Geneza walki o niższe koszty
 Oceń wpis
   

czyli VideoWielowieyska:

Tradycyjnie zapraszam do dyskusji.

Komentarze (0)
Rozważań nt. kosztów PTE/OFE cd.
 Oceń wpis
   

W ostatnim czasie media wraz z politykami niektórych partii zapoczątkowały kampanię:

 
7% musi odejść...
 

I na pewno wcześniej niż później tak się stanie. Z doniesień ekspertów wynika, iż w nowej ustawie o funduszach emerytalnych wprowadzone zostaną zróżnicowane strategie inwestycyjne – na wzór Funduszy Inwestycyjnych. Klienci będą mogli zdecydować, czy chcą, aby ich pieniądze były lokowane w subfunduszach o bardziej agresywnej polityce inwestycyjnej, czy wolą podmioty bezpieczne. Przedstawiciele PTE nie mają nic przeciwko zróżnicowaniu opłat w zależności od strategii inwestycyjnej. To na pewno dobra wiadomość. Tego typu rozwiązanie z zastosowaniem subfunduszy wewnątrz danego OFE pozwoliłoby m.in. objąć osoby na kilka lat przed emeryturą bardziej konserwatywną, a tym samym bardziej bezpieczną, polityką inwestycyjną, aby uchronić ich kapitał przed ewentualną dekoniunkturą na giełdzie.

 
 
Opłaty Najwyższe = Opłaty Najniższe
 

Jak się okazuje, w polskim systemie emerytalnym mamy najniższe opłaty w porównaniu z innymi krajami Europy Centralnej oraz Wschodniej (poniżej tabela), w których funkcjonują systemy emerytalne, i w których wysokość opłat jest uregulowana przepisami.

 
 
Zwrot z inwestycji ważniejszy niż koszty
 
IGTE wg swoich wyliczeń podała:

„Jeżeli członek funduszu w grudniu 2008 r. zgromadził już na swoim koncie 10 tys. zł. Od stycznia 2009 r. przez kolejne trzydzieści lat na konto wpływałoby co miesiąc 100 zł, pomnażane średniorocznie o 5 proc. Sprawdziliśmy, jak zredukowanie opłaty od składek z obowiązującej obecnie maksymalnej stawki 7 proc. do proponowanych przez posłów 3,5 proc. wpłynie na wysokość zgromadzonego kapitału. Okazuje się, że dzięki tej zmianie na konto uczestnika OFE wpłynęłoby o 158 zł więcej, a po 30 latach jego zgromadzony kapitał powiększyłby się o 622 zł. W rezultacie "bój" o wyższą emeryturę zakończyłby się jej wzrostem o 2,80 zł miesięcznie.

Natomiast wyższa stopa zwrotu o pół procent daje przyrost kapitału w wysokości 16 tys. zł w ciągu 30 lat, co może przynieść emeryturę większą o 70 zł miesięcznie."

Komentarze (0)
403,7 mln zł netto w 6 miesięcy!
 Oceń wpis
   

Prawie 404 mln zł zysku netto (wg danych KNF) zgarnęły PTE zarządzające OFE w pierwszej połowie tego roku. W tym samym czasie klienci OFE stracili średnio -8,78%. „Najlepiej” poradził sobie zarządzający funduszem OFE Pocztylion (-6,61%), najsłabiej zaś OFE Polsat (-9,53%). W okresie lipiec 2007 – czerwiec 2008 OFE straciły –13,81%...

 
Bez komentarza
 

Wypadałoby pozostawić dane bez komentarza, ponieważ każdy ma wyrobione zdanie w tej materii, a jeżeli do tej pory nie miał, to po przeczytaniu powyższego akapitu już ma...

 
Jak to możliwe?
 

Winą, w pierwszej kolejności, można obarczyć Powszechne Towarzystwa Emerytalne zarządzające OFE, ale i poprzednie rządy, które niewiele robiły aby ucywilizować tą sytuację. Faktem jest, że PTE poniosły znaczne koszty od momentu wystartowania reformy w 1999 roku i przez kilka lat odnotowywały poważne straty, a nawet niektóre z nich (posiadające zbyt mało klientów) do dzisiaj są na minusie. Jednak ktoś może powiedzieć: przecież działalność PTE nie jest nonprofit, a zdecydowana większość PTE z roku na rok powiększa zysk netto i zarobione pieniądze transferuje do „siedzib-matek” w innych państwach.

 
 

Sytuacja ze wszech miar jest niekorzystna dla polskiego przyszłego emeryta, tym bardziej, że powszechnie mówi się o ok. 50% zastępowalności ostatniej pensji przez emeryturę. Innymi słowy dzisiaj zarabiasz średnią krajową ok. 3’000 zł brutto? Zatem wyobraź sobie, że od jutra musisz przeżyć za 1’500 zł brutto. Jeżeli jesteś kobietą, to odejmij sobie dodatkowo min. 10%.

 

Co nas pogrąża?

 

Gwoździem do trumny dla przyszłego emeryta jest opłata dystrybucyjna. Co prawda nie może ona przekroczyć 7%. Jednak w wyniku tak sformułowanego zapisu jedynie OFE Allianz pobiera 4%, pozostałe 14 OFE jak jeden mąż z każdej złotówki inkasują maksymalną opłatę w wysokości 7 groszy. Kwota pobierana jest od składki, potrącenie opłaty następuje jeszcze przed przeliczeniem danej kwoty jaka wpływa do OFE na jednostki rozrachunkowe. Optymiści mogą się pocieszać, że opłata będzie maleć do poziomu 3,5%, ale dopiero... w roku 2014. Obniżka ta będzie przebiegać stopniowo wg poniższego harmonogramu:

  • do końca roku 2010 - max 7%,
  • do końca roku 2011 - max 6,125%,
  • do końca roku 2012 - max 5,25%,
  • do końca roku 2013- max 4,375%,
  • od 2014 roku i w latach następnych max  3,5.

Ten harmonogram obniżek (wobec dzisiejszej wiedzy - danych nt. zysku PTE, wyników OFE oraz wszelkich projekcji przyszłych emerytur) jest nie do przyjęcia. Jeżeli za 30-40 lat emerytura z ZUS i OFE, przeciętnego (dzisiejszego) dwudziesto/trzydziestolatka ma wynieść ok. 50% ostatniej pensji, opłaty te muszą zostać ograniczone. PTE powinny zadowolić się nieco mniejszym zyskiem i ograniczyć opłaty. Jeżeli przez ostatnie lata same tego nie zrobiły – teraz powinien pomóc im w tym rząd. Wszak w interesie naszego Państwa leży wysokość przyszłych emerytur.

 

Komu/Gdzie zabrać, aby dać?

 

To chyba oczywiste, że właściciele PTE będą walczyć o swoje, zatem popatrzmy na rachunek zysków i strat wszystkich PTE (dane w zł za I-VI 2008 roku) i zastanówmy się komu zabrać, aby dać? Oto moje wybrane typy:

 

Koszty związane z zarządzaniem OFE – DLA WSZYSTKICH PTE:
Costs arisinf from Open Pension Fund management

   496 903 889,23   

Obowiązkowe obciążenia z tytułu zarządzania OFE – SUMA:
Obligatory encumbrance arising from Open Pension Fund managemen

   207 425 482,14   

Koszty z tytułu opłat agenta transferowego/rejestru członków funduszu
Costs resulting from the fees of the transfer agency/fund members register

     70 163 064,04   

Koszty z tytułu prowizji dla ZUS od składek członków OFE
Costs related to the commission of the Social Insurance Institution on Open Pension Fund's members' contributions

     77 751 590,20   

Pozostałe obciążenia – SUMA:
Other encumbrances

   289 478 407,09   

Koszty usług akwizycyjnych
Costs of acquisition services

   172 384 889,04   

Koszty ogólne zarządzania PTE
General costs related to the management of the General Pension Society

     96 478 518,11   

Wynagrodzenia,
Remunerations,

     47 521 008,80   

 

Zatem na celownik bierzemy KOSZTY USŁUG AKWIZYCYJNYCH:

Tak – akwizycja i reklama... Wynagrodzenia to inna para kaloszy, jednak kiedy zestawimy ok. 115-120 tys. Akwizytorów OFE z kilku tysiącami osób jakie pracują w OFE, widzimy, że w tej pozycji również dałoby się „małe conieco” uciąć...

 
 
WNIOSKI
 

Ponieważ wpis robi się zbyt długi – zapraszam do dyskusji w komentarzach – nie trzeba się logować (jak zwykle), po prostu napisz co myślisz na ten temat.

 

Jeżeli chcesz popatrzeć na szczegółowe dane, gorąco polecam:

http://www.knf.gov.pl/Images/kwart_OFE_II_2008_tcm20-8589.xls

 
Komentarze (3)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]