OFE nie interesuje Polaków
 Oceń wpis
   

Co drugi Polak nie ma pojęcia, ile pieniędzy ma na koncie w funduszu emerytalnym. Wynika tak z najnowszych badań ARC Rynek i Opinia. Od 2002 r. prowadzone są badania nt. OFE i niewiele zmieniło się w świadomości klientów funduszy emerytalnych.

Pięć lat temu okazało się, że ponad 60 proc. badanych nie wiedziało, ile ma pieniędzy na koncie swojego funduszu emerytalnego. Dziś nie ma o tym zielonego pojęcia połowa Polaków.

To szokujące dane! Można zadać sobie pytanie: Jak ludzie mogą nie interesować się własnymi pieniędzmi. OFE dla wielu osób jest równoznaczne z dokonaniem wyboru.

A co tam będzie się działo dalej? A, to już mnie nie interesuje - wydaje się mówić statystyczny Polak.

DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE?

Spowodowane to jest zapewne podejściem samych akwizytorów – ludzi niejednokrotnie nie mających zielonego pojęcia (podobnie jak przystępujący do OFE) "o co w tym wszystkim chodzi". Jaki jest cel reformy emerytalnej? Jakie fundusze emerytalne są najlepsze? Dość powiedzieć, iż na koniec lipca tego roku, co drugi Polak został na siłę przydzielony do OFE – w drodze losowania ZUS!

Z badań wynika, iż konto w OFE sprawdza co trzeci badany. Natomiast aż trzy czwarte z nich nie wie, że taka możliwość w ogóle istnieje! Nie powinno to dziwić, jeżeli z badań również wynika, iż podstawowym źródłem informacji o funduszach jest reklama (!) Tak, reklama jest głównym źródłem informacji o funduszach emerytalnych... co gorsza ta wiadomość, nie zmienia się od lat.

CO ZROBIĆ ABY WIEDZA NT. OFE ULEGŁA POPRAWIE?

Ja ze swej strony zaproponowałem internautom coś czego w sieci jeszcze nie było i nie ma. Zaoferowałem zupełnie darmowy kurs emailowy (bez żadnych zobowiązań, haczyków itp.). Za pośrednictwem kursu przekazuję podstawową wiedzę nt. OFE. Aby ludzie przystępujący do funduszu emerytalnego lub chcący go zmienić nie dali się naciągnąć nieuczciwym akwizytorom. W kurs włożyłem sporo wysiłku oraz pracy w jego promocję...

Czy kurs cieszy się dużą popularnością?

Od połowy czerwca do dzisiaj serwis odwiedziło ponad 3,5 tys. unikalnych użytkowników, na kurs zapisało się niewiele ponad 300 osób – to kolejny dowód, na to że podejście statystycznego Polaka do OFE, czy też szerzej emerytury, jest tragiczne.

Oczywiście można mi zarzucić, że moja oferta, albo strona jest na niskim poziomie...

ZATEM ZAPRASZAM DO DYSKUSJI nt. mojego projektu: http://www.ofedlaciebie.pl

Liczę na komentarze i podpowiedzi co zmienić, co usunąć? Co się podoba, a co nie?

Jeżeli czytasz ten wpis i jesteś w tym miejscu - kliknij http://www.ofedlaciebie.pl i podziel się ze mną poniżej swoimi uwagami.

p.s.

Swoją drogą, to ciekawi mnie ile osób, spośród tych ponad 300, przeczytało wszystkie lekcje?
Komentarze (2)
Osłabienie światowego wzrostu gospodarczego
 Oceń wpis
   
Banki Centralne USA i Europy, aby nie dopuścić do recesji, która mogła wybuchnąć po kryzysie na rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych - wpompowały już w rynek ponad 400 mld USD.

Uratowało to na pewno globalną koniunkturę, ale pociągnęło za sobą równocześnie konsekwencje.
Najszybciej odczuwalnym efektem jest osłabienie dolara, dalej osłabienie amerykańskiej gospodarki, wzrost inflacji, o czym świadczą już pewne dane makroekonomiczne napływające z za oceanu - m.in. maleje konsumpcja, czy też zgodnie z teorią ekonomii, wydatki konsumpcyjne obywateli.

Banki w USA (nareszcie) zaostrzyły zabezpieczenia w stosunku do kredytobiorców. Zatem Amerykanie odcięci zostali od źródła... mają mniej pieniędzy, czyli mniej wydają. Skoro mniej konsumują - przedsiębiorstwa mają problemy z popytem na swoje dobra i usługi. W efekcie gospodarka USA zwalnia, a wraz z nią osłabia się globalna koniunktura.

Jednak amerykańscy ekonomiści uspokajają, że wyniki za trzeci kwartał są dobre i nie grozi nam w najbliższym roku kryzys, o recesji nie wspominając.

Jak będzie?

Zobaczymy, ale MFW, jak i inne instytucje obniżają swoje prognozy odnośnie wzrostu gospodarczego na ten rok i na następny o ok. 0,1-0,5%.
Komentarze (0)
Fundusze Emerytalne – zagarniają GPW?
 Oceń wpis
   

W 70 firmach z GPW ponad 5% głosów na WZA mają Fundusze Emerytalne! Łącznie OFE zainwestowały na GPW ok. 50 mld zł. A co za tym idzie odgrywają coraz większą rolę w zarządzaniu tymi spółkami. 70 z ponad 300 spółek GPW, to dużo. Przed trzema laty było to tylko niespełna 40 spółek.

Co z tego wynika dla akcjonariuszy spółek i członków OFE?

Celem priorytetowym OFE jest ochrona zgromadzonego kapitału oraz zwiększanie wartości oszczędności członków funduszu emerytalnego. Zatem wynika z tego, iż Fundusze Emerytalne pełnią w spółkach rolę pewnej przyzwoitki – patrząc na ręce zarządzającym spółką.

Generalnie fundusze emerytalne, a raczej zarządzający nimi sporo zyskują... Wskazują m.in. osoby do rad nadzorczych, wskazują biegłego rewidenta, czy nawet (!) członka zarządu!

A od końca ubiegłego roku, jak twierdzą fachowcy – daje się zauważyć zwiększoną aktywność OFE na WZA spółek, które mają w portfelu.

Sytuacja w Polsce nadal odbiega jednak od tej jaką obserwujemy w krajach wysokorozwiniętych. U nas inwestorzy portfelowi – tacy jak fundusze emerytalne – tak naprawdę niewiele mogą.

Może gdyby fundusze emerytalne współpracowały z funduszami inwestycyjnymi sytuacja uległaby zmianie? Na pewno! Jednak stosowne zapisy w prawie o działaniu w porozumieniu oraz tajemnicy zawodowej praktycznie zakazują takiej współpracy.

I znowu na zakończenie - wracając do państw wysokorozwiniętych - tam wspólne wystąpienia funduszy emerytalnych wraz z inwestycyjnymi są powszechne.

Komentarze (2)
Nieoczekiwana wizyta+Jedzenie online=pomoc głodnym dzieciom
 Oceń wpis
   
W piątek wieczorem odwiedziła mnie nieoczekiwanie siostra. Chciała jechać do Warszawy, ale było już zbyt późno i stwierdziła, że może w sumie pojechać jutro. No a skoro dawno nie była u swgo "najkochańszego brata", to zrobi niespodziankę i go odwiedzi!

Oczywiście ucieszyłem się z tej niespodzianki, ale gdy chciałem ją czymś poczęstować, okazało się, że lodówka jest pusta... Niestety cały tydzień mocno pracowałem, żona również i nie zrobiliśmy zakupów - mieliśmy na nie udać się następnego dnia.

Co tu zrobić?
Przypomniałem sobie o rozmowie jaką ostatnio odbyłem z moim serdecznym kolegą Jakubem...
Otóż stworzył on stronę internetową jedzenie online która ma w swej ofercie ponad 20 miast i ponad 100 restauracji! Wszystko działa w oparciu o internetowego kelnera.

Do tej pory nie byłem przekonany do zamawiania przez internet... jednak przełamałem się i równocześnie zadziwiłem.

Nie zdawałem sobie sprawy jak łatwo i szybko można zamówić jedzenie online!
Wpisałem tylko swoją ulicę, a system podpowiedział mi miasto - kliknąłem szukaj i za chwilę miałem przed sobą ofertę kilku restauracji. Mogliśmy się spokojnie zastanowić na co mamy ochotę, co jest w ofercie itp. Bez szukania ulotek, numerów telefonu - tylko klik, kilik - kilka ruchów myszki i załatwione. Jedzenie było na naszym stole po ok. 30 minutach.

Dlaczego polecam jedzenie online?

Otóż, Jakub 1% z każdego zamówienia (dokonanego przez tą stronę) przeznacza na cele charytatywne. Konkretnie na pomoc głodnym dzieciom w Afryce.

Dane są zastraszające - co 5 sekund na świecie umiera dziecko z głodu!!!

"Życie ludzkie stanowi pierwszorzędną wartość, którą należy uznać i szanować. Bóg nie żąda od nas rzeczy, które nas przerastają."
Jan Paweł II


Nawet niewielkie kwoty mogą uratować życie dziecka:
0,09 zł kosztuje w Chinach szczepionka przeciwko chorobie Heinemedina,
1,20 zł wystarczy na przeprowadzenie 5-dniowej kuracji antybiotykowej
dla chorego na zapalenie płuc dziecka w jednym z krajów rozwijających się,
2,60 zł kosztuje w Etiopii zaszczepienie dziecka przeciwko 6 chorobom wieku dziecięcego,
19,50 zł wystarczy w Kambodży na podanie kobiecie w ciąży leku zapobiegającego przeniesieniu wirusa HIV na jej dziecko,
za 30 złotych można kupić witaminę A w kapsułkach dla 250 dzieci, która wzmacnia odporność organizmu i zapobiega ślepocie.
źródło: UNICEF

Zatem jeżeli zamawiasz jedzenie w pracy, czy w domu - dodaj do ulubionych tą stronę: i poprzez nią w pierwszej kolejności zamawiaj jedzenie http://jedzenie-online.dlaCiebie.info
W zależności od miasta oferta obejmuje nie tylko pizzę, ale i inne dania - sushi, pierogi, kuchnia orientalna, polska, dania wegetariańskie, sałatki...
Komentarze (0)
OFE a giełda cd...
 Oceń wpis
   

Przyczyną spadków aktywów OFE była przede wszystkim zła sytuacja na warszawskim parkiecie. Pisałem o tym m.in. wczoraj Jednak ta zawierucha może nam powiedzieć nieco więcej nt. polityki inwestycyjnej konkretnych OFE.

Praktyczne porady finansowe

Na koniec sierpnia mWIG40 zanotował spadek o 5,8 proc., a sWIG80 spadek o aż 7,3 proc.. Najmniej straciły największe spółki indeks WIG zmniejszył się o 3,6 proc..

Wartość jednostek funduszy emerytalnych zmniejszyła się o kilka razy mniej niż indeksy GPW, tj. o zaledwie 1,7%. (w lipcu o 1,5%). Dlaczego?

Ponieważ OFE mogą inwestować na GPW co najwyżej 40% portfela inwestycyjnego.

Komu poszło najsłabiej?

Tym którzy do tej pory zyskiwali najwięcej – czyli agresywnym OFE – Pekao i Polsat.

Komu poszło najlepiej?

Słabeuszom. Chociaż też byli na minusie, to stracili najmniej – odwieczni looserzy ranking funduszy emerytalnych Allianz i Aegon. Wynika to oczywiście z ich stosunkowo bezpiecznej, ale i mało efektywnej, polityki inwestycyjnej.

Jednak czy emeryt powinien interesować się tym co stało się w lipcu i sierpniu 2007 roku?

NIE! EMERYT MUSI PATRZEĆ DŁUGOTERMINOWO!

I tak: Przeciętnie w tym roku OFE zarobiły dla swoich członków 8,3% i to głównie dzięki giełdzie (!) w tym czasie np. inwestycja na lokacie dała 2% (!!)

Najlepiej wypadły te fundusze które straciły najwięcej w wakacje – czyli OFE Peako i Polsat. Najgorzej, te które najmniej straciły w wakacje – OFE Allianz, Aegon, Bankowy.

Jakie wnioski płyną z tej analizy?

Takie, iż przy wybieraniu OFE musimy patrzeć na długoterminowe rankingi funduszy emerytalnych. Można wysnuć także wniosek, że nieuczciwi akwizytorzy będą (jak zwykle) wykorzystywać krótkookresowe zestawienia aby „naciągnąć” niezorientowanych klientów do najsłabszych OFE.

Komentarze (0)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]