Zbliża się... Losowanie OFE
 Oceń wpis
   

ZUS wysłał osobom rozpoczynającym karierę zawodową 223,5 tys. zawiadomień dotyczących obowiązku zapisania się do OFE. Czas mija 10 stycznia, jeżeli do tego terminu osoba, która otrzyma takie zawiadomienie nie wybierze OFE, weźmie udział w losowaniu ZUS 31 stycznia 2009 roku.

W losowaniu udział weźmie 5 Funduszy Emerytalnych - AIG, Generali, Pekao, Pocztylion i Polsat.

W reklamach straszą losowaniem?

Wokół losowania ZUS do OFE narosło wiele mitów. Fundusze Emerytalne nagminnie w reklamach straszą "przypisaniem na siłę", "decydowaniem za Ciebie" itd. Prawda jest taka, że:

- z losowania wykluczone są 3 największe OFE z aktywami powyżej 10% rynku: Commercial Union, ING oraz PZU "Złota Jesień",

- w losowaniu nie biorą udziału najgorsze OFE - wręcz przeciwnie, kwalifikują się tylko te, które osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia ważona w dwóch ostatnich 3 letnich okresach rozliczeniowych (dane te publikuje Komisja Nadzoru Finansowego za miesiące marzec oraz wrzesień).Zatem nie prawdą jest, że przypadnie nam w losowaniu najsłabsze OFE na rynku. Natomiast odebrana zostaje nam możliwość samodzielnego wyboru 1 z 14 Funduszy Emerytalnych.

Ile osób brało udział w losowaniu?


W ostatnich sześciu losowaniach sytuacja wyglądała następująco:
- w grudniu 2005 roku ZUS wysłał 184 tys. zawiadomień, a wylosował (po raz 10ty) 67'410 osób (36,6%),
- w czerwcu 2006 roku ZUS wysłał ponad 246 tys. zawiadomień, a wylosował 92'742 osoby (37,7%),
- w grudniu 2007 roku ZUS wysłał 281 tys. zawiadomień, a wylosowal 111'393 osoby (39,6%),
- w czerwcu 2007 roku ZUS wysłał ponad 275 tys. zawiadomień, a wylosowal 131'600 osób (47,9%),
- Rok temu w grudniu 2007 roku rozesłano 283 tys. zawiadomień i 65% samodzielnie dokonało wyboru,
- w czerwcu tego roku ZUS rozesłał 193 tys. zawiadomień z czego ponad 70% wybrało samodzielnie.

Zobaczymy jak będzie w tym roku -  w branży wiadomo nie od dziś, że listonosze (dostarczający specyficzne koperty z zawiadomieniem o losowaniu, a będący dziwnym zbiegiem okoliczności bardzo często równocześnie akwizytorami OFE Pocztylion) ruszają po swoje, ale akwizytorzy innych OFE również nie zasypują gruszek w popiele i wchodzą w konszachty z Wszechmogącymi w najbliższych dniach listonoszami.

p.s.
Prezydent podpisze ustawę o wypłatach z OFE

Do 15 grudnia prezydent Lech Kaczyński musi podjąć decyzję w sprawie ustawy dotyczącej wypłat z OFE. Jak podają źródła Gazety Prawnej - ustawa zostanie podpisana.

ZUS przekazał w tym tygodniu OFE 98,9 mln zł

Komentarze (4)
Ranking.OFE.bblog.pl - 1500 głosów
 Oceń wpis
   

"Im Westen nichts Neues" chciałoby się powiedzieć, za Erichem R., analizując wyniki ankiety zamieszczonej na początku kwietnia 2008 w lewej kolumnie tego bloga.
 Kto tu trafia?

Z ankiety wynika, że ponad 1/4 odwiedzających bloga stanowią członkowie OFE ING, niespełna 15% OFE Commercial Union, a 11,73% AIG. Na czwartym i piątym miejscu mamy odpowiednio Generali (7,8%) oraz AXA (7,67%) i na siódmym PZU (6,93%).

Powyższa statystyka (oparta na pokaźnej próbie badawczej - 1500 głosów na przestrzeni 8 miesięcy) po raz kolejny pokazuje pozycję danego OFE w internecie oraz zainteresowanie tematem Funduszy Emerytalnych wśród klientów-internautów. Szczególnie w ostatnich miesiącach blog atakowali głównie klienci AIG oraz ING. Członkowie Funduszy Emerytalnych, których spółki matki przeżywają problemy finansowe i musiały ratować się kredytami zaciąganymi odpowiednio od rządu USA oraz Holandii. Doskonale widać to na poniższym wykresie:
 Co może dziwić?

Pozycja OFE PZU, które wg oficjalnych statystyk, może się pochwalić 14-15% udziałem w rynku, a w zamieszczonej obok ankiecie pozyskało niespełna 7% głosów.

Dominacja ING, które w ostatnich trzech latach wykazał słabsze wyniki od przeciętnej, jednak nadal jest najchętniej wybieranym OFE (Marek Kondrat i marka Lwa robią swoje).

Komentarze (5)
Górnicy i Amerykanie
 Oceń wpis
   

OFE wesprą górnictwo?

Bogusław Ziętek, szef Solidarności 80, lansuje hasło wsparcia górnictwa pieniędzmi funduszy emerytalnych. OFE mogą wg Ziętka przeznaczyć posiadane fundusze na inwestycje w górnictwie, np. w nowe złoża, zamiast lokować je na niepewnej giełdzie.„Niezły” pomysł biorąc szczególnie pod uwagę fakt, iż górnictwo przespało hossę, a zyski skonsumowało, zamiast inwestować. Teraz zacznie się – palenie opon pod Sejmem, szukanie pieniędzy w OFE i generalnie wyciąganie ręki po państwową pomoc. Na koniec września zobowiązania kopalni sięgały 5,8 mld zł, a potrzeby inwestycyjne do 2015 r. — 19 mld zł, skąd wziąć niezbędne środki? Przecież to takie proste: z OFE!

Amerykanie wyciągają środki zgromadzone w Funduszach EmerytalnychOkazuje się, iż Amerykanie poszukując pieniędzy na niezbędne wydatki rezygnują z emerytur.  Wg raportu Bank of America już prawie jedna piąta obywateli USA wycofała przedwcześnie środki zgromadzone w Funduszach Emerytalnych. O problemach Amerykanów pisać nie trzeba, warto jednak zdawać sprawę z faktu, iż procent ludzi, którzy zaniedbują regularne wpłaty albo nie zaczęli wpłacać w ogóle wynosi aż 62%. Za wycofanie wcześniejsze emerytury płaci się 10% plus podatek dochodowy.
W Polsce nie można wyjąć środków zgromadzonych w OFE.

Komentarze (1)
Nie będą już skręcać... długopisów.
 Oceń wpis
   

Zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Uwaga osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. otrzymały możliwość wyjścia z OFE i przekazania zgromadzonych pieniędzy do FUS. Utracą one wówczas prawo do emerytury kapitałowej. Prawo odejścia z OFE przysługiwać będzie tylko osobom, które nabędą prawo do emerytury w latach 2009-20013. Osoby, które podejmą tą decyzję otrzymają emeryturę częściowo liczoną według starego, a częściowo według nowego systemu.

Ja chcę skręcać długopisy!


Rząd ukrócił nadużycia związane z pracą nakładczą (pisałem o tym procederzy tutaj: http://ofe.bblog.pl/wpis,zus;a;skrecanie;dlugopisow;i;ike;,7631.html )
Zatem osoby prowadzące działalność gospodarczą i jednocześnie zawierające umowy o pracę nakładczą, będą miały liczoną podstawę wymiaru składkiod 60 proc. najniższego wynagrodzenia. Dotychczas "przedsiębiorcy skręcacze" mogli wybrać, czy chcą podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu od działalności, czy wolą płacić znacznie niższe składki od pracy nakładczej. Co wybierali chyba nie muszę pisać ;)
 

Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]