Bo z OFE jest jak jest...
 Oceń wpis
   
Ostatnio zastanawiałem się, czy pokolenie wyżu demograficznego urodzone w latach 70-tych i 80-tych ma jaja? Czy jest zdolne bronić swoich interesów? Kwestia OFE pozwala mi udzielić negatywnej odpowiedzi na te pytania.

Ludzie z mózgami wypalonymi pijarem

W minionych tygodniach ludziom z conajmniej maturą w kieszeni, urodzonym w latach 80-tych zadawałem pytanie: "Jak Pan/i odbiera zmiany w systemie emerytalny i czy decyzja dotycząca zmniejszenia składki przekazywanej do OFE jest dobra, czy zła?" 
 

I to co wstrząsnęło mną i trzyma do tej pory można określić jednym słowem o b o j ę t n o ś ć

W duchu sobie myślałem "chłopie/dzieczyno zbudź się, tutaj chodzi o Twoją emeryturę!", ale dla dzisiejszego dudziestokilkulatka emerytura to wyższy poziom abstrakcji. Przy okazji dowiedziałem się, że środków raz zabranych w postaci składki emerytalnej i przekazywanych do ZUS, a następnie z ZUS do OFE, nikt nie traktuje jako swoich oszczędności.

Rodzice dzisiejszych dwudziestokilkulatków w ich wieku rozwalali socjalizm, po kolejnych dwudziestu latach sprawiają, że socjalizm wraca w postaci nacjonalizacji części składki przekazywanej do OFE. Skoro nie ma kasy na emerytury "tu i teraz", to trzeba zabrać przyszłym emerytom? W sumie to nie ma się co dziadkom dziwić, podejrzewam, że problematyka emerytalna staje się bardziej paląca około 60-tki, niż około 30-tki. I kiedy ja będę w tym wieku również może mi być bliżej do socjalizmu niż do liberalizmu...? Broń Panie Boże!
 
Ile sobie uzbierasz (nie pozwolimy na zbyt wiele), tyle otrzymasz (może trochę więcej niż nic)

1. Obecnie na 1 emeryta przypada coś pomiędzy 2, a 3 pracujących, a już za 30 lat stosunek ten wyniesie 1:1.

2. Ludzie urodzeni po II wojnie światowej rozpoczynają proces masowego przechodzenia na emeryturę. Aktuariusz ZUS szacuje, że w ciągu najbliższych 5 lat zabraknie ok. 300 mld zł na wypłatę świadczeń.

3. Środki zaksięgowane w ZUS są wydawane na emerytury dzisiejszych niezwykle spracowanych 30-latków (np. policjanci, sportowcy, agenci służb specjalnych), 40-latków (np. górnicy, strażacy, wojskowi) i całą resztę.

4. Rząd od 1 maja zabiera z OFE do ZUS 70% składek przekazywanych do otwartych funduszy emerytalnych.

5. Polska to obecnie ponad 38 milionowy kraj, zgodnie z projekcją aktuariusza ZUS ok. 2050 roku będzie nas ok. 30 milionów.

6. W roku 2060 Polska będzie 9 najstarszym krajem na świecie.

7. Przewidywana stopa zastąpienia ostatniej pensji emeryturą dla dzisiejszego dwudziestokilulatka wyniesie ok. 20-30%, obecnie średnio wynosi ponad 60%.

8. Większość z dzisiejszych dwudziestokilku- oraz trzydziestokilkulatków będzie musiało pracować do końca życia. Wiek emerytalny zapewne przekroczy 70 lat, a widok 80-latka na kasie w hipermarkecie, czy przepychającego wózki z jednego końca parkingu na drugi, będzie czymś tak naturalnym, jak nastoletnie hostessy między sklepowymi półkami.

9. Polska gospodarka w obecnym tempie (4-6% PKB rocznie) ma się rozwijać do 2020 roku. Następnie czeka na nas dryf cywilizacyjny z 1-2% stopą wzrostu gospodarczego.

10. Dla ludzi decyzyjnych, którzy powinni zmieniać kraj i myśleć długoterminowo, strategicznie, liczy się "tu i teraz". A co będzie po was? "Choćby potop..."
Komentarze (0)
1 stycznia 2012 = koniec akwizycji
 Oceń wpis
   

W Sejmie zakończyło się drugie czytanie projektu zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Poprawki o których mówili przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zostały przyjęte przez Komisję Finansów.

PO opóźnia do końca roku likwidację akwizycji

Likwidacja akwizycji nastąpi 1 stycznia 2012 roku. Chodzi tutaj zarówno o rynek umów pierwszorazowych, jak i zmian. Akwizytorzy OFE mają zatem jeszcze 9 miesięcy na pozyskiwanie klientów.

Głosowanie odbędzie się jutro, to jest w piątek 25-03-2011 roku po godzinie 17-tej. W sobotę 25.03.2011 nowelizacją zajmą się komisje senackie. Dyskusję w Senacie zaplanowano na 30 marca. Trwa zatem wyścig z czasem, jednak plan rządu powinien być zrealizowany, gdyż ustawa ma wejść w życie 1 maja 2011 roku. Wyjątkiem będą jedynie zapisy dotyczące likwidacji akwizycji na rynku wtórnym i pierwszorazowym, które wejdą w życie 1 stycznia 2012 roku.

Losowanie do OFE

Komisja pozytywnie zaopiniowała jeszcze poprawkę PJN dotyczącą losowań do OFE osób, które same nie wybrały funduszu. W losowaniu będą uczestniczyć wszystkie fundusze, których średnie stopy zwrotu były powyższej średniej. Do tej pory losowanie nie obejmowało 3 największych funduszy ING, Aviva i PZU, nawet jeżeli fundusz w okresie 3 ostatnich lat był liderem z uwagi na ponad 10% udział w rynku OFE w losowaniu nie mógł wziąć udziału. Na poprawkę Polska Jest Najważniejsza zgodził się rząd.

Szoł w Sejmie

Rostowski po debacie z Balcerowiczem widocznie złapał wiatr w żagle, powiedział m.in., że gdyby rozwiązania, które proponuje rząd obowiązywały od 1990 roku, to każdy oszczędzający w drugim filarze zgromadziłby o 13 tys. zł więcej niż do tej pory , a dług publiczny w przeliczeniu na każdego obywatela zmalałyby o 3,5 tys. zł.

Zdaniem Michała Boniego natomiast skok na OFE nie demontuje systemu. Jest to jedynie "racjonalna korekta systemowa". BoniM przyznał, że celem zmian jest zmniejszenie tempa zadłużania się państwa przy równoczesnej dbałości o wyższą emeryturę, zachwalał też projekt od strony ulgi podatkowej, która stwarza realne zachęty do oszczędzania w trzecim filarze. Hmmm... już widzę te nagłówki w gazetach "IKZE okazały się klapą", ale obyś to ty Ministrze BoniM miał rację!

Co trzy lata ma odbywać się przegląd systemu. Pożyjemy, zobaczymy.

p.s.

Po za głupkowatą reklamą (z wieloma błędami i uproszczeniami) Ministerstwa Finansów powstała również strona internetowa: ZapytajoOFE.pl

Komentarze (4)
Zakaz akwizycji wejdzie w życie później?
 Oceń wpis
   
Prawnicy mają wątpliwości. Kancelarie prawnicze przygotowujące opinie prawne do projektu zmian w OFE mają szereg zastrzeżeń. Najwięcej uwag dotyczy zbyt krótkiego (30-dniowego) vacatio legis oraz likwidacji akwizycji - swego rodzaju ingerencji w wolność prowadzenia działalności gospodarczej.

 
Dzisiaj w Sejmie drugie czytanie, jutro głosowanie
 
Ustawa wprowadzająca zmiany w II fialarze przeszła bez żadnych poprawek przez komisje sejmowe i teraz wraca do Sejmu. Szykuje się ostra debata. Dzisiaj 24 marca drugie czytanie, 25 marca głosowanie i 26 marca (w sobotę) ustawą zajmie się Senat. Iście ekspresowe tempo, trzeba się wyrobić do końca miesiąca. Czy jest zatem szansa na wprowadzenie jeszcze jakichś zmian w OFE?
 
Rozważają opóźnienie likwidacji akwizycji!
 
Decyzja jeszcze nie zapadła, ale PO rozważa, czy nie zaproponować późniejszego wejścia w życie zakazu akwizycji klientów na rynku pierwotnym. – Rozważamy taką możliwość – powiedział Paweł Arndt, szef Komisji Finansów Publicznych z PO. Zmiany w OFE, według zapowiedzi rządu, mają wejść w życie 1 maja. Kiedy wprowadzony zostanie zakaz akwizycji? Dzisiaj wszystko będzie jasne.
 
Rozważana jest propozycja, by akwizycja na rynku wtórnym została zakazana od 1 lipca 2011 r., a na rynku pierwotnym od 1 stycznia 2012 r. 
 
Likwidacja akwizycji to ingerencja w wolność prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli akwizytorzy mają podpisane umowy z dłuższym niż miesięczny okres wypowiedzenia, to może to automatycznie narazić PTE i OFE na karę za niezaprzestanie akwizycji, która wynosi do 1 mln zł.
 
Boni powiedział dziennikarzom, że poprawek dotyczących akwizycji nie zna, ale zastrzegł, że nie chciałby, aby swoboda akwizycyjna w OFE funkcjonowała nadmiernie. "Jestem radykalnym przeciwnikiem akwizycji na rynku wtórnym. Rozumiem, że być może trzeba mieć jakiś okres przejściowy. To tyle, nic więcej" - powiedział. 
 
Natomiast Anna Bańkowska (SLD) zaproponowała, by Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) nie mogły zarządzać funduszami oferującymi indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Jej zdaniem, PTE powinny zarządzać jedynie OFE. Bańkowska wyjaśniła, że zarządzając IKE i IKZE towarzystwa omijałyby - wprowadzany w projekcie rządowym - zakaz akwizycji. 
 
Co by nie mówić, to prawda jest taka, że akwizytorzy OFE dowiedzieli się dopiero 8 marca, że totalny zakaz akwizycji wejdzie w życie od 1 maja. Zwykła przyzwoitość wymaga, aby ponad 100 tysiącom obywateli dać nieco więcej czasu na zmianę sposobu zarobkowania. Najpóźniej jutro wszystko będzie jasne.
 
p.s.
Jeżeli nie wiesz o co chodzi w zmianach w OFE, to Ministerstwo Finansów Jacka Vincenta Rostowskiego Ci pomoże. Koniecznie wejdź na youtube.com i obejrzyj ten filmik.
Komentarze (0)
Bój się Polaku! Bój się...
 Oceń wpis
   

21:45 Dziennikarze próbują wyjść z twarzą. Ale prawda jest taka, że debata była tragiczna, zarówno po stronie profesorów ekonomii, jak i dziennikarzy. Konia z rzędem dla tego, kto nie rozumiał zmian w OFE i po tej debacie doznał olśnienia, chętni niech zgłaszają się w komentarzach.

21:42 Balcerowicz uderza w podniosły ton, mówi o ZAUFANIU DO PAŃSTWA, które zostało podważone wraz z obniżeniem składki przekazywanej do OFE. Rostowski uspokaja, że ustawa jest zgodna z Konstytucją, a ludzie wybierając OFE w 1999 roku nie wiedzieli co czynią. Minister pokazuje też kolejną grafikę i wizualizuje poziom długu publicznego wynikający z OFE na jednego obywatela. Zapomina dodać, że w ekonomii istnieje pojęcie długu jawnego i długu ukrytego.

21:40 Na koniec dowiedzieliśmy się, że emerytury będą niskie, spadek jakości życia około trzykrotny względem ostatniej pensji, na pewno wiek emerytalny dla dzisiejszych 20- i 30-latków zostanie podniesiony do 70 roku życia.

21:30 W przyszłości emerytury dzisiejszych 20- i 30-latków będą na poziomie 20-30% ostatniej pensji. Koniec debaty. Amen. Nie. Debata jeszcze trwa.

21:25 Przez ostatnie 5 minut Leszek i Pan Minister (jak się do siebie nawzajem zwracają) non stop wchodzą sobie w zdanie, tego nawet nie da się słuchać.

21:20 Obudził się drugi prowadzący (redaktor naczelny Polityki) i zadał pytanie o oczywistą oczywistość, czy aby rząd nie kupuje czasu zabierając pieniądze z OFE do ZUS? Pytanie retoryczne.

21:10 Przekazywanie składek OFE na akcje jest OK, ale przekazywanie składek OFE na obligacje jest bezsensowne? Balcerowicz odpowiada w stylu Rostowskiego na jego pytanie o korzyści wynikające z funkcjonowania OFE. W ten sposób, to nikt nic nie zrozumie... szkoda czasu...

21:07 Czy lepiej mieć ręce, czy stopy? Tak odpowiedział Rostowski na pytania Balcerowicza. Szokuje mnie populizm, ale czego można się spodziewać po Ministrze Finansów obecnego rządu?

21:05 Balcerowicz atakuje, mówi o górnikach, KRUS, biurokracji, pyta dlaczego rząd tam nie szuka oszczędności, tylko likwiduje oszczędności Polaków?

20:59 Mosz się ożywił, może wstrzyknęli mu jakiś środek? Mówi coś o bogatej cioci (!), to już nie kino mongolskie, to czeska komedia ;)

20:55 Zaraz chyba zasnę... nuuuudy! Szkoda, że chłopaki, nie obejrzeli przed programem komedii "Dwaj zgryźliwi tetrycy", a i prowadzącym też by się przydał taki seans. A teraz mamy za to kino mongolskie "Czterej zdziadziali tetrycy".

20:50 pierwsza grafika Rostowskiego - szoł mast gołon! Koszt OFE w 2060 roku po zmianach 43,7% PKB, bez zmian w OFE 79% PKB.

20:47 Mosz odkrył po latach, że reforma OFE nie była po to, aby emerytury były wyższe, ale po to aby były niższe, tj. po to aby odciążyć budżet państwa. W odpowiedzi Balcerowicz daje wykład "skąd się wzięły OFE" i kto je ma obecnie (Ameryka Południowa/Łacińska + Europa Środkowo-Wschodnia). Jak do tej pory OFE zlikwidowała Argentyna dwa lata temu oraz w tym roku Węgry.

20:44 TVP1 prezentuje filmik edukacyjny nt. systemu emerytalnego w Polsce. A może aby przeciętny obywatel zrozumiał "o co kaman" od tego powinna rozpocząć się ta debata? Jakiś chaos jak do tej pory w tej debacie...

20:39 Balcerowicz definiuje środki zgromadzone w OFE jako oszczędności Polaków, na co Rostowski odnosi się do wyroku Sadu Najwyższego, który stwierdził, że środki w ZUS i OFE są określone mianem "inna własność", czyli nie są to prywatne środki, nie są to oszczędności Polaków.

20:37 Rostowski na wejściu ostro: uważa OFE "za najbardziej bezsensowny wydatek".

20:32 Pierwsze pytanie: Czy ta debata ma sens w tym momencie? Czyli wtedy, gdy jest już "po ptokach". Pytanie retoryczne?

20:30 Na pierwszym planie Tadeusz Mosz i Jerzy Baczyński, a w tle dwaj eksperci, których sylwetki przybliżają krótkie reportaże.

20:25 a w telewizji reklamy, m.in. BGŻ, który lada tydzień ma wejść na GPW, a w TOK FM Kuczyński twierdzi, że tylko on w Polsce mówi o tym, że "inwestując w akcje można stracić". Co byśmy zrobili biedne żuczki bez guru Kuczyńskiego?

20:22 Debata rozpocznie się o 20:25...

20:18 Słucham sobie radia TOK FM - do siedziby telewizji Rostowski wszedł m. in. z Jasserem, a Balcerowicz m. in. z Wojciechowskim - asystenci się przydadzą? Rostowski bez kapelusza, to dobry omen dla przeciwników Vincenta.

20:15 Już za 5 minut...

20:00 Wiesna priszła, Małysz zakończył karierę, Justyna trzeci raz z rzędu zdobyła Kryształową Kulę... zatem najwyższy czas na ostateczne rozwiązanie kwestii OFE! Dzisiaj o 20:20 na TVP1 oraz na stronach wielu portali internetowych odbędzie się transmisja debaty Rostowski - Balcerowicz. W minioną środę mieliśmy debatę w Sejmie oraz bezpośrednią relację na tym blogu. Aby tradycji stało się zadość, i tym razem ofe.bblog.pl nie omieszka przeprowadzić transmisji LIVE!

Oponenci do debaty przygotowują się już od dłuższego czasu:

Komentarze (2)
Z Akwizytorami OFE w bulu i w nadzieji na pokonanie...
 Oceń wpis
   

"Jednoczymy się w imieniu całej Polski z Akwizytorami OFE w bulu i w nadzieji na pokonanie skutków reformy OFE która zaskoczyła Akwizytorów i poruszyła cały świat." Taki wpis mógłby spłodzić Prezydent Naszej Najjaśniejszej RP ku pokrzepieniu serc ponad 117 tysięcy akwizytorów OFE, którzy 8 marca dowiedzieli się, że już od 1 maja nie będą mogli pozyskiwać klientów do OFE.Pełen bulu


PJN na czele z Poncyliuszem jest jedyną partią, którą zainteresował los 117 tysięcy osób mających uprawnienia akwizytorów OFE. Sądziłem, że w trakcie debaty w Sejmie opozycja podejmie temat akwizycji, lecz posłowie koncentrowali się na innych aspektach II filaru.

Dopiero wczoraj Poncyliusz zauważył coś, czego inni nie widzą: likwidacja akwizycji, bez równoczesnego zmniejszenia opłat i prowizji pobieranych przez OFE na rzecz akcjonariuszy PTE, w żaden sposób nie wypływa na wysokość przyszłych emerytur.

Co ciekawe niejaki S. Neumann mówi:
"...pieniądze z prowizji trafią na nasze konta emerytalne, czyli zasilą przyszłe emerytury."

Jakim cudem? Nie wiem, tzn. wiem, że poseł totalnie nie wie o czym mówi.

"...nie jest prawdą, że po zmianie ustawy tysiące osób stracą pracę."

????? bez komentarza. Tacy ludzie nami rządzą?

"Według posła Neumanna, akwizytorzy po prostu stracą dodatkowy zarobek, który zyskiwali przy okazji zmiany przez klienta towarzystwa emerytalnego."

Nie ważne. Zostawmy posła Neumanna w jego świecie, nt. OFE chyba wie niewiele, albo wie tyle co powiedzieli Rostowski/Fedak.

Pełen nadzieji

Dokładnie z takim nastawieniem powstał wpis na temat spontanicznej akcji osób związanych ze środowiskiem akwizytorów. Jednak dzisiejsze spotkanie nie cieszyło się zbyt dużym zainteresowaniem, na demonstrację przybyło 0,000427% (tj. ok. 50 osób) spośród wszystkich osób mających licencję akwizytora OFE.

Lżej na sercu zrobi się na pewno każdemu, kto przeczyta, że Fedak również troszczy się o ponad 100 tysięcy wyborców. Powiedziała nawet, że akwizytorzy OFE "znajdą zatrudnienie na wolnym rynku. Wskazała, że mogą pracować np. zachęcając Polaków do dobrowolnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę". No tak, przecież jest mnóstwo Polaków, którzy nie wiedzą co z kasą robić, dobrze zarabiają i zaczną masowo oszczędzać w III filarze ;)

Tak się zastanawiam, gdyby pewnego pięknego dnia zakazać polityki...? Niestety to raczej by się nie udało, przecież wiemy kto idzie do polityki i wiemy też, że ci wszyscy wybrańcy narodu "nie znaleźliby zatrudnienia na wolnym rynku" w przeciwieństwie do akwizytorów OFE, których pozdrawiam!

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]