Końca nie widać...
 Oceń wpis
   

Kiedy poznamy projekt zmian w II filarze? Zespół Michała Boniego pracuje i końca tej pracy nie widać. Może w tym tygodniu ktoś uszczknie rąbka tajemnicy i dowiemy się chociaż trochę szczegółów?

Zainteresowani tematem na pewno z chęcią obejrzą kolejne video z cyklu "czekamy na projekt", tym razem A. Chłoń-Domińczak z SGH (była wiceminister pracy, która ścięła się z Fedak i odeszła z ministerstwa, a teraz zagrała na nosie oponentce i brała współudział w wyrzuceniu projektu Fedak do kosza).

Akwizytorzy protestują

W rejestrze OFE mamy oficjalnie ok. 117 tys. akwizytorów. Ilu z nich aktywnie pozyskuje klientów, dla ilu jest to główne źródło utrzymania, dla ilu jedyne? Tego nie wie nikt. "Szkoda", że akwizytorzy nie poszli za przykładem górników, czy stoczniowców i nie założyli związku zawodowego. Być może teraz  rząd miałby nowy (po krzyżu) temat zastępczy - strajk akwizytorów pod sejmem? Rzucanie płytami chodnikowymi itp.? Tymczasem akwizytorzy OFE nie działają "kupą" i wszystko wskazuje na to, że bez większych problemów od 1 kwietnia 2011 roku zniknie możliwość przepisywania klientów, a  najpóźniej od 2014 roku wprowadzony zostanie totalny zakaz akwizycji.

Unia Europejska się zgadza

Propozycja korzystnej interpretacji deficytu wywołanego przez prywatyzację systemu emerytalnego dziewięciu krajów UE, które przeprowadziły reformę emerytalną - w tym Polski- ma być przyzjęta formalnie przez parlament.Co prawda đrodki na rachunkach Otwartych Funduszy Emerytalnych nie będą odliczone w 100 proc. od wysokości deficytu, ale Komisja przewiduje częściową ulgę. Częściowe odliczanie środków OFE od deficytu finansów publicznych przy podejmowaniu decyzji o procedurze nadmiernego deficytu jest korzystnym rozwiązaniem dla naszego rządu i na pewno pomoże w niedalekiej przyszłości uniknąć sankcji przez coraz bardziej zadłużające się Państwo Polskie...

 

Komentarze (2)
W oczekiwaniu na projekt ustawy
 Oceń wpis
   

Czekamy na ostateczny projekt ustawy już od 16 września. Zdaniem Pani Prezes PTE Polsat projekt sygnowany przez Ministra Boniego, nie jest projektem rządowym... Groch z kapustą, ale może w końcu czegoś się dzisiaj dowiemy? W oczekiwaniu na szczegóły ostatnio czytalnicy bloga mogli obejrzeć Panią Prezes Nogajczyk-Simeonow, zatem teraz popatrzmy na drugą Panią Prezes Horsecką.

Już zastanawiają się jak obejść zakaz akwizycji na rynku wtórnym?

Tak przynajmniej twierdzi w swoim artykule Katarzyna Ostrowska na stronach "Parkietu". Zgodnie z zapowiedziami, od 1 kwietnia 2011 roku akwizytorzy nie będą mogli przepisywać klientów, którzy są członkami OFE. Ludzie "z branży" równolegle myślą jak obejść ten zakaz. Jeżeli fundusz będzie można zmienić online na stronie OFE wygrają PTE, które są ściśle związane z dużymi sieciami agentów ubezpieczeniowych.

Czy zakaz akwizycji na rynku wtórnym będzie fikcją? Wszystko zależy od zapisów w ustawie, na którą twardo czekamy kolejny tydzień...

Komentarze (0)
Do 85% aktywów OFE w akcje i co z tego?
 Oceń wpis
   
Kapitalizacja warszawskiej giełdy wynosi obecnie ok. 500-520 mld zł, z czego OFE zainwestowały na GPW ok. 66 mld zł, tj. ok. 13% wartości wszystkich akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Równocześnie nowy projekt ustawy o OFE ma zwiększyć limit inwestycyjny z 40% do nawet 85%.

Prawa OFE jako współwłaścicieli spółek

W maju poruszałem już temat zaangażowania OFE w akcje spółek notowanych na GPW. Zarzucano wówczas zarządzającym OFE bierność, a sposobów w jaki głównie największe OFE oddziałują na spółki, których są udziałowcami jest sporo:
- pojawianie się na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy,
- głosowania, 
- udzielanie absolutorium,
- współpraca z zarządem spółki,
- wpływ na skład rady nadzorczej.

Jak jest, czyli uniknamy niepotrzebnych kłopotów...

W II kwartale 2010 roku zarzucano OFE, iż nie angażują się w odpowiednim stopniu w zarządzanie posiadanymi spółkami. W praktyce głównie największe OFE (Aviva, ING, PZU, Amplico) wpływają bezpośrednio na sposób funkcjonowania danej spółki. Co ciekawe średnie fundusze emerytalne (Axa, Generali, Aegon, Nordea) wydają się unikać pokonywania 5% zaangażowania aktywów w danej spółce, a co za tym idzie, unikają ponoszenia dodatkowych kosztów i angażowania ekspertów w walne zgromadzenia akcjonariuszy, rady nadzorcze czy zarządy.

Spółek na które OFE mają większy wpływ jest niewiele - Katrzyna Ostrowska z "Rzeczpospolitej" szacuje ich liczbę na ok. 30-50 firm (więcej w artykule). 

Dodatkowo można pokusić się o tezę, że zarządzający środkami niespełna 15 milionów przyszłych emerytów wręcz boją się zaangażować w wewnętrzne sprawy spółki, czego dowodem była sytuacja z marca 2009 roku w sieciach restauracji Sfinks. Kiedy wybuchł konflikt byłego właściciela Morawieckiego z kierownictwem AmRest, Aviva posiadała 11,8% akcji, Polsat 5,1%, a ING i Axa poniżej 5%. Jednak wymienione OFE bały się odpowiedzialności, bały się zaangażować po którejś ze stron, bały się zarzutów o osiąganie prywatnych korzyści, korupcję itp. Działo się to pomimo tak wysokiego udziału w spółce i potencjalnej możliwości bankructwa Sfinksa, a co za tym idzie straty pokaźnego kapitału klientów OFE...

Jak być powinno, czyli wyciśnijmy z akcji ile się da!

Na pewno członkowie OFE chcieliby, żeby zarządzający ich pieniędzmi walczyli do upadłego o zyski. Na pewno nie chcieliby, żeby zarządzanie ich kapitałem ograniczało się tylko i wyłącznie do spekulacji - kupowania i sprzedawania akcji na GPW (to robić może naprawdę każdy, bez licencji, kursów, studiów itd.). 

Na pewno członkowie OFE chcieliby, aby OFE pełniły rolę Buffeta, który wyszukuje perełek, poprawia funkcjonowanie spółek, za czym idzie wzrost ich wartości i albo trzyma dlugoterminowo, albo sprzedaje ralizując pokaźne zyski dla przyszłych emerytów. 
Na pewno ja bym chciał być członkiem takiego walecznego OFE, które realizuje swój podstawowy cel jakim jest maksymalne pomnażanie składek zebranych przez klientów.

85% akcji w portfelach OFE?

Jeżeli sejm przyjmie projekt ustawy, który zwiększy limity inwestowania w akcje do 85%, wówczas dotychczasowy sposób angażowania się OFE w spółki giełdowe będzie z całą pewnością niewystarczający. Wszystko wskazuje na to, że od 2012 roku akcje będą stanowiły funddamenty przyszłych emerytur. I właśnie od sposobu zarządzania przez OFE udziałami w spółkach zależeć będzie wysokość świadczenia. Czy będzie to 40%, czy 50%, a może 60% ostatniego wynagrodzenia? Z niecierpliwością czekamy na projekt ustawy zespołu Boniego, od których zależy nasza jesień życia.

 

Komentarze (0)
Projekt poznamy dopiero pod koniec tygodnia
 Oceń wpis
   

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała dzisiaj, że tzw. ekspercka propozycja założeń do zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych będzie gotowa do końca tygodnia.

Z czego wynikają opóźnienia?

To już drugie przedłużenie terminu zaprezentowania projektu zmian w OFE opinii publicznej. Najpierw ogłoszono, że z końcem poprzedniego tygodnia poznamy szczegóły. Następnie we czwartek Minister Michał Boni zadeklarował ostateczny termin na wtorek 21 września 2010 r. Natomiast dzisiaj okazało się, że projekt wymaga większej ilości prac, konsultacji.

Ciekawe, czy owe prace nie przedłużają się z powodu tych słów Boniego. Wypowiedź dla TVN24 oraz TVNCNBC wywołała zdumienie, którego jednak nie podchwyciły media, a jedynie pojedyncze osoby zainteresowane branżą. Czy chodzi zatem o totalną likwidację akwizycji do OFE? Czy to jest jedna ze spornych kwestii, która opóźnia prace ekspertów ds. OFE? Nikt nie zweryfikował oficjalnie wypowiedzi Boniego, dlatego nic nie jest w 100% pewne.

Katarzyna Ostrowska z "Rzeczpospolitej" w swoim wczorajszym artykule pisała o tym co już wiemy. Przytoczyła również wcześniejsze słowa Boniego o tym, że likwidacja akwizycji nastąpi na rynku wtórnym, natomiast rynek pierwszorazowy ma funkcjonować w obecnym kształcie przez 3 lata. Czyżby dopiero 1 stycznia 2014 roku miał zniknąć z rynku "Ostatni akwizytor OFE"? Zatem czekamy do końca tygodnia na szczegóły (po raz kolejny).

p.s.

Zanim BoniM zabierze głos można obejrzeć: wywiad z Panią Prezes OFE Allianz

Komentarze (1)
Totalna likwidacja akwizytorów OFE
 Oceń wpis
   

Na stronach tvn24.pl pojawiła się informacja sprzeczna z wczorajszymi słowami Michała Boniego:

"Jedną ze zmian ma być całkowity zakaz akwizycji na rynku wtórnym - czyli zakaz prób odbierania sobie klientów OFE, a przez trzy lata także na rynku pierwotnym - taką informację TVN CNBC minister Michał Boni przekazał oficjalnie. - Zabieramy możliwość wydawania pieniędzy na akwizycję na rynku wtórnym i przez 3 lata na rynku pierwotnym. To do czasu kiedy wypracujemy dobry, obiektywny sposób informowania wszystkich tych, którzy wchodzą na rynek pracy i wybierają fundusz, czym się kierować, by wybrać ten dla nich najlepszy - mówił szef doradców premiera."

Skoro jest to oficjalne stanowisko, wygląda na to, że BoniM totalnie zlikwidował akwizytorów OFE i wysłał ich do Urzędu Pracy. Ewentualnie dziennikarz TVN24 coś nie tak zanotował? Najpóźniej we wtorek 21 września wszystko ma być jasne.

Komentarze (2)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]