Konto w Zagranicznym Funduszu Emerytalnym
 Oceń wpis
   

Czy po powrocie do kraju mogę uczestniczyć w zagranicznym funduszu emerytalnym i jak przedstawia się kwestia opodatkowania pieniędzy z zagranicznych funduszy emerytalnych?

Podobne pytania stawia sobie wielu Powracających z zagranicy, których liczba z miesiąca na miesiąc rośnie - podobno najbardziej widać to w Urzędach Pracy, gdzie byli emigranci muszą się zarejestrować. Rząd rok temu w celu zachęcenia rodaków do powrotu stworzył serwis:

{http://www.powroty.gov.pl}

Masz PLan na powrót?

Z serwisu powroty.gov.pl można ściągnąć „Powrotnik” - poradnik z najważniejszymi informacjami dla Polaków rozważających powrót do Ojczyzny. Jednak (pobieżna co prawda) lektura pozwala stwierdzić, że jest to zbiór informacji, które są wręcz niekorzystne dla osób decydujących się na powrót:

  • Nadal nie można zarejestrować w Polsce samochodu z kierownicą po „niewłaściwej stronie”,
  • Nadal będziemy musieli zapłacić podatek za pracę w Polsce i za granicą,
  • Nadal nie można przenieść zagranicznej spółki do Polski, trzeba założyć nową, od podstaw,
  • Nadal nie ma możliwości wypłaty w kraju naszych pieniędzy gromadzonych w zagranicznym funduszu emerytalnym, ale za to trzeba za nie zapłacić podatek....
  • itd., itp.

To wszystko najzwyczajniej nie zachęca do powrotu.

Konto w Zagranicznym Funduszu Emerytalnym

Polskie prawo nie zakazuje uczestnictwa w zagranicznych funduszach emerytalnych. Fundusz, który działa w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju bądź Lichtensteinie, może prowadzić swoją działalność również na terenie Polski. Oznacza to, że możemy swobodnie uczestniczyć w takim funduszu emerytalnym.

Jeżeli dochody wypłacane z zagranicznego funduszu emerytalnego są traktowane w danym państwie jako świadczenia emerytalne związane z zatrudnieniem, będą opodatkowane w miejscu naszego zamieszkania, zgodnie z zawartymi umowami. Tak jest w wypadku Niemiec, Holandii czy Szwajcarii. Niektóre umowy przewidują możliwość opodatkowania tego typu dochodów w państwie ich uzyskania. Takie rozwiązanie zostało przyjęte w umowie ze Stanami Zjednoczonymi.

Jeżeli jednak dochody te w państwie ich uzyskania są traktowane jako wpływy z tytułu posiadania akcji, wtedy państwo to ma prawo do nałożenia na nie podatku w wysokości określonej w umowie (zazwyczaj jest to 5 – 15% wypłacanej kwoty brutto).

Komentarze (0)
Kiedy znacjonalizujemy OFE?
 Oceń wpis
   

"Podczas gdy USA i inne kraje ratują swoje banki, Argentyna musi chronić swoich emerytów" – tak uzasadniała w październiku prezydent Fernandez zamiar przejęcia przez państwo około 24 mld USD ulokowanych w prywatnych funduszach emerytalnych. Wg rządzących: Argentyna zdecydowała się na taki krok, gdyż w dobie zawirowań na rynkach finansowych wartość aktywów funduszy spadła o blisko 20 procent, natomiast plan Fernandez zabezpieczy środki zdeponowane w funduszach.

Dlaczego o tym piszę?

Po co zajmuję się Argentyną, której nikt od kilku lat nie pożycza pieniędzy? Po co pisać o kraju, który nie ma środków na spłatę 20 mld USD w 2009 roku? Ponieważ to ciekawy przykład na to, że politycy, w trudnej sytuacji mogą podjąć decyzję o dorwaniu się do środków zgromadzonych w OFE. Gospodarka argentyńska jest w opłakanym stanie. Obligacje państwowe tracą na wartości, ich oprocentowanie wzrosło z ok. 8% w roku ubiegłym do ponad 25% w roku obecnym. Nawet "boski" Hugo Chavez, który wykupił część długów Argentyny nie wiele może pomóc.Sprawa w sumie jest prosta – Argentyna nie może zdobywać pieniędzy emitując nowe obligacje, bo ich nikt nie kupi. Zatem pani prezydent Cristina Elisabeth Fernández de Kirchner (patrz powyżej na zdj. z Chavezem) postawiła sobie pytanie: „Skąd mam wziąć jak nie mam skąd?” Odpowiedzią okazały się być... prywatne Fundusze Emerytalne.

Za 20-30 lat następna władza również postawi sobie to pytanie, z tą jednak różnicą, że ówcześni emeryci wystawią Argentynie rachunek. Ktoś w końcu te emerytury wypłacić będzie musiał. Widzimy jak krótkowzrocznie działa Argentyna - kryzys nie będzie trwał wiecznie i za kilka lat fundusze emerytalne byłyby na sporym plusie.

Znacjonalizujmy OFE w Polsce!

Co ciekawe dotychczasowy argentyński system emerytalny (w przeciwieństwie do polskiego) pozwalał przyszłemu emerytowi dokonać wyboru – czy składki emerytalne mają trafiać do funduszy prywatnych, czy państwowych. Warto zaznaczyć, iż w okresie ostatnich 12 miesięcy polskie OFE, podobnie jak argentyńskie, również straciły od max 20% (Polsat) do min. 15% (Generali, Allianz, Pocztylion, Axa). Czy zatem powinniśmy znacjonalizować OFE?

Moim zdaniem nacjonalizacja systemu emerytalnego to powrót do socjalizmu. Reforma emerytalna wprowadzona przez rząd AWS w latach 1998/99, mimo wszystko idzie w dobrym kierunku. Oczywiście jest wiele wad, jednak reformę trzeba poprawić, a nie likwidować OFE. Pytań jest wiele:

  • Dlaczego ograniczono dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE?
  • Dlaczego 10 lat temu nie wprowadzono bezpiecznych funduszy emerytalnych typu B, aby zabezpieczyć kapitał osobom tuż przed przejściem na emeryturę?
  • Dlaczego OFE mogą pobierać max aż 7% od każdej kwoty jaka do nich wpływa?
  • Czy kiedyś znienawidzony, a dzisiaj przez wielu wychwalany ZUS daje jakiekolwiek gwarancje przyszłych emerytur?
  • Dlaczego rządzący zmieniają reguły w trakcie gry?
Komentarze (0)
Już tylko 14 OFE - zniknął OFE Skarbiec-Emerytura
 Oceń wpis
   

07-11-2008 zniknął OFE – Skarbiec-Emerytura. Został przejęty przez OFE Aegon. Nowy Aegon ma teraz 775,4 tys. klientów, co daje piątą pozycję na rynku, biorąc pod uwagę aktywa ok. 5,7 mld zł - zajmuje szóste miejsce.

Aegon przejmując OFE zapłacił BRE Bankowi ok. 100 mln euro. Biorąc pod uwagę liczbę klientów Skarbiec-Emerytura łatwo wyliczyć, iż jeden klient został „kupiony” za ok. 225 euro/780 zł. Warto przy okazji nadmienić, iż Zygmunt Solorz, który wystawił na sprzedaż OFE Polsat żąda za niego o wiele więcej, bo aż 400 mln zł, tj. ok. 1’200 zł za klienta.
Ostateczna kwota transakcji jest nieznana. Jednak można się domyślać, iż jest niższa, gdyż Skarbiec-Emerytura w ostatnim etapie fuzji doznał pokaźnych strat. Oto jak wyglądało saldo liczby klientów w miesiącach transferowych, tj. tych w których następowała zmiana OFE:


OFE/liczba klientów    Marzec 2008    Czerwiec 2008    Wrzesień 2008
Aegon                              - 6’199                - 6’724                -  9’672
Skarbiec-Emerytura        +  680                + 1’185                - 13’504


Powyższa tabele jednoznacznie pokazuje lawinowe ucieczki klientów z OFE Aegon oraz nagły odwrót klientów Skarbiec-Emerytura we wrześniu. W trzecim kwartale tego roku, aż 13’504 osoby zdecydowały się na porzucenie tego funduszu, wymnażając przez 225 euro otrzymujemy 3’038’400 euro. Wygląda na to, że BRE na finiszu stracił ok. 3 mln euro.


Najważniejsze etapy procesu połączenia PTE Skarbiec-Emerytura S.A. z AEGON PTE S.A., i zarządzanych przez nie funduszy:
·    9 maja 2008 r. - Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję zezwalającą na połączenie  PTE Skarbiec-Emerytura S.A. z AEGON PTE S.A. i w konsekwencji zarządzanych przez nie OFE;
·    7 czerwca 2008 r. - opublikowano decyzję KNF w gazetach Rzeczpospolita i Parkiet, formalny początek procesu połączeniowego i okresu dwumiesięcznej bezpłatnej zmiany OFE;
·    lipiec 2008 r. - AEGON PTE S.A. przejmuje zarządzanie OFE Skarbiec-Emerytura;
·    7 listopada 2008 r. Członkowie dotychczasowego OFE Skarbiec-Emerytura stali się Członkami AEGON OFE;
·    Na przełomie listopada i grudnia 2008 r. do Członków dotychczasowego OFE Skarbiec-Emerytura zostanie wysłany  nowy numer rachunku i numer PIN pozwalający uzyskać informację o środkach zgromadzonych na rachunku za pośrednictwem infolinii lub strony internetowej.

Czy będą kolejne fuzje na rynku OFE?

Według przedstawicieli PTE towarzystwa przed decyzją o fuzji powstrzymuje planowana na 2009 r. nowelizacja ustawy o funduszach emerytalnych, zatem Solorz i OFE Polsat musi poczekać. Swoją drogą ciekawe, czy już na wiosnę Polsat będzie musiał dopłacać do rachunków swoim klientom z powodu nie osiągnięcia minimalnej stopy zwrotu z inwestycji?
 

p.s.

Kolejny rekord bloga (podaję za statystykami bblog), liczba wszystkich odsłon bloga przekroczyła 100 tysięcy.

Komentarze (1)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]