Najniższa w historii! 3-letnia stopa zwrotu OFE wg KNF
 Oceń wpis
   

W marcu tego roku średnia stopa zwrotu za trzy lata wynosiła 31,5 proc., we wrześniu 2007 aż 52,5 proc., wrzesień 2008 = niespełna 14%.

Znane są już wyliczenia KNF odnośnie trzyletniej stopy zwrotu z inwestowania przez fundusze emerytalne. Komisja Nadzoru Finansowego publikuje dane co pół roku, obecne wyliczenia są już dziewiątymi. Podaje się je na dzień 31 marca oraz 30 września danego roku.

W jakim celu KNF wylicza stopy zwrotu OFE?

Dane te podawane są głównie dla celów informacyjnych, aby klienci OFE mogli sprawdzić jak na tle konkurentów w ostatnim okresie prezentuje się ich Fundusz Emerytalny. KNF również wylicza minimalną stopę zwrotu jaką muszą osiąnąć wszystkie OFE, jeżeli któryś jej nie osiągnie - musi dopłacać z własnej kieszeni. W historii dwa razy przytrafiło się to już Funduszowi Emerytalnemu Bankowy. Warto nadmienić, że w niniejszym zestawieniu Bankowy OFE z najgorszym wynikiem (9,27%) również otarł się o minimalną stopę zwrotu, która wynosi ok. 7%. Zresztą popatrzmy na szczegółowe zestawienie:

Źródło: Rzeczpospolita

WNIOSKI

W czołówce po raz kolejny mamy 3 OFE: Pekao, Polsat oraz Generali. 3 największe OFE (CU, ING oraz PZU) nie zmieściły się nawet do pierwszej siódemki. Np. ING, który w ostatnim okresie ma bardzo słabe wyniki zajął aż 3 miejsce od końca - jednak nie przeszkadza mu to w zajęciu pierwszego miejsca w rankingu dotyczącym pozyskiwania nowych członków OFE. Wniosek jest jeden, sam go obserwuję na codzień:

Klienci mając dostęp do wielu rankingów, analiz i zestawień, mogąc prześledzić wiele serwisów internetowych dotyczących OFE w efekcie decydują się nie na najefektywniejsze OFE, ale na największe - te które mają najwięcej członków oraz największy zgromadzony kapitał. Jednak jak pokazuje powyższe zestawienie nie zawsze "duży może więcej".

Komentarze (5)
KTO przejmie AIG?
 Oceń wpis
   

Sytuacja AIG... jaka jest każdy wie. Na koniec wpisu z 16-09-08 stwierdziłem, że najbliższe dni/tygodnie będą decydujące. Zatem zastanówmy się, kto może przejąć AIG?

Nacjonalizacja AIG, a sprawa polska


Na dzień dzisiejszy możemy wymienić kilka faktów:

  • AIG (jeszcze tydzień temu największy ubezpieczyciel na świecie) dzięki pożyczce rządu, USA ok. 85 miliardów dolarów, uniknął bankructwa.
  • By spłacić rząd USA AIG będzie musiało sprzedać część firmy.
  • AIG w Polsce posiada OFE AIG, TFI AIG, AIG Bank oraz Amlico Life.
  • Władze PZU w wakacje deklarowały, że na przejęcia przeznaczą do 10 miliardów złotych.
  • Wartość polskich spółek AIG wg szacunków ekspertów to około 7 miliardów złotych.

 

PZU? Generali? Axa? Allianz? xxxx? yyyy?

 

Znając powyższe fakty, jak i realia zglobalizowanej gospodarki - raczej mało prawdopodobne jest aby PZU kupiło AIG w Polsce. Bardziej przychylam się ku temu, że Europa - czyli wszystkie spółki AIG na starym kontynencie - pójdzie w pakiecie i PZU nie będzie miało nawet startu z takimi tuzami finansów jak: Generali, ING, Axa, czy nawet Allianz.

 

Kto kupi AIG?

 

To, że AIG w Polsce zostanie sprzedane jest już chyba przesądzone. Kryzys finansowy daje wielu europejskim gigantom szansę kupna dobrze prosperujących firm na dobrych warunkach. Czy na tej sytuacji skorzysta PZU? A może Generali? Axa? Allianz? Tego nie wiem, ale wiem jedno - "dzięki" temu co się stało z AIG Polacy zaczęli interesować się gdzie ulokowali swoje pieniądze, ile ich mają, czy na swych polisach coś zarabiają itd. A i mój blog stał się dzięki temu popularny :) Oto wykresik (bez konkretnych danych), który pokazuje dynamikę ostatnich dni, jeżeli weźmiemy pod uwage liczbę unikalnych użytkowników tego bloga:

Komentarze (8)
AIG bankrutuje
 Oceń wpis
   

To co wczoraj wydarzyło się na Wall Street było najgorszym dniem od ponad 6 lat. Po za problemami Lehman Brothers i Merril Lynch & Co. ogromne problemy ma AIG.

AIG tonie

Wczorajszy dzień przyniósł gigantyczną (o ok. 60 proc.) obniżkę akcji największego amerykańskiego ubezpieczyciela AIG. AIG walcząc o przetrwanie zwrócił się nawet o pomoc finansową bezpośrednio do FED.

Agencja Standard & Poor’s zapowiedziała rewizję ratingu w związku z gwałtownym spadkiem cen akcji AIG (80 proc. od stycznia). Ubezpieczyciel potrzebuje 40 mld dolarów: połowa ma pochodzić z podwyżki kapitałów, reszta z wyprzedaży aktywów. Władze grupy odrzuciły oferty przejęcia przez fundusze (KKR & Co, TPG Inc., i J. C. Flowers & Co.) i starają się o 40 mld dolarów pożyczki z Rezerwy Federalnej. Z kolei według Insurance Insider rozmowy z AIG w sprawie ewentualnej inwestycji prowadzi sam Warren Buffett. Żadna ze stron nie chce komentować tych rewelacji.

W ostatnich trzech kwartałach AIG Group straciła 18,5 mld dolarów, więcej, niż wyniósł rekordowy zysk z 2006 roku. Powodem strat są m.in. złe inwestycje związane z rynkiem kredytów hipotecznych i nieruchomości. Szefowie grupy nie bardzo mogą już szukać wsparcia wśród akcjonariuszy. W maju podwyższyli oni już kapitał AIG o 20 mld dolarów. W Polsce do AIG należą m.in. firma ubezpieczeń na życie Amplico AIG, bank AIG Polska oraz Fundusz Emerytalny AIG OFE.

AIG, a Polska

Na nieszczęście dla wielu klientów AIG w Polsce działalność tego kolosa jest ściśle związana z ich sytuacją finansową. Ludzie mają tam swoje pieniądze, polisy, przyszłe emerytury zebrane w OFE.

Na pewno grupą osób najbardziej zaniepokojonych zaistniałą sytuacją należą klienci OFE AIG, których jest już 1'118'590. Można zadać pytanie, czy AIG w poszukiwaniu kapitału nie sięgnie do Polski? Czy klienci OFE AIG, Amplico i Banku AIG mogą spać spokojnie? Najbliższe dni/tygodnie to pokażą...

p.s.
Zalecam przemyślenie powyższych faktów szczególnie klientom AIG.

Komentarze (12)
KTO PRZEJMIE OFE POLSAT?
 Oceń wpis
   

Wszystko wskazuje na to, że wreszcie stanie się to, na co czekałem od pewnego czasu, a o czym w branży OFE mówi się od dawna. Gazeta Wyborcza donosi, że Zygmunt Solrz-Żak wystawił na sprzedaż OFE Polsat i chce za niego dostać do 400 mln zł.

OFE Polsat, który ma niespełna 333 tys. członków i zarządza 1,3 mld zł, to zdecydowanie najmniejszy spośród 15 OFE. W okresie hossy ten fundusz emerytalny wyróżniał się o wiele większymi wynikami inwestycyjnymi od konkurencji, w ostatnich miesiącach wyróżnia się o wiele większymi... stratami niż pozostali.

CIEKAWA STRATEGIA

OFE Polsat prowadził i prowadzi nadal ciekawą strategię, a w zasadzie możnaby chyba powiedzieć - nie prowadzi żadnej strategii! Podczas gdy inne fundusze rozbudowywały sieci sprzedaży i koncentrowały się głównie na przejęciach dotychczasowych klientów konkurencji - Polsat skupił się na losowaniach OFE. W losowaniach biorą udział osoby dopiero rozpoczynające karierę zawodową i bardzo często ich przygoda z OFE kończy się po wakacjach, kilku miesiącach pracy na studiach itp. Są to po prostu małowartościowi klienci w krótkim okresie czasu z niewielkim kapitałem na koncie.

Popatrzmy na tegoroczne sesje transferowe OFE Polsat:

LUTY 2008 przyszło 127 odeszło -2140
MAJ 2008 przyszło 108 odeszło -2618
SIERPIEŃ 2008 przyszło 59 odeszło -2803

Ok, zostawiam te fakty bez komentarza... straty łatwo sobie wyobrazić.

CZY SOLORZ DOPŁACI?!

Wszystko wskazuje na to, że tak. Przepisy jasno wskazują, że jeśli fundusz nie zarobi minimalnego zysku - wylicza go KNF - to z własnego kapitału musi dopłacić różnicę. Dwukrotnie robił to już BANKOWY. Dodatkowo kiedy od stycznia (?) ruszą wypłaty OFE fundusze nie będą mogły pobierać za tą usługe dodatkowych opłat.
Reasumując - wyższe koszty i spadek przychodów stawiają istnienie OFE Polsat (jak i innych tej wielkości - Warta, Pekao) pod znakiem zapytania.

KTO MA CHRAPKĘ NA OFE POLSAT?

Sądzę, że PZU "Złota Jesień" spróbuje przechwycić osieroconych klientów, ale i najbardziej agresywne w ostatnim czasie: francuska AXA oraz holenderski AEGON (przejął już Skarbiec-Emerytura), zapewne włączą się do gry.

MOŻE SOLORZOWI SIĘ ODMIENI?

A może Solorz nie sprzeda OFE Polsat? Może to tylko plotki? Kto jak kto, ale Zygmunt Solorz-Żak (właśc. Zygmunt Krok, także Piotr Krok, Piotr Podgórski - niezbadana jest jego przeszłość) na biznesie się zna i strat nie toleruje. Po za tym w niedawnym wywiadzie dla agencji Reuters mówił, że chce się teraz skupić na tym, na czym zna się najlepiej - mediach i telekomunikacji.
Pytanie zatem brzmi nie "czy?" ale "kiedy?" i "kto?" przejmie OFE Polsat.

p.s.

Z zupełnie innej beczki - to mój 100 wpis na tym blogu! Wyrazy uznania prosze wpisywać w komentarzach... :)

Komentarze (0)
Pierwsze emerytury z OFE... czeski film.
 Oceń wpis
   

Pierwsze emerytury z nowego systemu (OFE) mają być wypłacane od 01.01.2009. Wciąż jednak nie wiemy, na jakich zasadach emerytury będą wypłacane, a do stycznia pozostało niecałe 4 miesiące. W piątek w pierwszym czytaniu Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o emeryturach kapitałowych oraz o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Teraz oba projekty trafiły do prac w sejmowych komisjach finansów publicznych oraz komisji polityki społecznej i rodziny.

PiS i SLD standardowo zapowiadają liczne poprawki. Opozycja krytykuje głównie:

-rezygnację z emerytury rodzinnej,

- brak dziedziczenia,

- brak waloryzacji emerytur kapitałowych (ich podwyżki mają zależeć od zysków funduszy emerytalnych).

Komentarze (0)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]