Udziały w rynku OFE po losowaniu
 Oceń wpis
   
Sytuacja na rynku OFE przedstawia się następująco:

Jak donosi Rzeczpospolita:

Najlepiej na losowaniach wyszły Polsat i Generali, które brały w nich udział za każdym razem od momentu, gdy zaczęły obowiązywać nowe zasady. Sporo na tym zyskały i to bez kosztów z ich strony. Generali jeszcze na koniec 2004 r. był 11. pod względem liczby uczestników. Obecnie jest już siódmy.

Udział w rynku straciły w ostatnich latach te OFE, które w losowaniu nie brały udziału lub bardzo rzadko – przykładem jest Skarbiec-Emerytura, Aegon, Bankowy czy Pocztylion. Nie jest to jednak zawsze regułą. Trzeba jednak prowadzić aktywną akwizycję. I tak dobrze radzi sobie choćby Axa, która od kilku lat intensywnie pozyskuje klientów od konkurencji. Jeszcze w 2003 r. była 11., a dziś jest szósta i ma szansę wejść do pierwszej piątki (zajmuje już tę pozycję pod względem wysokości aktywów). Kolejny za nią fundusz Nordea wykazuje zdecydowanie niższą aktywność w zdobywaniu nowych klientów, a jeśli chodzi o pozycję pod względem zarządzanych aktywów, jest dopiero siódmy.

Walczą o pierwsze miejsce

CU i ING - w najbliższym czasie rozegra się pomiędzy tymi funduszami ostateczne starcie.
Jeżeli chodzi o ING, to:
- średnio do ING N-NP OFE przystępuje,co 3 osoba samodzielnie wybierająca OFE
- od początku 2000 roku do końca 2007 liczba klientów ING N-NP OFE wzrosła prawie 3-krotnie bardziej niż drugiego w zestawieniu OFE CU (odpowiednio: 1124 tys. w ING i 422 tys. w CU)
- w styczniu 2008r. ING N-NP OFE pozyskało najwięcej klientów na rynku wybierających OFE po raz pierwszy (35,7% rynku bez losowania. Dla porównania drugi w tym zestawieniu CU pozyskał 44.031 nowych klientów 24,3%).

ING NN od lat przoduje w pozyskiwaniu nowych klientów, ale ostatnio CU nie pozostaje w tyle. W ubiegłym roku zdecydowanie uaktywniło sieć sprzedaży.
Komentarze (0)
Fuzja Aegon i PTE Skarbiec-Emerytura oddala się
 Oceń wpis
   
O fuzji AEGON i Skarbca pisałem jeszcze w tamtym roku: http://ofe.bblog.pl/wpis,fuzja;aegon;i;pte;skarbiec-emerytura,6829.html, a tutaj zastanawiałem się nad sensownością tego posunięcia http://ofe.bblog.pl/wpis,czy;to;ma;sens;fuzja;najslabszych;ofe;aegon;i;skarbiec,8677.html

Połączenie towarzystw emerytalnych Aegonu i Skarbca-Emerytura napotyka kolejne przeszkody. Tym razem kłody pod nogi rzuca stowarzyszenie założone przez związanego z PiS Cezarego Mecha.

Mech ma podobne zdanie do mnie, czy też odwrotnie - Jego zdaniem połączenie dwóch OFE mających raczej słabe wyniki inwestycyjne nie jest najlepszym prognostykiem na przyszłość dla ich klientów. Większy fundusz wcale nie musi osiągać lepszych wyników. Wręcz przeciwnie, istnieje zagrożenie, że może być jeszcze gorzej, bo trudniej zarządza się dużym funduszem niż małym.

Mech ze swoim kolegą Pelcem, a raczej z utworzonym przez nich cztery lata temu Stowarzyszeniem Rynku Kapitałowego UNFE, postawili sobie za cel bronić interesów klientów funduszy emerytalnych. Panowie nie ukrywają, że są przeciwni połączeniu obu towarzystw, już otrzymali zgodę od KNFu na dostęp do wszelkich dokumentów dot. fuzji...

Skarbiec i Aegon od 5 miesięcy nie potrafią przygotować dokumentów i otrzymać zgody KNF na połączenie. W efekcie mają to czego chciały: "Mecha na głowie". Holendrzy weszli do Polski by na rynku odgrywać istotną rolę, a tymczasem ich szefostwo w Polsce nie daje sobie rady z prostym postępowaniem administracyjnym?

Z drugiej strony, pozbycie się Skarbca-Emerytury, to od kilku lat marzenie BRE. Były prezes Lachowski nie był w stanie go zrealizować, a przydałoby się bankowi odzyskanie choćby tych 380 mln PLN, spośród 680 mln, które w Skarbcu-Emeryturze bezpowrotnie utopił Kostrzewa (bezsensownie kupując Ego od BIG-BG). Czy nowy prezes, M.Grendowicz znajdzie sposób na sprzedaż PTE?

p.s.
Trudno nie zgodzić się, z Mechem i Pelcem, że AEGON i Skarbiec Emerytura mają rzeczywiście bardzo słabe wyniki inwestycyjne, a jak wiadomo od mieszania herbata słodsza się nie robi! Wystarczy sprawdzić niezależne rankingi OFE.
Komentarze (0)
KNF z OFE wojuje...
 Oceń wpis
   
Szykuje się sporo zmian na rynku OFE.
Ze strony KNF zaproponowane zostały następujące rekomendacje:
  • Fundusze emerytalne miałyby możliwosc prowadzenia subfunduszy o różnych profilach ryzyka. Subfundusze przede wszystkim różniłyby sie ograniczeniami inwestycyjnymi, przy czym jeden z nich mógłby odpowiadać skali ryzyka występującej przy obecnym regulacjach, natomiast przynajmniej jeden fundusz oferowałby bardziej liberalną, i jeden bardziej konserwatywną politykę inwestycyjną.
  • Zmiana wysokości opłaty od składki nie wymagałyby zgody nadzoru, opłata byłaby odgórnie ograniczona dotychczasowym limitem.
  • Zmiana systemu akwizycji w jednym z dwóch kierunków:
    • zastapienie systemem scentralizowanym, w którym zapisywanie do i zmiana funduszu obywałyby sie głównie za pomoca kanałów elektronicznych i/lub korespondencyjnie.
    albo
    • zwiększenie zakresu regulacji systemu w kierunku eliminacji patologii powstajacych w związku z obecnym kształtem systemu.
  • Urząd nadzoru wypracowuje metodologie agregacji wszystkich kosztów oszczędzania w OFE, której celem będzie sprowadzenia wszystkich opłat obciążających członka OFE do jednego wskaźnika.
Kwestie do rozwiązania

Jak wyglądałyby limity inwestycyjne subfunduszy?
Jak wyglądałyby mechanizmy gwarancji stopy minimalnej / emerytury minimalnej?
Czy można dzielić składkę na wiele subfunduszy/wiele PTE?

Jak chronić sie przed polityką dumpingową dużych funduszy?

Kto miałby pokrywać koszty centralnego systemu akwizycji?
Czy taki centralny mechanizm nie zwiększy liczby osób, które nie wybiorą OFE w ogóle?

Jak skonstruować jedyny słuszny wskaźnik kosztowy OFE?

p.s.
Zapraszam do komentowania, zapraszam do dyskusji...
Komentarze (0)
Cud gospodarczy, a system emerytalny.
 Oceń wpis
   
W ciągu 5 lat zabraknie nawet 300 mld zł na wypłatę emerytur, rent, zasiłków... W efekcie grozi nam katastrofa systemu emerytalnego

ZUS na podstawie danych GUS o stopie bezrobocia, inflacji i demografii przygotował trzy warianty rozwoju sytuacji. W najbardziej optymistycznym na wypłaty w latach 2009-13 zabraknie ok. 217 mld zł. W drugim wariancie deficyt sięgnie 256 mld zł, zaś w trzecim wariancie będzie brakować aż 333 mld zł.Niedobory ZUS będzie musiał łatać dotacjami budżet państwa. Tylko w tym roku z podatków wszystkich pracujących Polaków Zakład dostanie na ten cel 33 mld zł.

Garść danych statystycznych

* 55 proc. Polaków w wieku produkcyjnym pracuje (czyli odkłada składki),
* w grupie 55-64 lata jest to tylko 28 proc. (najgorszy wynik w UE)
* kobiety kończą w Polsce pracę, mając średnio 56, mężczyźni 58 lat,
* 100 zawodów ma prawo do wcześniejszych emerytur,
* co roku świadczenia górników kosztują 4 mld zł,
* wcześniejsze emerytury nauczycieli brakuje 1 mld zł rocznie, a na świadczenia kolejarzy ponad 500 mln zł,
* wcześniejsze emerytury kosztują budżet państwa w sumie ponad 16 mld rocznie,
* 4 mld zł kosztują świadczenia przedemerytalne,
* współczynnik dzietności Polki wynosi 1,24 (wsp. zastępowalności pokoleń wynosi 2),
* średnia życia Polek to 79,4, mężczyzn 70,8 lat,
* kobiety przechodzą zgodnie z ustawą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Prawo kobiety do kończenia pracy pięć lat wcześniej od mężczyzny kosztuje budżet co roku ponad 10 mld zł.

PiS-Samoobrona-LPR, a system emerytalny

Pamiętam jak przed dwoma laty rząd PiS-Samoobrona-LPR zapowiadały ograniczenie liczby zawodów uprawniających do wcześniejszej emerytury oraz solidną reformę ZUS oraz systemu emerytalnego. W efekcie otrzymaliśmy:

* obniżkę składki rentowej z 13 do 6 proc. (obcięcie składki rentowej przełoży się w tym roku na ubytek wpływów ZUS o kilkanaście miliardów złotych)
* zmianę zasad waloryzacji. Od marca renty i emerytury są podwyższane nie tylko o wskaźnik inflacji jak dotychczas, ale też o co najmniej 20 proc. wzrostu płac. A to oznacza większe wypłaty z Zakładu - w tym roku o 5,6 mld zł.

Donald marzy, żeby...

Rząd PO-PSL (podobnie jak i poprzednicy) również postuluje ograniczenie liczby uprawnionych do wcześniejszych emerytur. Nad takim ograniczeniem pracuje Ministerstwo Pracy. Gotowy projekt w czerwcu ma trafić do Sejmu. Zakłada on, że od 2009 r. wcześniejsze emerytury (tzw. pomostowe) będą przysługiwać tylko nielicznym (ok. 37 stanowisk pracy), zatrudnionym w najcięższych warunkach.

Co z tego wyjdzie? Znając nieco polską politykę, czy też polskich polityków - moim zdaniem - zbliża się nieuchronna katastrofa systemu emerytalnego. A Donald niech pamięta, że jeśli nic nie zrobimy, to trzeba będzie podnieść podatki, bo tylko dzięki temu państwo będzie mogło zwiększać dotację na ZUS. I cudu gospodarczego siłą rzeczy nie będzie.
Komentarze (0)
Aktywa OFE, a giełda i emerytura
 Oceń wpis
   
Wartość aktywów OFE na przestrzeni lat 1999-2008 wygląda następująco:

142 mld 806 mln zł – to rekord aktywów OFE, jaki został osiągnięty 31 X 2007 roku. Obecnie w pierwszych dniach marca środki, którymi zarządzają OFE wynoszą zaledwie ok. 134,5 mld zł. Trwająca od końca ubiegłego roku bessa (nie boję się użyć tego słowa) spowodowała nie tylko zmniejszenie aktywów FI, ale również i OFE. Przez ostatnie 4 miesiące pomimo tego, że ZUS przekazywał do Funduszy Emerytalnych ok. 1 mld zł miesięcznie aktywa drastycznie topniały. Zmalało również mocno zaangażowanie w akcje:

Jutro przechodzisz na emeryturę!

A teraz wyobraź sobie, że jutro kończysz ustawowe 65 lat i masz przejść na emeryturę. OFE ma przelać zgromadzony kapitał do Zakładu Emerytalnego, który będzie wypłacał emeryturę. Krótko mówiąc, masz cholernego pecha! Dajmy na to, że byłeś w Polsacie i zgromadziłeś 10’000 jednostek udziałowych. 31 X 2007 roku 1 j.u. warta była 32,78 zł, 13 III 2008 roku warta jest zaledwie 29,09 zł... W sumie jesteś do tyłu o 11,3%, tj. masz mniej o 11’300 zł.

Minus 11,3% w 4 miesiące, czyli Państwo musi zareagować.

Do tej pory wszyscy cieszyli się z hossy na giełdzie i rosnących aktywów w FI, czy OFE. Jednak w okresie bessy pojawiają się głosy krytyki... i słusznie. Polski system emerytalny nie jest idealny, stąd głównie mamy tego typu sytuacje. Siłą rzeczy wszyscy przyszli emeryci nie mogą być wrzuceni do jednego worka. A obecnie tak samo inwestuje się składki 20-latka, jak i 50-latka. Słynna zasada ryzyka mówi o tym, że od 100 powinniśmy odjąć nasz wiek i taki udział w naszym portfelu powinny stanowić akcje, co roku natomiast powinniśmy o 1 punkt procentowy zmniejszać nasze zaangażowanie w ryzykowne instrumenty. W OFE natomiast nie ważne ile masz lat dany Fundusz inwestuje jednolicie. Obecne rozwiązanie stwarza poważne zagrożenie dla Polaków, czy też pierwszych Polek, które lada moment, bo już w 2009 roku przejdą na emeryturę.

Panaceum? Subfundusze

Dla OFE należy wprowadzić kilka rodzajów portfeli inwestycyjnych, czyli funduszy lub subfunduszy w ramach jednego towarzystwa emerytalnego (PTE). Subfundusze muszą być dostosowane ryzykiem do wieku oszczędzających. Tylko takie rozwiązanie pozwoli zabezpieczyć interes przyszłych emerytów.

Komentarze (0)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]