Pierwsza demontażystka OFE nie próżnuje...
 Oceń wpis
   

Jolanta Fedak z miesiąca na miesiąc posuwa się do przodu ze swoimi zapędami ku likwidacji OFE. Niedawno wspominała o tym, że ZUS powinien wypłacać emerytury, a teraz zaostrza swoje stanowisko.Chociaż kadencja się kończy...

... to projekt ustawy na ukończeniu, jak mówi Fedak: "My chyba przyjmiemy w tym projekcie uwagę ministra finansów, który uważa, że te składki trzeba przekazywać do ZUS-u stopniowo, przez 10 lat, jedna dziesiąta co roku".

Czyli wszystko jasne, politykom chodzi o zabezpieczenie finansów publicznych. Nie! Jolanta ma na myśli coś innego: "Chodzi o to, aby zabezpieczyć fundusze na emeryturę przed nagłymi wahaniami, żeby one na krótko przed przejściem na emeryturę były bezpieczne. Taka konstrukcja doskonale zabezpiecza te środki"

Nie ma to jak zabranie oszczędności obywateli z OFE w celu zasypania dziury budżetowej. Brawo Fedak! Bravissimo Rostowski!!! Nauczeni doświadczeniem ubiegłych miesięcy wiemy już, że pomysłów Fedak nie można lekceważyć. Propozycja ta jest kolejnym skokiem na aktywa zgromadzone w OFE. I nie mogę zrozumieć, jak Minister może mówić o "zabezpieczaniu funduszy na emeryturę przed nagłymi wahaniami". Czy jest ktoś przy zdrowych zmysłach, kto woli zapis księgowy w ZUS, niż oszczędności w OFE?

Zielona wyspa emerytów wykarmi

4% wszystkich emerytów stanowią górnicy. Pobierają oni 8% wszystkich świadczeń wypłacanych przez ZUS. Jak łatwo zaobserwować mamy tutaj do czynienia z lepszym traktowaniem górników przez system, którzy statystycznie wcześniej przechodzą w stan spoczynku i otrzymują dwa razy większe emerytury.

Oddawać takie przywileje? Trzeba chyba upaść na głowę i górniczy związkowcy postraszyli polityków: "Jeżeli rząd spróbuje je ruszyć, to się przekona, jacy jesteśmy silni" i politycy odpuścili: "Nikt nie planuje na razie żadnych zmian w emeryturach górniczych" - powiedział Pawlak, po czym dodał, że "Nie ma potrzeby zamartwiać się czymś, co nie istnieje". HURRA! Zielona Wyspa jest silna i wykarmi każdego. No, przynajmniej do najbliższych wyborów...

Komentarze (0)
Boni vs. Fedak rewanż
 Oceń wpis
   

Boni sromotnie przegrał walkę o OFE z Fedak i wydawało się, że skoro kompletnie poległ, to odejdzie w polityczny niebyt. Nic podobnego, przed nami "Boni vs. Fedak Round Two", tak jak w tym teledysku econstories.tv "Fight of the Century: Keynes vs. Hayek Round Two".

Co dalej z OFE?

Trzy dni temu media obiegła informacja, że Michał Boni rozpoczął prace nad ustawą mającą poprawić efektywność i bezpieczeństwo emerytalnych oszczędności w OFE. 13 maja (nomen omen) w piątek odbyło się nawet pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu w tej sprawie. Boni rzecz jasna nie zaprosił do prac na ustawą Fedak, ani nikogo z jej ministerstwa.

Na ripostę Fedak nie musieliśmy długo czekać. Dzisiaj media odświeżają starego kotleta w postaci pytania "Kto i jak ma wypłacać emerytury z OFE?". Fedak śpieszy z odpowiedzią i mówi, że chce aby po osiągnięciu wieku emerytalnego pieniądze zgromadzone w OFE były przekazywane do ZUS, który powinien wypłacać emerytury lub powinny być wypłacane jednorazowo emerytom. Pomysł ten nie podoba się Boniemu.

Co z tej rywalizacji wyniknie? Czas pokaże, ale również powinniśmy pamiętać, że czas ucieka, a od 1 stycznia 2014 roku wypłaty z OFE ruszą na dobre.

I tak o to po raz kolejny na naszych oczach pod pretekstem ratowania przyszłych emerytur wchodzimy w drugą fazę likwidacji OFE. I nie liczcie na to, że politycy pozwolą nam otrzymać kapitał zgromadzony w OFE w formie jednorazowej wypłaty. Na to nie ma szans! Czeka nas nieuchronna nacjonalizacja OFE.

Co z tym wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego?

Ponad miesiąc temu wydawało się, że wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o OFE to kwestia dni, a nie tygodni. Wszyscy chcieli zaskarżać: Lewiatan, PJN, SLD i PiS zbierali opinie konstytucjonalistów i mówili o zaskarżeniu ustawy do TK. Po 6 tygodniach jesteśmy w punkcie wyjścia.

Zgodnie z prawem aby zaskarżyć ustawę do TK potrzeba 50 posłów. Chętnych brak. Jedynie PJN stara się jak może, ale z 18 posłami niewiele może. Chociaż jak powiedziała powiedziała liderka PJN "Przyszły tydzień, myślę - wtorek, środa - skierujemy wniosek do Trybunału". Jak zobaczę to uwierzę...

Chociaż, może Kluzik-Rostkowska da radę? Klub SLD zdecydował, że nie będzie składał własnego wniosku ws. OFE do TK i ponoć nie ma przeszkód, by ci posłowie SLD, którzy chcą, podpisali się pod wnioskiem PJN.

Komentarze (0)
Akwizytorzy OFE (jeszcze) nie zaatakowali?
 Oceń wpis
   

Bieżąca, majowa sesja transferowa okazała się być słabsza od poprzedniej lutowej. Przed kwartałem OFE zmieniło 162 tys. osób, a obecnie transfer zakończył się przekazaniem kapitału do nowego OFE dla blisko 154 tys. członków spośród 15,3 mln będących w drugim filarze.

Bez fajerwerków

Zmniejszenie liczby transferów w perspektywie likwidacji akwizycji od 1 stycznia 2012 roku może dziwić, gdyż w ostatnich latach majowa sesja transferowa była zawsze bardziej liczebna od lutowej, a teoretycznie z dodatkową motywacją sprzedawców powinna być najwyższa w historii. Dlaczego tak się nie stało?PTE w wyniku obniżenia od 1 maja 2011 roku przekazywanej składki z 7,3% do 2,3% zarobków brutto, radykalnie obcięły wynagrodzenia dla akwizytorów OFE. Wstępne wyliczenia wskazują, że wraz ze spadkiem przekazywanych składek o 70% o podobną wartość spada również wynagrodzenie za pozyskanego klienta. Jedynie przy zmianie OFE opłata od kapitału, który zgromadził klient jest niewiele niższa.

Wygląda zatem na to, że akwizytorzy OFE z miesiąca na miesiąc będą się wycofywać z tego rynku. Nie opłaca się przecież tracić czasu na klienta, za którego otrzyma się kilkadziesiąt złotych brutto. Sądzę zatem, że w ostatniej fazie funkcjonowania akwizycji nie tyle będziemy mieli do czynienia z dużymi liczbami transferów (nawet pomimo likwidacji opłaty za zmianę funduszu przed upływem 2 lat członkostwa w danym OFE), co będą one rekordowe pod względem kapitału jaki będą przekazywać sobie OFE. Sprzedawcy funduszy emerytalnych skoncentrują się na bogatych klientach, za transfer których można uzyskać wyższą prowizję od kapitału.

Zmiany w zmianach OFE

Warto porównać tegoroczną sesję lutową:z tegoroczną sesją majową:

 
W porównaniu z lutową sesją transferową 4 PTE zmobilizowały swoje sieci sprzedażowe i pozyskały zdecydowanie więcej klientów niż w lutym:
- OFE Warta ok. 2,5 tys. więcej,
- OFE Nordea ok. 2 tys. więcej,
- OFE Aegon ok. 4 tys. więcej,
- OFE PZU ok. 3 tys. więcej.

Natomiast w 4 PTE nastąpiło znaczące załamanie sprzedaży na rynku wtórnym:
- OFE PKO BP pozyskał o 8 tys. członków mniej niż w lutym,
- OFE Allianz przyciągnął o 3,5 tys. mniej klientów (ponad 50% mniej!) i stracił o 1,5 tys. więcej,
- OFE Pocztylion w lutym pozyskał 1570 klientów, a w maju tylko 544,
- OFE ING pozyskał o 2,5 tys. mniej członków niż w lutym.

Tradycyjnie najwięcej klientów, biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, tracą największe OFE: z Aviva odeszło 33 tysiące osób, z ING prawie 26 tysięcy, a z PZU ponad 18 tysięcy klientów. Jednak dwa ostatnie fundusze emerytalne są aktywne i tracąc równocześnie przyciągają nowych klientów, a ich wynik netto nie jest najgorszy, natomiast OFE Aviva podpisując poniżej tysiąca umów o zmianę OFE, regularnie traci netto ponad 30 tysięcy członków kwartalnie.

Na koniec można zadać sobie pytanie: Czy zmiany OFE są skorelowane z aktualnymi wynikami inwestycyjnymi OFE? Warto rzucić okiem na Ranking OFE.

Komentarze (0)
Od zarazy, głodu, ognia... i akwizytora OFE wybaw nas...
 Oceń wpis
   

Otrzymałem ostatnio kilka maili. Postanowiłem podzielić się nimi na blogu zachowując pełną anonimowość autorów oraz pozostawiając oryginalną pisownię.


"Czy w związku ze zmianami w wysokościach odprowadzanych  składek przez ZUS do OFE istnieje konieczność zawierania nowych umów z funduszami lub uzupełniania jakichkolwiek danych? Miałam tego typu telefon sugerujący mi spotkanie w celu aktualizacji danych."


No cóż, wraz z likwidacją akwizycji oraz zniesieniem opłaty za zmianę funduszu przed upływem 2 lat należało się spodziewać tego typu nieczystych chwytów. Oczywiście ostatnie zmiany (głównie zmniejszenie składki przekazywanej z ZUS do OFE) nie pociągają za sobą konieczności podpisywania jakichkolwiek dokumentów.
Ktoś próbuje drogą czytelniczkę (najprawdopodobniej) oszukać i przy okazji przepisać do innego funduszu (?)


"Bardzo proszę o informację czy OFE wysyłają akwizytorów do domów bez zaproszenia. Otrzymałam telefon, że Przedstawiciel funduszu emerytalnego mnie odwiedzi. Proszę o potwierdzenie faktu ponieważ nie wiem czy to prawda?"

Broniłbym tezy, że to jednak sami akwizytorzy wysyłają się do domów bez zaproszenia ;)

"Spotkalem ostatnio znajomego ktory tak sie zlozylo iz oststnio pracuje jako akwizytor jednego z posrod wielu Funduszy ( OFE )........znamy sie na tyle iz mozemy sobie powiedziec wszystko i padlo z jego strony pytanie za " ile " bylbum sklonny zminic fundusz slyszalem o takich praktykach ale jak dotad nigdy sie nad tym niezastanawialem........Ale dzis zycie jest brutalne potrzeby rosna " Rozumie Pan " przypuszczam iz sa to nieduze pieniadze ale to zawsze cos........wkoncu mnie by to kosztowalo tylko pare podpisow.   Prosze o szczera odpowiedz co Pan o tym mysli .
                                                                                               Pozdrawiam

Ps. Wiem iz takie praktyki sa nielegalne.......ale czego se nie robi dla cholernych pieniedzy ?????????"

Cóż, nie pozostaje mi nic innego jak tylko odpisać:
no comment

15'270'457 klientów do przepisania

Zapamiętajmy te dane. Na pewno będę do nich regularnie wracał po każdej z 3 kolejnych sesji transferowych:

Najbliższe miesiące pokażą kto wygra najwięcej, a kto totalnie przegra rozpoczynającą się właśnie bitwę wszechczasów o ostateczny podział rynku OFE od 2012 roku. Polskie Radio ostrzega: Uwaga na akwizytorów OFE!

Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]