Wywiad z odkrywcą spisku OFE
 Oceń wpis
   

W "Polityce" ukazał się wywiad z prof. Mitchell'em Orenstein'em. Profesor jest autorem słynnego dzieła odsłaniającego kulisy wprowadzania OFE w Polsce i innych państwach regionu „Privatizing Pensions: The Transnational Campaign for Social Security Reform”.


Orenstein odpowiada Oręziak i Gwiazdowskiemu?

Publikację Orensteina spopularyzowali w kraju nad Wisłą prof. Oręziak http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/leokadia-oreziak-jak-wprowadzono-polsce-ofe i dr hab. (jak sam o sobie mawia) Gwiazdowski http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=904 Zagorzali przeciwnicy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wysnuli oni na jej podstawie tezy o spisku finansistów i Wall Street (jeżeli ktoś nie czytał, warto kliknąć w powyższe 2 linki), który w niniejszym wywiadzie Orenstein obala.

Zgodnie z tezą amerykańskiego profesora pod koniec lat 90-tych Polska miała słabą pozycję na arenie międzynarodowej. Z powodu braku wewnętrznego finansowania jako kraj słabo rozwinięty potrzebowała usilnie bezpośrednich inwestycji zagranicznych i reformując system emerytalny pokazała, że jest atrakcyjnym miejscem dla biznesu, politycy myślą strategicznie, obniżają koszty pracy, miliardy złotych rocznie będą trafiać po przez OFE na GPW, co wzmocni rynek kapitałowy. Analogicznie postąpiły Węgry i pozostałe kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Kontynuując swój wywód Orenstein mówi, że obecnie jesteśmy w innym miejscu i działania Tuska oraz Rostowskiego, polegające na obniżeniu składki przekazywanej do OFE, postrzega w kontekście ogólnoświatowego kryzysu. Bank Światowy w ostatnim czasie publikuje coraz więcej ekspertyz wskazujących na większą rolę pańśtwa w systemach emerytalnych na całym świecie.

Znawcom i wielbicielom tematyki OFE polecam lekturę wywiadu:
http://www.polityka.pl/rynek/ekonomia/1517006,1,amerykanski-ekspert-o-polskim-systemie-emerytalnym.read

Komentarze (0)
Rządzący czyszczą FRD... po raz kolejny
 Oceń wpis
   

Od września zabraknie w ZUSie pieniędzy na emerytury. Co można z tym fantem zrobić? Można zabrać część składki przekazywanej do OFE - to już zostało zrobione. Dodatkowo można sięgnąć po środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej.


 

Fakty: W sierpniu 2010 r. na koncie Funduszu znajdowało się 12,7 mld zł. Jak na osiem lat gromadzenia nie była to kwota zawrotna, ale dawała pewne nadzieje na przyszłość. W ubiegłym roku rząd zabrał z FRD 7,5 mld zł, w tym będzie to 4 mld zł, a w przyszłym - 3 mld zł.

Pytanie: Czy FRD powinien dłużej istnieć?

Teza:  Utrzymywanie FRD traci jakikolwiek sens.

Fundusz Rezerwy Demograficznej powstał w 2002 roku i miał gwarantować emerytury w trudnym okresie załamania demografii, kiedy po 2020 r. na wypłatę emerytur dla dzisiejszych czterdziestokilkulatków (według wstępnych założeń) może zabraknąć 46 mld zł rocznie, a w 2025 r. - około 63 mld zł.

Według danych podawanych przez ZUS, w roku 2010 przekroczyliśmy okrągłą liczbę 5 mln emerytów. Dla porównania w 2009 roku było to 4,98 mln, a w 2008 roku 4,77 mln, natomiast w 2007 – 4,56 mln. W ciągu trzech lat przybyło ok. pół miliona osób uprawnionych do emerytury

Dzisiaj już wiemy, że "król jest nagi"

Dalsze utrzymanie FRD traci sens, bo i tak połowę kosztów rent i emerytur pokrywają podatnicy. System jest kompletnie niewypłacalny, to nienormalna sytuacja. A FRD to niewielki fundusz, przy obecnych brakach w FUS właściwie bez znaczenia.

Komentarze (0)
Ile na koncie ma klient OFE?
 Oceń wpis
   

Otwarte Fundusze Emerytalny, czyli popularne OFE, wystartowały w roku 1999, ciekawi Cię ile na koncie emerytalnym uzbierał rekordzista? Właściwie jest to rekordzistka i udało się jej zebrać w OFE...

ponad 150 tysięcy złotych


Co ciekawe nie są to tylko i wyłącznie oszczędności samej klientki, znaczną część z tej kwoty odziedziczyła po mężu. Rekordzistka należy do jednego z dwóch największych OFE na rynku: Aviva.

Grupa "ponad stu tysięczników" rośnie


Pozostałe OFE nie mogą pochwalić się tak bogatym klientem jakiego ma Aviva, jednak różnice nie są aż tak duże, najbogatsi klienci w pozostałych funduszach mają odpowiednio:
- w OFE AXA ponad 140 tys. zł,
- w OFE Generali ponad 130 tys. zł,
- w OFE Aegon dokładnie 126 tys. zł,
- w OFE ING ok. 110 tys. zł.
Ponad połowa OFE może pochwalić się rachunkami, na których klienci zebrali ponad 100 tysięcy złotych.

Ile ma na koncie statystyczny członek OFE?


Z roku na rok coraz więcej. Obecnie jest to już ponad 14 tysięcy złotych.

Jaki z tego wniosek?

Im większy masz kapitał w OFE, tym większe znaczenie ma to czy jesteś w OFE, które generuje wyższą, czy niższą stopę zwrotu.

Ostatnie zestawienie 3-letnich stóp zwrotu OFE według Komisji Nadzoru Finansowego wykazało, że najlepszy OFE Allianz osiągnął 17,41%, a najsłabszy OFE Aviva 13,63%. Różnica wynosi 3,78%. Dla kogoś, kto na koncie uzbierał 100'000 złotych stanowi to zysk mniejszy, bądź większy (w zależności w jakim OFE jest obecnie) o 3'780 zł.

Czy nie warto zatem sprawdzić jak radzi sobie Twój OFE?

--------------------------------------

Sprawdź aktualne rankingi OFE

Wybierz OFE samodzielnie!

--------------------------------------

Komentarze (2)
Jaki Fundusz Emerytalny wybrać?
 Oceń wpis
   

Tytułowe pytanie w czerwcu zada sobie w sumie około 200 tysięcy osób, które otrzymały w minionych dniach ponaglenie do wyboru OFE. Czas mija 10 lipca, zatem: Jaki Fundusz Emerytalny Wybrać? Poniższy tekst powinien pomóc w wyborze najlepszego OFE.

Ponieważ w poprzednich okresach przed losowaniem OFE analizowałem (Oczekiwaną) Dodatkową Stopę Zwrotu i Ryzyko Inwestycyjne, warto podtrzymać tą tradycję. Najpierw popatrzmy na ostatnie dwa wykresy.

Wykres 1. Dane z czerwca 2010 roku.

Wykres 2. Dane z grudnia 2010 roku.Jak odczytywać wykresy?

interesują nas większe zyski przy tym samym ryzyku lub niższe ryzyko przy tym samym poziomie zysków. Zatem najlepsze OFE (posługując się powyższymi wskaźnikami oraz wykresami to te, które są po prawej stronie na dole. W poprzednich zestawieniach wyróżniały się następujące OFE: Amplico, Allianz, Pocztylion, Axa, PKO BP Bankowy, Generali.

W czerwcu 2011 roku Lider jest jeden

Obecnie na wyróżnienie zasługuje OFE Allianz. Charakteryzuje się on najwyższą Oczekiwaną Dodatkową Stopą Zwrotu ze wszystkich OFE oraz może pochwalić się niemal 3-krotnie niższym ryzykiem (mierzonym Odchyleniem Standardowym Dodatkowej Stopy Zwrotu) niż Polsat.Następnie mamy całą grupę 11 OFE, które mają zbliżone do siebie wyniki. Ostatenie miejsce zajmuje OFE Aviva, która mimo niskiego ryzyka ma najniższą Dodatkową Stopę Zwrotu.

--------------------------------------

Losowanie OFE zbliża się.

Czas mija 10 lipca.

Wybierz OFE przed ZUSem!

--------------------------------------

Komentarze (0)
Ranking OFE.bblog 5000 głosów coraz bliżej
 Oceń wpis
   

Od kwietnia 2008 roku, kiedy umieściłem ankietę "Obecnie jestem w OFE" minęło ponad 3 lata, a niedawno udało się przekroczyć 4500 głosów. Pora zatem na kolejne podsumowanie...

Najpopularniejszy OFE?


Tak, tak, OFE ING jest bezkonkurencyjny. To swego rodzaju fenomen, który nie przestaje mnie zaskakiwać. Można by napisać oddzielny artykuł na temat pozycjonowania OFE ING w świadomości Polaków. Co prawda w ostatnim czasie fundusz ten nie jest tak agresywnie reklamowany, jednak dekada skutecznego marketingu zrobiła swoje. Dla wielu osób ING i OFE to synonimy, a 20,8% głosów potwierdza powyższą tezę.

OFE Aviva w lekkim odwrocie

Z wykresu daje się zauważyć osłabienie pozycji OFE Aviva, które ucierpiało po zmianie nazwy z Commercial Union i słabych wynikach stóp zwrotu osiągniętych przez zarządzających w ostatnich latach. OFE Aviva od ponad 1,5 roku w każdej sesji transferowej opuszcza rekordowa liczba klientów.

OFE Generali (chociaż po piętach mu depcze OFE AXA i OFE Amplico) utrzymało swoją trzecią pozycję, jednak dynamika przyrostu głosów obniżyła się w porównaniu z poprzednimi okresami.

Co się dzieje w drugiej połowie rankingu?

Do tej pory nie analizowałem dokładnie liczby głosów oddanych na mniej popularne OFE, a szkoda, ponieważ mamy tam do czynienia z ciekawą sytuacją.W ostatnim okresie dynamicznie wzrosła liczba głosów oddanych na PKO BP Bankowy, OFE Aegon oraz OFE Allianz. Szczególnie ten drugi fundusz emerytalny "wystrzelił" w ostatnich miesiącach. Na pewno znawców tematu to nie dziwi. OFE Allianz najlepiej poradził sobie w trudnym okresie kryzysu na rynku finansowym, dodatkowo wykorzystał dobrą koniunkturę na GPW i zajmuje pierwsze miejsca praktycznie we wszystkich rankingach OFE.

p.s.
Oczywiście dalej można głosować, jak i przeglądać aktualne wyniki - ankieta zamieszczona jest w lewej kolumnie bloga.

Warto również sprawdzić ::aktualny ranking OFE::

Komentarze (0)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]