ŚCIŚLE TAJNE: Jak wypracować wyższą emeryturę?
 Oceń wpis
   
W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej artykułów na temat pracy w Niemczech. Nic dziwnego, skoro już od 1 maja zachodni sąsiedzi otwierają swój rynek pracy dla Polaków. Oznacza to, że legalni pracownicy otrzymają te same prawa co obywatele niemieccy. Pytanie brzmi: Jak przyszły emeryt może skorzystać na zmianach?
 

1. Pracuj legalnie w Niemczech lub innym kraju starej UE minimalnie 5-10 lat.

Aby otrzymać minimalną emeryturę niemiecką wystarczy mieć ukończone 65 lat i przepracować co najmniej pięć lat. W Polsce okres ten wynosi odpowiednio 20 lat dla kobiet i 25 lat pracy dla mężczyzn. Co ciekawe, jeżeli mężczyzna pracował w Polsce 20 lat i 5 lat w Niemczech, wówczas ZUS uwzględni lata pracy w Niemczech i będzie on otrzymywał minimalną emeryturę równocześnie z Polski oraz z Niemiec.

W świetle powyższych faktów praca za granicą to ciekawa opcja. Tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż średnia praca w Polsce wynosi ok. 800 euro, a w Niemczech 2500 euro. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że statystycznie 10 lat przepracowanych w Niemczech daje nam tyle, co 30 lat pracy w Polsce.

Przy zastosowaniu strategii 10 lat pracy w jednym z 15 państw starej UE można na starość otrzymać zamiast 20-30% ostatniej pensji z ZUS i OFE np. 60-80% łącząc środki zgromadzone w Polsce i Niemczech. Oczywiście są to dane uproszczone, ale nie chodzi mi o konkretne liczby, lecz o pewien mechanizm, który niewątpliwie premiuje osoby pracujące w państwach starej UE.
 

2. Kup w jednym z 15 starych krajów UE mieszkanie i je wynajmuj + korzystaj na uldze podatkowej. 

Ceny nieruchomości w największych miastach europejskich zbliżone są do warszawskich. Płacąc około 2000-2500 euro za metr kwadratowy możemy stać się posiadaczami atrakcyjnego mieszkania w Berlinie, Frankfurcie, czy Monachium. Jeżeli z najmu mieszkania otrzymamy 1000 euro miesięcznie, będziemy musieli zapłacić 20% podatku, czyli 200 euro, co rocznie daje kwotę (w zależności od braku wynajmujących) 2000-2400 euro. Jednak decydując się na indywidualne ubezpieczenie emerytalne możemy skorzystać z ulgi i za 2000 lub 2400 euro stać się posiadaczami indywidualnego ubezpieczenia emerytalnego.

Przy założeniu że masz obecnie 40 lat (trochę trzeba popracować, aby móc kupić nieruchomość w Zachodniej Europie) i chcesz przejść na emeryturę w wieku 65 lat, przez 25 lat oszczędzania po 2000 euro rocznie i stopie zwrotu 5,5% na koncie emerytalnym będzie 102 tysiące euro + mieszkanie do dalszego wynajmowaniu lub sprzedaży.
 
3. Najpierw prawo do emerytury w Polsce, a potem w jednym z 15 państw UE.
 
W Polsce cały czas mamy wiele grup uprzywilejowanych. Mamy np. 35-letniego emeryta agenta Tomka, mamy policjantów, żołnierzy, strażaków i górników. Christian Justa, kierownik najbliższego granicy urzędu w Pasewalku (Niemcy), mówi, że codziennie odbierane są telefony, z których 3/4 stanowią zapytania od mężczyzn. Początkowo Niemcy dziwili się, gdy już przed 1 maja zaczęli się pojawiać młodzi mężczyźni z Polski, którzy twierdzili, że są emerytami, a chcą pracować. - Okazało się, że to polscy policjanci, którzy mogą bardzo szybko iść na emeryturę. Około 40-, 50-letni i już emeryci. Gotowi podjąć każdą pracę. Dotąd zgłosiło się 20 policjantów.
 
Można zatem odwrócić rozwiązanie nr 1. Osoba w grupie uprzywilejowanej, np. policjant po 15 latach pracy może rozpocząć pracę w Niemczech i popracować nad powiększeniem swojej przyszłej emerytury.
 
Kto jest bardziej wiarygodny?

Takie rozwiązania z sukcesami stosuje już wielu rodaków. Wiele Polek i Polaków, którzy weszli w związki małżeńskie z Niemcami/Niemkami, Holendrami/Holenderkami, Belgami/Belgijkami itd. pobiera emerytury z obydwu państw i mieszka w Polsce. Część jest jednocześnie posiadaczami nieruchomości, które wynajmuje.

Na pewno wraz z ostatecznym otwarciem granic powyższe strategie zastosują kolejni rodacy. Skok na OFE i perspektywa emerytur na poziomie 20-30% ostatniej pensji nie jest dla dzisiejszych 20- i 30-latków zachęcającą perspektywą. Wszystko wskazuje zatem na to, że niestety przyszła emerytura wypracowana w Polsce będzie mizerna i stanie się kolejnym powodem do wyjazdu (przynajmniej na kilka, kilkanaście lat) z naszego kraju.
 
Która gospodarka jest bardziej wiarygodna: polska, czy niemiecka? polska, czy brytyjska? polska, czy holenderska? polska, czy francuska? Ale jeszcze nie przekreślajmy socjalistów z PO! Przecież 18 maja Prezydent organizuje "pogadankę" nt. systemu emerytalnego ;)
 
p.s.
Życzę udanego długiego weekendu!

 

Komentarze (2)
Z troską o przyszłych emerytów
 Oceń wpis
   

Od 1 maja składka przekazywana z ZUS do OFE maleje z 7,3% do 2,3%. Wraz z podpisem Prezydenta temat zmian w OFE ucichł, jednak okazuje się, że Komorowski chce reform systemu emerytalnego. Może prościej byłoby nie podpisywać ustawy Panie Prezydencie? No, ale jak się narobiło bigosu, to teraz "trzeba szybko zrobić coś konkretnego..."18 maja spotkanie u Prezydenta: "Jak zapewnić godziwe emerytury?"


Ja! Ja wiem!!! Wystarczy zlikwidować ZUS. Rzecz jasna Prezydent takiego rozwiązania nie poprze, zatem i pewnych niewygodnych osób w pałacu nie zobaczymy (np. Roberta Gwiazdowskiego, czy prof. Rybińskiego, a może nawet Balcerowicza). Kto zatem będzie uczestniczył w najbliższym spotkaniu? Konkretów jeszcze brak, ale zjawią się na pewno przedstawiciele rządu, eksperci, ludzie z organizacji pozarządowych i społecznych.

Śmiem sądzić, że pogadają, pogadają i niewiele z tego wyniknie. Wszak wybory za pasem, niedługo wystartuje kampania wyborcza, potem trzeba będzie konstruować rząd, a nie zajmować się jakimś systemem emerytalnym. Przecież nie po to zabrali kasę z OFE, żeby teraz coś ulepszać! Ale zamydlić oczy wyborcom nie zaszkodzi.

OFE w Rosji


Dziennik Gazeta Prawna opublikował artykuł nt. rosyjskich OFE. I wszystko byłoby OK, gdyby nie wybiórcze podawanie informacji. Dziennikarze piszą, że 89 ze 103 rosyjskich OFE odnotowało straty, jednak sa to dane za 2008 rok, kiedy mieliśmy światowy kryzys finansowy. Następnie za okres 2005-2010 podaje się stopę zwrotu jednego wybranego funduszu.

Cóż, artykuł wygląda na pisany pod z góry ustaloną tezę, ale możemy dowiedzieć się z niego więcej nt. rosyjskich OFE. Okazuje się, że w Rosji OFE pobierają wynagrodzenie od wypracowanych zysków i stanowi ono 23% (w Polsce 3,5% od składki, która wpłynie do OFE + 0,0045% miesięcznie za zarządzanie).

Co ciekawe, jeżeli OFE poniesie stratę musi ją wyrównać z własnego kapitału. W Polsce mamy natomiast minimalną stopę zwrotu, dopiero kiedy fundusz jej nie wypracuje musi wpłacić kapitał na konta swoich klientów. Rozwiązanie rosyjskie z punktu widzenia klienta jest więc korzystniejsze od polskiego.

W Rosji jest obecnie ok. 40 milionów emerytów pobierających świadczenia. OFE wystartowały w 2002 roku i obecnie trafia do nich 6% pensji, a oszczędza w nich 11 milionów obywateli. Autorzy artykułu nie rozpisują się też o rosyjskiej giełdzie papierów wartościowych, która zdecydowanie odbiega od standardów polskich, gdzie manipulowanie kursami jest na porządku dziennym, a o wszystkim decydują politycy.

p.s.

Wesołych Świąt!

Komentarze (0)
2 tygodnie mija, a zaskarżenia ustawy o OFE brak
 Oceń wpis
   
7 kwietnia Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w OFE. Wydawało się, że odwołanie do Trybunału Konstytucyjnego jest kwestią czasu. O dziwo, jeszcze nikt do tej pory tego nie zrobił.
 
OFE - Konstytucja

"Chętnych było wielu, ale nikt nie ośmielił się zaskarżyć przy Tusku"

Przychodzi na myśl cytat z "Pana Tadeusza" o Jankielu. Dziwi obecne zachowanie opozycji i organizacji pozarządowych. Wydwało się, że będziemy mieli do czynienia ze swoistym wyścigiem PJN, SLD i PiS, a tutaj "cicho sza"...

Osobiście mam nadzieję, że kwestia zaskarżenia ustawy o OFE do Trybunału Konstytucyjnego nie umrze śmiercią naturalną i dowiemy się czy Rostowski-Fedak-Boni-Tusk nie złamali Konstytucji. Apropo Konstytucji wg Komorowskiego, historyka z wykształcenia, Konstytucja 3 maja była druga w Europie. Kolejna wpadka gajowego (która to już?). Przecież w podstawówce dzieci wiedzą, że Prezydent RP nie ma racji. 

Pierwsze owoce majstrowania przy OFE

Przy okazji zmian w OFE wiele mówiło się o utracie zaufania obywateli do państwa. Mamy piersze argumenty na potwierdzenie tej tezy. Od początku tego roku masowo na emerytury przechodzą policjanci w obawie przed utratą przywilejów.

W pierwszym kwartale 2011 roku do zakładu emerytalno-rentowego MSWiA wpłynęło ponad 3000 wniosków policjantów o przyznanie emerytury. To dwa razy więcej niż w porównywalnym okresie w latach wcześniejszych. W 2010 roku emerytury otrzymywało 131 tysięcy policjantów, w tym roku jest to już 135,5 tysiąca byłych funkcjonariuszy.

Policjanci chcą wcześniej uciec na emeryturę gdyż boją się, że na skutek zmian zainicjowanych przez rządzących, będą musieli pracować 20 lat zamiast 15. No tak, jezeli ktoś w wieku 20-25 lat rozpoczął służbę, to w wieku 40-45 lat musi być wrakiem człowieka i powinien koniecznie przejść na emeryturę z uposażeniem na poziomie średniej krajowej!

Niech żyje socjalizm, grupy uprzywilejowane i solidarne państwo?!

 

Komentarze (6)
Polski naród kocha ZUS, a tym czasem...
 Oceń wpis
   

Jesteśmy po wielu badaniach opinii publicznej i wiemy, że duża część Polaków stojąc przed wyborem ZUS vs. OFE wybrałaby ZUS. Tymczasem wczoraj media obiegła informacja na temat skuteczności spraw wytoczonych w ubiegłym roku ZUSowi przez obywateli naszego kraju oraz o zaokrąglaniu do zera...Obywatele wygrywają co trzecią sprawę sądową przeciwko ZUS


32% wyroków sądu przeciwko ZUS to niesamowicie wysoki wynik. Jeszcze w latach 2006 i 2007 wskaźnik ten oscylował około 20%. Statystyka zrobi jeszcze większe wrażenie na czytelniku kiedy zada sobie pytanie "Ilu obywateli nie jest świadomych swoich praw i odpuszcza spór sądowy z ZUSem?"

Przedstawiciele ZUS, tak jak w skeczu Laskowika i Smolenia o ciągniku z zepsutym kołem mówią "w traktorze są 3 dobre koła", czyli "tylko 0,45% decyzji ZUS jest kwestionowanych przez sądy", szkoda, że nie pada bezwzględna liczba owych decyzji. Czy są to tysiące, dziesiątki, czy może setki tysięcy? Nieważne 0,45% brzmi nieźle szczególnie wobec 32%!

ZUS - jedna wielka pomyłka


Eksperci ds. emerytur od lat donoszą o realiach funkcjonowania ZUS, ale te informacje rzadko przedostają się do mediów. W społeczeństwie socjalistycznym lepiej dowalić prywatnym OFE niż państwowemu ZUSowi, z którego korzystają grupy uprzywilejowane (np. wystarczy być przez pół roku w randze sekretarza stanu w ministerstwie, aby nabyć prawa do wysokiej emerytury, 4% górników pobiera 8% emerytur wypłacanych przez ZUS itd.) i znawcy tematu.

Wczoraj w telewizji widziałem np. materiał o chłopaku, któremu w Trzebnicy przyszyto rękę kobiety. Sukces na skalę światową, opisywany na konferencjach medycznych. Na rękę trzeba jednak uważać nie goi się tak jak normalna, istnieje ryzyko zakażenia, nie można pracować tą ręką fizycznie - opinię tą potwierdza chirurg z Trzebnicy. Co na to ZUS? Ustami rzecznika prasowego stwierdza, że przecież chłopakowi renta się nie należy, przyszyto mu rękę i może pracować, zatem ZUS odebrał świadczenie... włos na głowie się jeży.

Zaokrąglimy to do... zera

ZUS osobom, które pracowały przed 1999 r. nie odkłada części składek emerytalnych. Jeżeli ktoś pracował przed startem reformy emerytalnej krócej niż 6 miesięcy i 1 dzień, to odprowadzone składki według algorytmu ZUS równają się zero!

Niesamowita matematyka, niesamowity Kompleksowy System Informatyczny ZUSu to jednak jest majstersztyk. Nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłości nasze wirtualne zapisy składek odprowadzonych do ZUS również zostały zaokrąglone do zera. Historia lubi się powtarzać.

p.s.
Fakty te są argumentami przeciwko ZUS, ale wyznawców ZUSu jest wielu, świadczą o tym badania opinii publicznej, czy teksty dziennikarzy, gdzie CZYTAM ZE ZDUMIENIEM "że padł mit wyższości prywatnej własności nad państwową". W jaki sposób "światły" dziennikarz może coś takiego stwierdzić? Socjalizm, czy też komunizm? Ciemny naród zakrzyknie "komuno wróć" i kupi obiecanki ekonomicznych dyletantów.

Komentarze (2)
Przeciwnicy zmian w OFE zwierają szyki
 Oceń wpis
   
Prof. Rybiński nie rzuca słów na wiatr i od dzisiaj uruchamia serwis pozwij-rzad.pl Równocześnie Lewiatan, PJN, SLD i PiS zbierają opinie konstytucjonalistów i po niedzieli powinni zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Kto będzie pierwszy?
 

Zrobimy ściepę narodową i otrzymamy "pozwę zbiorową"

9 kwietnia 2011 roku, czyli dzisiaj startuje serwis, który ma zebrać przeciwników zmian w II filarze. Miesiąc temu prof. Rybiński mówił o 100 tysiącach podpisów i 100 tysiącach złotych. Były to warunki minimum, aby pozew zbiorowy został uruchomiony. 100 tysięcy podpisów to dużo, tym bardziej w świetle ustawy o pozwach zbiorowych, która mówi o grupie minimum 10 osób poszkodowanych. Dzisiaj autor pomysłu mówi o kilkunastu tysiącach, co jest celem realnym. Dla porównania akcję Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych wsparło ponad 80 tysięcy osób.

Kolejka chętnych do zaskarżenia

Chociaż Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie uznał, że Lewiatan nie ma prawa do zaskarżania ustaw dotyczących systemu emerytalnego, to ekipa Bochniarz i Mordasewicza robi swoje. W myśl zasady do trzech razy sztuka przymierza się do zaskarżenia ustawy podpisanej we czwartek przez Prezydenta.

Być może Lewiatana uprzedzi PJN? Opozycja na pewno nie pozwoli na to, aby temat OFE umarł śmiercią naturalną tuż przed wyborami do Sejmu. Jak powiedział Napieralski, SLD w najbliższy wtorek zdecyduje czy zaskarżyć ustawę o zmianach w OFE do TK. Jednak liderowi byłych komunistów marzy się szeroki front z organizacjami pozarządowymi, izbami gospodarczymi i innymi partiami politycznymi. PiS natomiast chcąc się czymś wyróżnić, zgłasza zastrzeżenia co do trybu uchwalania ustawy.

 

Komentarze (2)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]