192'800 listów ZUS
 Oceń wpis
   

Osoby, które do 10 lipca nie wybiorą OFE, trafią do funduszu, który wybierze im ZUS.

Blisko 200 tysięcy osób jeszcze nie wybrało OFE. Zapewne połowa z tej liczby zostanie rozlosowana, jednak część przyszłych emerytów będzie chciała dokonać samodzielnego wyboru. Dlatego warto prześledzić informacje nt. OFE w internecie. Jest wiele serwisów, które zajmują się Funduszami Emerytalnymi, a przystąpienie do OFE przez internet jest banalnie proste.

Na przykład procedura przystąpienia do OFE za pośrednictwem serwisu www.OFEdlaCiebie.pl wygląda następująco:

Dzień 1

W celu przystąpienia do wybranego Funduszu Emerytalnego - wypełniasz formularz przystąpienia do OFE. Następnie telefonicznie potwierdzamy dane i wysyłamy do Ciebie deklarację wraz z zaadresowaną kopertą zwrotną ze znaczkami pocztowymi (nie ponosisz żadnych kosztów!).

Dzień 2-3

Podpisujesz umowę, wkładasz ją do załączonej koperty i odsyłasz do nas.

Dzień 4-5

Akwizytor wybranego przez Ciebie OFE rejestruje umowę i odsyła do Ciebie kopię umowy. GRATULACJE! Samodzielnie i z sukcesem dokonałeś wyboru OFE.

 

Jeżeli otrzymałeś/aś zawiadomienie z ZUS, zachęcam do poświęcenia kilku minut na lekturę serwisów internetowych traktujących o OFE.

Komentarze (2)
Bezpłatna zmiana OFE - Uczestnicy OFE Aegon oraz Skarbiec
 Oceń wpis
   

O połączeniu OFE Aegon z OFE Skarbiec-Emerytura pisałem dość często w ostatnim czasie. Fuzja tych dwóch funduszy emerytalnych została zaakceptowana przez Komisję Nadzoru Finansowego i w związku z tym, członkowie tych funduszy mają prawo do bezpłatnej zmiany funduszu.

Zmiana OFE możliwa jest w okresie dwóch miesięcy od ukazania się ogłoszenia, z dnia 7 czerwca 2008r, o wydaniu przez KNF decyzji zezwalającej na połączenie towarzystw.

Zatem do do 7 sierpnia niezadowoleni klienci Aegon lub Skarbiec Emerytura mogą śmiało podpisywać umowy o zmianie OFE. Warto rozważyć taką możliwość, ponieważ te dwa fundusze nie należą do liderów pośród Funduszy Emerytalnych...

Polecam sprawdzenie m.in. aktualnego rankingu OFE: RANKING OFE

Komentarze (1)
Adam M., a sprawa OFE.
 Oceń wpis
   

W ostatnich dniach mamy do czynienia z nagłaśnianiem przez media sprawy Adama Mielczarka. Ten Warszawiak nie jest obecnie w żadnym OFE. Jak to możliwe, skoro obywatel, który nie wybierze OFE, a wpłynie do ZUS składka emerytalna, jest losowany? No cóż, wiemy wszyscy jak działa ZUS. Wiemy również wszyscy jak działa system informatyczny stworzony za grube miliardy przez Milionera z Trójmiasta...

A i w naszym zespole często mamy do czynienia z klientami, którzy po kilku latach dowiadują się, że nie są w żadnym OFE. W takiej sytuacji osoba musi wybrać OFE samodzielnie.

Wracając jednak do Adama Mielczarka – otóż wpadł on na genialny pomysł, aby w sądzie uzyskać odpowiedź na pytanie: „Czy państwo może zmuszać obywateli do odkładania pieniędzy w otwartych funduszach emerytalnych?” Domagał się uznania, że nie musi odprowadzać składek w OFE. Twierdził, że oznacza to "niekorzystne rozporządzanie własnym mieniem". Argumentował, że Konstytucja mówi jedynie o prawie do zabezpieczenia społecznego, a nie o takim obowiązku.

W sądach dwóch instancji przegrał on proces wytoczony ZUS o podleganie obowiązkowi zawarcia umowy na odprowadzanie składek. Sądy uznawały, że jest to obowiązkowe. W kasacji do SN powód - wnosząc o uchylenie tamtych wyroków - podkreślał m.in., że Konstytucja przewiduje poszanowanie własności prywatnej, a taki charakter ma - według Mielczarka - składka na OFE.

04-06-2008 roku sprawą zajął się Sąd Najwyższy i o godz. 10tej wydał wyrok. Oznacza on, że nie będzie można wycofać pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Dla rządnych informacji podaję linki do szczegółowych sprawozdań profesjonalnych dziennikarzy:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5275697,Emerytury_w_gruzach__Pozwola_nam_zabrac_miliardy_z.html

http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1,29570,5275513,Emerytury_na_mlodosc_.html

http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1,29570,5276567,Sad_Najwyzszy_oddalil_kasacje_w_sprawie_OFE.html

W komentarzach poprzedniego wpisu Cheed zadał mi pytanie co sądzę o tej sprawie. Dla mnie sprawa jest, była i będzie oczywista.

Moje pieniądze jakie gromadzę w wybranym OFE, na moim koncie emerytalnym, są moje. Jednak zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem mogę je otrzymać pod pewnymi warunkami. Pieniądze w OFE gromadzimy przecież na konkretny cel - emeryturę. Generalnie bicie piany przez Pana Adama Mielczarka uważam za stratę jego i naszego czasu.

Komentarze (21)
ZUS przekazał OFE 1,16 mld zł
 Oceń wpis
   

W tym tygodniu ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał OFE dokładnie 1.166,9 mln zł składek w gotówce.

W maju tego roku Otwarte Fundusze Emerytalne otrzymały już od ZUS w gotówce i obligacjach 1.933,8 mln zł, a w całym 2008 roku aż 8.995,6 mln zł.

Komentarze (1)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]