62'913 z 223'500 (28,15%) - REKORD
 Oceń wpis
   

Co oznaczają powyższe liczby? Aż 71,85% przyszłych emerytów dokonało samodzielnego wyboru OFE.

62 913 osoby otrzymały w drodze losowania przydział do pięciu otwartych funduszy emerytalnych (Generali, AIG, Pocztylion, Pekao i Polsat). Losowanie odbyło się w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.

Zatem jest lepiej niż rok temu, kiedy to przed styczniowym losowaniem ZUS wysłał blisko 283 tys. przypomnień do osób, które nie dokonały na czas pierwszego wyboru. Blisko 183 tys. osób, czyli 65% dokonało wyboru samodzielnie. Przed losowaniem dwa lata temu samodzielnego wyboru dokonało zaledwie 52%.

Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując zatrudnienie nie zgłosiły chęci przynależności do żadnego funduszu (obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie). Każdej osobie, która nie dopełniła tego obowiązku w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE. Przed dzisiejszym losowaniem ZUS wysłał ponad 223 tys. takich przypomnień.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku:

  • w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia),
  • w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

W losowaniu przeprowadzonym 30 stycznia 2009 r. uczestniczyło pięć otwartych funduszy emerytalnych: AIG OFE, Generali OFE, Pekao OFE, OFE Pocztylion, OFE Polsat. Do OFE Pocztylion przydzielonych zostało 12 585 osób, do pozostałych funduszy trafiło po 12 582 osoby.

Po losowaniu ZUS poinformuje poszczególne OFE o jego wynikach, powiadomi także wylosowanych ubezpieczonych o przydzieleniu ich do poszczególnych funduszy. Również każdy fundusz ma obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że ich składki będą teraz przesyłane właśnie do niego.

p.s.

Powyższe dane cieszą - osobiście interpretuje je jako wzrost świadomości młodego pokolenia w kwestii finansów osobistych. Nie jest zatem tak, (jak wielu się wydaje) że dzisiejsi 18-24latkowie to w większości ignoranci, których nie intersuje kwestia samodzielnego wyboru OFE.

Komentarze (2)
Miecio obrońca kobiet! (czyli co wybrać: OFE czy ZUS?)
 Oceń wpis
   

W styczniu weszły w życie przepisy, które pozwalają przez najbliższe 5 lat - do 2013 roku na wybór emerytury między OFE a ZUS. Pozwalają one na taki wybór tylko kobietom, które będą przechodzić na emeryturę w najbliższych 5 latach.

Kto jest ojcem tego rozwiązania?

Mieczysław Kasprzak z PSL, którego rozwiązanie posłowie nazwali "emeryturami Kasprzaka", mimowolnie stał się obrońcą "młodych emerytek", które (WG POSŁA) rezygnując z OFE w dobie światowego kryzysu, czy już recesji - zyskują.

Mieczysław obrońca kobiet!

Niedawno czytałem, że na emeryturę z OFE do tej pory zdecydowały się... 2 kobiety: jedna z OFE Commercial Union, a druga z PZU "Złota Jesień" lub AIG OFE, pozostałe wybrały ZUS.

Zainteresowane kobiety (i mężczyzn również) odsyłam do szczegółowej analizy, SPRAWA NIE JEST TAK OCZYWISTA JAK TO TWIERDZI POSEŁ:

http://www.rp.pl/artykul/55640,253666_Rezygnacja_z_OFE_moze_sie_niekiedy_oplacac_.html

 p.s.

Poseł Kasprzak zasłynął też swego czasu ciekawym wystąpieniem podczas posiedzenia sejmu w 2007 roku, kiedy toczyła się dyskusja nt. OFE:
"Przypomina mi się jedna z takich reklam: – „Bogdan mówi: Bankowy”. Dzisiaj należałoby zadać pytanie: - Gdzie jest Bogdan?"

Komentarze (3)
Akwizytorom DZIĘKUJEMY!
 Oceń wpis
   

Jak donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita", KNF wraz z Minister Pracy Jolantą Fedak zlikwiduje akwizytorom OFE możliwość pozyskiwania klientów z rynku wtórnego. Innymi słowy zmiany OFE za pośrednictwem akwizytora OFE zostaną zastąpione bezpośrednim kontaktem przyszłego emeryta z wybranym OFE.

 

Które OFE pozyskują najwięcej klientów?

Logiczna odpowiedź powinna brzemieć: Najlepsze. Jednak nie jest tak do końca, bliższe prawdy jest stwierdzenie: Największe. Czy też te, które mają największe sieci sprzedaży... Zainteresowanym tematem polecam poniższą tabelę zestawić z wynikami OFE, wystarczy wpisać w google frazę "ranking OFE".

*AEGON OFE, przejął OFE Skarbiec-Emerytura.

Co wiemy dzisiaj, a czego nie wiemy?

Na dzień dzisiejszy wiemy tyle, że KNF pracuje nad rekomendacjami dotyczącymi zmian w systemie akwizycji na rynku wtórnym. Jednak to resort pracy, podejmie ostateczne decyzje, Ministerstwo Pracy przygotowuje obecnie nowelizację ustawy o funduszach. Koniec prac zapowiadany jest na przełom lutego/marca 2009.

Na pewno zmianom tym przeciwstawią się największe OFE, czy też te, które zainwestowały mocno i rozbudowały do granic wytrzymałości swoje sieci sprzedaży. Taka zmiana na pewno nie jest na rękę europejskiemu gigantowi ubezpieczeniowemu AXA. Fundusz ten bardzo mocno postawił na rynek wtórny. Posiada liczną armię bardzo aktywnych, czy nawet czasami agresywnych akwizytorów. Do 2012 roku ma ambitny cel osiągnąć liczbę 1 mln klientów (obecnie 680 188).

Sądzę, że ING OFE również może mieć obiekcje. ING, które podobnie jak AXA mobilizuje akwizytorów pewną wizją: do 2010 roku chce zdetronizować CU z fotela lidera Funduszy Emerytalnych, jeżeli chodzi o liczbę klientów (obecnie różnica ta wynosi 71'905 klientów na korzyść CU).

Nadzór chce, by to klient sam inicjował zmianę funduszu, a nie – jak teraz – wynikało to z działalności akwizytora. Członek OFE będzie więc mógł korespondencyjnie (e-mailem, listem, telefonicznie lub faksem) zgłosić się do nowego funduszu, gdy podejmie decyzję o zmianie dotychczasowego. Następnie nowy fundusz wyśle mu formularz zawarcia umowy, który klient po podpisaniu odeśle. – Klient zyska czas na przemyślenie raz jeszcze swojej decyzji.

Zlikwidować "ratowników"

Obecnie aby zmienić OFE, należy zawiadomić obecny fundusz o tym, że się od niego odchodzi. Zatem obecny fundusz nie chcąc wypuścić klienta chwyta się różnych sposobów, i tak np.:

- dane są nie zgodne,

- podpis jest nieczytelny,

- błąd w nr PESEL/NIP, adresie itd.,

- przesłanie jeszcze raz zawiadomienia, bo być może ktoś się podszywa za klienta?

- opóźnianie do granic możliwości wysłania nr rachunku na jaki należy przelać kwotę, jeżeli zmienia się OFE przed upływem 2 lat od przystąpienia do obecnego OFE,

i wreszcie...

- nasłanie "ratownika", wyszkolonego akwizytora, który za pomocą (w przypadku słabych wyników danego OFE bardzo często naciąganych) własnych informacji, ma jeden cel - podpisanie przez klienta rezygnacji o odejściu z obecnego OFE.

Moim zdaniem - z rynkiem wtórnym należało zrobić porządek już dawno. Zobaczymy co z tego wyjdzie, bo teraz kończą się pomysły na zmiany, a zaczyna lobbing...

 

Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]