Zmniejszenie składki przekazywanej do OFE aktualne
 Oceń wpis
   

Premier Donald Tusk zaprzeczył, ale Wiceminister zaprzeczył słowom Premiera:

 "- Nasze propozycje są nadal aktualne. Pieniądze przyszłych emerytów miałyby w większym stopniu trafiać do ZUS" - powiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Chodzi o zmniejszenie składki przekazywanej do OFE o ok. 60% z 7,3% do 3%. Zatem już nic nie wiadomo - czyli "czeski film" w reżyserii Rostowski&Fedak&Tusk...Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia


Prof. Orłowski w czasie konferencji na SGH utarł nosa Rostowskiemu i odsłonił mechanizmy funkcjonowania na styku nauka-polityka. Stwierdził, że przeprowadzenie reformy emerytalnej było bardzo dobrze odbierane przez ekonomistów, ponieważ miało skłonić kolejne rządy do większych oszczędności. "- Kiedy dług jest jawny, trudniej ukryć, że zadłużenie państwa szybko narasta i konieczne są cięcia w wydatkach". Wśród zwolenników jawności długu publicznego był... obecny Minister Finansów Jacek Rostowski (oczywiście działo się to zanim został ministrem). Jak powiedział prof. Orłowski "Dopiero teraz minister Rostowski zmienił zdanie". Niestety tak ten świat funkcjonuje, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Sąsiedzi już zmniejszyli składki

Na Litwie zmniejszono wysokość przekazywanej składki do prywatnych funduszy emerytalnych z 5,5% do 2% wynagrodzenia. Na Łotwie cięcia były jeszcze bardziej radykalne, bo zmniejszono je z 8% do 2%. Natomiast będąca w tragicznej sytuacji makroekonomicznej Estonia na dwa lata w ogóle zrezygnowała z odprowadzania składek na konta funduszy emerytalnych. Czy do tego grona państw nadbałtyckich dołączy Polska?

Najpóźniej za 20 lat w Europie nie będzie pieniędzy na emerytury

Polska reforma emerytalna sprzed ponad 10 lat może się okazać dla polskiego systemu emerytalnego zbawienna. My dyskutujemy nad  problemami systemu już dzisiaj, a w innych państwach temat chowa się pod dywan. Najgorzej sytuacja wygląda we Francji, gdzie ludzie są przyzwyczajeni do swoich przywilejów i nawet próba wywołania dyskusji nt. emerytur doprowadziła do masowych strajków, które skutecznie sparaliżowały kraj. Zadłużenie z tytułu obciążeń systemu emerytalnego Francji szacuje się na blisko 6-krotność tamtejszego PKB (!)

Komentarze (2)
Rośnie zaangażowanie OFE na GPW
 Oceń wpis
   

Jeszcze w lutym 2009 roku udział akcji w portfelach funduszy emerytalnych wyniósł najmniej w historii, tj. 18,8 % (ok. 25,7 mld zł), a już na koniec listopada mówi się o 30,5% (ok. 53 mld zł).

Ja wam mówie jest dobrze...

Na koniec marca udział akcji w aktywach OFE wynosił 20,8%, na przełomie kwiecień - maj 2009 około 24%. Następnie OFE nieznacznie zwiększały zaangażowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a niektóre wręcz oczekiwały solidnej korekty we wrześniu, czy październiku (28,2% aktywów w akcjach). Jednak nic takiego się nie wydarzyło i w listopadzie zarządzający Otwartymi Funduszami Emerytalnymi zainwestowali na GPW ok. 3 mld zł, co pozwoliło przełamać barierę 30,5% zaangażowania aktywów w akcje. Co prawda do rekordowych 37,7% udziału akcji w portfelach OFE, jakie odnotowano w maju i czerwcu 2007 trzeba jeszcze poczekać, jednak wróciliśmy do sytuacji jaka miała miejsce w pierwszym kwartale 2008 roku:


Inwestycja w PGE oraz w emerytów

Szacuje się, że w listopadzie OFE wydały 3 mld zł na akcje, z czego za około 2 mld zł w wyniku zapisów na debiutującą spółkę PGE. Wygląda na to, że rosnące zaangażowanie w akcje ze strony zarządzających OFE świadczy o hossie i raczej nie ma podstaw do załamania się indeksów GPW. Jeżeli dodamy do tego informacje nt. wzmożonego zainteresowania Polaków funduszami inwestycyjnymi, to rysuje się różowy scenariusz ;)

Z danych KNF wynika, że w listopadzie OFE wypłaciły emerytury okresowe 187 osobom na łączną kwotę 17,7 tys. zł. Zdecydowanie najwyższe średnie świadczenie przypadało na klientów OFE ING i wynosiło 156 zł, a najniższe Allianz - 32 zł. W przypadku tego funduszu świadczenia pobierają tylko trzy osoby. Średnie miesięczne świadczenie wypłacone przez OFE wynosiło niespełna 95 zł.

Komentarze (4)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]