UE dba o interes PTE
 Oceń wpis
   

Lobbing (głównie w wykonaniu grupy Aviva – kapitał brytyjski, o czym pisałem na blogu http://ofe.bblog.pl/wpis,cu;przeciw;obnizce;kosztow,21231.html) okazał się nadzwyczaj skuteczny! Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie McCreevy (Irlandczyk na poniższym zdjęciu w środku) 

wysłał pismo do Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej, w którym zwraca uwagę na zmiany projektowane w ustawie o funduszach emerytalnych.

Co nie podoba się Charliemu?

O dziwo unijny komisarz nie wspomniał nic nt. obniżki opłaty dystrybucyjnej z 7% do 3,5% (i tak miała ta opłata zacząć maleć od 2010 roku, zatem tutaj komisarz odpuścił, zapewne z powodu braku argumentów), zajął się natomiast opłatą za zarządzanie. Zgodnie z projektem ustawy opłata od aktywów osiągnęłaby maksymalny pułap przy kwocie 45 mld zł, wynosiłaby 15,5 mln zł miesięcznie i ani grosza więcej. Kto najwięcej straci w przypadku przyjęcia ustawy? Oczywiście największe OFE, czyli CU oraz ING, PZU oraz AIG.

Unijny komisarz wskazuje, że projektowane przepisy mogą być sprzeczne z zasadami unijnego rynku dotyczącymi m.in. wyboru operatorów na tym rynku i mogą naruszać zasady wolnego przepływu kapitału.
„Niemniej chcę zwrócić waszą uwagę na fakt, że opisywane rozwiązania, jak również wszelkie końcowe poprawki mogą stworzyć ograniczenia dla fundamentalnych zasad wewnętrznego rynku, w tym wolności świadczenia usług, swobody działalności gospodarczej oraz swobody przepływu kapitału” – pisze McCreevy. Ponadto oczekuje, że będzie na bieżąco informowany o postępie prac nad zapisami, mającymi na celu ograniczenie opłat za zarządzanie OFE. Apeluje także o to, aby polskie władze wzięły pod uwagę wszystkie zobowiązania Polski wynikające z traktatu europejskiego i działały szczególnie ostrożnie.

Charlie Błyskawica

Szybkość reakcji unijnego komisarza zaskakuje tym bardziej, że raczej nie jest on najwłaściwszą osobą do zabierania głosu w tej sprawie, powinien to raczej uczynić Vladimir Špidla, komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych. Otóż nie od dziś wiadomo, że polski rząd od lat toczy batalię z UE o to, by OFE nie kwalifikowano jako środki prywatne, ale jako część finansów publicznych. Polskie rządy na przestrzeni ostatnich lat twierdzą, że udział w OFE jest obowiązkowy, a wypłaty gwarantuje państwo. UE jednak jest nieugięta, a 140 mld zł zebrane w OFE stanowią sporny obszar przy wejściu Polski do strefy EURO. I tak, wg Ministerstwa Finansów spełniamy warunki ERM2, a wg metodologii UE (po odjęciu środków zgromadzonych w OFE), niekoniecznie – po prostu deficyt budżetowy oraz dług publiczny są wyższe.

Komentarze (3)
Rośnie zaangażowanie OFE na GPW?
 Oceń wpis
   

Niby rośnie, szkoda tylko, że bardzo powoli. Wg wstępnych szacunków udział akcji w portfelach OFE wzrósł w marcu blisko o punkt procentowy do ok. 19,5%. Przypomnijmy, że OFE mogą w akcjach ulokować maksymalnie 40% kapitału. Dzięki odbiciu (czy może już hossie?) w marcu wszystkie OFE zakończyły miesiąc na plusie. Najwięcej zyskał najbardziej agresywny Polsat 4,7% wobec drugiego OFE Generali, który wypracował dla swoich klientów 2,7% stanowi to bardzo dobry wynik. OFE Polsat oddala się zatem od punktu w którym musiałby dopłacać swoim klientom do rachunków z powodu nie wypracowania minimalnej stopy zwrotu.

Jak widać OFE nie wybrały się na duże zakupy na GPW. Wysokość aktywów OFE na koniec marca to 137,2 mld zł. Prawie 26,8 mld zł miały ulokowane w akcjach. Miesiąc wcześniej było to 24,35 mld zł. Zarządzający twierdzą jednak, że przebudowywali portfele. Na blogu pisałem o problemach ING, Generali (http://ofe.bblog.pl/wpis,ofe;rakiem;wycofuja;sie;z;gpw,21930.html) Niemniej jednak cieszy opinia zarządzającego OFE Generali: „W marcu konsekwentnie akumulowaliśmy akcje z atrakcyjnych według nas sektorów. Wyceny giełdowe wielu spółek w tym okresie były bardzo atrakcyjne dla inwestorów długoterminowych. Uważamy, że obecnie istnieje małe prawdopodobieństwo pogłębienia lutowych dołków na warszawskiej giełdzie.”

Pozostaje nam na dzień dzisiejszy nadzieja, że dno bessy mamy za sobą, a OFE niech zwiększają zaangażowanie w GPW i odrabiają 22 mld zł straty za ubiegły rok...

 

Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]