Zmiany w systemie emerytalnym
 Oceń wpis
   

Czy wraz z rezygnacją Donalda Tuska z ubiegania się o fotel prezydencki należy spodziewać się przyspieszenia prac dotyczących systemu emerytalnego, a w szczególności OFE?  Konkretów brak. Według rządu funkcjonowanie II filara wymaga "szerokiej debaty".Wiele wskazuje na to, że rozmontowywaniem obecnej struktury II filara zajmą się Michał Boni i Jan Krzysztof Bielecki, który odszedł z PEKAO SA. Były premier w ostatnich wywiadach krytycznie wypowiadał się na temat OFE:

„Niepokojący jest problem efektywności funkcjonowania funduszy emerytalnych. Są one niezwykle atrakcyjne dla ich właścicieli. Pekao ma fundusz emerytalny i jego wyniki są dla nas bardzo korzystne. Pytanie tylko, czy patrząc na cały rynek OFE - są równie korzystne dla ich członków. Na pewno tutaj jakaś korekta po 10 latach funkcjonowania reformy emerytalnej jest wskazana. Myślę, że przydałby się przegląd tego, co można poprawić”.

Podstawowe grzechy główne OFE to:

  • za duże opłaty,
  • koszty akwizycji i reklamy,
  • za mała konkurencja między OFE,
  • za niskie stopy zwrotu.


Fala krytyki w kierunku funduszy emerytalnych jest znacząca. M.in. w ostatniej "Polityce" prof. dr hab. Leokadia Oręziak z SGH, ekspert europejskich rynków ubezpieczeniowych - zaapelowała o likwidację OFE (05/2010 str. 40 http://www.polityka.pl/opolityce/1502641,1,polityka-052010.read). 

Kierunek zmian w II filarze

Jak wynika z Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów na lata 2010-2011 „gromadzone zgodnie z zawartymi umowami środki członków OFE nie będą zmieniały przeznaczenia”, co sugeruje, że propozycja (ministrów Fedak i Rostowskiego) przesunięcia 60% składki do ZUS może nie wejść w życie. Jednak czy zakaz akwizycji, reklamy czy obniżenie opłat stanie się priorytetem nowych zmian?

Wielu niezależnych ekspertów finansowych podkreślało konieczność zmiany systemu oceniania wyników inwestycyjnych funduszy emerytalnych. Obecna minimalna stopa zwrotu (średnia wyników wszystkich OFE) jest złym rozwiązaniem. Powoduje, że fundusze „nie wychylają się”, gdyż premii za dobry wynik nie ma, a kara za ryzyko jest bolesna. Nowy miernik ma być uzależniony od oprocentowania obligacji i sytuacji na giełdzie. Wynagrodzenie PTE zostanie najprawdopodobniej uzależnione od wyników jakie osiągnie zarządzane przez nie OFE.

Zamiast podsumowania

„Koncentrujemy się na tym, by skłonić OFE do przyjęcia reguł, które realnie zwiększą wymiar emerytury dla emerytów, ale nie uderzą w OFE" - powiedział Donald Tusk w wywiadzie dla TVN CNBC.

Komentarze (4)
Zmniejszenie składki... Pomysłów na reformę OFE cd.
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]