Ranking.OFE.bblog
 Oceń wpis
   

Minęło już prawie 4 tygodnie, kiedy na blogu umieściłem ankietę „Obecnie jestem w OFE:” Odpowiedzi udzieliło już ponad 200 osób – głównie innych bblog’erów, użytkowników serwisu OFEdlaCiebie.pl, ale również duża liczba odwiedzających Money.pl (miałem spory ruch ze strony głównej portalu, gdzie zamieszczono jeden z moich kwietniowych wpisów). W sobotę 26-04-2008 udało mi się złapać moment w którym udzielonych odpowiedzi było równo 200. Jakie wnioski płyną z zebranych danych?

3 największe OFE (CU, ING, PZU) w rzeczywistości mają 2/3 rynku, natomiast wśród czytelników mojego bloga „jedynie” 44,5%.

Wyraźnie wyróżnia się ING, które ma aż o 10,5 pkt. proc. więcej członków od Commercial Union. Trzecie miejsce przypadło Generali. A oto szczegółowe wyniki. Zestawiłem je z oficjalnymi danymi nt. liczby klientów oraz z rankingiem OFE Rzeczpospolitej:Największe odchylenie w zestawieniu OFE.bblog.pl - Rzeczpospolita (aż 11 miejsc) zanotował Polsat, który nie cieszy się popularnością wybierających, a który regularnie plasuje się w czołówce wszelkich rankingów Funduszy Emerytalnych. Martwić może jedynie wysoka pozycja (wśród czytelników bloga) OFE AEGON oraz Bankowy, które w ostatnim czasie najsłabiej radzą sobie z pomnażaniem środków na naszą przyszłą emeryturę.

Na pewno warto zastanowić się skąd wzięła się tak duża popularność ING względem pozostałych OFE? Czy aby moje badania nie są obarczone zbyt dużym błędem? Moim zdaniem, czy też z moich obserwacji wynika, że nie. Internauci najchętniej wybierają właśnie ING. Z pomocą idą również oficjalne dane:
- od lat do ING N-NP OFE przystępuje, co 3 osoba samodzielnie wybierająca OFE
- od początku 2000 roku do końca 2007 liczba klientów ING N-NP OFE wzrosła prawie 3-krotnie bardziej niż drugiego w zestawieniu OFE (CU) (odpowiednio: 1124 tys. w ING i 422 tys. w CU)
- w styczniu 2008r. ING N-NP OFE pozyskało najwięcej klientów na rynku wybierających OFE po raz pierwszy (35,7% rynku bez losowania. Dla porównania drugi w tym zestawieniu CU pozyskał 44.031 nowych klientów 24,3%).

p.s.
Oczywiście zachęcam do dalszego głosowania - ankieta zamieszczona jest po lewej stronie bloga.

Komentarze (0)
Skarbiec AEGONa?
 Oceń wpis
   
Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią o tym, że w maju rozstrzygnie się sporna kwestia fuzji dwóch Funduszy Emerytalnych - OFE Skarbiec Emerytura oraz AEGON OFE.

Sprawa ciągnie się już prawie rok, ponieważ od czerwca 2007 roku. Pisałem o niej już trzykrotnie na moim blogu:

Fuzja Aegon i PTE Skarbiec-Emerytura
Czy to ma sens? Fuzja najsłabszych OFE AEGON i Skarbiec
Fuzja Aegon i PTE Skarbiec-Emerytura oddala się

Jeśli nadzór wyda pozytywną decyzję, będzie to pierwsza taka zgoda po czteroletniej przerwie. Ostatnią zgodę na fuzję nadzór wydał we wrześniu w 2004 r.

Kto o tym zdecyduje? 3 ludzi - Kluza, Mech i Pelc

Stanisław Kluza, który obecnie jest Przewodniczącym KNF, na łamach prasy (czy też szerzej - mediów), wyraża zgodę na konsolidację. Jednak być może jest to tylko dobra mina do złej gry? Kluza może zgrywać liberała, ponieważ w obwodzie ma dwóch specjalistów od blokowania konsolidacji na rynku OFE...

W procedurze KNF dotyczącej wydania decyzji w sprawie fuzji funduszy chcą uczestniczyć Cezary Mech i Paweł Pelc. Tzn. nie tyle oni jako osoby fizyczne, co ich Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego UNFE (SRK UNFE). Jeśli Stasio się zgodzi Czarek i Pawełek będą mieli dostęp do wszystkich dokumentów. Będą też mieli prawo zaskarżyć decyzję Komisji. Czy nadzór zgodzi się więc na to, by organizacja społeczna była obecna przy podejmowaniu decyzji w sprawie konsolidacji na rynku OFE? Jestem przekonany, że tak.

Na konto tandemu Mech-Pelc można zapisać m.in. dwa "duże sukcesy":
- zablokowanie przejęcia zarządzania OFE Dom przez PTE Axa,
- odrzucenie wniosku o połączenie towarzystw PZU i Skarbiec-Emerytura.

Inna sprawa, że taka blokada najprawdopodobniej wyszłaby na korzyść klientom obydwu OFE, ale o tym pisałem ostatnio - tj. 19-01-2008 r.
Komentarze (0)
Otwarty Fundusz Emerytalny WARTA, czyli kiedyś OFE DOM
 Oceń wpis
   
Od 18 kwietnia OFE DOM nosi nazwę OFE WARTA. Klienci już ślą do nas maile z pytaniem czy mogą z racji tego wydarzenia zmienić bezpłatnie OFE, czyli odejść z OFE Dom, obecnie OFE Warta, przy stażu krótszym niż 2 lata. Niestety nie można takiej zmiany dokonać bezpłatnie - Członkowie tego Funduszu, którzy zdecydowaliby się go zmienić przed upływem 2 lat od nabycia członkostwa, są zobowiązani do uiszczenia odpowiedniej opłaty (160 zł lub 80 zł).

Zmianie ulegnie również nazwa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego DOM na Powszechne Towarzystwo Emerytalne WARTA. Zmienione zostały również logotypy Funduszu i Towarzystwa, które dostosowano do, spójnej dla spółek Grupy KBC, identyfikacji wizualnej. Według GfK Polonia, 98% respondentów rozpoznaje markę WARTA. Międzynarodowa finansowa Grupa KBC konsekwentnie buduje pozycję swoich najważniejszych marek w Polsce Kredyt Banku i WARTY, posiada również spółkę Żagiel SA - mającą swą siedzibę główną w Lublinie.

Czy poprawią się dzięki temu wyniki OFE WARTA? Czas pokaże...

p.s.
coś dużo ostatnio mamy tych zmian - OFE ING Nationale-Nederlanden zmienił nazwę na ING, Ergo Hestia przejął AEGON, Whintertura przejęła AXA, a do fuzji szykują się Skarbiec-Emerytura i AEGON. Dodatkowo od maja Generali zmienia siedzibę, a Nordea zmieniała nr rachunków wszystkim swoim klientom...
Komentarze (0)
ING, a nie ING Nationale-Nederlanden
 Oceń wpis
   
4 kwietnia 2008 roku należące do Grupy ING towarzystwo emerytalne, towarzystwo ubezpieczeń na życie i spółka dystrybuująca ich produkty zmieniły nazwę. Zmiany dotyczą jedynie nazw spółek i nie ingerują w strukturę organizacyjną firmy.

Nowe nazwy

  • ING Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. dawniej ING Nationale-Nederlanden Polska Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
  • ING Otwarty Fundusz Emerytalny pdawniej ING Nationale-Nederlanden Polska Otwarty Fundusz Emerytalny
  • ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. dawniej Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ING Nationale-Nederlanden Polska S.A.
  • ING Usługi Finansowe S.A. dawniej ING Nationale-Nederlanden Polska S.A.

Porażka logistyczna ING

W ofercie serwisu OFEdlaCiebie.pl mamy OFE ING, fundusz ten jest bardzo chętnie wybierany przez przyszłych emerytów - świadczą o tym również wyniki ankiety zamieszczonej w lewej kolumnie na tym blogu. Jednak zmiany jakie dokonały się w ostatnim czasie w ING niestety nie przebiegły bezboleśnie. Praktycznie z dnia na dzień zmieniono formularze na jakich klienci przystępują do ING OFE. O tym fakcie dowiedzieliśmy się dopiero w poniedziałek, co więcej umowy zarejestrowane w poprzednim tygodniu zostały odrzucone przez KNF. Na dzień dzisiejszy mamy w całej Polsce porozsyłanych kilkadziesiąt umów, które nie mają mocy prawnej. Wczoraj i dzisiaj musieliśmy przepraszać klientów i prostować zaistniałą, skomplikowaną sytuację, wysyłając nowe formularze jeszcze raz. Gdyby tego było mało - dokumentów nie otrzymaliśmy w wymaganej ilości...

Wydawać by się mogło, że ING jest superorganizacją - niestety jak życie pokazuje, nawet w tak (wydawałoby się na pierwszy rzut oka) doskonałych korporacjach są problemy z przeprowadzeniem stosunkowo prostej operacji wymiany druków. Reasumując - nie ma ideałów.
Komentarze (0)
Polak ze Szwecji na emeryturze w Tajlandii...
 Oceń wpis
   
Rzeczywiście troszeczkę to skomplikowane, ale już tłumaczę w czym rzecz.

Otóż ostatnio przeglądając tematy emerytalne w internecie natknąłem się na dyskusję o sytuacji systemów emerytalnych na świecie. Dyskusja dotyczyła Niemiec oraz ostrzeżeń o tym, że w niedalekiej przyszłości - około 2025 roku - wielu emerytom we wschodnich landach Niemiec przysługiwać będą najniższe świadczenia emerytalne. Jeżeli obecnie przeciętne świadczenia emerytalne w Niemczech są na poziomie 967 euro, to już za kilka- kilkanaście lat dojdą do poziomu 700 euro...

Jednak Europejczycy potrafią sobie z tym problemem radzić. Świadczyć o tym może ta oto ciekawa wypowiedź:

Mam 54 lata i jestem przedwczesnym emerytem ze Szwecji co miesiąc dostaje 800 Euro od
państwa ,poniewasz w Szwecji za to bym musiał wcinać miskę ryzu żeby przeżyć
mieszkam 7 miesency w rok w Tajlandii mn w Pattaya gdzie żyje jak król za te 800
Euro miesięcznie!

W tym mieście mieszka dziesiątki tysięcy Europejczyków, w moim i starszym wieku
i coraz więcej tu, przyjdza bo w Europie po prostu nie da sie juz mieszkać.

Natomiast musze wam powiedzieć ze prawie wszyscy tu Niemcy nie do tego ze se
chamowaci i glopi to po angielsku nikt nic nie rozmawia i żadna Tajka nic nie
kce mięć z nimi wzpolnego to dostają od swojego państwa jakiej 500-600 Euro
miesięcznie co ledwie im starcza tu w Tajlandii!
Ha, ale tej kraj upadł totalny Untergang!
Pozdrowienia dla Polski i zapraszam do Tajlandii
Komentarze (2)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]