Gdy powiedziało się A, trzeba powiedzieć B
 Oceń wpis
   

Minister Michał Boni podzielił się z "Gazetą Wyborczą" pomysłami na dokończenie reformy drugiego filaru systemu emerytalnego. Zaznaczył, że to jemu Premier Tusk powierzył przygotowanie projektu i to on będzie kierował pracami, które w przyszłości zostaną wdrożone w życie i zdeterminują emerytury milionów Polaków.Boni marzy, żeby było miło

Minister Boni wiele planuje, jednak w trosce o gospodarkę wolałbym, żeby robiła to osoba mająca większe oparcie w teorii i praktyce ekonomicznej. Jednak czego możemy się spodziewać po rządzie kierowanym przez historyków (premier, prezydent, marszałek sejmu) i politologów (minister pracy)? Przecież polonista i równocześnie doktor nauk socjologicznych może zająć się reformą OFE. W końcu system emerytalny to system polityczny, a nie ekonomiczny - tutaj wszystko zależy od polityków. Jeżeli chcą dać przywileje górnikom - dają, jeżeli chcą wydłużyć przywilej przechodzenia na wcześniejszą emeryturę nauczycielom - robią to, itd.

Pytanie brzmi: Ile z tych planów może wejść w życie? Załóżmy, że Tusk pozwoli Boniemu na wyjście z twarzą z konfliktu z Fedak i postawi on kropkę nad "i", wówczas:

- opłata dystrybucyjna, czyli od składki, która na początku reformy w niektórych OFE wynosiła nawet 10%, potem 7% i od stycznia 2010 roku wynosi 3,5% zostanie zlikwidowana,

- opłata za zarządzanie pozostanie, pytanie tylko, czy na dotychczasowym poziomie - max 15,5 mln zł miesięcznie (?),

- każdy OFE będzie składał się z dwóch subfunduszy - bezpiecznego dla osób, które za kilka lat osiągnął wiek emerytalny oraz agresywnego inwestującego głównie w akcje,

- zmianie ulegnie dotychczasowy sposób oceny stóp zwrotu OFE.

Cóż, brzmi to bardzo sensownie, szkoda, że nie ma pomysłu na powiązanie przychodów PTE z zyskami OFE, ale wszystko jest tak mgliste, że do powyższych zapowiedzi należy podchodzić ze stosownym dystansem. Nauczyły nas tego wydarzenia minionego roku, jak np. show z Prezesami PTE i zapewnienia Tuska co do przyszłości OFE.

W głowie jednak kołacze się pytanie: Dlaczego przez ponad 12 lat funkcjonowania OFE nie można było tych elementarnych usprawnień wdrożyć w życie wcześniej? Może dlatego, że system emerytalny od Bismarcka był, jest i będzie systemem politycznym?

Komentarze (3)
Ludzie o OFE (i nie tylko) Google pytają!
 Oceń wpis
   

W statystykach ofe.bblog.pl czaiło się wiele niespodzianek. Przyznam się, że po raz pierwszy poddałem analizie frazy, dzięki którym internauci trafiają na strony niniejszego bloga. Zachowana została pisownia oryginalna, zatem miejscami proszę się nie przerazić.

ofe,czy ing sprzeda swoje aktywa

Bardzo częste zapytanie. Widać, że akwizytorzy konkurencji sieją zamęt i ludzie szukają informacji na własną rękę. Tak, OFE ING jest wystawione na sprzedaż, jednak sprzedaż największego funduszu emerytalnego w Polsce może nie być tak łatwa...

ofe kto przejal skarbiec emerytur

OFE AEGON

nogajczyk simeonow ile zarabia


Proponuję napisać bezpośredniego maila z zapytaniem do Pani Prezes PTE Allianz.

nie pamiętam numeru klienta ofe ing bank sląski

Sorry, ale ja też nie kojarzę... bank sląski? Hakerzy mogą przysłać smsa z prośbą o podanie marki komórki, ale lepiej podobno nie odpowiadać.

namówiono mnie na zmianę ofe 2011

Na drugi raz trzeba być bardziej asertywnym!

który fundusz emerytalny bankrutuje

Żaden.

który agent ofe najwiecej zarobi

Najbardziej pracowity.

kto stworzył ofe

Pan B... tzn. polscy politycy.

kto pracowal w spa w kalifornii

Na pewno jakiś szczęściarz.

katarzyna ostrowska dziennikarka

Bardzo kompetentna i sympatyczna Pani z redakcji "Rzeczpospolitej"/"Parkietu", można obejrzeć ją na video.

jak zostać akwizytorem ofe

Najprościej udać się do oddziału wybranego OFE i tam dowiedzieć się szczegółów.

jak pozyskać klijentów ofe

Klijentów? Ciężko takich pozyskać, na ogół akwizytorzy pozyskują na rynku klientów.

jak by zmotywować agentów do ofe?

Może by romantyczną kolacją z managerem?

do kiedy maja byc akwizytorzy funduszy

Do końca świata i jeden dzień dłużej ;)

dlaczego aktorzy sa w krus

Gajos, Olbrychski, Janda... racja, zdaje się, że ostatnio przeszli nawet na renty strukturalne.

czy warto pracować rok dłużej na emeryturę

Warto.

czy ktoś już mieszka na emeryturze w tajlandii

Nieliczni. Na pewno wielu się wybiera.

czy akwizytor ofe może być przedsiębiorcom?

Nie może. Co najwyżej tylko przedsiębiorcą.

chamskie odzywki przyrost naturalny

Odzywki, czy odżywki. Chyba chodziło o to drugie, ale dlaczego chamskie? Domniemywam, że odżywki miałyby być spożywane w celu zwiększenia przyrostu naturalnego i rozwiązania problemów systemu emerytalnego...

blog minister fedak

Niewątpliwie gdyby istniał byłby blogiem roku 2010.

zarty o ofe

Ktoś zna? Jeżeli tak, proszę o pozostawienie w komentarzach do tego wpisu, który wygląda nomen omen jak... żart.

Komentarze (0)
Zmiany, ach te zmiany - 161,2 tys. osób zmieniło OFE
 Oceń wpis
   

Zintensyfikowana dyskusja na temat II filaru z końca ubiegłego roku nie przełożyła się na zwiększone zainteresowanie zmianą funduszu emerytalnego w minionej sesji transferowej. Zainteresowanych zmianą było mniej niż w listopadzie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej strukturze decyzji klientów dotyczących zmiany OFE.


Główne tendencje, które ujawniły się na początku 2010 roku nadal są bardzo mocno zauważalne. Klientów na potęgę tracą dwa największe OFE – ING (-26’603) oraz Aviva (-36’910) – łącznie spośród tych, którzy zdecydowali się zmienić fundusz emerytalny, aż 40% stanowili ich członkowie. Natomiast z drugiej strony rekordowe ilości klientów kolejną sesję z rzędu przyciągają akwizytorzy Axa OFE, do których dołączył już pod koniec ubiegłego roku sprzedawcy PKO BP Bankowy OFE, wyprzedzając tym samym Generali OFE. W kwestii transferów wszystko jest proste: kto ma większą sieć akwizycji i więcej płaci, ten przepisuje do siebie więcej klientów. Czyli na rynku OFE bez zmian – walka trwa.

Czy Axa odpuści?

Axa OFE to fundusz emerytalny z najbardziej aktywnymi akwizytorami, niemal równocześnie ze zmianą marki z Winterthur na Axa stał się liderem rynku transferowego. Przyciąga do siebie najwięcej klientów już od 10 ostatnich sesji transferowych OFE (od 08.2008 r.)! Cel postawiony przez zarząd PTE Axa był oczywisty: zdobyć do 2012 roku 1 milion klientów. Był to ambitny cel, biorąc pod uwagę, że na koniec 2007 roku OFE Axa miał niewiele ponad 600 tys. członków, jednak udało się go zrealizować i to już na początku 2011 roku.

Jednak tak szybki wzrost liczby uczestników spowodował straty PTE Axa:
- w roku 2008 strata wyniosła -8 mln 872 tys. zł (na akwizycję wydano 56 mln 755 tys. zł),
- w roku 2009 starta wyniosła -34 mln 915 tys. zł (na akwizycję wydano 98 mln 996 tys. zł),
- w roku 2010 strata wyniosła -63 mln 179 tys. zł (na akwizycję wydano 136 mln 208 tys. zł).

Sumując strata wynosi -107 mln zł. Czy nadszedł zatem czas odcinania kuponów i realizacji zysku? Na pewno przy milionie klientów i aktywach na poziomie 13 mld zł można to zacząć robić. Dla porównania, nieco większy OFE Amplico (100 tys. klientów i 3 mld zł aktywów więcej) w minionym 2010 roku odnotował dla swoich akcjonariuszy zysk na poziomie 71 mln zł.

Rekordowe transfery aktywów

Rekordowe sesje transferowe na ogół przypadają w sierpniu/listopadzie. Tym razem również lutowa sesja transferowa była skromniejsza, zapewne z uwagi na święta i przełom roku, jak i ze względu na losowanie ZUS, kiedy akwizytorzy koncentrują się w większym stopniu na klientach pierwszorazowych.


 

Na powyższym wykresie widzimy wyraźnie, że wraz za klientami podążają coraz większe aktywa. Statystyki pokazują równocześnie, że największe aktywa zgromadzili właśnie najliczniej odchodzący klienci z OFE ING oraz OFE Aviva. Na razie przed wyborami rząd nie zajmuje się kwestią zwiększenia efektywności OFE, a co za tym idzie likwidacji akwizycji na rynku wtórnym. Zatem niezmiernie ciekawe będą kolejne sesje transferowe tego roku, kiedy wprowadzone od maja obniżenie składki z 7,3% do 2,3% spowoduje siłą rzeczy ograniczenie wynagrodzenia dla akwizytorów. Czy zatem miniona sesja transferowa będzie swego rodzaju ostatnią w dotychczasowym kształcie? Wiele wskazuje, że tak, a jak będzie? Czas pokaże, a ofe.bblog.pl nie zapomni tego skomentować.

Komentarze (2)
ZUS, czyli perpetum mobile
 Oceń wpis
   

Po raz kolejny potwierdza się, że ZUS to finansowe perpetum mobile, które nie musi pobierać opłat za świadczone usługi, może je wykonywać bez generowania kosztów!
 

0,4% ze składki zabranej OFE przez ZUS? "Opłata jest niepotrzebna"

ZUS za księgowanie składek, które zostaną zabrane z OFE i trafią na subkonta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych miał pobierać 0,4%. Jednak dzięki wspaniałomyślności rządu zapis ten zniknął.

Obecnie OFE pobierają 3,5% od każdej złotówki jaka wpłynie na konto uczestnika II filaru. Jednak mało kto wie, że 0,8% trafia z powrotem do ZUS w zamian za przekazanie składki. Może zatem przy okazji zlikwidujemy i tę opłatę? Może w ogóle zlikwidujmy wszelkie opłaty! Skoro można zlikwidować opłatę za księgowanie jednej części składki, to dlaczego nie mogą zlikwidować całości? A może chodzi tutaj o pokazanie, że ZUS funkcjonuje za darmo, a pasożyty z OFE pobierają kosmiczne prowizje (których część trafia do ZUS, ale o tym cicho sza)!

Czekamy zatem na kolejne pomysły polityków i zwiększenie dziury budżetowej wraz z ukrytym długiem publicznym.

p.s.

Związkowcy z OPZZ chcieliby, aby kapitał zgromadzony w OFE można było wykorzystywać jako zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego (!) Mamy zatem coraz więcej, coraz bardziej niedorzecznych pomysłów w kwestii OFE.

Komentarze (9)
Puk, puk? Tusk, Tusk!
 Oceń wpis
   

Grafika znaleziona w sieci. Bez komentarza.

Źródło: http://www.mmtorun.pl/artykul/marcin-treichel-o-ofe-298065.html

ObronEmeryture.pl

Na temat akcji ObronEmeryture.pl można poczytać na blogu we wpisie akcja OFE. Dzisiaj nastąpiło podsumowanie kampanii, na którą przeznaczono prawie 1 mln zł. Premier Donald Tusk otrzyma 83 tysiące listów (chyba drukarka się zacięla, bo obecnie na stronie kampanii licznik pokazuje 85'293). Czy te kartki (166 ryz papieru po 500 kartek lub 33 pudełka) zrobią wrażenie na premierze i zrezygnuje ze zmniejszenia składki przekazywanej do OFE z 7,3% do 2,3%?

Cóż, biorąc pod uwagę, że w OFE jest już ponad 15 mln obywateli, to akcję IGTE wsparło zaledwie ok. 0,5% uczestników II filaru.

Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]