Żart miesiąca? ZUS dostosuje system informatyczny na 1-04-11
 Oceń wpis
   

Informacja ta pojawiła się m.in. na posiedzeniu zespołu Komisji Trójstronnej, które odbyło się 28-01. Otóż w piątek pani wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do spraw finansowych Mirosława Boryczka zapewniła, że ze strony Zakładu nie będzie żadnych problemów z dostosowaniem systemu informatycznego ZUS-u do zmian planowanych przez rząd.

Dawno się tak nie uśmiałem :D Ciekawe, czy tą opinię pani wiceprezes konsultowała z pionem informatycznym w ZUS?

W mijającym miesiącu czytałem nawet wypowiedzi, że jeżeli stosowna ustawa zostanie uchwalona do końca marca, to KSI (Kompleksowy System Informatyczny) uda się dostosować na czas... Jakim cudem?

Zmniejszenie składki przekazywanej do OFE z 7,3% do 2,3% będzie stosunkowo prostą operacją i tutaj informatycy ZUS, czy też stosowna firma, która wygra przetarg powinna dać radę. Jednak ZUS każdemu z ponad 15 milionów członków OFE będzie musiał utworzyć nowe konto, gdzie księgowane ma być 5% składki, która zostanie zabrana z OFE.

Ludzie z ZUS uspokajają, dadzą radę, zdążą, ale kogo chcą przekonać? Nas, czy samych siebie? Przecież nie od dziś wiemy, że ZUS jest mistrzem problemów technicznych, opóźnień oraz zawieszających się systemów informatycznych. Pamiętamy co się działo, kiedy startowały Otwarte Fundusze Emerytalne, niektórzy do tej pory nie mogą odzyskać odprowadzenia należnych składek do OFE. Wiemy, kto budował system informatyczny, jak droga była to impreza i jak bardzo ów system został skomplikowany w celu uniemożliwienia zaoferowania sprawnej obsługi przez konkurencję.

Jednym z przykładów jak działa ów słynny KSI jest fakt, iż dopiero po 10 latach od uruchomienia II filaru ZUS odszukał dziesiątki tysięcy osób, które kiedyś wybrały OFE, jednak umowy zostały unieważnione i środki zamiast trafiać do funduszu emerytalnego leżały sobie na nieoprocentowanym koncie w ZUS. Pisałem o tym m.in. w artykule: 94 tysiące zagubionych w ZUSie oraz Szok! Niespełna 444 tysiące osób nie wybrało OFE.

Najwyżsi rangą urzędnicy zapewniają, że dadzą radę zmienić system. Bo i co mają mówić? Jednak nieoficjalnie pracownicy ZUS mówią wprost "nie da rady, przecież ten system po 11 latach nie działa jak powinien".

A co jeżeli ZUS zdąży?

No cóż, jeżeli jednak mimo wszystko okazałoby się, że problemy nie wystąpią, to są dwie możliwości:

1. Prokom od 1997 do 2010 roku nie na darmo wziął ponad 3 mld zł, gdyż zbudował kosmiczny system informatyczny, który obecnie firma Asseco (umowa na 3 lata) może bardzo szybko modyfikować.

2. Problemy ZUS z systemem informatycznym najczęściej pojawiają wtedy, kiedy musi wydać pieniądze, natomiast w niewytłumaczalny, cudowny sposób znikają w momencie, kiedy ZUS otrzymuje środki.

Komentarze (2)
OFE?! A co mnie to... czyli aż 211'782 osoby wylosuje ZUS
 Oceń wpis
   

31 stycznia odbędzie się największe losowanie do OFE od początku funkcjonowania II filaru. Jeszcze nigdy w historii liczba rozlosowanych nie osiągnęła liczby 211'782 osób. Warto przypomnieć, że ZUS w grudniu rozesłał ok. 433,7 tys.ponagleń, w których informował, że czas na samodzielny wybór OFE mija 10 stycznia 2011 roku.Właściciele 6 PTE zacierają ręce

Do OFE Generali, Allianz, Amplico, Axa, Aegon i Pocztylion trafi po 35'297 osób. W losowaniu mogą brać udział fundusze , które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne - ING, Aviva oraz PZU.

48,83% nie wybrało OFE

Z powyższych danych wynika zatem, że aż 48,83% spośród tych, którzy otrzymali listy z ZUS weźmie udział w losowaniu.

To bardzo duża liczba, biorąc pod uwagę fakt, że nt. OFE (m.in. za sprawą rządu) było bardzo głośno i praktycznie nie dało się o OFE zapomnieć. Pod koniec 2010, jak i w pierwszej połowie stycznia Otwarte Fundusze Emerytalne były tematem tysięcy (to nie przesada) artykułów, wywiadów, reportaży i wypowiedzi, tak w mediach, jak i w rozmowach zwykłych obywateli.Wybierz OFE zanim je zlikwidują

Majstrowanie przy OFE, zmniejszenie składki z 7,3% do 2,3% i zabranie 5% do ZUS zwielokrotniły obojętność statystycznego przyszłego emeryta w kwestii OFE. Wielu z nas wydaje się prezentować postawę "i tak z tego nic nie będzie", czy też "i tak pewnego pięknego dnia, pewien liberalny/populistyczny rząd (do wyboru) zabierze aktywa z OFE do ZUS", "po co mi to?" itd.

Styczniowe losowanie pokazuje postawę obywatela wobec państwa. 30 grudnia okazało się po raz kolejny, że rząd praktycznie może zrobić co chce, kiedy chce i jak chce. W ten sposób ekipa rządząca traci poparcie społeczeństwa, a Państwo Polskie zaufanie obywateli.

Komentarze (1)
Tsunami w PTE
 Oceń wpis
   

Oto staje się. Rząd od 1 kwietnia chce wprowadzić zmiany w systemie emerytalnym. Składka przekazywana do OFE zostaje zmniejszona o 68,5%, tj. z 7,3 pkt. proc. do 2,3 pkt. proc. Czy zmiany w tej postaci przejdą? Jeżeli tak, ucierpią na tym akcjonariusze PTE.

W nieciekawej sytuacji znaleźli się przede wszystkim zarządzający małych i średnich PTE: Polsat, Warta, Pekao, Pocztylion, PKO BP Bankowy oraz Allianz. Nieco lepsza jest sytuacja w Aegon, Nordea, Generali i Axa. Najlepiej kwestie finansowe będą wyglądał w tych funduszach emerytalnych, które mają ponad 1 mln klientów, tj. Amplico i PZU Złota Jesień, najwięcej dla właścicieli zarobią standardowo ING i Aviva.

Konsolidacje jedynym ratunkiem

Zmniejszenie o prawie 70% aktywów przekazywanych do OFE oznacza, że opłata dystrybucyjna od wpływającej składki będzie o ten sam procent niższa.

Opłata za zarządzanie nie zmieni się, jednak popatrzmy ile przychodu wygeneruje ona dla PTE Polsat, który ma ok. 2 mld zł. Otóż będzie on pobierał miesięcznie 900 tys. zł, natomiast najwięksi gracze na rynku, tj. ING i Aviva po 15,5 mln zł. Jednak aktywa najmniejszych OFE nie będą rosły w tym samym tempie jak dotychczas.

Szacuje się, że po zmianach PTE osiągną próg rentowności przy aktywach na poziomie ok. 4 mld zł. Od 1 kwietnia straty najprawdopodobniej generować będą PTE Polsat, Warta, Pekao oraz Pocztylion.

Na otarcie łez 1,8 mld zł

W styczniu na otarcie łez PTE, ZUS przekazał do OFE 1,8 mld zł. W lutym i w marcu szykują się rekordowe transfery w ujęciu miesięcznym z uwagi na przybycie do systemu blisko 500 tys. osób w związku z ostatnim losowaniem, a także różnego rodzaju 13tkami i 14tkami w budżetówce.

Czy od 1 kwietnia rozpocznie się zaciskanie pasa? Na pewno odczują to akwizytorzy wszystkich funduszy emerytalnych, którzy z drugiej strony cieszą się odłożeniem w czasie likwidacji na rynku wtórnym.

Komentarze (0)
Obroń Emeryturę - akcja OFE
 Oceń wpis
   

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych wraz z 6 PTE i BCC, przy wsparciu Solidarności, zareagowały z opóźnieniem na decyzję Premiera RP z 30 grudnia 2010 roku o obniżeniu składki przekazywanej do OFE z 7,3% do 2,3%, ale siła uderzenia jest spora:


Koszt całej akcji wynosi ok. 980 tys. zł, obejmuje bilboardy, reklamy telewizyjne i inne media, które kierują odbiorców na serwis obronemeryture.pl,  gdzie można podpisać się pod listem sprzeciwu wobec zmian w OFE.

Akcję negatywnie oceniły 3 OFE, w tym na pewno te, które mają udział skarbu państwa (najprawdopodobniej chodzi o PKO BP Bankowy, PZU Złota Jesień + brytyjska Aviva). 3 kolejne fundusze emerytalne wstrzymały się od głosu i nie zajęły stanowiska w sprawie kampanii (Allianz, Amplico, Pekao). Za akcją obronemeryture.pl były OFE: Aegon, Axa, Generali, ING, Nordea i Warta.

Akcja ma potrwać tydzień, następnie po miesiącu listy poparcia ze strony obronemeryture.pl będą wydrukowane i przekazane rządzącym. 

Mistrzowskie rozegranie

Trzeba przyznać, że kwestię zmniejszenia składki przekazywanej do OFE z 7,3% do 2,3% rząd rozegrał po mistrzowsku. Przez ponad rok w kwestii OFE panował totalny szum informacyjny, aż w okresie świąteczno-noworocznym ogłoszono decyzję totalnie inną od tej zapowiadanej wcześniej przez samego Premiera RP. Cała reszta to już hist(e/o)ria, której nawet nie chciało mi się opisywać na blogu.

Sprawa jest prosta. Nie podoba Ci się decyzja rządu? Zatem skorzystaj z:

www.obronemeryture.pl

 

Komentarze (28)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]