Spadek dzietności, a system emerytalny
 Oceń wpis
   
Najlepszym wskaźnikiem do porównań wielkości demograficznych jest tzw. współczynnik dzietności, czyli to, ile przeciętnie każda kobieta rodzi dzieci. Prosta zastępowalność pokoleń ma miejsce przy współczynniku dzietności na poziomie około 2,11. Wartość ta została przekroczona w Polsce po raz ostatni w 1988 r. Najniższy wskaźnik dzietności został osiągnięty w 2004 r. i wyniósł on 1,22. Szacuje się, że w roku 2006 w Polsce przyszło na świat 374 tys. Polaków. Oznacza to, że liczba ta jest o 10% wyższa niż w 2005 roku, ale o ok. 1/3 mniejsza niż w 1990 roku, kiedy urodziło się 548 tys. dzieci i prawie 50% mniejsza niż w roku 1983. Był to ostatni rok wyżu demograficznego w Polsce, podczas którego na świat przyszło 724 tys. nowych obywateli.Sytuacja demograficzna, jaka może powstać w Polsce w przyszłości, może mieć bardzo niekorzystne skutki dla gospodarki.

Po 2010r. starzenie się polskiego społeczeństwa gwałtownie przyspieszy. M.in. w ciągu najbliższych 25 lat liczba osób w wieku produkcyjnym, przypadająca na osobę w wieku emerytalnym, spadnie o 50%. Lliczba dzieci i młodzieży przypadająca na osobę w wieku emerytalnym spadnie o 65%.

Wyż demograficzny z lat 1979-85 właśnie wszedł w wiek dorosły. To może być ostatnia okazja, aby podjąć naprawę systemu podatkowego, tak aby nie doprowadzić do diametralnego spadku dzietności. Dzięki wydłużającej się przeciętnej długości życia dodatkowo nasila się proces starzenia się społeczeństwa, co pociąga za sobą wzrost wydatków państwa na rzecz świadczeń emerytalnych oraz opiekę zdrowotną. Zbyt późne podjęcie działań może spowodować przejście wyżu demograficznego, a kolejnego już nie będzie...

Jeżeli osoby obecnie wychowujące dzieci obciążone będą podatkami ponad miarę, to w przyszłości dodatkowo nie będą mogły w proporcjonalny sposób korzystać z podatków nakładanych na ich dzieci. W niedalekiej przyszłości obciążenia przypadające na utrzymanie osób w wieku emerytalnym mogą być tak duże, że doprowadzą do wyhamowania wzrostu gospodarczego Polski. Dodatkowo nadmierne obciążenie młodych pokoleń na rzecz starszych zwiększa ryzyko ,,wtórnego regresu demograficznego" oraz utrudnia szansę wyrwania się ze spirali coraz mniej licznych młodych pokoleń.

Sądzę, że warto pochylić się nad powyższym wykresem...
Komentarze (1)
4 wykresy
 Oceń wpis
   
Koszty klientów OFE i zyski PTE - wizualizacja:Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]