Sejm nie zajmie się OFE!!!
 Oceń wpis
   
Chociaż na początku pisania tego bloga postanowiłem sobie, że nie będę się zajmował polityką, to jednak raz po raz jestem do tego zmuszany…
Forex - podstawy

Wg Ludwika Dorna (marszałka Sejmu) ustawy dotyczące systemu emerytalnego: m.in. o wypłacie emerytur z II filaru, czyli OFE nie będą przedmiotem obrad Sejmu obecnej kadencji.

Jak mówi Dorn - Ustawę o wypłacie z II filaru konsultowałem. Odniosłem wrażenie, że rzecz uznawana jest za wysoce kontrowersyjną. Zależy nam na tym, by kierować na posiedzenie Sejmu te ustawy, które ze względów budżetowych mają szanse na uchwalenie.

Przypomnę tylko, że od stycznia 2009 roku mają być wypłacane emerytury z OFE, a dalej nic nie wiadomo! Taka sytuacja, zapewne nie do przyjęcia w kraju cywilizowanym – u nas jest normą!

Przecież ustawę można było uchwalić już dawno! Prawda jest taka, że przez 2 lata rząd tylko gadał (pisząc kolokwialnie) o OFE, a niczego dobrego nie zrobił w tej sprawie. Były wypowiedzi Kalaty, potem wejście smoka Dorna (po złożeniu rezygnacji z ministra spraw wewnętrznych i administracji) potem Funduszami Emerytalnymi zajął się Pan Edgar, czyli Przemysław Gosiewski…

Jaki jest efekt? Żenujący… otóż sam Dorn twierdzi, że ustawa o OFE (nad którą przecież pracował) jest kontrowersyjna!

Ale może to i lepiej, że ten Sejm nie zajmie się już OFE? Jeżeli ustawa miałaby znowu być robiona na kolanie, w ostatniej chwili, z błędami itp.?

Lepiej niech nowy rząd się nią zajmie!

Tylko co jeśli nowe wybory przyniosą pat? Jeżeli żadna partia nie będzie miała większości i trzeba będzie stworzyć koalicję, a każdy będzie chciał rządzić sam… eh ta polska polityka.

Komentarze (0)
Brak składek na koncie OFE?
 Oceń wpis
   
Wysokość przyszłej emerytury z II filara, czyli OFE, zależy od wyboru dobrego Funduszu Emerytalnego. Po za tym duży wpływ mają:
  • wysokość składek, które wpłyną na Twój indywidualny rachunek,
  • efekty zarządzania tymi pieniędzy przez OFE,
  • wysokości pobieranych opłat.
Jednak jest jeszcze coś, o czym do tej pory jeszcze nie pisałem. Nie bez znaczenia jest terminowe przekazywanie Twoich składek (przekazywanych przez pracodawcę do ZUSu) przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Dlatego warto od czasu do czasu, albo przynajmniej 2-3 razy w roku sprawdzać stan swojego konta w OFE za pośrednictwem internetu, telefonu komórkowego, czy infolinii!

W przypadku, gdy stwierdzisz, że na Twoje konto OFE nie wpłynęły należne składki – nie bagatelizuj tego!
W pierwszej kolejności przede wszystkim sprawdź, czy składki te zostały prawidłowo przekazane przez Twojego pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku, gdy brak jest pewności, czy składka została przekazana przez płatnika do OFE (pracodawcy nierzadko wprowadzają w błąd swoich pracowników, czyli ubezpieczonych, zapewniając, że składka została przekazana, podczas, gdy w rzeczywistości składki nie przekazują) należy w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu opłacenia składki, zwrócić się do ZUS o udzielenie informacji, czy Zakład podjął działania zmierzające do jej ściągnięcia. Najlepiej pytać w terenowej jednostce ZUS, właściwej ze względu na adres pracodawcy – płatnika składek.

Pracownik, który w ciągu 3 miesięcy od otrzymania wynagrodzenia stwierdził, że płatnik (pracodawca) nie opłacił należnej składki na ubezpieczenie emerytalne, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o uzupełnienie tej składki. ZUS dokonuje wtedy, na koncie składającego wniosek pracownika, uzupełnienia kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne do wysokości składek należnych wraz z waloryzacją (art. 40 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887).

Obok nieprzekazania składek do ZUS przez płatników do najczęstszych przyczyn nieterminowego lub niekompletnego przekazania składek przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego należy:
  • podanie nieprawidłowych lub niekompletnych danych pracownika lub pracodawcy, co uniemożliwia jego identyfikację w systemie informatycznym ZUS,
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu informatycznego systemu przekazywania składek z ZUS do OFE.
Pytanie brzmi, co zrobić jeżeli należna składka z 1999 roku jeszcze nie wpłynęła na moje konto?
Ale o tym następnym razem...
Komentarze (0)
OFE, GPW, a przyszłość
 Oceń wpis
   

Przyszłość polskiego emeryta zależy od Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Z roku na rok emerytów jest coraz więcej, a szczyt ich liczby nastąpi ok. 2014-2017 roku - wtedy na emeryturę przejdzie pokolenie urodzonych po wojnie w latach 50tych XX wieku.

Z jednej strony wyż demograficzny emerytów, a z drugiej niewielka liczba młodych Polaków.. niewielkie wpłaty tych drugich do tzw. I filaru - ZUS, będą stanowić poważny problem dla ministrów finansów.

Obecnie wydajemy 116 mld zł na emerytury i renty, z czego dochody ze składek stanowią ok. 70%. Pozostałe 30% państwo pobiera z naszych podatków, a dług ZUS rośnie... Co prawda na skutek obniżenia bezrobocia, czy wzrostu poziomu płac sytuacja uległa poprawie, jednak powyższe dane pokazują, że do względnie dobrego stanu sporo brakuje.

A w przyszłości ma być gorzej. Biorąc pod uwagę m.in. wcześniejsze argumenty ok. roku 2025 dziura w ZUSie wyniesie 58 mld zł (w przeliczeniu na dzisiejsze wartości). W tej sytuacji, jeśli nic nie ulegnie zmianie, wypłacane emerytury będą zdecydowanie niższe od oczekiwań emerytów i nie zapewnią im spokojnego życia.

Jednak emerytura to nie tylko ZUS, to również OFE - i tutaj kryzys w finansach publicznych również dotknie emerytów - gospodarka zwolni, giełda również, a tym samym stopnieją zgromadzone przez wcześniejsze lata sumy na koncie w funduszu emerytalnym OFE. Namiastkę bessy możemy poczuć obecnie wspominając zeszłotygodniową korektę...

Zatem reasumując: warto świadomie wybrać OFE w oparciu m.in. o aktualny ranking funduszy emerytalnych, jednak po raz kolejny dane statystyczne jednoznacznie radzą nam wziąć pod uwagę tzw. III filar. Własne oszczędności zapewne okażą się kluczowe dla spokojnej starości...
Komentarze (0)
W lipcu OFE straciły sporo, a w sierpniu stracą więcej
 Oceń wpis
   
Niestety lipiec przyniósł spadek notowań OFE. Wiązało się to głównie ze spadkami indeksów giełdowych.
Z niepokojem należy obserwować również sierpniowe zawirowania wywołane kryzysem na rynku kredytów hipotecznych w USA.
Dość powiedzieć iż w lipcu wszystkie OFE poniosły starty. Największe PZU Złota Jesień (-1,9%), najmniejsze CU (-1,17%), średnia dla wszystkich OFE, to -1,51%, chociaż jeszcze w czerwcu mieliśmy ponad 1% wzrost.
Najwięcej oczywiście straciły te fundusze emerytalne, które posiadały blisko 40% udział portfela w akcjach i to głównie MŚP. Z danych publikowanych przez Analizy Online wynika, iż wszystkie OFE zmniejszają zaangażowanie w akcje - np. Skarbiec-Emerytura posiada jedynie ok. 30% akcji w swym portfelu.
Komentarze (0)
Fakt, marmury i na koniec dwa pytania do …
 Oceń wpis
   
Na codzień czytam Rzeczpospolitą, Wyborczą , a czasami Dziennik. I właśnie w „Rzepie” (jak to mówi mój znajomy) mamy artykuł nt. pozwania 'Faktu' do sądu przez ZUS.

Za co?

A no za to, że w styczniu tego roku Fakt opisał gabinet Pani Prezes ZUS. Cytuję:

"Wystarczy zobaczyć te marmury na ścianach, wykończenia z ciemnego drewna, luksusowe skórzane fotele i grube stoły i porównać to z niskimi rentami i emeryturami, by dostać białej gorączki"

i dalej:

"Cały ten przepych, wszystkie te luksusy powstały przecież kosztem marnych emerytur, z których musi żyć 10 milionów Polaków. Urzędnicy ZUS pławią się w luksusach, a Polakom ledwie wystarcza do pierwszego".

Fakt jak zwykle użył „skrótu myślowego”, a ZUSu z tych marmurów nikt nie rozliczy, ani nie wyrzuci... Przecież nie ważne jest to, że dług ZUS rośnie! W 2001 wynosił 7,2 mld zł, a na koniec 2005 roku już ponad 10 mld zł, obecnie przekracza ponad 12 mld zł i rośnie… nie wróży to (po raz kolejny) zbyt dobrze, nam – przyszłym emerytom.

Na koniec przytoczę dwa arcyciekawe pytania, jakie kiedyś zadano byłej już Pani prezes Wiktorow, pozwolę sobie przytoczyć fragment wywiadu, bo jest to niezmiernie ważna wypowiedź z punktu widzenia interesów emerytów:

„... Rozmawia Pani z emerytami?
- Oczywiście. Emeryci mają do nas najmniejsze pretensje. Nawet przysyłają mi kartki z życzeniami.
I co piszą?
- Wszystkiego dobrego. Chyba że pisze taki, który nie dostał renty. To wtedy donosy piszą. Że jestem koleżanką Kwaśniewskiej na przykład. Na marginesie - w życiu jej na oczy nie widziałam....”

Czytasz - kliknij skomentuj - daj znak, wyraź swoją opinię!
Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]