Pawlak + 120 zł składki emerytalnej = Kampania Wyborcza
 Oceń wpis
   

Waldemar Pawlak który na początku lutego wychwalał KRUS, pisałem o tym na blogu:
http://ofe.bblog.pl/wpis,pomyslow;na;reforme;ofe;cd;,40608.html , widocznie stwierdził, że temat jest chwytliwy i zaistnieje w mediach? W każdym razie postanowił pójść za ciosem, chce referendum i przedstawia radykalne pomysł na reformę systemu emerytalnego.

Referendum nt. systemu emerytalnego


Pawlak pomysł ma prosty - każdy płaci do ZUS (i tylko do ZUS) tyle samo, a w zamian otrzymuje na emeryturze "emeryturę wystarczającą na przeżycie bez pomocy opieki społecznej". A ile wg Pawlaka taka emerytura miałaby wynosić? "Na dzisiejsze warunki byłoby to 1200 zł". OK, ale ile miesięcznie wyniesie składka? "Wystarczyłoby dziś płacić co miesiąc 120 zł"

120 zł miesięcznie da nam obecne 1200 zł na emeryturze?

120 zł byłoby waloryzowane o wskaźnik inflacji oraz "jakiś dodatkowy procent". Jaki? Tego już kandydat PSL na Prezydenta RP nie precyzuje... A z moich obliczeń nijak nie wychodzi aby to było matematycznie możliwe. Tzn. może i 1200 zł emeryt dostanie, ale to nie będzie ta sama siła nabywcza jak dzisiaj. Chyba, że składka wynosiłaby kilka razy więcej, no ale to będzie niewielka ulga dla obywatela, chociaż zawsze więcej na rękę nam zostanie.

Wiktor Wojciechowski, ekonomista fundacji FOR, mówi, że gdyby obniżono składkę emerytalną do 100 zł miesięcznie dla mężczyzny zarabiającego średnią krajową (!), to po 40 latach pracy zgromadzone składki wystarczyłyby na wypłatę 265 zł brutto emerytury. Obecnie emerytura minimalna wynosi 706 zł.

W każdym razie warto, aby np. dziennikarz z działu ekonomicznego przycisnął Pawlaka i poprosił o założenia do owych 1200 zł, z chęcią bym sobie przeanalizował tok myślenia Prezesa PSL.

W każdym razie cel został osiągnięty - ludzie zaczynają o tym dyskutować na forach i ok. 70% popiera Pawlaka. Wszak obniżka podatków jest tym, co tygrysy lubią najbardziej, szczególnie w kampanii wyborczej.

p.s.
Wybory idą... w zasadzie to te dwa słowa są kwintesencją dzisiejszego wpisu.

Komentarze (4)
Zamiast prywatnych Zakładów Emerytalnych będą państwowe
 Oceń wpis
   

Na biurko Premiera RP trafiła przygotowana przez Radę Gospodarczą koncepcja nowych rozwiązań w zakresie reformowania reformy emerytalnej z końca lat 90tych XX wieku. Ma powstać twór nazwany przez media ZUS bis...

Rada Gospodarcza J. K. Bieleckiego proponuje


Kto by się spodziewał, że liberał Bielecki będzie nie tylko zwolennikiem monopolu ZUS ale równocześnie nacjonalizacji emerytur? Ja na pewno nie, pamiętam kiedy kilka lat temu z podobnymi pomysłami wychodził Lepper i wszyscy go atakowali, nawet Lis poświęcił tym wypowiedziom swój program wówczas jeszcze na Polsacie. Dzisiaj jakoś media nie biją na alarm, może dlatego, że niemal co tydzień ktoś z rządu wyskakuje z radykalnymi pomysłami dotyczącymi reformy emerytalnej i zdążyliśmy się już przyzwyczaić? Niestety chyba tak to wygląda.Oto co przygotowała dla nas rada:

  • po osiągnięciu wieku emerytalnego pieniądze obywatela zostaną przeniesione z OFE do specjalnego subfunduszu w ZUS,
  • ZUS wyliczy wysokość świadczenia na podstawie "tablic życia" (ma to też dotyczyć emerytury z I filaru), owe tablice mają uwzględniać fakt, że żyjemy coraz dłużej – kapitał na emeryturę będzie więc dzielony przez większą liczbę lat, otrzymamy zatem co miesiąc mniej niż przy obecnych zasadach,
  • emerytura kapitałowa, tak jak świadczenie z I filaru, będzie waloryzowana.


Argumenty ZA (wg rady)

Taka koncepcja oznacza niższe koszty dla przyszłych emerytów, a zatem wyższe wypłaty z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego (wszak prywatne zakłady emerytalne miały pobierać do 3,5% prowizji!). Jaki będzie koszt wypłat z ZUS? Niestety rada nic na ten temat nie pisze/mówi.

W porównaniu do początku lat 90. trwanie życia Polaków wydłużyło się o prawie 5 lat – wskazuje Aleksandra Wiktorow, członek rady, której przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki. Jej zdaniem nowa metoda przeliczania emerytur gwarantuje większe bezpieczeństwo wypłat. Wiktorow wskazuje też, że system będzie dzięki temu bardziej wypłacalny, bo uwzględni, że osoby na emeryturze żyją coraz dłużej.

Argumenty PRZECIW

O tym, że politycy lubią sięgać po pieniądze obywateli wiemy od dawna, w ostatnim czasie z łatwością zabrano 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Teraz wyciąga się łapę po nasze środki zgromadzone w OFE.

Dzisiaj ZUS i OFE wypłacają świadczenia emerytalne na podstawie danych z GUS. Wprowadzenie nowych tablic trwania życia sprawi, że co miesięczne emerytury będą niższe. Weźmy przykład obywatelkę w wieku 60 lat, która zgromadziła 250 tys. zł. Jeżeli tablica określi trwanie życia na emeryturze na 15 lat otrzyma ona rocznie 16,67 tys. zł rocznie, natomiast jeżeli długość życia zostanie obliczona na 20 lat będzie to 12,5 tys. zł rocznie.

Wyciągając wnioski z poprzednich lat, śmiem twierdzić, iż manipulowanie tablicami odbywałoby się np. w roku wyborczym, co doprowadziłoby do totalnego rozchwiania i w efekcie upadku systemu emerytalnego w Polsce.

Komentarze (3)
Zakłady Emerytalne? Finita la commedia
 Oceń wpis
   

Przez media przetoczyła się wypowiedź Jana Krzysztofa Bieleckiego: "Po przejściu na emeryturę wszystkie oszczędności z OFE powinny trafić do ZUS i to on będzie wypłacał Polakom świadczenia."

Nacjonalizacja OFE trwa

Pamiętam, kiedy w listopadzie 2008 roku, pisałem artykuł nt. sytuacji w Argentynie, gdzie prezydent tego kraju znacjonalizowała odpowiednik drugiego filara w Polsce (artykuł do przeczytania tutaj: http://ofe.bblog.pl/wpis,kiedy;znacjonalizujemy;ofe,16702.html). Zadałem wówczas przekorne pytanie w tytule wpisu "Kiedy znacjonalizujemy OFE?" Teraz kiedy zacząłem analizować ostatnie pół roku i różnego rodzaju pomysły na reformę systemu emerytalnego ze strony polityków, zdumiało mnie jak szybko zmienił się klimat wobec OFE. Nie żebym nie spodziewał się takich tendencji, po prostu nie spodziewałem się że tak szybko się ujawnią.

Dług publiczny & 55% PKB & EURO

Główną przyczyną kombinowania przy OFE jest trudna sytuacja budżetu państwa, a raczej ogólnie finansów publicznych.

55% relacja długu publicznego względem PKB wymusza ograniczenie polityki wydatkowej, zwiększenie przychodów, czyli ogólnie rzecz biorąc rozsądniejsze gospodarowanie. Równocześnie chcemy więcej wydawać i wejść do strefy euro, gdzie obok długu publicznego na poziomie niższym od 60% PKB należy również wykazywać się deficytem na poziomie mniejszym niż 3% PKB.

Minister Rostowski był pierwszym, który znalazł łatwe pieniądze w OFE. Jego wypowiedzi były tym bardziej odważne, gdyż OFE chwilowo wykazywały straty w wyniku korekty na GPW oraz ościenne państwa również sięgnęły do drugiego filaru. Zatem zabranie OFE i przekazanie do ZUS było tłumaczone większą emeryturą (bez komentarza), potem do sprawy włączyła się Minister Fedak i co było dalej można poczytać na tym blogu...

Kiedy Premier powołał radę na czele której stanął Bielecki wydawało się, że II filar zostanie ulepszony, a nie likwidowany. Skoro zapadła decyzja o wypłatach emerytur z ZUS, czy to oznacza krok do przodu, czy krok wstecz?

Zakłady Emerytalne - gwarant niezależności odłożonych środków

To, że zakłady emerytalne jednak nie powstaną było wiadomo od dawna. Najbardziej nie podobał się oklepany argument kosztowy, mówiło się, że zakład będzie pobierał max do 3,5% od każdej wypłaconej kwoty. Nawet gdyby prywatny zakład pobierał owe 3%, czy nawet 4%, to i tak byłoby to tańsze rozwiązanie. Moim skromnym zdaniem ZUS na pewno nie zrobi tego ani lepiej, ani taniej. Kto widział marmury, pracowników oraz ciągle psujący się system informatyczny stworzony przez Rycha z Sopotu, ten wie o czym piszę.

Cel jest jeden - położenie łapy na naszych pieniądzach. Nie chodzi tutaj o zyski, tańsze, czy lepsze rozwiązanie. Finanse publiczne są w ciężkim stanie, a za kilka lat będzie jeszcze gorzej. Czy wobec powyższego powinniśmy liczyć na jakąkolwiek emeryturę? Kto da mi gwarancję, że za 5 czy 10 lat OFE nie zostaną znacjonalizowane, a za kolejne 15 emerytury będą wypłacane każdemu w tej samej kwocie, albo wcale ich nie będzie?

Komentarze (5)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]