiedy w ostatniej takiej transakcji AEGON kupił Skarbiec-Emerytura, zapłacił 780 zł za głowę. Obecnie po obcięciu składki wartość ta spadła znacznie. Do jakiego poziomu? Pokaże to pierwsza sprzedaż OFE w niedalekiej przyszłości.
 
 
OFE Warta od 13 lipca oficjalnie na sprzedaż
 
Belgijski KBC zdecydował się na sprzedaż całości Kredyt Banku i Warty. Ciekawe, czy aktywa te zostaną sprzedane w całości, czy też nastąpi rozdrobnienie i np. OFE Warta kupi IDM SA? Zapewne wszystko jest kwestią ceny.
Komentarze (0)
Losowanie OFE lipiec 2011 - będzie rekordowe?
 Oceń wpis
   

29 lipca 2011 roku odbędzie się losowanie do OFE osób, które nie wybrały samodzielnie Otwartego Funduszu Emeryalnego. Wiele wskazuje na to, że w ujęciu procentowym może to być losowanie rekordowe.W ostatnim styczniowym losowaniu aż 211'782 osoby zostały przydzielone przez ZUS do jednego z sześciu OFE. Stanowiło to 48,83% spośród tych, którzy otrzymali zawiadomienie o konieczności przystąpienia do OFE. Jak będzie tym razem?

Co drugi obywatel da się wylosować?

Wiele na to wskazuje. W całym czerwcu do funduszy emerytalnych zapisało się zaledwie 17,5 tys. osób. Natomiast przez pierwsze dwa tygodnie lipca niespełna 27 tysięcy przyszłych emerytów. Łącznie daje to nam niespełna 45 tysięcy członków OFE, spośród 205 tysięcy zawiadomień (zatem tylko 22% wybrałoby OFE samodzielnie?).

Rok temu sytuacja wyglądała korzystniej. Na dzień 8 lipca 2010 roku, według danych ZUS, do Otwartego Funduszu Emerytalnego przystąpiło ok. 77 tysięcy osób. Dla porównania, na miesiąc przed tegorocznym (rekordowym) styczniowym losowaniem fundusze pozyskały na rynku pierwotnym 35,6 tys. osób.

Zmęczenie materiału


Niewątpliwie obecnie mamy do czynienia z efektem "zmęczenia materiału", czyli innymi słowy, wielu Polaków ma po dziurki w nosie tematu OFE, debat i przepychanek rządzących w kwestii reformy II fiara. Dodatkowo radykalne obcięcie składki przekazywanej do OFE, brak kampanii reklamowych/informacyjnych nt. zbliżającego się losowania. Wszystko to spowodowało, że zainteresowanie wyborem OFE było ok. 3-krotnie niższe, niż w poprzednich okresach przed losowaniem.

Doskonale aktualny stan obrazuje poniższy wykres Google Trends dla frazy "ofe", spadek zainteresowania funduszami emerytalnymi na przełomie czerwiec/lipiec 2011 jest wyraźny:


Pod Serch Volume index mamy drugi wykres News reference volume. Widzimy niebiesko na białym, że pierwszy kwartał 2011 roku przyniósł rekordowe ilości artykułów na temat OFE. Szkoda, że nie przełożyło się to na wzrost zainteresowania samodzielnym wyborem (zmianą) Otwartego Funduszu Emerytalnego na przełomie czerwca i lipca, ale... poczekajmy jeszcze kilka dni na oficjalne dane ZUS.

Komentarze (3)
Mikołaj Barczentewicz w obronie prawa, w obronie OFE
 Oceń wpis
   

Mikołaj Barczentewicz (trudne nazwisko, ale warte zapamiętania) z Fundacji FOR prof. Leszka Balcerowicza wytoczył proces Głowie Państwa, czyli jak to mawiają zwolennicy PiS "Gajowemu". Za co? Za OFE!


Panie Prezydencie! Ekspertyzy udostępnia się obywatelom na żądanie!

Pamiętamy wiosenne zamieszanie z OFE (wydarzenia zostały szczegółowo opisane na niniejszym blogu, warto poczytać te kilkadziesiąt wpisów od stycznia 2011 do chwili obecnej) i dywagacje nt. "Czy Prezydent RP podpisze ustawę o OFE?"

Ostatecznie Głowa Państwa podpisała (ręką) ustawę i składka przekazywana z ZUS do OFE zmalała z 7,3% do 2,3%. Automatycznie cudownie obniżeniu uległ deficyt budżetu państwa (na papierze), Tusk nie musiał ciąć wydatków i tak "PEŁO" zmierza ku wygraniu najbliższych wyborów.

Wszystko byłoby takie pięknie, gdyby nie Balcerowicz i jego Fundacja FOR...

Zarządał/li ekspertyz (autorem pisma był Barczentewicz), na podstawie których "Gajowy" zdecydował o obcięciu o 70% składki przekazywanej do OFE. Kancelaria Prezydenta odpowiedziała, że ekspertyz nie ujawni bo... "nie ma takiej praktyki". I pisząc kolokwialnie "wypięła się na chłopca Balcerowicza". No cóż, praktyka, praktyką, ale prawo, prawem.

Polecam wpis Olgierda

Niby sprawa przycichła...

... a tu nagle ŁUP! Po blisko 3 miesiącach Barczentewicz przy wsparciu profesorów Balcerowicza i Stępnia przystąpił do ataku, chce dojść swoich racji przed sądem. Dlaczego Barczentewicz idzie do sądu z Prezydentem Najjaśniejszej RP? Polecam uzasadnienie samego autora zamieszania. http://www.barczentewicz.com

Komentarze (0)
JSW - czyli zemsta zarządzających OFE...
 Oceń wpis
   

O debiucie JSW było głośno, wiele osób (autor bloga również) liczyło, że uda się zgarnąć do 10% już w dniu debiutu. Rzeczywistość okazała się inna - kurs oscylował na poziomie ceny emisyjnej 136 zł (wczoraj podszedł pod 140 zł). Żeby się nie powtarzać odsyłam do bloga minwestycje.net. Tutaj zastanówmy się jaki wpływ na JSW miały OFE.

Brak wolnej gotówki, czy niechęć do rządu?

Od 1 maja składka przekazywana do OFE zmalała z 7,3% do 2,3% pensji brutto. Kapitał miesięcznie otrzymywany przez OFE zmalał z ponad 2 mld zł do ok. 800 mln zł. W czerwcu na giełdzie WIG i WIG20 straciły po ok. 3%, chociaż równocześnie OFE mogły zwiększyć zaangażowanie na GPW z maksymalnego poziomu 40% do 42,5%. Jeżeli przyjmiemy, że w OFE jest 250 mld zł, to oznacza, że podniesienie limitu zwiększa potencjał inwestycyjny funduszy emerytalnych na GPW o 6,25 mld zł.

Hmmm... czyli jednak kapitał jest? Owszem, jest, pytanie tylko, czy zarządzający OFE chcą angażować się w akcje pod korek? Odpowiedź brzmi: nie. Na koniec I półrocza br., zaangażowanie OFE w akcje wyniosło 35,8%, co odpowiada kwocie w wysokości 84,7 mld zł. Oznacza to, że udział akcji w portfelach funduszy emerytalnych spadł w czerwcu o -0,6 pkt proc., czyli o -681 mln zł.

Czy OFE kupiły JSW?

Oficjalnych danych jeszcze nie udostępniono, ale można wątpić w duże zaangażowanie OFE w JSW. Sądzę, że branża mogła chcieć się odegrać na rządzie za obcięcie o 70% napływających składek i ograniczenia o blisko połowę przychodów. Dodatkowo w ostatnim czasie mieliśmy inne ciekawsze oferty:

- 10% akcji PZU za 3,2 mld zł (OFE mogły kupić za ok. 900 mln zł),

- 25% akcji Cyfrowego Polsatu za 1 mld zł.

Wrzucając PZU tuż przed debiutem JSW Minister Skarbu strzelił inwestorom w kolano. Kapitału brakuje, widać to gołym okiem - o OFE już wiemy, w TFI jest zła koniunktura, zagranica jest ostrożna po Grecji i po ostatnim obniżeniu ratingu Portugalii, a dodatkowo mamy wakacje, kiedy różnie bywa z aktywnością na parkiecie.

Przy braku popytu aktualny kurs JSW nie może dziwić. Osobiście liczę na wzrosty po wejściu spółki do WIG 20 pod koniec roku, a i 30% dywidenda, po (spodziewanych) lepszych wynikach w II półroczu może być atrakcyjna.

Komentarze (4)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]