III filar, bo z ZUS I OFE nici!
 Oceń wpis
   
Tą prawdę zna już bardzo wiele osób, jednak chyba niewystarczająco dużo.

Obecnie ING prowadzi szeroko zakrojoną kampanię reklamową nt. III filaru. Czy też może bardziej chce uświadomić ludziom, że OFE i ZUS nie wystarczą. ING proponuje m.in. IKE, czyli indywidualne konta emerytalne - niezbyt optymalne rozwiązanie, ale również nie najgorsze, jeżeli bierzemy pod uwagę trzeci filar.

Zobaczmy jak to jest z tym III filarem:


Jeżeli zainteresował Cię temat trzeciego filaru - polecam Ci IKE mBanku!
Komentarze (0)
RPO zaskarżył do TK wyrównanie wieku emerytalnego.
 Oceń wpis
   
Wczoraj Rzecznik Praw Obywatelskich oficjalnie złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Dlaczego Rzecznik zaskarża coś, co jest korzystne dla obywateli? A no właśnie dlatego, że obecna sytuacja jest niekorzystna, czy też z pozoru korzystna.

Kobiety w Polsce przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni 65 lat. Taki stan rzeczy jest oczywiście niesprawiedliwy. Krótsza praca oznacza dla kobiet niższą emeryturę. Prawdziwy dramat zacznie się w 2009 r., kiedy wejdzie w życie reforma emerytalna z 1999 r. Oprócz świadczeń z ZUS (tzw. I filar) Polacy zaczną dostawać świadczenia z otwartych funduszy emerytalnych OFE, czyli II filar). Od tego momentu obowiązywać będzie zasada: ile uskładasz, tyle dostaniesz. A kobiety odłożą na tyle mało, że grozi im ubóstwo.

Jak niską emeryturę będą miały Polki?

Kobiety mają średnio o jedną piątą niższe wynagrodzenie niż mężczyźni i często odchodzą na urlopy wychowawcze. W efekcie 20-23-letni staż pracy nie zapewni kobiecie minimalnej emerytury! A co za tym idzie, potrzebne będzie wsparcie państwa. Alternatywą byłoby uzyskiwanie przez kobietę wynagrodzenia wyższego niż 112 proc. przeciętnej pensji. Ale w takiej sytuacji jest zaledwie co siódma kobieta w Polsce.

Skoro kobiety nie mogą nagle zarabiać więcej, to mogą dłużej pracować. A co na to Polacy? Oto wyniki badań:Anachroniczny zapis...

Pięcioletnia różnica między wiekiem emerytalnym kobiet i mężczyzn pojawiła się w prawie w 1954 r. Uzasadniano ją "słabszą konstrukcją psychofizyczną kobiet" oraz potrzebą zrekompensowania im dwóch etatów - jednego w pracy, a drugiego w domu.

Wyrównanie wieku zakładała już reforma emerytalna z 1999 r. Ale do tego nie doszło, co doprowadziło do sytuacji nielogicznej i niekorzystnej. W założeniach do reformy emerytalnej przyjmowano jednolity wiek emerytalny na poziomie 62 lat.

A jak to jest u innych?

W większości krajów Unii ta granica jest wyższa, np. w Danii, Niemczech, Hiszpanii, Irlandii, Holandii to 65 lat, we Francji 60, a na Islandii 67. W Czechach wiek emerytalny kobiet jest tym niższy, im więcej wychowała dzieci.

p.s.

Wniosek RPO o zrównanie wieku emerytalnego nie dotyczy osób, które w 1999 r. (moment wejścia w życie reformy emerytalnej) miały ukończone 50 i nie należą do OFE.
Komentarze (0)
Będziesz pracował dłużej!
 Oceń wpis
   

Jeśli Polacy nie będą pracowali dłużej, sytuacja ZUS pogorszy się - ten truizm jest znany nie od dziś.


Obecny rok 2007 ZUS zakończy bez żadnych kredytów! Taki stan rzeczy spowodowany jest oczywiście dobrą sytuacją makroekonomiczną w kraju, a przede wszystkim związany jest ze spadkiem bezrobocia. Jak podał dzisiaj GUS, stopa bezrobocia wynosi już tylko 11,3% i jest o 0,3% niższa od wrześniowej.

Jednak tak dobra sytuacja w ZUS nie będzie trwała wiecznie - już za dwa lata wydatki wyniosą ponad 130 miliardów złotych. Dlaczego? A no dlatego, że Polki kończą działalność zawodową średnio w wieku 56 lat, czyli o 4 lata wcześniej niż przewiduje ustawowy wiek emerytalny. Mężczyżni natomiast przechodzą na emeryturę średnio w wieku 58 lat. Ustawowy wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat.

W sytuacji, gdy społeczeństwo się starzeje, konieczne jest wydłużenie okresu pracy. W przeciwnym razie FUS będzie musiał dostawać z budżetu państwa ogromne kwoty.

Równocześnie 55 – 59-latkowie nie są już tak skorzy do tego, by szybko przechodzić na emeryturę. Tylko co piąty pytany (zarówno panie, jak i panowie) chce skończyć karierę zawodową przed 60. urodzinami, a ponad 30 proc. chce pracować tak długo, jak to będzie możliwe. Jeśli więc, przynajmniej werbalnie, zmienia się mentalność, to czy warto jest zmieniać przepisy?

Tak.

Wszędzie w Europie wprowadza się równy i coraz wyższy wiek emerytalny. Zresztą gdy pod koniec lat 90. wprowadzano w Polsce reformę emerytalną, zakładano równy wiek przechodzenia na emeryturę: 62 lata. Niestety, nie udało się...
Komentarze (0)
0,5 mld zł w 9 miesięcy...
 Oceń wpis
   
Dokładnie 520 mln zł - tyle zarobiły w tym roku Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które zarządzają Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

Zarabiamy więcej, pracujemy więcej, więcej też trafia do OFE! Przychody Otwartych Funduszy Emerytalnych skoczyły średnio o 15%, a w rozbiciu na poszczególne OFE wyglądają następująco:

Koszty PTE rosły wolniej od przychodów, bo o 11,5 proc., do 689 mln zł. W łącznych kosztach wynikających z zarządzania OFE istotnie wzrosły te związane z marketingiem i promocją, bo aż o 88 proc. Wciąż jednak nie stanowią wysokiej kwoty, bo tylko prawie 28 mln zł. Więcej PTE wydają na akwizycję – 228 mln zł w ciągu dziewięciu miesięcy roku (wzrost w skali roku o 20 proc.).

Na razie OFE pobierają od każdej kwoty, która do nich trafia 7% (jedynie Allianz 4%), do tego dochodzą koszty zarządzania ok. 0,045% - to dość dużo... Jednak mimo to efektywność OFE jest dużo większa niż ZUS.
Komentarze (0)
ZUS, a skręcanie długopisów i IKE...
 Oceń wpis
   
Na jednym forum internetowym wyczytałem:
ostatnio byl u mniej koles z Generali i przekonywal mnie zebym wogole zrezygnowal z placenia zusu albo chociaz zatrudnil sie na 1/4 czy 1/8 etatu zeby tylko posiadac ubezpieczenie w razie "w" (jestem zatrudniony u rodzicow w firmie) i zebym zaczal wplacac na "III filar" tj. chyba IKE tak? czy dobrze mi radzi?

Następny kolega napisał:
przypadkowo zadzwonil dzisiaj do mnie jakis agent z ING w sprawie ubezpieczen funduszy, wiec umowilem sie z nim w piatek na spotkanie, interesuje mnie IKE ciekawe co mi doradzi... bo mysle zeby zrezygnowac z zus'u a rownowartosc tego zaczac wplacac na jakis Ike z ubezpieczeniem?

I tak się zastanawiałem przez chwilę... "jakaś plaga czy co? od kiedy ot tak sobie można zrezygnować z ZUSu?"
I wtedy przypomniałem sobie, że przecież znajomi przedsiębiorcy skręcają długopisy! Po co? Proszę przeanalizować poniższy schemat:

nielegalny sposób na uniknięcie składki na ZUS

...a tych, którzy zainteresowali się szczegółami odsyłam do lektury:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3624541.html

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,49621,3703531.html

http://gospodarka.gazeta.pl/podatki/1,25044,3627523.html


Wg mnie tego typu postępowanie agentów/akwizytorów jest zwykłym naciąganiem, czy raczej oszustwem. Źle się dzieje "w państwie duńskim" jeżeli jeden przedsiębiorca płaci uczciwie podatki, składki itp. a inny skręca po dwa długopisy dziennie i zyskuje na takim procederze kilkaset złotych miesięcznie...

Ale UWAGA! Poseł Palikot ma się wziąć za upraszczanie prawa! Ostatnio spotkałem go na ulicy w Lublinie, chwilę rozmawialiśmy - zaczął opowiadać, jak to z Tuskiem w Anglii byli. Dzisiaj oglądam Fakty na TVN i słyszę to samo słowo w słowo:
że trzeba uprościć biurokrację,
że w Anglii można bez żadnych zezwoleń biznes prowadzić przez 3 miesiące, nie trzeba nawet zakładać Dz.G., jedynie wysyła się pocztą zawiadomienie o fakcie funkcjonowania biznesiku itp. itd.

Czy Januszowi się uda? Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że tak!
Oby z Panem Waldkiem (co się nie boi), a dzisiaj zostanie Ministrem Gospodarki, uprościli prawo, zmienili przepisy.

Czego szczerze im (a zarazem sobie i nam wszystkim)
życzę!
Panie Waldku! Niech polski przedsiębiorca nie musi skręcać długopisów!!!
Komentarze (1)
1 | 2 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]