Udział funduszy emerytalnych w rynku zmienia się
 Oceń wpis
   

Jesteśmy już po ostatniej w tym roku sesji transferowej, która okazała się być rekordowa. Zaszły również zmiany na pozycji lidera rynku - OFE ING wyprzedził OFE Aviva.

162'579 osób zmieniło OFE


Zbliżający się zakaz akwizycji na rynku wtórnym zadziałał mobilizująco na akwizytorów poszczególnych funduszy emerytalnych. Ruszyli oni ostro do pracy i przepisali ponad 162,5 tys. uczestników II filara.

Zmiany OFE - członkowie przerejestrowani

Jeżeli popatrzymy na szczegółowe wyniki poszczególnych funduszy okazuje się, że w całym 2010 roku Polacy najchętniej dawali się namówić do zmiany funduszu akwizytorom OFE Generali oraz OFE Axa. W ostatnim czasie natomiast, wraz ze zmianą loga i nazwy, uaktywnili się przedstawiciele OFE PKO BP Bankowy.

Szczegółowe wyniki - zmiany OFE

Wojna ING vs. Aviva zakończona

Według danych na koniec listopada OFE ING jest obecnie największym otwartym funduszem emerytalnym z największą ilością klientów - 2,92 mln osób oraz z najwyższymi aktywami - 51,24 mld zł. Decydująca okazała się właśnie ostatnia sesja transferowa, w której OFE ING stracił 28'647 klientów (pozyskał 11'003), natomiast Aviva straciła aż 39'672 klientów (pozyskała zaledwie 651).

Jednak nie o samych klientów tutaj chodzi, lecz o coraz większy kapitał jaki za nimi podąża. Podczas ostatniej w tym roku sesji transferowej, OFE przekazały konkurencji rekordową kwotę w wysokości 2,6 mld zł. Wynik wyższy aż o 20% niż podczas sierpniowej sesji transferów, wówczas fundusze emerytalne przekazały sobie nawzajem 2,1 mld zł.

Transfery OFE - wartość 2007-2010
Zakaz transferów od 1 lipca 2011 roku?

Nadal nie wiadomo, czy planowane zmiany w OFE wejdą w życie i czy od 1 lipca przyszłego roku wprowadzony zostanie zakaz akwizycji na rynku wtórnym. Projekt Michała Boniego, który był już na ukończeniu okazał się być niewystarczającym. Rząd z uwagi na zagrożenie przekroczenia 55% relacji długu publicznego względem PKB postanowił zmniejszyć oddziaływanie OFE na deficyt budżetu państwa. Projekt zespołu Boniego zostanie poddany rozważaniom dopiero, kiedy zapadnie decyzja czy zmniejszyć składkę przekazywaną do OFE, czy zawiesić przekazywanie składek, a może (na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny scenariusz) wprowadzić obligacje emerytalne.

Akwizytorzy OFE zatem działają i wygląda na to, że mają przed sobą jeszcze minimum 3 sesje transferowe, tj. 7 miesięcy pracy.

Komentarze (2)
Korekta na GPW i rozważania nad reformą OFE
 Oceń wpis
   

W 2007 roku OFE Generali było jednym z nielicznych OFE, które przewidziały sytuację i miały zaangażowanie w akcje na poziomie poniżej średniej. Dzisiaj również zaangażowanie tego funduszu jest poniżej średniej na rynku. Zarządzającym OFE Generali nadal jest Rafał Markiewicz. Warto zatem przyjrzeć się jego opinii.

Jak mówi główny zarządzający OFE Generali, fundusz na pewno nie osiągnął w tym roku zbyt korzystnych wyników inwestycyjnych. Jednak jak sam mówi, OFE to nie inwestowanie na rok, czy dwa, ale długoterminowe podejście do portfela inwestycyjnego.

Ponadto podstawy wzrostu powinny być zdrowsze, a w gospodarce USA nie widać podstaw uzasadniających wzrosty. Samo drukowanie pieniądza jest działaniem na krótką metę, nie na tym opiera się wzrost gospodarczy.

Markiewicz stwierdza również, iż co ciekawe dla członków OFE bardziej bolesne jest to, że mniej zarobili, niż fakt, że więcej stracili. A celem OFE jest bezpieczeństwo i zachowanie kapitału.

Wywiad z BoniM

W wywiadzie z Michałem Bonim pada ważne sformułowanie. Trwa "debata na temat zmniejszenia składki do OFE. W materiale Rady pojawia się pomysł obniżenia jej do 3 proc. Według mnie, jeśli w ogóle brać to pod uwagę, to ewentualnie można zmniejszyć składkę do 5 proc., tak by 2,3 proc. trafiło do funduszy w obligacjach emerytalnych, albo na konto w I filarze. Według mnie składka przekazywana w gotówce nie powinna być niższa niż 5 proc., jeśli rzeczywiście chcemy by te pieniądze pracowały na przyszłe świadczenia."

Wydaje się zatem, że wobec interpretacji UE, aby uniknąć problemu "czy OFE zaliczamy do finansów publicznych, czy nie" rząd zdecyduje się zmniejszyć składkę przekazywaną do OFE z 7,3% do ok. 5%. Na pewno na chwilę obecną jest to jeden z głównych scenariuszy obok obligacji emerytalnych, które nie wiadomo jak zinterpretuje UE.

Na koniec wywiadu BoniM broni OFE i lekko daje się ponieść emocjom: "Zostawmy populistycznie wygłaszane hasła. Powieśmy je na wieszakach w przedsionku pokoju, w którym rozmawia się naprawdę poważnie. Jak ktoś nie umie prowadzić poważnej debaty, to niech siedzi w przedpokoju..." Czyżby przytyk w kierunku jednej pani minister i koalicjanta? Eh, ci ministrowie, spierają się już ponad rok, a zmian w systemie emerytalnym jak nie było tak nie ma.

p.s.

Dla zainteresowanych tematem raport Fundacji FOR: prezentacja PDF (28 slajdów) i pełny dokument PDF (30 stron).

Komentarze (0)
Gołe fakty o polskim systemie emerytalnym
 Oceń wpis
   

Może określenie "nagie" byłoby bardziej eleganckie, ale "gołe" brzmi jakoś tak bardziej swojsko. Zatem przyatakujmy OFE i system emerytalny w sposób całkiem obiektywny, posługując się suchymi liczbami.

Najpierw o OFE


Całkowita wartość transferów do OFE od początku reformy emerytalnej wyniosła 156 miliardów zł.
OFE pomnożyły ten kapitał do 215 miliardów zł.
W tym samym czasie koszt budżetu wynikający ze skumulowanych wpłat do OFE plus koszt odsetek od obligacji emitowanych na pokrycie wpłat do OFE wyniósł 224 miliardy złotych.
Zatem jako społeczeństwo jesteśmy 9 miliardów  złotych na minusie.

Teraz o reszcie systemu emerytalnego

Do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS + refundacja składek do OFE) w tym roku dopłacimy ok. 60 mld zł.

KRUS odnotuje deficyt na poziomie ok. 15 mld zł (od dziesięciu lat rok w rok niemal na tym samym poziomie! Czyli realnie - po uwzględnieniu inflacji - wpłacamy tam mniej niż 10 lat temu).

Emerytury i renty mundurowe to kolejne 10 mld zł na minusie.

Sędziowie i prokuratorzy (otrzymują emeryturę w wys. 75 proc. uposażenia). Pobierają oni średnie uposażenie od ponad 5 tys. zł do nawet 10 tys. zł w przypadku najwyższych stanowisk z sądownictwie i prokuraturze.

Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaca ponad 100 tys. emerytur dla byłych funkcjonariuszy, średnio ok. 2,5 tys. zł.

Do ponad 3,5 tys. zł emerytury otrzymuje się w służbach typu UOP, BOR, ABW.

Emerytowani policjanci dostają średnio ponad 2,7 tys. zł. Zakłady emerytalne w Wojsku Polskim najwyższe emerytury płacą generałom (ponad 8 tys. miesięcznie), a najniższe podoficerom (poniżej 2 tys. zł.).

Średnia emerytura funkcjonariuszy służby więziennej to 2,8 tys. zł.

Przeciętne świadczenie wypłacane emerytowi-górnikowi to blisko 3 tys. zł i mamy ich wszystkich ok. 200 tysięcy.

Pamiętajmy, że większość górników, policjantów, funkcjonariuszy przechodzi na emeryturę już po przepracowaniu zaledwie 15 lat. Co w przypadku osoby, która rozpoczęła pracę po szkole średniej oznacza emerytów w wieku... 35 lat.

Ponad milion osób otrzymuje średnio po ponad 700 zł miesięcznie z KRUS. W systemie KRUS ukrywa się dziesiątki tysięcy przedsiębiorców, którzy mają min. 2 ha przeliczeniowe piachu, tzn. ziemi oraz potężni "przedsiębiorcy rolni" z milionowymi majątkami.

Komentarze (4)
Janosik musiał być jednak Węgrem
 Oceń wpis
   

To co zrobił premier Węgier Gyorgy Matolcsy musi wywołać popłoch wśród akcjonariuszy OFE w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zostajesz w OFE? Zatem nie licz na państwową emeryturę


Miesiąc temu pisałem o tym, że Węgrzy zawiesili przekazywanie środków do Funduszy Emerytalnych. Zapowiedziana też została dobrowolność w wyborze prywatny - państwowy system emerytalny. Takie podejście miało wielu zwolenników, również na polskich forach dyskusyjnych.


Dzisiaj wiemy już na jakich zasadach owa dobrowolność ma przebiegać. No cóż iście Janosikowe warunki!

W skrócie zasady wyglądają tak:
Kto zostanie w OFE, ten straci prawo do państwowej emerytury.


Tak rozumiana dobrowolność może szokować, tym bardziej jeżeli węgierski emeryt z OFE ma otrzymać 30%, a z budżetu państwa 70% przyszłej emerytury. Oznacza to ni mniej ni więcej totalną likwidację OFE na Węgrzech. Zatem już nie 9, a tylko 8 państwa w UE posiada częściowo prywatny system emerytalny. Są to: Szwecja, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja i Rumunia.

Komentarze (2)
Rok 2020, czyli piosnka o Obligacji Emerytalnej
 Oceń wpis
   

 Miałem pisać o "obligacjach emerytalnych", jednak z uwagi na fakt, iż informacji na temat zmian w systemie emerytalnym mamy dziesiątki (jak nie setki! m.in. na stronach portali oraz blogach), postanowiłem puścić wodze własnej fantazji muzycznej...

Najpierw odpal muzę:

A teraz zanuć:

Siedem ofert wyszło z Rady, Tyś jedyna
Dziś pozostał mi po Tobie smutek - żal,
Miałaś wtedy uratować nam kadencję,
W poniedziałek pierwszy raz ujrzałem Cię.

A na imię miałaś właśnie "Obligacja Emerytalna".
Indeksowana wskaźnikiem wzrostu gospodarki.
Zabierałem cię z OFE do budżetu,
Byś dług publiczny regularnie zmniejszała.

Latka lecą, dług publiczny jest olbrzymi,
Budżet państwa niestety już nie ten,
W kasie pusto, narzekania, wciąż to samo,
No i jeszcze demografia tragiczna.

Już od dawna emerytury nikt nie widział,
Nawet Jacek jest bez kaski, tak nam źle,
Lecz myślę, że kiedyś się spotkamy.
W Warszawie, na wiejskiej, w szare dnie.

Te wspomnienia, w mej pamięci pozostaną,
Emerytury z obligacji miały być wyższe!
Źle mi Rada Gospodarcza wyliczyła,
Jam historyk, toteż miło wspominam Cię...

p.s.

Poniżej w komentarzach można dać upust swojej reakcji na powyższą piosnkę ;)

Komentarze (6)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]