Klienci OFE płacą mniej?
 Oceń wpis
   
Okazuje się, iż z wyliczeń Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) wynika bardzo korzystna informacja dla klientów OFE. Otóż łączne koszty ponoszone przez klientów otwartych funduszy emerytalnych wyniosły w ubiegłym roku przeciętnie 1,36 % wartości aktywów. Dwa lata wcześniej było to 1,49 %, a jeszcze wcześniej, w 2005 roku – 1,67 %. Z wyliczeń izby wynika, że najmniej płacili w ubiegłym roku klienci CU, Allianz, AIG, Generali oraz ING NN. Najwięcej natomiast musieli zapłacić członkowie Polsatu, Pocztyliona i Nordei:Dlaczego wyliczenia IGTE nie są idealne?

Moje wątpliwości powoduje fakt, iż IGTE odnosi składki pobrane od klientów OFE tylko w jednym roku do sumy wszystkich aktywów. Czy można na tej podstawie wyciągać wniosek czy to dużo, czy to mało, skoro jeszcze nawet nie ruszyły wypłaty z OFE i aktywa z miesiąca na miesiąc są coraz większe? Uczciwie byłoby odnieść sumę wszystkich opłat w okresie oszczędzania do wysokości aktywów, a nie "roczne" opłaty do całości aktywów... W ten sposób nic dziwnego, że wskaźnik ten z roku na rok maleje. Musi malec, skoro szybciej od licznika rośnie mianownik!

Dlaczego mimo wszystko powinniśmy się cieszyć?
Wg raportu z 2006 r. Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, koszty OFE wynoszą około 1,6 proc. wartości zarządzanych aktywów. Tymczasem w innych krajach, w których przeprowadzono podobną reformę, ich wysokość to 2 – 3 proc. (po upływie takiego samego czasu od startu systemu). Polski system jest więc jednym z najtańszych w krajach, w których przeprowadzono podobną reformę.A w następnym dziesięcioleciu koszty jeszcze u nas spadną, nawet do 0,5 – 0,6 proc. Według raportu może to wręcz stanowić problem dla małych PTE.
Komentarze (4)
ING zamierza pokonać CU i stać się nr 1 na rynku OFE
 Oceń wpis
   
ING Nationale Netherlanden daje sobie maksymalnie 3 lata i zamierza być numerem jeden na rynku funduszy emerytalnych zarówno pod względem aktywów, jak i liczby członków.

ING ver. CU

Według danych z końca stycznia 2008 roku ING NNP OFE zarządzało aktywami o wartości 31,6 mld zł, zaś CU OFE 35,7 mld zł. Do CU OFE należy również większa liczba członków (2,77 mln osób), podczas gdy do ING 2,66 mln osób, co stanowi 19,7% rynku. W całym 2007 roku ING pozyskało aż 190,5 tys. nowych uczestników, najwięcej ze wszystkich funduszy. ING walczy o klientów głównie siecią dobrych agentów oraz obecnością w internecie, wspomagając się m.in. dobrymi wynikami. Choć osiągnięta w 2007 roku stopa zwrotu była niższa od średniej ważonej, to w okresach długoterminowych, wyniki są bardzo dobre.
Według wyliczeń ING, stan hipotetycznego konta w funduszu jest najwyższy na rynku. Przy wpłaconym kapitale na poziomie 10,1 tys. zł (100 zł wpłacane na koniec miesiąca od sierpnia 1999 roku), wypracowany zysk wynosi 6,086 tys. zł.

Ile ING zarobiło?

ING NN Polska ogłosiło również wyniki za 2007 rok. ING PTE osiągnęło zysk netto o wartości ponad 208 mln zł, w porównaniu do blisko 199 mln rok wcześniej. Przychody wynikające z zarządzania OFE wzrosły do poziomu 420 mln zł (w tym wynagrodzenie wyniosło 120 mln zł), zaś koszty związane z zarządzaniem OFE wyniosły ponad 187 mln.
Komentarze (0)
Jak... nie oszczędzamy na emeryturę?
 Oceń wpis
   

Podsumowując:
Wiemy, że na emeryturze dostaniemy ok. 40-60% ostatniej pensji i generalnie (jako społeczeństwo) nic nie robimy aby tą sytuację zmienić.

I jeszcze jeden wykres, obrazujący klapę IKE:


Tutaj można znaleźć ofertę doradców finansowych - warto skorzystać i umówić się na bezpłatne spotkanie:
http://finanse.dlaciebie.info/funduszeinwestycyjne/
Komentarze (0)
Inwestycje zagraniczne OFE cd.
 Oceń wpis
   

Fundusze Emerytalne chcą zwiększenia limitów na inwestycje zagraniczne. Obecnie limit wynosi 5%. Przyjrzyjmy się zatem jak do tej pory OFE wykorzystywały ten przywilej?

Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi, okazuje się, że maksymalne zaangażowanie według danych miesięcznych wynosiło 1,44 proc., zaś średnio było to 0,53 proc. Dziesięciokrotnie mniej niż pozwalają na to dotychczasowe limity. Od początku 2006 r. zaangażowanie to nie przekraczało 1 proc. aktywów...

Dlaczego zatem OFE chcą zwiększenia czegoś, czego nie wykorzystują?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to... wiadomo o co chodzi. Obecnie inwestycje zagraniczne OFE są bardzo niekorzystne ponieważ płaci za nie PTE z własnych pieniędzy, a nie OFE z pieniędzy klientów. Dlatego zarządzający Funduszami Emerytalnymi lobbują zmiany w obecnych limitach, „przy okazji” postulując zmiany w opłatach od takich inwestycji. Zarządzający muszą być bardzo zachłanni, ponieważ w minionym roku zarobili i tak rekordowo dużo - zsumowany zysk wszystkich uczestników rynku OFE wyniósł ponad 670 mln zł!

Czy to dobrze, czy to źle?

Na pewno dobrze z punktu widzenia przyszłego emeryta – wskazana jest dywersyfikacja inwestycji. Tym bardziej, że za kilka lat sytuacja polskiej gospodarki nie będzie tak różowa jak dzisiaj. Dlaczego zatem polski emeryt nie ma zarabiać w Azji, czy na Bałkanach? Skoro przyniesie to ponadprzeciętne zyski?

Na pewno źle z punktu widzenia polskiej gospodarki. OFE to poważny zastrzyk dla budżetu państwa – główny klient obligacji. OFE mają też ok. 10% udziału w kapitalizacji warszawskiej giełdy. Jeżeli limit inwestycji zagranicznych podnieślibyśmy do 40%, tak jak np. w Chile, to polska gospodarka odczuje boleśnie tak duży odpływ kapitału. Oczywiście nie musi się to nam przytrafić – w chilijskiej strukturze aktywów funduszy emerytalnych inwestycje zagraniczne (mimo tak wysokiego limitu) są w zdecydowanej mniejszości form inwestowania.
Komentarze (0)
6,5% o tyle wzrosną emerytury i renty
 Oceń wpis
   
Tegoroczny wskaźnik waloryzacji emeryci zawdzięczają przedterminowym wyborom, tzn. walce o głosy emerytów. Jarosław Kaczyński na miesiąc przed wyborami nie tylko przedłużył przywileje przedterminowych emerytur, ale również zwiększył rewaloryzację rent i emerytur (pisałem o tym tutaj: TAK SIE KUPUJE GŁOSY EMERYTÓW). Rewaloryzacja uwzględni więc wzrost cen i płac za lata 2006-2007 i wg wyliczeń Gazety Prawnej wyniesie 106,5 proc.

O 6,5 proc. wzrosną więc świadczenia osób otrzymujących je z ZUS, KRUS oraz z systemów zabezpieczenia społecznego tzw. służb mundurowych. Na przykład średnia emerytura wypłacana przez ZUS, wynosząca obecnie 1,3 tys. zł, będzie od marca wyższa o prawie 85 zł. O 6,5 proc. wzrosną też kwoty najniższych świadczeń oraz dodatki do emerytur i rent.

W efekcie - patrząc z punktu widzenia budżetu państwa to dużo. Patrząc na podwyżki z punktu widzenia emeryta niewiele, wystarczy wziąć pod uwagę kilkunastoprocentowy wzrost cen żywności, gazu, prądu itd. w ostatnim czasie.

Te dane niech będą przestrogą dla przyszłych emerytów - umiesz liczyć? Licz na siebie.
Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]