UWAGA! Listonosz i OFE Pocztylion!!!
 Oceń wpis
   
OFE Pocztylion wykorzystuje informacje, niedostępne dla konkurencji. Chodzi o fakt, że listonosze dostarczają listy z ZUS osobom, które przed losowaniem mają jeszcze możliwość wyboru funduszu. Listonosze którzy jednocześnie są akwizytorami Pocztyliona, wracają do nich z umową przystąpienia do funduszu. Sprawą zainteresowała się już Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Niezwykle interesujące są relacje samych listonoszy.

- Dostaliśmy wszyscy od naczelnika nakaz spisywania nazwisk i adresów z listów, które są wysyłane przez ZUS i docierają do adresatów między 10 a 15 grudnia. Mają one charakterystyczne zielone logo ZUS i są wysyłane z Warszawy. Każdy z nas ma takich listów do kilkudziesięciu. Adresy te trafiają następnie do naczelnika i on rozdaje je tym listonoszom, którzy są akwizytorami Pocztyliona. Już drugi raz dostaliśmy taki nakaz. To samo było w ramach Letniej Akcji Pocztyliona, jak była nazywana, między 10 a 15 czerwca. Wcześniej nie było takich sytuacji. - mówi "Rzeczpospolitej" jeden z listonoszy, który z obawy przed utratą pracy woli pozostać anonimowy.

Jeśli doniesienia te okazałyby się prawdziwe, oznacza to zarówno nierówną konkurencję między funduszami,jak i łamanie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.
- Będziemy wyjaśniać to z PTE. Taka praktyka na pierwszy rzut oka wydaje się naganna - mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.
Kolorów dodaje fakt, że każdy listonosz-akwizytor jest rozliczany z tego, czy dotarł do osób, których adresy zostały mu przekazane.
- Musi wytłumaczyć, ile razy dzwonił, czy był u danej osoby i dlaczego nie udało się spotkać z nią i zapisać do funduszu. To dodatkowe obciążenie, z którego listonosze nie są zadowoleni. Dawno temu zostali akwizytorami, zapisali do funduszu kolegów oraz rodzinę i zapomnieli o wszystkim - mówi informator "Rz".

Przed lipcowym losowaniem Pocztylion okazał się zaskakująco skuteczny. Opanował aż 17 proc. rynku, podczas gdy w czerwcu miał zaledwie 8 proc.

To się dopiero nazywa skuteczność! Jak za PRLu 200 procent normy ;)

p.s.
jednak w sumie temat jest mało śmieszny biorąc pod uwagę kiepskie wyniki Pocztyliona i ostatnie miejsca w niezależnych od siebie rankingach... zatem PRZED LISTONOSZEM AKWIZYTOREM OFE CHODU!!!
p.p.s.
Dowiedz się więcej - skorzystaj z google: fundusze emerytalne
Komentarze (5)
Losowanie OFE? Tuż, tuż!
 Oceń wpis
   
31 stycznia 2008 r. ZUS przeprowadzi kolejne losowanie przydziału członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Kto nie chce być wylosowany, powinien jak najszybciej sam wybrać swój fundusz. Polecam www.OFEdlaCiebie.pl

Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując zatrudnienie nie zgłosiły się do żadnego funduszu (obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie). Każdej osobie, która nie dopełniła tego obowiązku w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE - w grudniu zostaną wysłane 282 672 listy z takim przypomnieniem.

W przypadku gdy osoba podejmująca pracę nie dopełni tego obowiązku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa ją na piśmie do zawarcia umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym w terminie:

- do 10 stycznia, przy czym jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 lipca,

- do 10 lipca, przy czym jeżeli od daty otrzymania wezwania do dnia losowania jest mniej niż 30 dni, termin ten mija 10 stycznia.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

W losowaniu 31 stycznia uczestniczyć będą cztery otwarte fundusze emerytalne: AIG, Generali, Pekao i Polsat. Do każdego trafi równa liczba osób.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach, a fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków. Również Zakład prześle informacje do zainteresowanych, do którego funduszu trafili.
Komentarze (0)
Nt. OFE cisza, a od wyborów mija 2 miesiące...
 Oceń wpis
   
Co prawda posłowie twierdzą, że ciężko pracują nad ustawą i chcą w pierwszym kwartale nowego roku mieć sprawę wypłat emerytur z OFE za sobą, ale jakoś powoli idą te prace.

– Intencją rządu jest zrównanie emerytur kobiet i mężczyzn, którzy mają taki sam czas pracy, zarabiają tyle samo i przechodzą na emeryturę w tym samym wieku – zapowiedziała wczoraj na konferencji Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Przyznała, że resort zamierza zmienić projekt ustawy o świadczeniach ze środków gromadzonych w OFE oraz o zakładach emerytalnych, który ponad dwa tygodnie temu wysłał do związków zawodowych i organizacji przedsiębiorców do konsultacji.

Obecnie potrzebna jest spokojna debata na temat przyszłości systemu. Ludzie muszą wiedzieć, jakie będą konsekwencje ich wyborów... Wybór ten dotyczyć będzie przede wszystkim formy emerytury. I to druga kwestia, która budzi kontrowersje. Teraz zapisano trzy rodzaje świadczeń: emeryturę dożywotnią, z gwarantowanym okresem wypłaty oraz małżeńską.

Najwięcej wątpliwości budzą te ostatnie: czy mogą je wybierać te rodziny, w których uskładany kapitał nie wystarczy na otrzymanie dwóch minimalnych świadczeń, oraz co wtedy powinno robić państwo: dopłacać do minimum czy nie?
Komentarze (0)
Zmiana OFE
 Oceń wpis
   
Przyszłych emerytów coraz częściej interesuje zmiana OFE. Sprawdźmy zatem jakich wyborów dokonują Polacy...

I tak w listopadzie 2007 roku liczba uczestników OFE wzrosła o 32 900 osób, do poziomu 13 110 000 osób ogółem. Natomiast w ciągu 2007 roku (bez grudnia! )liczba uczestników II filaru wzrosła o ponad 790 tys. osób. Liderem w pozyskiwaniu nowych uczestników pozostaje ING. Podpisało ono w ciągu roku ponad 192 000 umów. Największy polski fundusz Commercial Union OFE pozyskał w tym czasie 116,5 tys. uczestników. Tylko jeden fundusz odnotował w tym czasie odpływ członków - z AEGON OFE odeszło 19,3 tys. osób.

Według nadzoru liczba uczestników przechodzących pomiędzy funduszami była jedną z najwyższych w historii i wyniosła w listopadzie 94,5 tys. osób. Najwięcej osób w listopadzie odeszło z AEGON OFE (-7,8 tys.). Co nie powinno dziwić patrząc chociażby na ostatnie wyniki tego OFE - najwyższa strata w listopadzie, wynosząca ponad 6% (!) - niechlubny rekord największego spadku notowań.

W listopadzie najkorzystniejszy układ obu czynników (nowe umowy i transfery) wystąpił u drugiego pod względem wielkości OFE – ING NNP. Fundusz ten był najczęściej wybierany przez osoby dokonujące tej czynności po raz pierwszy (7,3 tys.), natomiast w ostatniej sesji transferowej zajął drugie miejsce pod względem bilansu przyjść i odejść (+5,0 tys. osób). Miesięczna dynamika zmiany liczby uczestników tego funduszu wyniosła w sumie +0,5%.

Najmniej nowych umów podpisał w listopadzie OFE Polsat – zaledwie 59.

W listopadzie o ponad 60 tys. zmniejszyła się liczba kont, na które nie wpłynęła żadna składka. W sumie liczba martwych rachunków prowadzonych przez fundusze spadła poniżej 700 tys., co stanowi 5,12% rachunków ogółem.
Komentarze (0)
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]