OFE, a private equity
 Oceń wpis
   
W ostatnim czasie daje się dostrzec coraz większe zainteresowanie rynkami naszego regionu ze strony funduszy private equity. Sytuacja ta pokazuje, że widzą one możliwość zarabiania w naszym kraju.

Niestety nie przynosi to zysku Polakom. Ponad 96 proc. środków zbieranych tylko przez obecne w Polsce fundusze pochodzi od inwestorów z zagranicy.

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych od dawna prowadzi kampanię na rzecz ułatwienia polskim funduszom emerytalnym lokowania środków w funduszach private equity. Zastanówmy się co by taka możliwość dała...

Ze względu na bezpieczeństwo naszych emerytur OFE obecnie mogą inwestować praktycznie tylko w akcje (do 40%) i obligacje. Tymczasem w długim okresie private equity to bardzo bezpieczna forma lokowania oszczędności. Na całym świecie przeciętny roczny zysk wypracowywany przez fundusze private equity sięga 6 – 7 proc., a najlepsze z nich osiągają dużo lepsze rezultaty.

Jakie byłyby korzyści z ułatwienia OFE lokowania choćby niewielkiego procentu pieniędzy w private equity?

Zyskaliby na tym przyszli emeryci, ponieważ inwestycje ich kapitału byłyby bardziej zróżnicowane, a co za tym idzie – bardziej zyskowne i bezpieczne.

Zyskaliby na tym inwestorzy giełdowi, ponieważ fundusze emerytalne dysponujące coraz większą masą gotówki nie pompowałyby cen akcji do nieracjonalnych poziomów.

Mogłyby na tym zyskać również same fundusze emerytalne, gdyż bardziej racjonalne wyceny akcji na giełdzie sprawiłyby, że mniej spółek wybierałoby się na parkiet i więcej z nich trafiałoby do funduszy.
Komentarze (0)
200 mld zł dopłaci ZUS w latach 2008-2012
 Oceń wpis
   
Oczywiście bez wygaszenia przywilejów emerytalnych i wydłużenia aktywności zawodowej. Zatem wygląda na to, że zakładowi coraz poważniej grozi niewypłacalność.

Od początku transformacji gospodarczej, czyli od 1990 roku wydłuża się życie Polaków – o około 5 lat. Aby system jako tako funkcjonował należy kategorycznie ograniczyć emerytury pomostowe, podwyższyć wiek emerytalny i skończyć z przywilejami emerytalnymi.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że w Polsce żyje 6,02 mln osób w tzw. wieku poprodukcyjnym. To osoby, które ukończyły wiek emerytalny. W 2000 roku było ich 5,66 mln. W ostatnich siedmiu latach przybyło ich więc 362 tys. i stanowią one 15,8 proc. wszystkich Polaków (38,1 mln osób). To właśnie one, kończąc wiek emerytalny, powinny przechodzić na emeryturę.

Jednak w rzeczywistości emerytów przybywa! I to zdecydowanie szybciej niż osób starszych.... W 2000 roku mieliśmy 3,36 mln emerytów, a we wrześniu 2007 roku 4,59 mln. Odnotowaliśmy zatem wzrost o 1,23 mln! W ciągu roku na ZUS wydaje na emerytury 74,4 mld zł.

Kobiety-emerytki w Polsce mają średnio 56 lat – w UE 60,4. Mężczyźni-emeryci w Polsce mają średnio 57,9 lat – w UE 61,4!
A np. w Irlandii (tak ostatnio uwielbianej przez polityków) mężczyźni przechodzą na emeryturę mając średnio ponad 64 lata. Pracują aż sześć (!) lat dłużej niż Polacy...

System emerytalny w Polsce czeka poważny kryzys. Czytelniku mojego bloga – liczby mówią same za siebie. Zatem zachęcam Cię, zacznij oszczędzać, pomyśl o emeryturze... z głową!
Komentarze (0)
OFE otrzymały 378,35 mln zł w gotówce
 Oceń wpis
   

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał do OFE 378,35 mln zł w gotówce

W październiku ZUS przekazał do OFE już 1 mld 200,178 mln zł w gotówce, a razem z obligacjami przekazał 1 mld 615,591 mln zł.

Natomiast od początku roku ZUS przekazał na konta w OFE 13 mld 243,585 mln zł w gotówce, a razem z obligacjami 14 mld 641,869 mln zł.

Zgodnie z ustawą o przejęciu przez Skarb Państwa zadłużenia ZUS wobec OFE, środki z tytułu zaległych składek są przekazywane do funduszy emerytalnych w formie obligacji.

Źródło : PAP
Komentarze (0)
Wyroku Trybunału Konstytucyjnego cd.
 Oceń wpis
   
Wszystko wskazuje na to, że ZUS będzie przyznawał prawo do świadczenia już od daty opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw, czyli najpóźniej za dwa tygodnie - (pisałem o tym wczoraj na blogu).

Trybunał dał wprawdzie ustawodawcy rok na usunięcie przepisów zakazujących korzystania z wcześniejszej emerytury tym mężczyznom, ale wskazał jednocześnie, że mogą się oni ubiegać w sądzie o takie prawo. ZUS, chcąc uniknąć wielu procesów, które i tak by przegrał, może dojść do wniosku, że lepiej od razu przyznawać świadczenia - uważa "GP".

Według obliczeń rządu, wypłacanie świadczeń tysiącu mężczyzn będzie rocznie kosztować 22 mln zł.

W latach 1944-1948 urodziło się w Polsce 1,5 mln mężczyzn. Nikt nie dokonał szacunków, ilu z nich może skorzystać z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli świadczenia otrzyma 50 tys. osób, to ZUS wyda na nie rocznie 1,1 mld zł - wylicza "Gazeta Prawna".
Komentarze (0)
Trybunał Konstytucyjny: równe prawa dla emerytów i emerytek
 Oceń wpis
   
Kobiety i mężczyźni powinni mieć równe prawa emerytalne. Tak stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Zgodnie z wyrokiem: "Pozbawienie mężczyzn prawa do wcześniejszej emerytury w zakresie takim jak kobiety jest niczym nieuzasadnionym pominięciem ustawodawczym o cechach dyskryminujących".

Powyższy wyrok dotyczy w sumie 15 mln pracujących Polaków, w tym 7 mln pracujących kobiet i 8 mln mężczyzn.

Obecne przepisy pozwalają każdej Polce niezależnie od wykonywanego zawodu przejść w wieku 55 lat i po 30 latach pracy na wcześniejszą emeryturę. A przecież ustawowy wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat. Mężczyźni muszą natomiast pracować do 65. roku. Ciekawe dlaczego Trybunał nie zakwestionował tego drugiego przepisu?

Mężczyźni takiego prawa nie mają, muszą pracować do 65. roku życia. I to zdaniem Trybunału jest "naruszeniem zasady równości oraz dyskryminacją ze względu na płeć".

Oczywiście przywileje emerytalne trzeba ciąć, a nie rozszerzać. Tak jak pisałem m. in. tutaj

Nasz kraj ma jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia. Pracuje u nas zaledwie 52,8% populacji w wieku produkcyjnym, podczas gdy średnio w UE ok 65%.
Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
O mnie
OFE blog
Od 2007 ofe.bblog.pl dostarcza informacji osobom zainteresowanym systemem emerytalnym. Ten blog wyraża subiektywne, osobiste poglądy jego autora na temat systemu emerytalnego.
Ankieta
Obecnie jestem w OFE:
AEGON
Amplico
Allianz
Axa
Bankowy PKO BP
Aviva
Warta
Generali
ING
Nordea
Pekao
Pocztylion
Polsat
PZU
Najnowsze komentarze
2016-10-07 12:36
30latekX:
Przejedzą składkę zabraną z OFE
to już chyba najlepiej umrzeć :/ wtedy środki zgromadzone na OFE są przynajmniej przeznacozne[...]
2014-09-16 09:00
ziomek1234:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Też tak myślałem ale ten fundusz gwarancyjny to nie z pieniedzy OFE był utworzony tylko z[...]
2014-01-23 16:27
ofedlaciebie:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Dziękuję za inspirację, kiedyś już takie wpisy powstawały, ale na bblogu mam opublikowanych[...]
2014-01-23 16:01
ogrzewanie-podłogowe:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Eh, trzeba szukać innych sposobów na zabezpieczenie emerytalne. Może autor bloga coś by w tym[...]
2014-01-20 02:27
doniusiuspo:
1 mld zł od rządu dla właścicieli OFE gratis!!!
Sprawa istotna, jednak totalnie ignorowana przez mainstream. Ciekawe kto ile dostal, a kto[...]