Solvency II – kto i dlaczego chce nas... okraść?!
 Oceń wpis
   

Wpis miał dotyczyć problemów belgijskiego KBC – właściciela m.in. OFE Warta, Kredyt Banku, czy Żagiel S.A., które chce pożyczyć od rządu belgijskiego ok. 3,5 mld EURO...

Jednak czytając artykuł natknąłem się na określenie Solvency II (Wypłacalność II). Zadałem sobie pytanie: „ale o co chodzi?” i ruszyłem na poszukiwania... Efekty przerosły moje oczekiwania. Po prostu musisz to przecztać!!!

Chodzi o dyrektywę UE, która:

  • wstyd przyznać, nie została do tej pory przeze mnie zauważona,
  • w mediach przeszła (raczej) bez większego echa,
  • praktycznie nie była komentowana na forach,
  • stanowi porażające (wiem, wiem słowo Giertycha i Leppera, ale zapomnijmy na chwilę o tym) zagrożenie dla polskiego systemu ubezpieczeń.W telegraficznym skrócie: SOLVENCY II ODDAJE KONTROLĘ NAD EUROPEJSKIMI UBEZPIECZYCIELAMI KRAJOM, GDZIE MAJĄ ONE SWOJĄ GŁÓWNĄ SIEDZIBĘ.


Wprowadzenie Solvency II oznacza m.in.:

1.    Ograniczenie uprawnień KNF na korzyść nadzoru kraju spółki macierzystej. Praktycznie polska Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła kontrolować wówczas w pełni tylko PZU i PTU.

2.    Możliwość (w razie problemów finansowych spółki-matki tak jak obecnie m.in. KBC czy ING) pokrycia strat przez centralę danej grupy finansowej z kapitału polskich oddziałów.

3.    Problem gwarancji depozytów w kraju biorcy inwestycji zagranicznych oraz konfliktu interesów poszczególnych państw i grup kapitałowych.

4.    Niebezpieczeństwo dla instytucji finansowych Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie większość ubezpieczycieli to kapitał zagraniczny. Na polskim rynku w polisach majątkowych 80% udziałów stanowi kapitał obcy, a w polisach życiowych – 73%

5.   W kolegiach nadzorczych zasiądą przedstawiciele najważniejszych krajów UE - Francuzi, Niemcy, Włosi, Brytyjczycy... Polska jest zbyt mała i naszego przedstawiciela tam zabraknie.

6.    W obecnym kształcie dyrektywa ma dotyczyć jedynie rynku ubezpieczeniowego, ale coraz częściej wspomina się o tym, aby rozszerzyć ją na inne instytucje, w tym również banki...


Transnarodowe grupy finansowe od dawna lobbowały za tego typu rozwiązaniami. Wygląda na to, że teraz, pod przykrywką walki ze światowym kryzysem finansowym, osiągnęły swój cel. Już za kilkanaście-kilkadziesiąt dni - w listopadzie Parlament Europejski podejmie decyzję nt. wprowadzenia dyrektywy. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Solvency II (mimo sprzeciwu oraz ze szkodą dla Polski i pozostałych państw regionu) zostanie przegłosowana. Propozycję projektu Komisji Europejskiej zaakceptowała już trzy tygodnie temu Komisja Spraw Gospodarczych Parlamentu Europejskiego
 

Komentarze (2)
Ranking.OFE.bblog - 1000 głosów
 Oceń wpis
   

To było coś niesamowitego. W ostatnich daniach (od 21 do 24 października) poczułem co oznacza popularny blog ;) Statystyki google analytics "zwariowały", tzn. odnotowały w sumie 8314 odwiedzin... w 4 dni:

Czemu zawdzięczam tak dużą popularność? Tak, zapewne niektórzy już się domyślają – mój ostatni wpis nt. ING pojawił się na głównej stronie money.pl, co wygenerowało nie tylko rekordową liczbę odwiedzin, ale również rekordową liczbę (40) komentarzy. Dodatkową korzyścią jest fakt iż średnio co 20ty odwiedzający wypełnił ankietę „Obecnie jestem w OFE:” i na tym chciałbym się skupić w dalszej części wpisu.

Ankietę zamieściłem na początku kwietnia 2008 roku, poniżej zastawiłem okrągłe liczby głosów jakie udało mi się „złapać” swego czasu:

Co daje się zaobserwować na podstawie ankiety? Rzućmy okiem na wykres:

Na wykresie widać doskonale nie tyle popularność danego OFE, ile ostatnie zawirowania wokół poszczególnych OFE. Pytanie postawione w ankiecie nie brzmi "Który OFE Twoim zdaniem jest najlepszy?" lecz "Obecnie jestem w OFE:" Dlatego widać jak na dłoni, iż klienci szczególnie dwóch OFE w ostatnim czasie poszukiwali usilnie informacji nt. sytuacji swojego Funduszu, a następnie trafiali na tego bloga.

 

500 głosów złapałem na początku czerwca od tamtego czasu wiele niedobrego wydarzyło się na rynku finansowym. We wrześniu mieliśmy informację nt. AIG (kolor żółty), a miesiąc później nt. ING (kolor niebieski). Na powyższym wykresie doskonale widać tą sytuację. O ile klienci AIG byli/są nadal mocno zaniepokojeni problemami spółki matki w USA, o tyle klienci ING nie zasypują mojej skrzynki mailami oraz nie zgłaszają chęci zmiany funduszu. Nie da się wszak porównywać problemów AIG (kredyt od rządu USA w wys. 85 mld USD) do ING (kredyt udzielony przez rząd Holandii w wys. 10 mld EURO). Na temat OFE AIG oraz OFE ING padło na tym blogu w ostatnim czasie wiele komentarzy, zatem zainteresowanych odsyłam do wcześniejszych wpisów.

 

 

Komentarze (5)
ING po AIG
 Oceń wpis
   

Minęło 5 tygodni od weekendowego zamieszania wokół AIG (dzięki pożyczce rządu, USA ok. 85 miliardów dolarów, AIG uniknął bankructwa), a świat znowu wstrzymał oddech po informacjach o pożyczce w wysokości 10 mld euro grupie finansowej ING.

ING podał w niedzielę, że w trzecim kwartale spodziewa się 500 mln euro strat. Okazało się, że ING tak jak wiele innych banków zainwestował w „pewne” amerykańskie obligacje oparte na niespłaconych kredytach hipotecznych.

Czy ING będzie sprzedawać swoje aktywa?

W zasadzie to już to robi... W poniedziałek się okazało, że w obliczu kłopotów finansowych ING zdecydował się na sprzedaż za 600 mln dol. swojej tajwańskiej firmy ubezpieczeń na życie. Sądzę, że ING pozbędzie się jeszcze co najmniej kilku innych spółek. W końcu zaciągnięty na 8,5% u obywateli Holandii dług trzeba spłacić. Jednak z tego co już widzimy - ING będzie wychodzić „chętniej” z Azji, a nie z Europy. Najbliższe tygodnie pokażą nam jakie decyzje podjęli Holendrzy.

Bogaćcie się! inaczej:

Ostatnio dzięki ING można było się nieźle wzbogacić!

Na giełdzie w Amsterdamie wartość akcji ING - jednej z 20 największych w świecie instytucji finansowych - w ciągu trzech tygodni spadła o 27,48%. Jednak dzisiaj kurs spółki poszedł w górę o 26%. Była to niesamowita okazja dla inwestorów. Jednak chyba nie to miał na myśli Marek Kondrat...

 
p.s.

Łączna wartość „kół ratunkowych” rzuconych bankom przez rządy europejskie wynosi już 2 bln euro. Plan Paulsona w USA to jedna czwarta tej kwoty.

 

Komentarze (48)
Naga prawda nt. Systemu Emerytalnego
 Oceń wpis
   

Nie widzę sensu aby dłużej się na ten temat rozpisywać. Moim zdaniem w zupełności wystarczą poniższe dane, które zamieszczam za infor.pl:

Komentarze (2)
Giełda & OFE cd.
 Oceń wpis
   

Dzisiaj zamieszczam wypowiedź członka zarządu OFE Pocztylion Piotra Sieradzana, zdradza on nastawienie OFE do obecnej sytuacji na giełdzie:


 
Mieliśmy dobre wyczucie czasu i mogę zdradzić, że udział akcji w naszym portfelu na koniec tego miesiąca wyraźnie się zmieni (OFE Pocztylion miało jeden z najniższych udziałów akcji w portfelu na koniec września – red.). Jeśli wzrosty będą wciąż wysokie, to obecna zwyżka nie powinna potrwać dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli będzie w niej więcej nerwowości, to może zakończyć się kilka tygodni później. Trudno też wyznaczyć jej zakres, bo nie są to wzrosty uzasadnione fundamentalnie. To korekta techniczna wzmocniona pozytywnymi informacjami z USA. W średnim terminie jestem pesymistą. Wciąż trwa bessa. Nie wiadomo przy tym wciąż, jak duży jest obecny kryzys i czy uda się go zwalczyć.


OFE będą raczej jeszcze długo stały z boku, bo powszechne jest przekonanie, że spadki jeszcze się nie skończyły. Trudno wyobrazić sobie także, by OFE kupowały akcje na silnie wzrostowych sesjach. Jednocześnie całkiem prawdopodobna jest fala umorzeń w funduszach, bo klienci TFI reagują zazwyczaj z opóźnieniem (kiedy dowiedzą się o skali strat), a dodatkowo historycznie najwięcej umorzeń jest w okolicy dołków.

Źródło: Puls Biznesu.

 

Na GPW indeksy od rana rosły o pięć i więcej procent, ale w dalszym ciągu nie widać było tej euforii, którą cechowało zachowanie inwestorów na innych giełdach. Tym razem zdecydowanie mniejszy był wpływ umarzania jednostek funduszy, ale po prostu brakowało kapitału. TFI mają go mało, OFE kupują, ale nie kwapią się do podciągania indeksów, a zagranicy na razie nie ma. Jak tylko w Europie pojawiła się chęć do zrealizowania części zysków to u nas WIG20 natychmiast zaczął szybko zmniejszać wartość.

Źródło: Piotr Kuczyński - Xelion.

 

Na rynku nie widać  kto miałby się podjąć obrony cen. Chętnych do dołączenia w szeregi podażowe jest wielu, bo przekonanie o nieuchronności dalszej przeceny akcji rośnie z dnia na dzień, a na zasilenie byków nie ma kandydatów. Wielu inwestorów liczy na to, że roli reduty obronnej  podejmą się OFE.

Fundusze emerytalne rzeczywiście dysponują możliwościami finansowymi. To nie tylko stały dopływ gotówki, ale przede wszystkim duża ilość obligacji, na które jest obecnie wysoki popyt, a co się z tym wiąże są one łatwo zbywalne. Jednak OFE też mają swoją strategię inwestycyjną i jeśli prawdopodobieństwo dalszych spadków jest bardzo wysokie  to nie będą wykazywać większej aktywności. Obecnie bierność wydaje się najlepszą bronią inwestorów.

Źródło: Waldemar Borowski - Puls Biznesu.

 

p.s.

Zatem bessa jeszcze trochę potrwa wg P. Sieradzana, P. Kuczyńskiego i W. Borowskiego.

Komentarze (0)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]