OFE A, OFE B, akwizytorze zwalniamy cię!
 Oceń wpis
   

96-stronicowy dokument z propozycjami zmian w II filarze trafił na początku września do konsultacji społecznych i chociaż minął termin w którym należało ustosunkować się do treści w nim zawartych, prace trwają. Instytucje poprosiły o wydłużenie im czasu na udzielenie opinii. Najważniejsze zmiany zapisane w projekcie ustawy to:
- powstanie OFE A i B,
- całkowity zakaz akwizycji.

OFE A? OFE B?

OFE A będą inwestowały w identyczny sposób jak było to robione przez ostatnie 10 lat, zatem zajmijmy się analizą OFE B. Geneza powstania tych subfunduszy ma miejsce w ostatnich wynikach funduszy, tj. w czasie bessy na GPW. OFE B będą mogły inwestować maksymalnie 5% w akcje giełdowych spółek, 15% w fundusze inwestycyjne (maksymalnie 5% w jeden fundusz), lokaty bankowe do 20% (obowiązuje zasada jak w funduszach inwestycyjnych 5% w jednym banku), resztę w obligacje Skarbu Państwa.

Benchmark

OFE B musi zarobić co najmniej tyle, ile rok wcześniej wyniosła inflacja. Nie ulegnie zmianie ocena OFE A, które będą poddawane tak jak dotychczas wskaźnikowi średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE.

Koszty


OFE B nie będą mogły pobierać opłaty od środków jakie zostaną do nich wpłacone, pozostanie im tylko opłata za zarządzanie. OFE A będą pobierały maksymalnie 3,5% od składki + 0,045% opłaty za zarządzanie, przy czym opłata ta wyniesie 0% od aktywów powyżej 45 mld zł.

Akwizytorze zwalniamy cię!

Ciekawie rozwija się kwestia totalnej likwidacji akwizycji. Okazuje się, że wiele podmiotów zmienia zdanie w tej kwestii. I tak np. KNF, który był za ucywilizowaniem sytuacji na rynku transferowym, tj. zmian OFE, dzisiaj żąda już całkowitego zakazu akwizycji. Wyłamują się także Fundusze Emerytalne, głównie te najmniejsze (jak OFE Polsat, który ustami Pani Prezes robi to oficjalnie), również fundusze z najgorszymi wynikami są za zakazem akwizycji. Ostatnio dołączyły do nich także największe OFE, którym, po wprowadzeniu nowych opłat (3,5% od wpłaconej składki + opłata za zarządzanie do 45 mld zł) nie opłaca się pozyskiwanie nowych klientów. Większość funduszy popiera likwidację akwizycji anonimowo, aby nie narażać się swoim sieciom sprzedaży.

Coraz więcej znaków na ziemi i niebie zdaje się mówić, że jednak bezpowrotnie pracę straci armia 120 tys. akwizytorów, którzy dziś namawiają klientów OFE do wyboru lub zmiany funduszu. Według Resortu Pracy (nomen omen) akwizytorzy nie kierują się interesem przyszłych emerytów, tylko OFE. W sumie trudno nie odmówić temu argumentowi racji, ale nie zapominajmy, kto stworzył takie zasady w 1999 roku. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w 2010 roku akwizytorzy będą mieli pracę – konsultacje społeczne nad ustawą trwają, kolejne instytucje proszą o wydłużenie czasu na napisanie opinii w sprawie ustawy, co w efekcie przedłuża możliwość na wykonywanie swej pracy akwizytorom. Czas pokaże na ile Funduszom Emerytalnym zależy na sieciach akwizycji, a na ile są one dla nich balastem, bo nie oszukujmy się, w Polsce dużo zależy od lobbingu...

Komentarze (3)
OFE Aviva przegrał z OFE ING
 Oceń wpis
   

Z ostatnich danych ZUS wynika, że obecnie najwięcej klientów ma OFE ING 2'895'925, tuż za nim jest AVIVA OFE z 2'894'887 klientami. Zatem różnica jest niewielka i stanowi 994 osoby. Na awans ING czekał aż dziesięć lat - pisze "Parkiet" (Nr z 25.08.2009 r.). Innym funduszem jaki poprawił wynik jest Axa OFE, który awansuje na szóste miejsce pod względem liczby klientów wyprzedzając AEGON OFE.

 Zmiany miejsc w rankingach funduszy emerytalnych wprowadziły również pewne zmiany w samej  Avivie. Dwóch największych menagerów spółki tydzień temu w piątek złożyło  wypowiedzenie. Z pracy zrezygnował Michał Szymański, prezes i jednocześnie nadzorujący dział zarządzania oraz Andrzej Staszkiewicz, wiceprezes i szef sprzedaży.

Akwizytorzy Aviva OFE tracą rację bytu? Wycieczek na Majorkę nie będzie?

Władze Avivy nie ujawniają z jakiego powodu obaj panowie odeszli z jednego z największych funduszy na rynku. Mówi się jednak o tym, iż powodem rezygnacji z kluczowych stanowisk – były właśnie ostanie wyniki i „ przegrana” Avivy z ING, a także konflikt z centralą w Wielkiej Brytanii.

Podobno Anglicy chcą przystopować działania akwizytorów Funduszu Emerytalnego Aviva i ograniczyć się do utrzymania dotychczasowych klientów, na co Szymański ze Staszkiewiczem nie wyrazili zgody. Decyzja Brytyjczyków wiąże się bezpośrednio z aktywami jakie zgromadził do tej pory OFE Aviva oraz zmianami przyjętymi przez rząd. Po przekroczeniu 45 mld zł (Aviva ma ok. 43 mld zł) nie będzie pobierana opłata za zarządzanie, jedynie opłata dystrybucyjna od każdej wpłaconej złotówki w wysokości 3,5%. Centrala Aviva wyliczyła, że w takich warunkach nie ma ekonomicznego sensu zażarta walka o nowych klientów i wypłacanie wysokich prowizji akwizytorom, raczej należy skoncentrować się na klientach pozyskanych do tej pory. Czy te dywagacje okażą się prawdziwe, pokażą najbliższe miesiące...

A nowi członkowie OFE wybierają

W sierpniu, a dokładnie w ciągu trzech tygodni - do OFE przystąpiło ponad 8300 nowych członków. Z danych tych wynika, że prawie 2000 osób, które po raz pierwszy podjęły zatrudnienie trafiło do Nordea OFE (zastanawiające?!), 1500 do ING, 1300 do Avivy oraz ponad tysiąc do PZU.
Inne fundusze emerytalne typu/: Bankowy, Polsat i Warta. Pozyskały poniżej 50 osób. Po raz kolejny widzimy, że wyniki inwestycyjne osiągane przez poszczególne fundusze emerytalne nie przekładają się na nowopozyskanych klientów.
W sumie do funduszy emerytalnych należy obecnie 14,26 mln osób.

Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]