Losowanie OFE i po losowaniu
 Oceń wpis
   

ZUS przeprowadził drugie w tym roku losowanie do otwartych funduszy emerytalnych, w wyniku którego 93'209 osób zostało przydzielonych do sześciu OFE.

We wczorajszym losowaniu udział wzięło sześć kwalifikujących się funduszy (wszystkich OFE jest 14). Do OFE Generali przydzielonych zostało 15 539 osób a do pięciu pozostałych funduszy po 15 534. Były to Amplico, Allianz Polska, Aegon, Axa i Pocztylion.

Generali OFE jest jedynym funduszem na rynku, który dzięki bardzo dobrym oraz stabilnym wynikom inwestycyjnym brał udział we wszystkich dwudziestu dotychczasowych losowaniach przeprowadzonych przez ZUS.

Informacje o wynikach losowania otrzymają wszystkie biorące w nim udział fundusze. Te zaś o przeprowadzonym losowaniu muszą poinformować swoich nowych członków. Mimo to informacje do osób, które zostały rozlosowane wyśle także ZUS.

Losowanie członków otwartych funduszy odbywa się dwa razy w roku:
- w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia),
- w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

Komentarze (0)
34,84% weźmie udział w losowaniu
 Oceń wpis
   

"Tylko" 93'200 osób weźmie udział w losowaniu do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pomyśleć, że jeszcze 8 lipca ZUS informował o 190 tysiącach, którzy jeszcze nie wybrali...

Na ostatnią chwilę

Jak to zwykle bywa przy okazji składania zeznań podatkowych wiele osób odkłada wszystko na ostatnią chwilę. Nie inaczej było w okolicach 10 lipca. Analizując wstępne dane, wydatki na marketing itp., wydawało się, że to losowanie z uwagi na szereg czynników zniechęcających do wyboru OFE, okaże się słabsze od letnich losowań sprzed lat. Jednak nie było najgorzej. Co prawda zeszłoroczny rekord na poziomie 24,65% rozlosowanych nie został powtórzony, jednak 34,84% jest sporym zaskoczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy największe fundusze zmieniły system wynagradzania akwizytórów na mniej korzystny.

135,7 tys. umów, a resztę jutro rozlosuje ZUS

Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne. W losowaniu uczestniczyć będzie sześć otwartych funduszy emerytalnych: Aegon, Allianz, Amplico, AXA, Generali i Pocztylion. Do każdego trafi równa liczba osób.

Komentarze (0)
Dlaczego projekt ustawy Minister Fedak nie przejdzie?
 Oceń wpis
   

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że projekt Minister Fedak zostanie storpedowany przez rząd. Potwierdzają to nawet jej partyjni koledzy: - Jeśli pomysł minister Fedak przepadnie na rządzie, nic złego się nie stanie. Nie będziemy umierać za ZUS - mówi szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Obniżka składki jest radykalna – do OFE trafić ma 3, a nie 7,3 proc. wynagrodzenia. W tym roku do OFE Polacy mają przekazać 22,5 mld zł. Gdyby przepisy obowiązywały dzisiaj, dostałyby tylko 9,2 mld zł, a więc OFE ewidentnie stracą na opłatach od składki i za zarządzanie.

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia propozycję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem KIG, jest to zbyt dalekie odejście od kapitałowego charakteru systemu emerytalnego. Przedstawiciel PKPP Lewiatan krytykuje tez ewentualne zwiększenie możliwości inwestowania na giełdzie pieniędzy zgromadzonych w OFE. Jak stwierdził, minister Fedak "nie ma odwagi", by odebrać odebrać przywileje emerytalne górnikom, czy podwyższyć wiek emerytalny kobiet - co jego zdaniem miałoby byc recepta na deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - W zamian chce zabrać z OFE nasze oszczędności. Przeciwko są również Ministrowie Boni i Grad oraz KNF, czy NBP. Premier Donald Tusk już w styczniu mówił, że temat obniżenia składki przekazywanej z ZUS do OFE jest zamknięty.


Minister Fedak walczy z wiatrakami?

Miesięczny koszt napisania projektu ustawy to ok. 55 tys. zł. Jeżeli ustawa tworzona była przez 4 miesiące podatnicy zapłacili za projekt ustawy ponad 200 tysięcy złotych. Po co zatem koncentrować się na ustawie, o której od pół roku wiadomo, że zostanie odrzucona przez rząd? Jest kilka odpowiedzi, zatem przenieśmy dyskusję do komentarzy...

 

Komentarze (4)
Ponad 65% uniknie losowania ZUS?
 Oceń wpis
   

Według najnowszych danych ZUS 30 lipca w losowaniu udział weźmie 107'000 osób. Liczba ta ulegnie jeszcze na pewno zmniejszeniu, gdyż ostateczna liczba uczestników losowania ZUS będzie znana w przyszłym tygodniu.

 

Oznacza to, że mniej niż 40% osób, które dostały zawiadomienie o konieczności wyboru OFE do 10 lipca, nie wybrało samodzielnie funduszu emerytalnego i weźmie udział w losowaniu. OFE pozyskały 160,5 tys. osób na 267,5 tys. zawiadomień. Natomiast jeszcze 8 lipca do losowania kwalifikowało się 190 tys. osób.

W ostatnich latach średnio w losowaniu udział brało ok. 30% osób, które dostają pismo z ZUS. Można zatem stwierdzić, iż skuteczność akwizytorów spadła do poziomu z lat 2006-2007, kiedy liczba zawiadomień wysłanych przez ZUS była podobna i analogicznie wyższa była liczba biorących udział w losowaniu.

Ciekawa jest korelacja pomiędzy liczbą biorących udział w losowaniu, a ilością zawiadomień - im wyższa liczba zawiadomień, tym wyższy udział procentowy osób w losowaniu. Wygląda na to, że wówczas akwizytorzy nie są w stanie dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.

30 lipca ZUS losowo przypisze osoby do Otwartych Funduszy Emerytalnych, które nie są za duże i dobrze pomnażały składki. W najbliższym losowaniu klientów pozyskają fundusze: Allianz, Amplico, Axa, Aegon, Generali i Pocztylion.

Komentarze (0)
Inwestycje zagraniczne OFE
 Oceń wpis
   
OFE niechętnie inwestują za granicą. Na przestrzeni 10 lat maksymalne zaangażowanie aktywów OFE po za Polską stanowiło 2,2% w roku 2004, a od roku 2007 nie przekracza 1%.
 
Źródło: Rzeczpospolita
 
Widzimy zatem, że w minionych latach OFE zasilały głównie polski rynek kapitałowy. Jednak w najbliższym czasie sytuacja ta może ulec zmianie. Według Komisji Europejskiej obecnie funkcjonujący pięcioprocentowy limit nie jest zgodny z unijnymi przepisami o swobodzie przepływu kapitału. Sprawa obecnie jest rozpatrywana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wyrok przed nami.
 
Mając na uwadze dobro przyszłych emerytów należałoby stwierdzić, iż dywersyfikacja inwestycji jest korzystna. Jednak z drugiej strony gdyby nie dotychczasowe ograniczenia w latach 2008/09 przyszli emeryci straciliby prawdopodobnie o wiele więcej. Na myśl przychodzą tutaj śmieciowe papiery wypuszczane pod masowo udzielane kredyty hipoteczne tak zwanym NINJA. Na takie śmieciowe inwestycje z wysokim ratingiem dały się naciągnąć m.in. norweskie fundusze emerytalne.
 
Równocześnie przedstawiciele funduszy emerytalnych wnioskują o stopniowe podwyższanie obecnego limitu do docelowego poziomu ok. 3o%. Starania te może wesprzeć Unia Europejska oraz wprowadzić w życie rząd. Pytanie ile i gdzie mogą inwestować OFE po wprowadzeniu nowych limitów?
Komentarze (2)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]