Problemy z przelewami ZUS-OFE; PTE zarobią w tym roku mniej
 Oceń wpis
   

145 tysięcy zł karnych odsetek z ZUS do OFE

Jeżeli ZUS nie przekaże do OFE na czas środków musi płacić odsetki. W tym roku z tego tytułu przelane zostało 145 tys. zł. Wszystkiemu winny jest system komputerowy ZUS. System skonstruowany przez PROKOM miał kosztować 767 mln złotych, jednak Paweł Wypych, były prezes ZUS, szacuje koszt całego przedsięwzięcia na około 3 mld złotych, z czego, jak twierdzi, Prokom i podwykonawcy otrzymali ponad 2,1 mld zł. Jerzy Hausner w 2002 roku twierdził, że koszt KSI wynosi ponad 1,5 mld zł i do tej kwoty przyznaje się oficjalnie PROKOM. Zastanawiające, że system komputerowy "za taką kasę" co jakiś czas się zawiesza, a wszyscy podatnicy zrzucają się na karne odsetki dla OFE...Mniej pieniędzy dla OFE z powodu...


Ekonomiści szacowali, iż w tym roku ZUS przeleje na konta członków OFE w sumie 22 mld zł, natomiast do końca listopada 2009 kwota wynosiła 19,1 mld zł. Grudzień natomiast zawsze był miesiącem w którym przekazywano mniej pieniędzy niż w listopadzie. Skoro przelewy listopadowe opiewają w sumie na kwotę 1,5 mld zł, oznacza to, że państwo przeleje do OFE ok. 1,4-2 mld zł mniej.

Sytuacja ta jest niewątpliwie spowodowana wzrostem bezrobocia oraz niższym niż zakładano wzrostem wynagrodzeń. Zatem spowolnienie gospodarcze odczuwają również Fundusze Emerytalne. Jeżeli kwota jaka wpłynie do OFE jest niższa o 1,5 mld zł, a uśredniona opłata dystrybucyjna dla wszystkich OFE wynosi ok. 5,5-6%, oznacza to, że PTE zarobiły w tym roku mniej o 82,5-90 mln zł.

Komentarze (5)
Co robi KNF w sprawie nieuczciwych praktyk na rynku OFE?
 Oceń wpis
   

Niestety wygląda na to że niewiele. W ostatnim czasie na polu nadużyć wyróżnia się OFE Nordea, na którą Rzecznik Ubezpieczonych otrzymał 1047 skarg (podczas gdy wszystkich zażaleń na działalność 14 Funduszy Emerytalnych było 1076)!

Eh, ci akwizytorzy OFE...

Newsweek donosi, że „przedstawiciele otwartych funduszy emerytalnych (OFE) podszywają się pod urzędników by łatwiej werbować klientów”. Najczęściej ofiarami są stażyści, gdyż urząd pracy oficjalnie wywiesza listę przedsiębiorstw, gdzie młodzi ludzie zdobywają pierwsze doświadczenia na rynku pracy. Trzeba przyznać, że nieuczciwi akwizytorzy uciekają się do perfidnych sztuczek na pograniczu prawa.Otóż dzwonią do firm, mówiąc, iż są z urzędu pracy i chcą przeprowadzić szkolenie ze stażystami nt. reformy emerytalnej oraz wyboru OFE. Po czym zjawiają się w przedsiębiorstwie z deklaracjami przystąpienia do konkretnego funduszu emerytalnego.

Zjawisko jest na tyle powszechne, że np. Urząd Pracy w Olsztynie do każdej umowy (!) załącza informację, iż nie współpracuje, ani nie przeprowadza szkoleń w zakresie systemu emerytalnego, czy OFE.

OFE umywają w takich niedwuznacznych sytuacjach ręce i twierdzą, że te haniebne poczynania akwizytorów OFE nie dotyczą ich sieci sprzedaży, tylko zewnętrznych firm, które owszem współpracują z nimi, ale rekrutują pracowników na własną rękę... Przypadek ze szkoleniem nie jest jedynym fortelem do jakiego posuwają się akwizytorzy w celu zdobycia klienta, często zdarza się podrabianie podpisów, podawanie się za pracownika ZUS, oferowanie wynagrodzenia za przystąpienie, bądź przejście do oferowanego funduszu emerytalnego, wymuszanie podpisu na formularzu rezygnacji z przejścia do innego OFE itd.

Sądzę, że w dużej mierze te działania powodują, iż Ministerstwo Pracy wraz z KNF pracuje nad przepisami, które zlikwidują akwizycję (jeśli nie całkowicie, to przynajmniej na rynku wtórnym, tzn. zmian OFE).

PTE/OFE

Rzecznik Ubezpieczonych ogłosił, że wpłynęło do niego 1149 skarg, z czego 1076 dotyczyły Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, a 1047 dotyczyło Nordea PTE (!).

Praktyki OFE Nordea są znane nie od dziś – polegają one m.in. na utrudnianiu dostępu do numeru rachunku członka funduszu, który jest niezbędny jeżeli członek OFE Nordea chce odejść do innego funduszu emerytalnego. Wszystkie fundusze emerytalne wysyłają numer rachunku członka funduszu wraz z corocznym zestawieniem stanu konta emerytalnego klienta. Jedynie OFE Nordea tego nie robi – umieszcza natomiast informację, iż numer rachunku został wysłany w oddzielnej korespondencji. Dodatkowo numery rachunków zostały zmienione ok. 2-3 lata temu wszystkim klientom i Ci którzy nie przechowują takiej dokumentacji, muszą wydzwaniać na infolinię Nordea i prosić o przesłanie numeru niezbędnego do zmiany OFE, co nie odbywa się sprawnie.

Ciekawy sposób na utrudnienie zmiany funduszu znalazł także OFE Warta. Umowa z klientem została podpisana 21-10, w odpowiedzi fundusz informuje klienta, iż dnia 03-11 wpłynęło zawiadomienie o zmianie funduszu emerytalnego i jeżeli jest ono rzeczywiście wysłane przez klienta, to zmieni on fundusz, ale dopiero... 28 lutego (!), podczas gdy powinno to się odbyć 30 listopada... Ciekawe co na to KNF i Rzecznik Ubezpieczonych?

Akwizytorze śpij spokojnie!

Totalnej likwidacji akwizycji chce rząd, niektórzy dziennikarze (liderem jest tutaj niewątpliwie M. Bojanowski z Gazety Wyborczej – niezmiernie płodny autor tekstów nt. akwizytorów OFE), jak i małe Fundusze Emerytalne na czele z OFE Polsat (mają niewielkie sieci sprzedaży i przegrywają na tym polu z konkurencją). ING oraz AVIVA giganty, które są liderami w zdobywaniu „klientów pierwszorazowych”, tracą sporo na rynku transferów i nieuchronnie zbliżają się do 45 mld zł (powyżej których nie otrzymają grosza opłaty za zarządzanie), chcą zatem likwidacji możliwości dokonywania zmian funduszu emerytalnego za pośrednictwem akwizytorów OFE.

Jednak mało prawdopodobne, aby Donald Tusk ryzykował podejmowanie jakichkolwiek niepopularnych decyzji przed wyborami prezydenckimi jesienią 2010 roku. Premier jak mało kto sprawdza słupki wyborcze, a OFE mają poparcie w narodzie:

W ankiecie przeprowadzonej na stronie ING BankOnLine wzięło udział ponad ponad 32 tys. klientów ING Banku. Na pytanie "Czy jesteś za tym, aby 60% składki emerytalnej przekazywanej dotąd do OFE trafiało na specjalne konto w ZUS?" 73% ankietowanych odpowiedziało nie, 14% było za, a ponad 13% nie miało zdania.

Zatem wszystko wskazuje na to, że "dla wyższych celów" reforma systemu emerytalnego zostanie przełożona w czasie co najmniej o rok:

"Akwizytorze OFE śpij spokojnie! ... no, przynajmniej jeszcze przez 2010 rok ;)

p.s.

- Będziemy spokojnie ten system emerytalny, generalnie dobrze oceniany, zmieniać, doskonalić, a nie wywracać do góry nogami - zapewnił premier Donald Tusk w czasie konferencji podsumowującej dwulecie rządu 20-11-2009 r.

Komentarze (14)
Ignorancja czy Dyletanctwo Ministra Finansów?
 Oceń wpis
   

Dwukrotnie zjeżył mi się włos na głowie kiedy czytałem wywiad przeprowadzony przez dziennikarki Gazety Agata Nowakowska i Dominika Wielowieyska z Ministrem Finansów Jackiem Rostowskim.

Po raz pierwszy:

"dziennikarka: -Jest pan w OFE?
Jacek Rostowski (Minister Finansów RP) - Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że tak.

dziennikarka: -Niekoniecznie, mógł pan zostać tylko w ZUS.
Jacek Rostowski (Minister Finansów RP) - Szczerze mówiąc, nie pamiętam, jak prawdopodobnie większość ludzi..."

Źródło: dziennik.pl

Dalej w wywiadzie Pan Minister wypowiada się m.in. na temat polityki inwestycyjnej funduszy emerytalnych, mówił o 700 mln zł zysku z powodu zmniejszenia składki przekazywanej do OFE z obecnych 7,3% do 3%. Pojawia się zatem pytanie: jak człowiek, który nie wie w jaki  sposób funkcjonuje system emerytalny, jak człowiek, który sam nie wie czy jest w OFE, czy ma rachunek i ile pieniędzy na koncie emerytalnym w OFE, może chcieć REFORMOWAĆ SYSTEM EMERYTALNY W POLSCE? 

Jeżenie włosa po raz drugi:

"dziennikarka: - Gdy pierwszy raz pańska składka spływa do systemu emerytalnego, trzeba dokonać wyboru, czy zostaje pan w ZUS, czy dzieli pan składkę. Dopiero osoby urodzone po 1968 r. są obowiązkowo w OFE.

Jacek Rostowski (Minister Finansów RP) - Ja urodziłem się zdrowo przed 1968 r. (śmiech). Ale powiem Paniom tak: najwięcej zainwestowałem w to, co nazywam czwartym filarem, czyli w edukację dzieci i w dobre stosunki z nimi. Jest to najlepszy "fundusz emerytalny", bo wymyślony przez Pana Boga."

S Z O K

I to mówi Minister Finansów?! Nie dość, że nie wie na czym opiera się i jak funkcjonuje system emerytalny w Polsce, to jeszcze kpi sobie z niego. Ta ostatnia wypowiedź mogłaby równie dobrze zostać zastąpiona tego typu słowami (przynajmniej ja tak to odebrałem):

"Dajcie spokój z ZUSem i OFE i tak nie będziecie mieć z tego emerytury, to wszystko jest zbyt skomplikowane, nawet JA (najlepszy Minister Finansów w Europie) nie mam pojęcia o co chodzi w systemie emerytalnym. Zamiast liczyć na emeryturę z I i II filara powiększoną o III filar dobrowolnych oszczędności - inwestujcie tak jak ja wasz "góró" (tj. tak jak robiono to w XIX i XX wieku) w dzieci."

Może ktoś mi wytłumaczy, jak Minister Finansów chce zmienić na lepsze system emerytalny nic o nim nie wiedząc...

Komentarze (4)
Problemy właścicieli OFE ING oraz OFE Warta
 Oceń wpis
   

ING równo w rok po ujawnieniu problemów finansowych (pisałem o tym na blogu w październiku 2008: http://ofe.bblog.pl/wpis,ing;po;aig,15587.html ) zdecydował się wycofać z Polski z sektora funduszy emerytalnych i ubezpieczeń. Zgodnie ze strategią „Powrót do podstaw” pozostanie tylko główna działalność bankowa tj. ING Bank Śląski. Niestety zgodnie z regułami 10 mld euro od rządu (a w zasadzie od podatnika holenderskiego) trzeba spłacić i to szybko.

Nowa strategia ING

Grupa sprzedała już część aktywów w Europie, Azji i Ameryce Północnej, wycofała się z ekspansji w Chinach. Według uzgodnionego z Komisją Europejską planu ING ma się stać niewielką grupą, skupioną na działalności bankowej w Europie.

Wycofanie z rynku OFE ING oraz ubezpieczeń ING nastąpi najpóźniej w ciągu najbliższych 3 lat tj. do 2012 roku. Na pewno nie jest to dobra wiadomość dla milionów Polaków, którzy zaufali tej firmie – mają tam konta emerytalne, ubezpieczenia na życie, polisy inwestycyjne itd.

Kto przejmie OFE ING?

OFE ING to obecnie 2,9 mln klientów oraz aktywa na poziomie 41 mld zł. Olbrzym, mający odpowiednio 20,3% udziału w runku biorąc pod uwagę klientów oraz 24,2% uwzględniając aktywa. Kto zatem przejmie OFE ING? Chrapkę ma na pewno OFE PZU lub OFE AXA, jednak w świetle najnowszych cięć opłat za zarządzanie oraz dystrybucyjnej – może to przynieść więcej problemów niż pożytku. Wszak od aktywów powyżej 45 mld zł opłaty za zarządzanie nie ma, a koszty obsługi kilku milionów klientów są. Na przeszkodzie może również stanąć Komisja Nadzoru Finansowego, która od lat stara się zapobiec nadmiernej koncentracji na rynku OFE i zapewne wolałaby wpuścić na rynek kogoś z zewnątrz. ING oficjalnie stwierdza, iż wszystkie rozwiązania – czy to oferty publiczne, czy sprzedaż inwestorowi zostaną rozważone. Nie wykluczone zatem, że na rynek OFE wejdzie zupełnie nowy gracz… W każdym razie najpóźniej za 3 lata o tej porze sprawa będzie już wyjaśniona.

OFE Warta – czyli problemy Belgów z KBC

Kolejnym funduszem emerytalnym, którego właściciel ucierpiał mocno na kryzysie jest OFE Warta. Jest to (obok OFE Polsat) najmniejszy fundusz emerytalny na rynku z portfelem ok. 2,5 mld zł i z liczbą niewiele ponad 300 tys. klientów. KBC – właściciel m.in. OFE Warta, ubezpieczyciela Warta, Kredyt Banku, czy Żagiel S.A., pożyczył od rządu belgijskiego w kilku transzach ok. 5-6 mld euro. Oficjalnych informacji nie ma, jednak co jakiś czas media donoszą o sprzedaży Żagla, czy ubezpieczyciela Warty wycenianych odpowiednio na ok. 0,7 i 1,5 mld zł. Zapowiada się na to, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne zamiany, a być może zmniejszenie liczby OFE.

 

Komentarze (9)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]